ההצבעה על הגז נדחתה למועד בלתי ידוע; שטייניץ: "המתווה יפורסם לציבור מחר-מחרתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

רה"מ נתניהו: נחשוף את מתווה הגז לציבור

רה"מ הודיע שמתווה הגז איננו סודי ובימים הקרובים יפרסם אותו השר יובל שטייניץ במלואו, עם השלמת הניסוח המשפטי. ככל הנראה ההצבעה צפויה להידחות.

בקואליציה מקווים שלאחר פרסום המתווה ניתן יהיה לגייס את תמיכת מפלגת ישראל ביתנו לאחר שליברמן הכריז היום שהוא בעד המתווה.

רק לאחר פרסום המתווה יהיה ניתן להעלות מחדש את ההצעה להעביר את הסמכויות של שר הכלכלה אל הממשלה.

השר שטייניץ מסר כי "הוא מקווה שהמתווה יפורסם לציבור מחר-מחרתיים, ולציבור יינתנו שבועיים למתן תגובות".

רה"מ עדיין מנסה להעביר את הדיון עוד הלילה, אך לא בטוח אם תועלה ההצבעה בגלל ש-54 חברי כנסת מהאופוזיציה נרשמו להסתייגויות ולכל אחד 5 דקות נאום.

עם זאת, חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה וזועבי עזבו את המשכן, ובקואליציה מקווים שבעקבות עזיבתם ניתן יהיה לגייס רוב עוד הלילה.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

דרמה בכנסת: לממשלה אין רוב, ההצבעה על הגז נדחתה ל-2 בלילה

בהיעדר רוב דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (א') את הדיון וההצבעות על העברת סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי בעניין הגז אל הממשלה אל סוף סדר יומה של הכנסת. בכנסת מעריכים כי ייתכן שההצבעות לא יתקיימו כלל הלילה לנוכח היעדר רוב.

נתניהו החליט על דחיית ההצבעות לאחר שהתברר לו שאין לו רוב בעד ההחלטה. לאור הודעתם של השרים משה כחלון, חיים כץ, ויואב גלנט כי לא ישתתפו בהצבעה, הודיע נתניהו שיכריז על ההצבעה כהצבעת אימון בממשלה. בתגובה הודיעה האופוזיציה כי תדרוש להכיר בהצבעה כהצבעת אי אימון.

נתניהו זימן את כחלון, כץ ודרעי בנפרד ללשכתו ודחק בהם להצביע בעד העברת הסמכויות של דרעי לממשלה, לנוכח חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון המאפשרת להם להשתתף בהצבעה תוך מסירת הודעה על ניגוד עניינים.

אבל כחלון וכץ סירבו להיות נוכחים בהצבעה. בלשכת כץ אישרו שהוא הודיע שאינו מתכוון להיות נוכח בהצבעה. גם כחלון הודיע כי הוא לא מתכוון להיות בהצבעה.

כתוצאה מכך, אין לנתניהו רוב בעד ההצעה שכן יחסי הכוחות הם: 57 לקואליציה (בניכוי 3 השרים וח"כ מייקל אורן שנמצא במסע לקידום מכירות ספרו בארה"ב ו-58 לאופוזיציה (בניכוי ח"כ באסל גטאס הנמצא על המשט).

נתניהו זימן ללשכתו גם את שר הכלכלה אריה דרעי ודרש ממנו לקבל בחזרה את סמכויותיו אבל דרעי סירב.

בעקבות זאת, החליט נתניהו בהתייעצות עם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי והשר המקשר יריב לוין לדחות את ההצבעה. אדלשטיין הודיע על דחיית ההצבעה במליאה והוסיף כי החליט להעניק לכל ח"כ זמן נאום של 5 דקות לעומת 3 דקות כמקובל. מדובר בתוספת זמן שנועדה בין היתר למצוא רוב ופתרון לתסבוכת. אדלשטיין נשאל על ידי יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אם תהיה הצבעה והוא השיב כי צריכות להיות סיבות כבדות משקל לאי קיום ההצבעה.

באותה עת נאמה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) במליאה וקראה: "מי שמתחמק מהצבעה זה לא מנהיגותי. אני מצפה גם מחברי האופוזיציה לשים את האינטרס של מדינת ישראל מול עיניהם ולא אינטרסים פוליטיים צרים.

|אני מצפה מהקואליציה לתמוך במתווה גם אם זה לא כל כך נוח ונעים, גם אם זה לא כל כך נוח מול האלקטורט שלנו, וגם אם יש עיתונאים שמתנפלים עלינו. מנהיגות זה לקבל החלטות לא פופולריות. אני מבקשת מאף אחד היום לא להשתפן. קחו אחריות ותצביעו לפי מה שאתם חושבים שטוב למדינה".

ליברמן: "משהו לא טוב קורה בשיח - יש השתלטות עוינת של קבוצה קיצונית פופוליסטית על השיח הכלכלי"

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הודיע במסיבת עיתונאים כי חברי הכנסת של המפלגה יתנגדו בהצבעה המיועדת הערב במליאת הכנסת להעברת סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי למליאת הממשלה בסוגיית הגז. בישיבת סיעתו אמר ליברמן כי "לישראל ביתנו תמיד היתה עמדה עקרונית ועקבית בנושא הגז. עוד בכנסת ה-18 שעוזי לנדאו היה שר האנרגיה והתשתיות והנושא הגיע להצבעה בממשלה בדו"ח ששינסקי, ישראל ביתנו היתה היחידה שכל שריה התנגדו למסקנות ואין דבר יותר חשוב כרגע למדינה גם בהיבט הכלכלי וגם מדיני ובטחוני לפיתוח משק הגז. אני תומך בכל ליבי במתווה הזה. אתמול שוחחתי עם כל הנוגעים בדבר, שר האנרגיה שטייניץ יוג'ין קנדל ואריה דרעי ועשרות אנשים ואני מברך את כולם כולל היזמים שהלכו כברת דרך ארוכה לקראת הממשלה".

עוד אמר ליברמן: "משהו לא טוב קורה בשיח - יש השתלטות עוינת של קבוצה קיצונית פופוליסטית על השיח הכלכלי. מה ששומעים מהשמאל הרדיקלי - שלי יחימוביץ', זהבה גלאון ו-TheMarker - יש פה שילוב של פופוליזם ובולשביקים. אחזור על אותה בדיחה רוסית - זו ההדגמה הכי טובה: כששואלים את האמריקאי מה אתה רוצה והוא משיב לשכן יש אוטו חדש ממש מצוחצח מבריק עם 400 כ"ס ו-600 ק"מ לשעה - אני רוצה אוטו כזה. הצרפתי אומר שלשכן יש מרתף יין עם ינות הכי טובים בעולם - אני רוצה אותו מרתף והבולשיביק השיב: לשכן יש פרה גדולה שמנה שנותנת 30 ליטר חלב, אז אני רוצה שהיא תמות. זו הגישה של שלי יחימוביץ', TheMarker וזהבה גלאון בנושא הכלכלה וגז ספציפי.

"אנו דוחים את הגישה של פופוליזם ובולשביזם. זה לא במקרה שיש חפיפה מוחלטת בין כל אותם גורמים בשמאל הרדיקלי, פעילים בשוברים שתיקה, יש דין - יש דיין, יש גבול ויש בטיח לבין מקורות המימון לבין אלה שמובילים את המאבק בגז. יש הרבה מה לעשות וכל אלה שהם תמיד נגד עמדת ישראל ותמיד תומכים בעמדה הפלשתינאית ולא משנה אם ישראל צודקת הם גם במקרה הזה נגד הגז. לכן אני כפי שאמרתי ברמה עניינית עמדתי מאוד ברורה. ברמה המעשית אנו בהחלט חושבים שמה שהממשלה עושה לגבי ההצבעה היא בריחה מאחריות.

"אני שומע ששר אחד מחפש דרך מילוט דרך ניגוד עניינים. כולם פתאום התחילו לחפש ניגוד עניינים. מעולם לא זוכר תקופה שכולם מחפשים ניגוד עניינים למרות שהיועץ המשפטי של הכנסת הבהיר בצורה ברורה שבמליאה אין מושג של ניגוד עניינים. כל אחד מסיבות אלקטוראליות לא רוצה. האחד לא על הגב שלי, השני ניגוד ענייני ומצפים שאנו נבנה את הסולם האלקטורלי. עד כאן. אני בעד משחק פוליטי הוגן אבל פראיירים לא נהיה. ההצבעה היא לא על המתווה על על הפרוצדורה.

מי שלא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות - שלא יצפה שהגב שלי ישמש לו טרמפולינה אלקטורלית. אם ראש הממשלה כל כך חרד למשק הגז, שיורה לשר הכלכלה לחתום על ההסכם. הוא לא רוצה להכריח את שר הכלכלה? שיהפוך להצבעת אמון ויביא את כל השרים לתמוך במתווה. אנחנו לא הבייביסיטר של הקואליציה. אני מבין שלש"ס לא נוח, ולכולנו לא נוח ושלא יגלגלו אחריות לפתחנו. אם ראש הממשלה לא יודע להביא את השרים ולא הורות לשר הכלכלה - שיסיק את המסקנות ויתפטר".

ח"כ אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסתצילום: אמיל סלמן

ארבעה ח"כים ושרים לא ישתתפו בהצבעה בגלל ניגודי עניינים

עמדתה של שלי יחימוביץ' היא שיש לקיים דיון ציבורי הבנושא הגז ולהביא את המתווה להחלטת הכנסת. עם זאת, היא סבורה כי יש כמה נושאים ביטחוניים שבהם ניתן לקיים דיון סגור בוועדת החוץ והביטחון בכנסת. נתניהו לא קיבל את עמדתה של יחימוביץ' ועל רקע זה פרץ עימות בוועדה - עימות שתוכנו חסוי.

יחימוביץ כתבה כי "בעוד כמה שעות, אם לא יחול שינוי, תצביע הכנסת על העברת הסמכויות בעניין מתן פטור מהסדר כבול למונופול הגז, משר הכלכלה לידי הממשלה. עד כה הודיעו ארבעה ח"כים ושרים שלא ישתתפו בהצבעה בגלל ניגודי עניינים. מדובר בחברי כנסת אשר גלוי וידוע, בין אם מתוקף תפקידיהם בעבר ובין אם בגלל חשיפות עיתונאיות מקריות, כי הייתה בעבר או יש להם היום זיקה לחברות הגז. אין להוציא מכלל אפשרות כי לחברי כנסת נוספים יש זיקה לחברות אלה, בראש ובראשונה באחזקת מניות אבל גם בדרכים אפשריות אחרות".

יחימוביץ הוסיפה כי "נראה לי כי נכון וראוי שלא להכשיל חברי כנסת בהצבעה שיש עימה ניגוד עניינים. לפיכך, אני פונה אליך בבקשה להודיע לחברי הכנסת כי והיה ולמי מהם יש קשר כלשהו לחברות הגז – יודיעו על כך לועדת האתיקה, וימנעו מהצבעה".

ח"כ אלי כהן (כולנו) שימש בעבר כסגן יו"ר דירקטוריון של חברת "הכשרה אנרגיה" שלא מצאה תגליות גז בשדות "שרה" ו"מירה" ואינה חלק ממתווה הגז המתגבש. כהן פנה ליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון וביקש את הנחייתו בעניין.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), שגם פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הנחייתו - כיוון שהיה מנכ"ל חברת "אגד תעבורה" בבעלות משפחת לבנת שמחזיקה בשרשור בחברה שמחזיקה במניות "תמר" - ישתתף הערב בהצבעה ובכוונתו להצביע נגד. היועץ המשפטי של הכנסת קבע כי אין מניעה להשתתפותו בהצבעה חרף העובדה שעבד קודם למינויו לכנסת אצל משפחת לבנת.

לוי אמר כי "סוגיית הגז היא נושא חשוב ומרכזי לעתידה הכלכלי והאסטרטגי של מדינת ישראל בעשורים הקרובים ולכן ההצבעה היום היא דרמטית ובעלת חשיבות עליונה, ואני מברך על קביעתו בעניין. חשוב שיובהר כי מי שלא נמצא בניגוד עניינים מהותי, לא יכול להסתתר מאחורי הכרזות ריקות מתוכן ואין לו את האופציה לברוח מהכרעה חשובה כל-כך לטובת האינטרס הציבורי".

ח"כ הרצוג: "נתניהו קובר את הגז של הציבור הישראלי במחשכים"

שר הביטחון משה יעלון (ליכוד) קרא היום לשרים כחלון, כץ, וגלנט לתמוך בהעברת סמכויותיו בנושא הגז של שר הכלכלה אל הממשלה לאחר שהיועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון קבע כי אין מניעה שהם ישתתפו בהצבעה. יעלון אמר בפגישה עם כתבים מדיניים כי "קפריסין ויוון מעוניינות לעשות איתנו עסקות מסיבותיהן ואולי גם טורקיה תתעשת לנוכח הרצון שלה לעשות איתנו עסקת גז במקום עם רוסיה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר בפתח ישיבת סיעתו בצהריים כי "נתניהו קובר את הגז של הציבור הישראלי במחשכים, רחוק מעינו, כיסו והבטחת עתידו. נמאס משמועות וחצאי פרסומים. ממה נתניהו וממשלתו מפחדים? אם המתווה הסודי טוב כל כך הציבור יתמוך".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, החודשצילום: אמיל סלמן

"יצחק תשובה מסתובב עם מזוודה ובה 100 מיליון שקל ומחפש קליינט בכנסת"

יצחק תשובהצילום: עופר וקנין

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "ההצבעה של ישראל ביתנו עם הקואליציה בעניין הגז תוכיח סופית שליברמן הוא סוכן של הקואליציה בתוך האופוזיציה, ושהוא מתנהג כמשת"פ של נתניהו - ככל הנראה בעבור שוחד פוליטי". גלאון: "אם ישראל ביתנו תתמוך בהצעת הממשלה להעביר את סמכויותיו של שר הכלכלה דרעי, בעניין הגז לממשלה, הרי שמתעורר חשד כבד לשוחד פוליטי.

"העדויות של ח"כ שלי יחימוביץ' ושל חברי כנסת מיהדות התורה מהימים האחרונים מלמדות דבר אחד: יצחק תשובה מסתובב עם מזוודה ובה 100 מיליון שקל ומחפש קליינט בכנסת שייקח אותם בתמורה לתמיכה בהנצחת מונופול הגז שלו. חקירות המשטרה כבר חשפו שישראל ביתנו מעורבת בעסקות אפלות של הון שלטון".

גלאון הוסיפה כי "הצבעה של ישראל ביתנו היום עם נתניהו בנושא העברת סמכויות הגז לממשלה, תוכיח שאין לליברמן שום רצון לפעול נגד הממשלה ובוודאי שאין לו שום רצון לשלב ידיים עם מפלגות האופוזיציה במטרה להפיל את הממשלה. ישראל ביתנו נמצאת באופוזיציה בתואר בלבד, בפועל היא חלק בלתי נפרד מהקואליציה של הליכוד".

גלאון גם התייחסה בפתחת ישיבת הסיעה של מפלגת מרצ לפרסום לפיו ראש הממשלה שוקל להפוך את ההצבעה על העברת הסמכויות בנוגע למתווה הגז להצבעת אי אמון בממשלה, ואמרה: "התרגיל של ביבי להפוך את ההצבעה על מתווה הגז לאי אמון בממשלה מוכיח שמה שעומד בראש סדר העדיפויות של ראש הממשלה הוא שוד הציבור והעברת אוצרות הטבע שלנו לטייקונים. אני חושבת שזו הזדמנות מצוינת לקחת צד: או שאתם עם הממשלה, או שאתם עם הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"