כחלון זועם: הסכמות במיליארדים בין נתניהו לחרדים

המו"מ הקואליציוני: קצבאות הילדים יוגדלו - המע"מ על מוצרי מזון מפוקחים יבוטל ■ עלות הדרישות של המפלגות בקואליציה המתגבשת מוערכת עד כה בכ–5 מיליארד שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בסוף השבוע התחיל המשא ומתן הקואליציוני עם ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו והבית היהודי. המפלגות עדיין לא הגישו את כל דרישותיהן התקציביות, אך במהלך המו"מ עם המפלגות החרדיות הושגה הבנה עקרונית להגדלת קצבאות הילדים לרמתן ב–2012, שהחרדים מעריכים את עלותה בכ–2.6 מיליארד שקל, ולביטול כל הקיצוצים בתקציבי מוסדות החינוך והדת החרדיים שהתבצעו בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר, בסכום של כחצי מיליארד שקל.

בנוסף, הושגה הסכמה עקרונית להעניק פטור ממע"מ על מוצרי מזון מפוקחים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח במערכת הבחירות לקבוע מע"מ 0% על 50 מוצרי יסוד, והדבר תואם גם את תביעות ישראל ביתנו וש"ס. עלות הצעד הוערכה בתחילה בכ–2 מיליארד שקל, אך כיום מעריכים כי המהלך יגרום לאובדן הכנסות ממסים בהיקף של 800 מיליון שקל עד מיליארד שקל בשנה.

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו ביום השבעת הכנסת ה-19צילום: אמיל סלמן

בכירים בליכוד אמרו כי "העלאת קצבאות, במיוחד לילדים בני 2–4, והוזלת המזון הם מהלכים חברתיים, שמיועדים לכלל האוכלוסייה ולא רק לחרדים".

עלות הדרישות של המפלגות בקואליציה המתגבשת מוערכת בשלב זה בכ–5 מיליארד שקל, מהם כ–4 מיליארד שקל להעלאת קצבאות הילדים, ביטול קיצוצים בתקציבי המוסדות החרדיים והנהגת מע"מ 0% על מוצרי מזון מפוקחים. יישומן של דרישות אחרות, אם ייענו, ייפרש על כמה שנים.

כחלון זועם

שר האוצר המיועד, משה כחלון ממפלגת כולנו, שיצטרך להיות מי שיפרע את הדרישות התקציביות הללו, זועם על כך שנתניהו והליכוד הסכימו על צעדים כלכליים במו"מ הקואליציוני בלי לתאם אתו. בפגישה שקיים כחלון עם נתניהו בשבוע שעבר הושגה הבנה שכחלון יקבל את ההחלטות הכלכליות.

בכולנו רוצים למנוע מצב שבו נתניהו יעניק הבטחות תקציביות מעל לראשו של שר האוצר, ומזכירים את הכרזתו של שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, על העלאת מחירי הדלק - שנתניהו התערב ומנע.

כך, בכולנו הופתעו לגלות שנתניהו והליכוד מוכנים להגדיל את קצבאות הילדים ללא סיכום עם כחלון. מקורבים לכחלון סבורים שיש כעת הזדמנות להקים ועדה, שתבחן את הקצבאות באופן מקיף. ועדה כזו עשויה לבחון, למשל, אפשרות לתשלום קצבאות סלקטיביות (כלומר לא לשלם קצבאות ילדים וזיקנה לעשירים), וכך לפנות מקורות נוספים לאוכלוסיות נזקקות.

כחלון החרים ביום חמישי את הפגישה עם צוות המו"מ מטעם הליכוד, לאחר שגילה שנתניהו הבטיח את ראשות ועדת הכספים למשה גפני מיהדות התורה ואת מינהל התכנון, שנמצא במשרד הפנים, לאריה דרעי מש"ס. בליכוד טוענים כי "ראש הממשלה עידכן את כחלון מבעוד מועד בנושא ועדת הכספים ובכל הנושאים הרלוונטיים למו"מ".

בכולנו דורשים, בנוסף לאוצר, את תיק הבינוי ועוד תיק חברתי, וכן את הכפפת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד הפנים לשר האוצר המיועד כחלון. אך מקורות בליכוד מתנגדים לכך, ואומרים כי לא יעלה על הדעת שכולנו תחזיק גם בתיק האוצר ובתיק הבינוי, גם בראשות ועדת הכספים וגם תהיה מופקדת על רמ"י ומינהל התכנון. לדבריהם, נתניהו צפוי לעמוד בראש קבינט הדיור, והוא ייתן לכחלון את כל הגיבוי במאמץ להוריד את מחירי הדיור, כי אחרת הוא והממשלה כולה ייכשלו.

בליכוד מבקשים שתיק הבינוי יישאר בידי נציג מהמפלגה. בנוגע למינהל התכנון במשרד הפנים, אומרים בליכוד שאין הגיון להעביר אותו למשרד האוצר, אלא לכל היותר למשרד הבינוי. בנוסף, אומרים בליכוד כי דרעי יתנגד להוציא את המינהל ממשרד הפנים.

לגבי ועדת הכספים, טוענים בכולנו כי הם צריכים להחזיק בראשות הוועדה, מכיוון שללא כלי עבודה מתאימים, כחלון לא יוכל להצליח בתפקיד שר האוצר. אך משה גפני מיהדות התורה, שכיהן בתפקיד ב–2009–2013, מעוניין לחזור אליו. גפני כבר הכריז שיעבוד בשיתוף פעולה עם כחלון, ואף אמר כי הוא מצדד ברפורמות שהאחרון הציג, ובהן הרפורמה בבנקים.

נתניהו מעדיף את גפני בוועדת הכספים, ואמר את זה בשבוע שעבר בפגישתו עם אנשי יהדות התורה, גפני ויעקב ליצמן. בליכוד מעריכים כי המגעים עם כולנו יחודשו בתחילת השבוע, ומקווים שיהיה ניתן להגיע להסדר עם כחלון בעניין.

כחלון דורש עוד מנתניהו מכתב התחייבות לביצוע הצעדים הכלכליים שבכוונתו לבצע כשר אוצר, ובהם פעולות להוזלת הדיור, וכן הרפורמה בבנקים שתחייבם בין היתר לקבוע "תעודת זהות" של לקוח לצורך דירוגו לקבלת אשראי, ולהפריד את כרטיסי האשראי מהבנקים.

מה יקבל בנט?

גם מפלגת הבית היהודי הגישה רשימת דרישות תקציביות במסגרת המו"מ. ח"כ זאב אלקין, החבר בצוות המשא ומתן מטעם הליכוד, אמר בסוף השבוע כי הבית היהודי הגישה מסמך שכולל 39 דרישות תקציביות בעלות של מיליארדי שקלים.

ח"כ יריב לוין, גם הוא חבר בצוות המו"מ מטעם הליכוד, אמר כי "טבעי שהסיעות יפתחו במבצע 'דרוש ככל שביכולתך'". לדבריו, "השותפות המיועדות שמו על השולחן את דרישותיהן. חלק מהדרישות הגיוני, וחלקו מופרז ומנותק מהמציאות. אנו יושבים כעת ובוחנים את הדברים, ומנסים לצמצם פערים. הכוונה היא להגיע לממשלה יציבה, שבה השותפות יטפלו בדברים שחשובים להן ויהיה להן רצון אמיתי להמשיך את השותפות. נעמוד על כך שבליכוד יישארו עמדות השפעה משמעותיות, בעיקר בנושאים הכלכליים והחברתיים. ברור לחלוטין שאף אחד לא יכול לקבל את כל מה שהוא רוצה, ואפילו לא קרוב לזה".

נשאלת השאלה מהיכן יגיע הכסף למימון כל הדרישות הקואליציוניות הללו. את הפחתת המע"מ על מוצרי מזון מפוקחים, למשל, הכוונה היא לממן מעודף בתקבולי מסים לעומת התחזית ב–2015 ומאי ביצוע תוכנית מע"מ 0% על דירות ראשונות מקבלן של לפיד, שנכללה בהצעת התקציב ל–2015.

המימון להעלאת קצבאות הילדים וביטול הקיצוץ בתקציבי המוסדות החרדיים מתוכנן להגיע מעודפים שהצטברו בתקציב, ומשינוי בהקצאות תקציבים שתוכננו על ידי לפיד.

פרט לדרישות התקציביות הללו, מערכת הביטחון תבעה בסוף 2014 תוספת של 6 מיליארד שקל לתקציבה, ולפיד התנגד לכך. כעת מעריכים בליכוד כי נתניהו ייענה לפחות לחלק מדרישות מערכת הביטחון, על חשבון יעדים אחרים. מקורות בליכוד אומרים כי יעד הגירעון ל–2015 לא יועלה מעבר למה שנקבע.

הקרב בין ישראל ביתנו לליכוד

קרב נוסף על ראשות ועדה צפוי בין ישראל ביתנו לליכוד, כאשר ישראל ביתנו דורשת למנות את אורלי לוי־אבקסיס ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ובליכוד העניקו בשתי הקדנציות האחרונות את המשרה לחיים כץ - אך זה שואף כיום להתמנות לשר בממשלה.

יו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, דורש לעצמו את תיק החוץ או הביטחון, אך סיכוייו לקבל את התיקים הללו קלושים. תיק החוץ מיועד למי שכיהן בו בממשלה הקודמת, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ותיק הביטחון מיועד גם הוא לשר הנוכחי, משה (בוגי) יעלון מהליכוד. פרט לתיק החוץ, שצפוי להישאר כאמור בידי ליברמן, ישראל ביתנו תקבל ככל הנראה גם את תיק הקליטה לסופה לנדבר.

בנט דורש שני תיקים נוספים, ובהם את תיק החינוך ועוד תיק - עבור חברי סיעתו איילת שקד ואורי אריאל. מקורות בליכוד אומרים כי לא בטוח שבנט יקבל גם את תיק החינוך, כי במפלגה שוקלים להעניק אותו לנציג מהליכוד, למשל זאב אלקין, יובל שטייניץ או גילה גמליאל.

קרב נוסף מתנהל על תיק הדתות, בין ש"ס והבית היהודי. בליכוד שוקלים להשאיר גם את התיק הזה בידי המפלגה. מקורות בליכוד מעריכים כי ייתכן מצב שבו גלעד ארדן ימונה לשר תחבורה, ישראל כ"ץ לשר הכלכלה עם סמכויות נוספות, יריב לוין לשר המשפטים ובני בגין לשר המודיעין והעניינים האסטרטגיים. הליכוד מתכנן להותיר בידיו גם את תיקי התקשורת והרווחה. למשרת שר המשפטים מוזכר גם ארדן. שמות נוספים שעלו כמועמדים למשרת שר התקשורת היו אופיר אקוניס, שטייניץ, גמליאל וצחי הנגבי, ולמשרת שר הרווחה הוזכר דני דנון.

ש"ס דורשת את תיק הפנים עבור דרעי, ויצחק כהן מוזכר כמועמד לשר במשרד האוצר. בנוסף, המפלגה דורשת עוד שני סגני שרים: יעקב מרגי למשרד הדתות ומשולם נהרי למשרד החינוך. דרעי מוכן לוותר על משרת שר נוספת ולקבל שלושה סגני שרים.

נתניהו הבטיח לתת את תיק הבריאות לליצמן מיהדות התורה, שמיועד לכהן כסגן שר. המפלגה תובעת עוד למנות את גפני ליו"ר ועדת הכספים ואת מאיר פרוש לסגן שר, וכן להעניק את ראשות ועדת הפנים לאורי מקלב.

צמצום מספר עובדי הקבלן בשירות המדינה

במסגרת המו"מ, דורשת יהדות התורה להמשיך במהלכים שבהם החל ליצמן בכהונתו הקודמת במשרד הבריאות, ובהם הנהגת טיפולי שיניים חינם עד גיל 18 בעלות של 160–200 מיליון שקל, ורפורמה בביטוח הסיעודי בעלות של כמיליארד שקל - שתמומן באמצעות העלאת מס הבריאות בחצי אחוז.

מפלגת ישראל ביתנו דורשת לכלול בקווי היסוד של הממשלה החדשה דין רציפות על הצעת חוק שהגישה לוי־אבקסיס והתקבלה בקריאה ראשונה בכנסת היוצאת, שלפיה בני זוג ששניהם שירתו בצבא ועובדים לפחות 125% משרה יקבלו משכנתא בהיקף של עד 90% מערך הדירה לרכישת דירה ראשונה. חקיקה זאת מחייבת העמדת ערבות מדינה של 15%–20% למשכנתא של יותר מ–70% מערך הדירה. בלי סיכום על חוק זה תתקשה ישראל ביתנו להיכנס לקואליציה - ובצוות המו"מ הבטיחו לבחון את הנושא.

ישראל ביתנו הודיעה גם שתתבע כי בקווי היסוד של הממשלה יינתן מימון גני ילדים בני חצי שנה עד 6 לזוגות ששני בני הזוג שירתו בצבא או בשירות לאומי וכושר השתכרותם 125%. בנוסף, דורשים במפלגה להפעיל צהרונים לילדים בני 3–10 בהשתתפות כספית דיפרנציאלית, וליישם את המהלך בפרישה של כמה שנים. עוד דורשת המפלגה לצמצם באופן הדרגתי את היקף עובדי הקבלן המועסקים בשירות המדינה ובשלטון המקומי ולהפכם לעובדים מן המניין. צוות המו"מ הבטיח לבדוק את התביעה.

ישראל ביתנו, ביחד עם ש"ס, דורשות הקצאת 7.5% מכל פרויקט שייבנה על קרקע של רשות מקרקעי ישראל לדיור ציבורי.

בש"ס דורשים להעלות את שכר המינימום ל–30 שקל לשעה. בינואר 2015 אישרה מליאת הכנסת את העלאת שכר המינימום בכמה פעימות, מ–4,300 שקל בחודש ל–5,000 שקל בחודש ב–1 בינואר 2017. ש"ס צפויה לבקש כי הממשלה תכריז שבכוונתה להעלות את שכר המינימום מעבר למה שהוחלט, בפרישה של כמה שנים.

הבית היהודי תובעים, בין השאר, תוכנית רב־שנתית לשיקום יישובי הצפון בעלות מוערכת של מיליארדי שקלים, וכן להעלות את שכר חיילי החובה בשנה השלישית בעלות כוללת של כ–200 מיליון שקל. ההערכות הן כי המפלגה תתבע במהלך המו"מ גם תקציבים לפעולות לעידוד זהות יהודית, לגרעינים תורניים ולחטיבה להתיישבות.

כחלון העדיף את רמי לוי על פני נתניהו

שר האוצר המיועד משה כחלון החרים ביום חמישי בבוקר את ישיבת המשא ומתן הקואליציוני שנערכה בכנסת, אך בערב הגיע למרכז הקונגרסים בירושלים לחתונתה של רינת לוי, בתו של איש העסקים רמי לוי, בעלי רשת השיווק השקמה, המקורב מאוד לכחלון.

כחלון היה האטרקציה של החתונה, ורבים באו ללחוץ את ידו. בין הנוכחים: קובי כחלון סגן ראש העיר ירושלים ודמות מפתח בכולנו, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), מיכאל שטראוס, השרה לשעבר דליה איציק שמשמשת כדירקטורית אצל לוי, השופט הירושלמי איציק שמעוני, עו"ד ציון אמיר, ניר ברקת ראש העיר ירושלים — שלוי הוא חבר מועצה בסיעתו, פנינה רוזנבלום, אלי יצפאן, הזמר איציק קלה ורמי מנדל לשעבר מנכ"ל הקואופ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש