ירום אריאב: "העלאת קצבאות הילדים תעודד חרדים וערבים לצאת משוק התעסוקה"

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר: "מערכת הביטחון חייבת לעמוד כיום בפני אילוץ תקציבי כדי שתתייעל ותתאים את עצמה לאותם איומים, כדי שיהיה יותר ביטחון"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"העלאת קצבאות הילדים היא דבר לא נכון, שפוגע בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. דווקא העלאה של קצבאות הילדים (שקוצצו ב-2013) יכולה להחזיר אותנו אחורה מבחינת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה של חרדים וערבים ולהוות תמריץ שלילי לצאת לעבודה. מה שהגענו אליו בשנים האחרונות הוא עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה בעיקר של גברים חרדים ונשים ערביות ומתחילים לראות שינוי" - כך אמר מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ירום אריאב, בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת.

צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד סיכם עם המפלגות יהדות התורה וש"ס על העלאת קצבאות הילדים בעלות של כ-2.6 מיליארד שקל בשנה לתקציב המדינה.

אריאב הוסיף כי "בניגוד לכך, בקצבאות זקנה למשל, שם צריך לתת קצבאות שאפשר יהיה לקיים את המשפחות היותר מבוגרות בצורה סבירה וטובה".

פרופ' מומי דהן, לשעבר בכיר בבנק ישראל ובמשרד האוצר וכיום מרצה באוניברסיטה העברית, השתתף גם הוא בראיון, והמליץ להגדיל את הקצבאות רק לשלושת הילדים הראשונים במשפחה, במטרה למנוע ירידה בהשתתפות בכוח העבודה בעקבות הגדלת הקצבאות. לדבריו, "ההגדלה של קצבאות הילדים חשובה מאוד כדי להתמודד עם בעיית העוני, והגדלת קצבאות הילדים רק לשלושת הילדים הראשונים במשפחה יכולה למנוע את התמריץ השלילי שיכול להיווצר יחד עם העלאת הקצבאות האלה.

פרופ' מומי דהןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוגע לסיכום של צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד עם ש"ס וישראל ביתנו לקביעת שיעור מע"מ של 1% על סל מוצרי מזון מפוקחים שייקבע, אמר אריאב כי "מדובר בצעד שגוי. דווקא בתחום המע"מ מדינות העולם מתקנאות בנו שיש לנו מע"מ אחיד ופשוט. מה שצריך הוא לשאוף להורדה של המע"מ על כל המוצרים. המע"מ הוא מס רגרסיבי ולא צודק. אם נתחיל עם מע"מ 0% על מוצרי יסוד, שתישאל השאלה מהם מוצרי יסוד. ומה עם תרופות? אחר כך עוד נגיע למע"מ 0% על תשמישי קדושה, ולדברים שרק בגלל נושאים קואליציוניים ייכנסו למע"מ 0%". לדברי אריאב, גם מע"מ 0% הנהוג כבר על ירקות ופירות הוא שגוי, היות שמי שנהנה ממנו יותר הוא מי שצורך יותר. "יש לנו מערכת המס שיש בה המון עיוותים אחרים, ויש מקום לרפורמה מרחיקת לכת במערכת המס", אמר.

דהן אמר כי "הנהגת מע"מ 0% לא רק שלא תעזור לאוכלוסיות החלשות, אלא גם תפגע בהן. ברגע שמפוררים את מערכת המסים - ומע"מ 0% הוא דרך לפורר את מערכת המסים - יהיו פחות תקבולי מס, וכתוצאה מכך אי־אפשר יהיה לספק את רמת הרווחה, החינוך והבריאות שישראל זקוקה להם". גם דהן אמר כי הדרך הנכונה לסייע לשכבות החלשות באמצעות המע"מ היא להפחית את שיעור המע"מ על כל המוצרים.

ירום אריאבצילום: דודו בכר

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, מתנגדת אף היא להנהגת מע"מ 0% על מוצרי מזון. בשבוע שעבר אמרה פלוג כי פטור ממע"מ הוא "דרך יקרה ולא ממוקדת" לסיוע לאוכלוסייה חלשה.

אשר לתביעת מערכת הבטחון לתוספת של 6 מיליארד שקל סבור אריאב ש"יש להתאים את תקציב הביטחון לאיומים שיש על המדינה, ומהצד השני לצורך לתקן את התשתיות החברתיות - ויש למצוא את האיזון בין השניים. אם עושים ניתוח של מידת האיומים שיש על ישראל, הם לא גברו, אלא פחתו - במיוחד מצבאות סדירים. מהצד השני, הצורך בחיזוק התשתיות החברתית גדל בגלל המשברים. צריך להשקיע מחשבה משמעותית אם בכלל צריך להגדיל את תקציב הביטחון".

אריאב הוסיף כי "הדרישה להגדלת תקציב הביטחון היא מקוממת. יש ברית בלתי־קדושה בין הלובי הכי חזק במדינה, שהוא מערכת הביטחון, לבין פוליטיקאים, שניזונים ונבחרים כתוצאה מהפחדה. האיומים על ישראל השתנו - זה לא שאין איומים - וצריך להתאים את תקציב הביטחון לאיומים הנכונים. להערכתי, תוספת לתקציב הביטחון תביא לפחות ביטחון, ולא ליותר ביטחון. מערכת הביטחון חייבת לעמוד כיום בפני אילוץ תקציבי כדי שתתייעל ותתאים את עצמה לאותם איומים, כדי שיהיה יותר ביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"