כחלון ופלוג סיכמו: תוקם ועדה להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים

שליטת הבנקים בשוק כרטיסי האשראי מאפשרת לשלוש חברות האשראי לנצל את כוחן מול עסקים קטנים, ולגבות מצרכנים פרטיים ריבית גבוהה מזו המותרת בשוק האפור

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

שר האוצר המיועד משה כחלון, ונגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג נפגשו היום בבנק ישראל בירושלים. השניים סיכמו כי לאחר הקמת הממשלה תוקם ועדה שתבחן דרכים לקידום התחרות באשראי למשקי בית ולעסקים קטנים, ובכלל זה את הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. פלוג וכחלון שוחחו על מגוון נושאים הרלוונטיים לכלכלת ישראל, ובהם אתגרי המדיניות הפיסקלית והצורך בהגברת הפריון והפחתת יוקר המחיה.

כחלון והנגידה פלוג מסכימים שניהם על הקמת מערכת דירוג אשראי צרכני שתסייע לגופים פיננסיים שאינם מכירים את עברו הפיננסי של הלקוח להציע לו אשראי בתנאים אטרקטיביים. עם זאת כחלון והנגידה אינם מסכימים לגבי הצורך להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

בבנק ישראל טוענים כי הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים לא תביא תועלת לצרכן, ורק תעביר פעילות ריכוזית מהבנקים לידיים אחרות. כמו כן הבנקים, שאינם מעוניינים להיפרד מפרות המזומנים שמניבות להם באופן עקבי תשואה שנתית דו־ספרתית, טוענים כי פעילות כרטיסי האשראי אינהרנטית לפעילות הבנקאית, ואינה שונה מכל פעילות בנקאית אחרת.

חברות כרטיסי האשראי מניבות לבנקים הכנסות בסך כ-4 מיליארד שקל בשנה - כ-25% מהכנסותיהם מעמלות וכ-10% מכלל הכנסותיהם. הכנסות חברות כרטיסי האשראי נובעות בעיקר מסליקת כרטיסי אשראי בבתי עסק - פעילות המובטחת להן בבלעדיות לאור הקשיים שמערים הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל על מבקשי רישיון סליקה.

כיום פועלות בישראל שלוש חברות כרטיסי אשראי בלבד, הנמצאות בשליטת שלושת הבנקים הגדולים - ישראכרט שבבעלות בנק הפועלים, לאומי־קארד שבשליטת בנק לאומי וכאל שבשליטת בנק דיסקונט. שליטת הבנקים בתחום כרטיסי האשראי כמעט מוחלטת, ומתקיימת לכל אורך שרשרת הערך בענף. בנוסף, הבנקים שולטים גם בחברת שירותי בנק אוטומטיים (שב"א), המפעילה את מתג סליקת כרטיסי האשראי היחיד שפועל בישראל, ושבאמצעותו מתבצעת כל תעבורת הנתונים בעסקות בכרטיסי האשראי.

צילום: אי־פי

גופים שביקשו בעבר להיכנס לתחום כרטיסי האשראי בישראל נתקלו בחומות הגבוהות ששב"א הציבה בפניהם. החברה טענה כי מערכותיה נבנו באופן שאינו מאפשר לחבר גופים חדשים. רק בהתערבות הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, שאיים לפרק את החברה, חויבה שב"א להקים מתג חדש שאליו יוכלו גופים חדשים להתחבר. ואולם כאמור, המפקח על הבנקים לא נענה עד היום לבקשות לקבלת רישיון סליקה.

שב"א שולטת גם במתג הסליקה של מכשירי ה-ATM. בעולם משמשים המתגים חלופה למתג סליקת כרטיסי האשראי, שכן ניתן לחברו לקופות ברשתות הקמעוניות לצורך סליקת עסקות בחיוב מיידי. בישראל לבנקים לא היה אינטרס ששב"א תיצור ערוץ שיתחרה בפעילות כרטיסי האשראי, ועל כן המתג מחובר רק למכשירי הכספומטים ולא לקופות ברשתות.

גם המפקח על הבנקים מתנגד לחיבור המתג לביצוע עסקות חיוב מיידי. לאור חסמי הכניסה שהקימו הבנקים והמפקח על הבנקים, שליטת הבנקים בשוק כרטיסי האשראי מאפשרת לשלוש החברות הפועלות כיום בענף לנצל את כוחן לצורך גביית עמלות סליקה יקרות מעסקים קטנים, שאין בידם כוח מיקוח.

חברות כרטיסי האשראי היו עשויות להתחרות בבנקים בתחום האשראי הצרכני, שכן בידיהן מערכות לדירוג אשראי צרכני המתבססות על מידע הנוגע להרגלי הקנייה של ציבור הצרכנים. ואולם, עד כה החברות לא מינפו מערכות אלה לצורך יצירת תחרות בפעילות האשראי של הבנקים. תחת זאת, הן מציעות הלוואות בריביות יקרות שאינן יוצרות חלופה ממשית לבנקים. יש לציין כי מרבית הלקוחות שנוטלים אשראי מחברות כרטיסי האשראי עושים זאת מטעמי נוחות (ניתן ליטול אשראי בשיחת טלפון כמעט בכל שעות היממה), ולא מטעמי מחיר.

לפי מחקר שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת, "הריבית למחזיקי כרטיסי אשראי יותר מכפולה מהריבית לזמן קצוב המוצעת ללקוחות הבנקים. ריבית למחזיקי אשראי גבוהה גם מהריבית באוברדרפט, ודומה לתקרת הריבית להלוואות בשוק האפור".

מלבד חברות כרטיסי האשראי, גם הגופים הפנסיוניים ובתי ההשקעות מציעים הלוואות לצרכנים, אך אלה מעמידים אשראי רק כנגד קופות הגמל, קרנות ההשתלמות או קרן הפנסיה של הלווה. כלומר, הם מעמידים הלוואות רק למי שיש ברשותו חיסכון ארוך טווח, ולא על בסיס בחינת יכולת ההחזר בלבד. פעילות זו תופסת 7% משוק האשראי הצרכני.

בעוד בתחום סליקת כרטיסי האשראי בבתי העסק הפתרון היחיד לחוסר התחרות הוא יצירת שקיפות כלפי בתי העסק וריכוך הרגולציה, כך שגופים חדשים יוכלו להיכנס לענף, בפעילות האשראי הצרכני, הן כחלון והן הנגידה פלוג מסכימים כי יש לשכלל את חוק נתוני האשראי כך שניתן יהיה להקים לשכות דירוג לאשראי הצרכני (Credit Bureau). עם זאת, לפי הערכות במערכת הבנקאות, הקמת לשכות אשראי עלולה להימשך שנים, ולאחר הקמתן יידרשו כשנתיים נוספות לתיקוף המודלים שישמשו לדירוג האשראי הצרכני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות