היועמ"ש לשרים: לגבש מדיניות עם הגורמים המקצועיים במשרד - ולא עם נציגי השר

לפי ההנחיות ששיגר בסוף השבוע היועץ המשפטי לממשלה אל שרי הממשלה, לא ניתן לקבל הליך קבלת החלטות מינהלי שבו נציגי השר מגבשים המלצות מקצועיות תוך מידור הגורמים המקצועיים במשרד

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

גיבוש המדיניות וקבלת הנחיות בתחומים המצויים בליבת העשייה הביצועית של משרד ממשלתי ראוי שיעשו על יסוד הגורמים המקצועיים הנמנים עליו. לא ניתן לקבל הליך קבלת החלטות מינהלי שבו נציגי השר מגבשים המלצות מקצועיות תוך מידור הגורמים המקצועיים במשרד או שבו הנהלת המשרד מעורבת באופן חלקי בלבד באופן גיבוש המדיניות, כאשר עיקר האחריות מוטל באופן אקראי על נציג זה או אחר מטעם השר ולעיתים על גורמים פרטיים - כך עולה מהנחיות ששיגר בסוף השבוע היועץ המשפטי לממשלה אל שרי הממשלה.

ההנחיות שגובשו על ידי המשנה ליועץ המשפטי, עו"ד דינה זילבר, קובעות עוד כי "דפוס פעולה זה, בו נמנעת מהגורמים המקצועיים במשרד הממשלתי האפשרות לקחת חלק בעבודת המטה העוסקת בגיבוש המדיניות בתחומים שעליו מופקד המשרד, עומד בניגוד לכללי מנהל תקין ואתיקה שלטונית, להנחיות היועץ המשפשטי לממשלה ולכללי התקשי"ר". זילבר הוסיפה כי "יש לוודא כי עבודת המטה במשרדכם מתבצעת בהתאם לדין וליתר ההוראות המחייבות תוך שיתוף גורמי המקצוע בתהליכי קבלת ההחלטות ותוך שמירה על המגבלות בכל הנוגע לפעילותם של יועצי השר". זילבר ביקשה להעביר את ההנחיות לשרים החדשים ולמנכ"לים.

אורי שניצילום: מוטי קימחי

ההנחיה הועברה לאחר שבמהלך כהונתה של הממשלה היוצאת נתגלו מספר מקרים בהם התקיימו במשרדי ממשלה שונים תהליכי גיבוש מדיניות בלא מעורבות מספקת של הגורמים המקצועיים המכהנים במשרד, ותוך שנציגי השר הרלוונטי או כאלו הנושאים במשרות אמון (בעצמם או תוך היעזרות ביועצים חיצוניים), הם שהובילו עשייה וקבלת החלטות שברגיל נתונה לאחריות דרגי הניהול המקצועיים במשרד, ולא בכדי. הליך גיבוש מדיניות ממשלתית המערב את הגורמים המקצועיים הרלוונטיים באופן חלקי בלבד, כאשר את מקומם ממלא באופן אקראי נציג זה או אחר של חבר הממשלה עלול להוביל להפעלת שיקול דעת לוקה, שאינו מבוסס על כלל השיקולים הצריכים לעניין ושאינו מבטא איזון ראוי.

בהנחיה צוין כי דפוס פעולה כאמור עומד בניגוד לכללי המנהל התקין והאתיקה השלטונית, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ובניגוד לכללי תקנון שירות המדינה ויש בו כדי לפגוע בתפיסות היסוד לפיה שירות המדינה הינו שירות מקצועי, ממלכתי, עצמאי ויציב שאינו תלוי בשינויים במערכת פוליטית. תפיסה זו עולה בקנה אחד הן עם הצורך בתפקוד יעיל ומקצועי של הממשלה, הן עם החשיבות שבטיפוח אמון הציבור בה והן עם הצורך באיזון ראוי בין דרג מקצועי בעל אופק שירות ארוך לבין דרג נבחר המתחלף באופן תדיר יותר.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"