ניצחון גדול לנתניהו: 30 מנדטים לליכוד, לעומת 24 למחנה הציוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

הרצוג ולבני: זה בוקר לא פשוט עבורנו

עם פרסום תוצאות האמת, מסרו הבוקר ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני: "זהו בוקר לא פשוט עבורנו ועבור המאמינים בדרכנו. אנו נוביל ונילחם יחד עם שותפינו לדרך בכנסת על הערכים בהם אנו מאמינים. ניאבק למען אזרחי ישראל על צדק חברתי, אופק מדיני, שוויון ודמוקרטיה בתקווה ואמונה,זאת כדי לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית, בטוחה וצודקת. אנו מוסרים תודה מעומק הלב לכל המאמינים בנו ובדרכנו‎".

הרצוג ולבני, הלילה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

נתניהו שוחח עם בנט, כחלון, ליברמן, דרעי וליצמן

מהליכוד נמסר כי נתניהו שוחח אמש עם ראשי הסיעות המיועדים לחבור לממשלתו: בנט, כחלון, ליברמן, דרעי וליצמן. בהודעה נכתב גם כי ראש הממשלה מתכוון להשלים את הרכבת הקואליציה בתוך שבועיים עד שלושה (יהונתן ליס).

פילוח ההצבעה ביישובים: הליכוד מובילה בירושלים ובב"ש, המחנה הציוני בת"א ובחיפה

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה לאורך הלילה את פילוח ההצבעה בכל היישובים למפלגות השונות. זהו פילוח ההצבעה בחמש ערים מרכזיות:

לידיעה המלאה

תל אביב | המחנה הציוני זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 34.27% מהקולות. 18.19% הצביעו לליכוד, 13.02% למרצ, 11.55% ליש עתיד, 6.88% לכולנו, 3.9% לש"ס, 3.36% לבית היהודי, 3.18% לרשימה המשותפת, 2.09% לישראל ביתנו, 1.11% ליחד ו-1.07% ליהדות התורה

ירושלים | הליכוד זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 24.23% מהקולות. 21.11% הצביעו ליהדות התורה, 11.96% לש"ס, 9.68% למחנה הציוני, 8.32% לבית היהודי, 7.19% ליחד, 4.68% לכולנו, 4.21% ליש עתיד, 3.98% למרצ, 2.37% לישראל ביתנו ו-1.24% לרשימה המשותפת.

חיפה | המחנה הציוני זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 25.28% מהקולות. 20.74% הצביעו לליכוד, 11.25% ליש עתיד, 8.49% לכולנו, 8.27% לרשימה המשותפת, 8.03% לישראל ביתנו, 5.37% לבית היהודי, 4.54% למרצ, 3.27% ליהדות התורה, 2.23% לש"ס ו-1.10% ליחד.

באר שבע | הליכוד זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 37.69% מהקולות. 12.24% הצביעו למחנה הציוני, 12.06% לישראל ביתנו, 8.80% לכולנו, 7.53% ליש עתיד, 6.98% לבית היהודי, 6.36% לש"ס, 4.01% ליחד, 1.40% למרצ, 1.21% לעלה ירוק, 0.70% ליהדות התורה ו-0.55% לרשימה המשותפת.

נצרת | הרשימה המשותפת זכתה בתמיכה הרבה ביותר עם 92.23% מהקולות. 2.68% הצביעו למחנה הציוני, 2.09% למרצ, 1.06% לליכוד, 0.42% לכולנו, 0.39% לישראל ביתנו, 0.34% לרשימה הערבית, 0.22% ליש עתיד, 0.19% לש"ס, 0.13% לעלה ירוק, 0.04% ליחד, 0.03% ל"פרח - שפע ברכה, חיים ושלום - נץ המהפך בחינוך, דיור ושלום אמת", 0.03% ליהדות התורה ול"כולנו חברים נ נח" ו-0.02% ל"תקווה לשינוי" ולבית היהודי.

קלפי בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

עדכון אחרון מתוצאות האמת: 30 מנדטים לליכוד, 24 למחנה הציוני

עדכון אחרון מתוצאות האמת, בתום ספירת כ-99% מהקולות: כ-30 מנדטים לליכוד, 24 למחנה הציוני, 14 לרשימה המשותפת, 11 ליש עתיד, עשרה לכולנו, שמונה לבית היהודי, שבעה לש"ס, שישה ליהדות התורה ולליברמן וארבעה מנדטים בלבד למרצ. יחד לא עוברת את אחוז החסימה. לידיעה המלאה

הליכוד מתייצבת על 29, הרשימה המשותפת עולה ל-14

מהדיווחים האחרונים מוועדת הבחירות המרכזית עולה כי הליכוד מתייצבת על 29 מנדטים לעומת 24 מנדטים למחנה הציוני. הרשימה המשותפת עולה מ-13 ל-14, יש עתיד נשארת על 11, כולנו עם עשרה, בנט עם שמונה, ש"ס ויהדות התורה עם שבעה, ליברמן עם שישה ומרצ עם ארבעה מנדטים בלבד.

הליכוד מגדילה את הפער מהמחנה הציוני: 30 לעומת 24 מנדטים

מספירה של כ-98% מהקלפיות עולה כי הליכוד מגדילה את הפער מהמחנה הציוני וזוכה ל-30 מנדטים לעומת 24. המפלגה השלישית בגודלה היא הרשימה המשותפת עם 13 מנדטים, אחריה יש עתיד עם 11 מנדטים, כולנו עם עשרה, הבית היהודי עם שמונה, יהדות התורה וש"ס עם שבעה כל אחת, ישראל ביתנו עם שישה, מרצ עם ארבעה ויחד, נכון לרגע זה, לא עוברת את אחוז החסימה.

24.36% לליכוד, 19.06% למחנה הציוני

בשלב זה 24.36% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 19.06% למחנה הציוני, 8.85% ליש עתיד, 8.33% לרשימה המשותפת, 7.57% לכולנו, 6.39% לבית היהודי, 6.05% לש"ס, 5.54% לישראל ביתנו, 5.32% ליהדות התורה, 3.94% למרצ ו-3.10% ליחד.

24.75% לליכוד, 18.95% למחנה הציוני

בשלב זה 24.75% מקולות הבוחרים הם לליכוד, 18.95% למחנה הציוני, 8.7% ליש עתיד, 8.03% לרשימה המשותפת, 7.65% לכולנו, 6.12% לבית היהודי, 6.06% לש"ס, 6.02% לישראל ביתנו, 5.22% ליהדות התורה, 3.98% למרצ ו-2.94% ליחד.

נתניהו: קראתי לראשי מפלגות המחנה הלאומי להקים ממשלה ללא דיחוי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאום שנשא הלילה במטה הבחירות של הליכוד כי שוחח עם ראשי המפלגות של המחנה הלאומי, וקרא להם "להצטרף אלי ולהקים ממשלה ללא דיחוי, מפני שהמציאות אינה לוקחת פסק זמן".

לדבריו, "כנגד כל הסיכויים, השגנו ניצחון גדול למחנה הלאומי בראשות הליכוד והשגנו ניצחון גדול לעמנו. אני גאה בעם ישראל שברגע האמת ידע להבדיל בין עיקר לטפל ולעמוד על הדברים החשובים לכולנו - על ניצחון אמיתי, על כלכלה אמיתית ועל רווחה אמיתית שאנחנו מחויבים לה".

נתניהו, שהתקבל במטה הבחירות בקריאות נגד הקמת ממשלת אחדות, פנה בנאומו לחברי מפלגתו. "כולכם חשובים לי. ועכשיו, עלינו להקים ממשלה חזקה ויציבה, שתדאג לביטחונם ולרווחתם של כל אזרחי ישראל". נתניהו הודה לבסוף לחברי הליכוד ולמשפחתו. הזמר עמיר בניון, שהופעתו נפסלה בעצרת הימין בכיכר רבין ביום ראשון, הופיע במטה הליכוד בתום דברי נתניהו.

בני הזוג נתניהו בכינוס הליכוד, הלילה

הרצוג: התוצאה שהשגנו מאפשרת מהפך

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר הלילה בנאום בפני תומכיו כי תוצאות המדגמים "מאפשרות לנו לחזור לשלטון, אבל נחכה לתוצאות האמת. הכל פתוח". לדבריו, "עשינו הישג בלתי רגיל היום. מאז בחירות 92' לא הגענו לתוצאה כזו ואני מאוד גאה להיות כאן אתכם היום".

הרצוג פנה למספר 2 ברשימתו, ציפי לבני, ואמר לה: "ציפי, את על הכיפאק. זה לא היה מגיע לרגע הזה בלי השותפות האמיצה ביני לבין לבני. אשה אמיצה עם תחושת שליחות אמיתית. השותפות הזו היא שתביא אותנו בסוף למהפך הפוליטי הגדול של ישראל".

לדברי הרצוג, הוא שוחח עם כל ראשי המפלגות "הרלוונטיות", והוא מתכוון לעשות כל מאמץ כדי "להקים ממשלה חברתית אמיתית לישראל", שתחזיר אותה להיות יהודית ודמוקרטית ולכזו השואפת לשלום עם שכנותיה. הוא ציין בנאומו שרשימת המחנה הציוני הקימה צוות משא ומתן שיפעל לכינון ממשלה בראשותו, אך הבהיר כי "לא יהיו החלטות הלילה".

לבני אמרה כי "הערב אני יכולה להסתכל בעיני הילדים שלי ולומר: 'עשיתי הכל בשבילכם, בשביל החברים שלכם, ההורים, הסבים והסבתות', נלחמנו למען המדינה שבה תחיו ושבה תגדלו את הילדים שלכם". בהמשך נאומה היא פנתה להרצוג. "אפשר להתחיל לקרוא לך בוז'י שוב? חברנו ביחד והצענו את החברות הזו ואת האלטרנטיבה הזו לציבור בישראל. אנחנו עומדים היום בראש המחנה הציוני הרחב, היהודי, הדמוקרטי והבחירות הוכיחו שהמחנה הזה גדול יותר מהמחנה השני, הקיצוני. דרכם אינם דרכנו, ואנחנו מתחייבים היום לציבור הישראלי לעשות את כל המאמצים להקים ממשלה בראשותנו ובדרכנו, ממשלה בראשות הרצוג. כך נפעל החל מהערב, כי אנחנו צודקים בדרך שלנו" (ניר חסון).

במפלגת כולנו פתחו את השמפניה

במטה מפלגת כולנו פתחו שמפניה דקות אחרי פרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה. נמרוד אלירן, פעיל המפלגה, עלה לבמה והכריז על ניצחון. "אנחנו המפלגה המשמעותית ביותר בישראל. יהיה לנו בעזרת השם שר אוצר חברתי לראשונה במדינת ישראל", אמר. ברקע התנגן בלי הפסקה הג'ינגל "כולנו כחלון". רק כמה עשרות פעילים, מועמדים, יועצים ועוזרים התקבצו באולם ששכרה המפלגה בגני התערוכה בתל אביב. כולם חיכו למוצא פיו של מנהיג המפלגה, משה כחלון.

מיד לאחר פרסום המדגמים, אסר כחלון על חברי הרשימה להתראיין. "רק אני אדבר", הבהיר, מתוך חשש לאמירה בעייתית של אחד מנבחרי הציבור החדשים. כחלון מעדיף לשמור בינתיים את הקלפים קרוב לחזה. במדגמים צפה יחד עם בני משפחתו. 40 דקות לאחר פרסומם הוציאה המפלגה הודעה לפיה כחלון שוחח עם נתניהו והרצוג ואמר להם שיקבל החלטה רק עם קבלת תוצאות האמת. עד אז, הוא צפוי להיות האיש המחוזר ביותר בישראל (אילן ליאור).

לפיד: יש עתיד היא כוח שלא ניתן להתעלם ממנו

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר הערב כי "הלילה הזה הוא לילה של גאווה גדולה. ההישג שלנו הלילה הוא הוכחה למי שהיה צריך הוכחה שיש עתיד הוא כוח שאיש לא יכול להתעלם ממנו. יצאנו לבחירות האלה אחרי קדנציה מאתגרת עם סקרים גרועים, והנה אנחנו פה, מפלגת המרכז הגדולה ביותר, עם הבנה של המערכת הפוליטית שאנחנו כאן כדי להישאר ואנחנו נישאר כוח פוליטית לשנים ארוכות". לפיד הוסיף כי "מחר בבוקר אנחנו ממשיכים מהנקודה שבה הפסקנו" (ירדן סקופ).

הרצוג ולבני במטה המחנה הציוני, הלילהצילום: מוטי מילרוד

שיעור ההצבעה עם סגירת הקלפיות - 71.8%

שיעור ההצבעה בבחירות 2015 עומד על 71.8% - עלייה לעומת הבחירות הקודמות, אז הצביעו 67.8%. בבחירות 2009 הצביעו 65.2% מבעלי זכות ההצבעה ובבחירות 2006 63.2%. התוצאה הערב מבוססת על מדגם של 500 קלפיות ולא על תוצאות שהתקבלו לאורך היום כ-9,000 קלפיות (עפרה אידלמן).

המחנה הציוני: הכול פתוח עד תוצאות האמת

במחנה הציוני אמרו בתגובה לפרסום המדגמים כי "הליכוד ממשיך להטעות. גוש הימין הצטמצם. הכול פתוח עד תוצאות האמת והנתונים הסופיים בהם נוכל לדעת אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה ואיזו ממשלה נוכל להקים. כל הספינים והאמירות מוקדמים מדי. צוות המשא ומתן הוקם במטרה להרכיב ממשלה בראשותו של הרצוג".

בבית היהודי, שם ספגה המפלגה מכה לא פשוטה, הפעילים הוכו בהלם עם פרסום תוצאות המדגמים. לאחר זמן מה החלו כמה מהם לשיר, אבל המראה היה עגום. בבחירות 2013 היו מאות שניסו להידחק למקום כדי לחגוג עם יו"ר המפלגה נפתלי בנט. הערב הוא נותר מאחורי הקלעים.

במפלגה סימנו היום את האשמים המרכזיים: אנשי תקומה שחברו לבית היהודי כמייצגים של הפלג החרדי לאומי, אבל בפועל לא הביאו קולות שהלכו כולם למפלגת יחד. לפי חוקת הבית היהודי, רק בנט יחליט מי מקבל תפקיד שר, ואורי אריאל צפוי להיענש ולקבל תיק שולי, אם בכלל. בעיה אחרת של המפלגה היא חובות עתק שמשאיר הקמפיין. בבית היהודי תיכננו תקציב לפי מספר דו-ספרתי של מנדטים, וכעת חסרים להם מיליוני שקלים מימון מפלגות (יהונתן ליס וחיים לוינסון).

פעילים במטה המחנה הציוני בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

נתניהו ובנט סיכמו להתחיל במו"מ להקמת ממשלה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר לפני כמה דקות אל יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. בנט בירך את ראש הממשלה על ניצחונו. הם סיכמו להתחיל משא ומתן מואץ להקמת ממשלה לאומית ולפעול בשיתוף פעולה (יהונתן ליס וחיים לוינסון).

ריבלין: רק ממשלת אחדות תמנע התפרקות של הדמוקרטיה

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הבהיר הערב כי בכוונתו לפעול להקמת ממשלת אחדות. ״חרף הפקפוקים וההתנגדויות", אמר הנשיא לגורמים פוליטיים ששוחחו עמו הערב, "אני משוכנע שרק ממשלת אחדות תוכל למנוע התפרקות מהירה של הדמוקרטיה הישראלית ובחירות נוספות בזמן הקרוב״. בכך חזר ריבלין על העמדה שביטא לפני הבחירות.

יש לציין כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר ואמר בימים האחרונים שהוא מתנגד להקמת ממשלת אחדות. בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל בתחילת השבוע אמר נתניהו כי "נשיא המדינה לא יתבע והוא גם לא יכול לתבוע הקמת ממשלת אחדות, ואני סומך עליו שהוא ינהג בהתאם לסמכויותיו. הוא יטיל על אחד מאתנו, אני או הרצוג, להקים ממשלה" (יוסי ורטר).

לחצו לכתבה המלאה

כחלון הלילה בתל אביבצילום: דודו בכר
חגיגות במטה הליכוד בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום
מטה "כולנו" בזמן שידור המדגמים, הערבצילום: דודו בכר
מטה המחנה הציוני בזמן שידור המדגמים, הערבצילום: מוטי מילרוד
מטה ש"ס בזמן שידור המדגמים, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן
אכזבה במטה ישראל ביתנו לאחר פרסום המדגמים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
איימן עודה לאחר פרסום המדגמים, הערב בנצרתצילום: גיל אליהו

יומו של כחלון: "זו הפעם הראשונה שלא אצביע ליכוד"

יו"ר כולנו משה כחלון הצביע הבוקר סמוך לביתו בחיפה. "זאת הפעם הראשונה שלא אצביע לליכוד, אבל אני עושה זאת בלב שלם", אמר. אחר כך המשיך לקרית אתא ולגבעת אולגה, שם ליווה לקלפי את אמו, מיסה. "כחלון שנולד פה בבית בשכונה הזו, זה אותו כחלון שיגיע לכל תפקיד. אני לא משתנה, אחרים השתנו", הצהיר.

להקת מעודדים, שכללה כ-20 בני נוער לבושים בחולצות המפלגה, ליוותה אותו לכל אורך יום הבחירות. הם המתינו לו מחוץ לקלפיות, הניפו דגלים, השמיעו את הג'ינגל "כולנו כחלון" וקראו שוב ושוב "הנה בא שר האוצר הבא". השיירה של כחלון כללה אוטובוס, כמה מכוניות, קבוצת אופנוענים וטרקטורון, כולם מלאים בשלטי המפלגה.

אלי כהן, מקום שמיני ברשימת המפלגה, התלווה בערב לסיור של כחלון בקלפי בבת ים. הוא העריך שכולנו תקבל מספר דו ספרתי של מנדטים. ההערכה הזאת שיקפה את התחושה הכללית במטה המפלגה. את התחושות האלה חיזקו גם ההערכה הרווחת שכחלון יהיה שר האוצר הבא והאיש שיכריע את זהותו של ראש הממשלה.

כחלון עם פעילי כולנו בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

לצד קריאות תמיכה, עידוד וחיזוקים, נשאל כחלון בסיורים בקלפיות שוב ושוב על מי ימליץ לראשות הממשלה. "אחרי הפעם ה-2,000 הפסקתי לספור", אמר כחלון בהתייחסו למספר הפעמים ששמע את השאלה .הוא שמר על עמימות, כפי שעשה לכל אורך הקמפיין ואמר כי יקבל החלטה בהתאם לתוצאות הבחירות וימליץ רק על מי שיקבל את תכניותיו בתחום החברתי-כלכלי.

סוגיה שליוותה את כחלון לאורך יום הבחירות היתה העימות עם הליכוד. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קנס בבוקר את הליכוד ב-20 אלף שקלים בעקבות הפצת הקלטה ישנה וערוכה שבה נשמע כחלון קורא להצביע לליכוד. "קיימת ודאות קרובה ששליחת ההודעה המוקלטת, יום לפני הבחירות, תטעה את הבוחרים", כתב בהחלטתו.

"חבל שהגיעו למקומות האלה. זו לא דרך, זו לא דמוקרטיה. גם בקמפיינים יש גבולות וקווים אדומים. פה פרצו את כולם", אמר כחלון בבוקר. בתשובה לשאלת "הארץ" הבהיר בהמשך היום כי העימות עם הליכוד לא ישפיע על ההמלצה שלו לנשיא: "זה שולי, אלה דברים שקורים בקמפיין. זה אכזב אותי, אפילו כאב לי, אבל זה לא ישפיע".

אופטימית "זהירה מאוד" במחנה הציוני

במחנה הציוני הביעו בשעות האחרונות "אופטימיות זהירה מאוד". גורם במפלגה אמר כי שיעורי ההצבעה במוקדי התמיכה שלהם טובים באופן יחסי. לאורך כל יום הבחירות סיירו שני ראשי המפלגה - יצחק הרצוג וציפי לבני. מלווים בשיירה גדולה של מאבטחי שב"כ, שוטרים ופעילים השניים עברו בקלפיות, במטות והתראיינו לכלי תקשורת. שניהם ביקשו לשדר שיתוף פעולה הדוק, התלהבות ואופטימיות, "אני ממש מרגישה שאנחנו הולכים לעשות את זה", אמרה לבני, "אני רואה שאנשים לא סתם אומרים לי 'בהצלחה' כלאחר יד, הם מחזיקים אותי וממש מתפללים".

הרצוג דבק לאורך היום בשני מסרים. הראשון הוא שהבוחר צריך להחליט "בין הייאוש והכישלון של נתניהו לבין השינוי והתקווה", כפי שאמר לאחר שהצביע בקלפי ליד ביתו בשכונת צהלה. המסר השני נשלח פנימה לתוך מחנה השמאל-מרכז, ומיועד בעיקר למצביעי יש עתיד. "מנדט אחד פחות ליש עתיד לא ישנה כלום, מנדט אחד יותר לנו יכול לגרום לכך שהנשיא יטיל עלינו להרכיב את הממשלה", הוא אמר לעיתונאים והוסיף: "אני פונה למצביעים של לפיד, אם אתם רוצים אותו בממשלה אתם צריכים לתת לנו את הכוח".

הרצוג ולבני בקלפי ברמת גן, היוםצילום: מוטי מילרוד

השניים זכו לרוב ליחס אוהד מצד קהל המצביעים ורבים בירכו את הרצוג "ראש הממשלה הבא שלנו". עם זאת, הם בחרו להסתובב לרוב באזורים בהם הם אהודים: צהלה, גבעתיים, מודיעין וראשון לציון. פעילי המפלגה שליוו את השניים לאורך יום הבחירות טענו שיש להם אינדיקציות שיש סיכוי למהפך שלטוני. "אני עושה כבר שש מערכות בחירות, היום הוא יהיה ראש ממשלה", אמר משה בן מיור, ראש מטה המפלגה ברמת גן. לקראת ערב הוזמנו לאולם הדרייב אין בתל אביב, שם התכנסו הפעילים, בלונים חגיגיים. אבל הכול הודו שכמות המשתנים במשוואה גדולה מידי מכדי שניתן יהיה לנחש כיצד יראו התוצאות.

בשעות הערב החלו להיאסף פעילי המפלגה בהיכל הדרייב לקראת פרסום תוצאות המדגמים. מצב הרוח של הפעילים נע בזמן שלפני פרסום המדגמים בין ייאוש לתקווה, בין מניה לדיפרסיה. כולם ניסו לנחש ולנתח את התוצאות. על פי הניתוח האופטימי, נתניהו אמנם הצליח לסגור את הפער מהמחנה הציוני אבל זה בא על חשבון גוש הימין, כך שלא הוסיף לעצמו ממליצים לנשיא. בצד הפסימי, הציבור הערבי שאמור היה להעלות את שיעור ההצבעה ולדחוק החוצה את אחת משתי מפלגות הימין המתנדנדות - "ישראל ביתנו" ו"יחד" - לא סיפק את הסחורה.

ח"כ איתן כבל, בעל ניסיון ארוך במערכות בחירות, משוכנע שהניצחון קרוב, "אין ספק שנקבל לפחות 25 מנדטים, ולנשיא לא תהיה ברירה אלא להטיל על הרצוג את הרכבת הממשלה. אם הייתי אומר לך את זה לפני חודש וחצי היית שולח אותי לאשפוז".

יותר מ-80% מהאסירים הצביעו

במשטרת מחוז מרכז אמרו כי עד כה נרשמו במרכז 11 אירועים הקשורים לבחירות, בהם שמונה אירועי התחזות - שלושה בנתניה, שניים ברמלה, ואירוע אחד בכפר סבא, פתח תקווה ורחובות. בנוסף היתה הטרדה טלפונית אחת בנתניה, אירוע תעמולת בחירות אסורה בכפר סבא ומקרה בו נרשמה הפרעה ליו"ר קלפי ברמלה. בסך הכול נפתחו 11 תיקים על הפרת חוק הבחירות.

בתל שבע המשטרה עיכבה לחקירה בת 25 בחשד שניסתה להצביע פעם נוספת תוך שימוש בתעודת זהות של צעירה אחרת. בצפון, המשטרה חוקרת תושבת חצור הגלילית בת 55 שהגיעה לקלפי להצביע, לאחר שכבר הצביעה לפי הרישומים בקלפי. כמו כן, תושב בית נטופה בן 54 שהגיע לקלפי בכפר כנא יחד עם בנו, משקיף בקלפי, הותקף על ידי אדם שהיה במקום. שוטרי תחנת נצרת איתרו את החשוד. הוא עוכב לחקירה והרקע לתקיפה נבדק.

בכפר ואדי חמאם, צפונית לטבריה, נעצרו שניים בחשד להתפרעות ותקיפת שוטרים בקלפי. לדברי המשטרה, כשהגיעו השניים למזכירות הקלפי הם לא הציגו תעודת זהות והחלו להתפרע בדרישה להצביע גם ללא תעודה. הם תקפו שוטרים מתחנת טבריה שניסו להשתלט עליהם וככל הנראה היו שיכורים.

עד כה התקבלו במוקד 100 של המשטרה 2,624 שיחות הקשורות לבחירות.

בשעה 20:00 נסגרו הקלפיות בשירות בתי הסוהר (שב"ס), שם עמד אחוז ההצבעה בקרב האסירים הזכאים (כ-10,000) על 81.74%. בשב"ס ציינו כי לא נרשמו אירועים חריגים במהלך היום (יניב קובוביץ, נעה שפיגל ושירלי סיידלר).

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00: 65.7%

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 עומד על 65.7%. מדובר בעלייה לעומת הבחירות הקודמות אז הצביעו עד 20:00 בערב 63.7% מבעלי זכות ההצבעה, ב-2009 59.7% וב-2006 57%. הנתון מהערב מתבסס על 9,000 קלפיות (עפרה אידלמן).

יומו של ליברמן: סיורים בערים "אסטרטגיות" ואזהרה מפני הצבעת הערבים

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פתח את יום הבחירות על רקע שורה של סקרים שמציבים את מפלגתו על סף אחוז החסימה. ליברמן, שבחודשיים האחרונים מיקד את הקמפיין שלו בעיקר במצביעים שעלו ממדינות חבר העמים, עבר במהלך היום בין הקלפיות בערים שסומנו כ"אסטרטגיות" מבחינת המפלגה כמו באר שבע, אשדוד, אשקלון, בת ים, ראשון לציון ורחובות.

ליברמן הצביע בקלפי בהתנחלות נוקדים בה הוא מתגורר. כשהגיע לקלפי קרא ליברמן לישראלים להצביע למפלגה ציונית. "לא משנה אם למרצ, לישראל ביתנו או לבית היהודי בעיקר שתהיה מפלגה ציונית כי חשוב לשמור על הצביון היהודי והציוני של ישראל", אמר ליברמן.

כמו במערכות בחירות קודמות יו"ר ישראל ביתנו מיקד את הקמפיין שלו במתקפה על אזרחי ישראל הערבים. במהלך יום הבחירות, כאשר ראש הממשלה נתניהו החל לפרסם הודעה אחר הודעה עם "אזהרות" מפני אחוז הצבעה גבוה בחברה הערבי ניסה ליברמן להצטרף. "גם נתניהו יודע שאם הערבים נעים בכמויות אל הקלפי רק ליברמן חזק יעצור אותם", הוא כתב בדף הפייסבוק שלו.

ליברמן בסיור באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

במהלך סיור בקלפיות באשקלון הכריז ליברמן כי "מי שרוצה למנוע הקמת סניף דאעש ותאי אל-קאעדה בתוך ישראל צריך להצביע לישראל ביתנו".

במהלך יום הבחירות הגישה ישראל ביתנו תלונה לוועדת הבחירות המרכזית וטענה כי בכמה מקרים הותקפו נציגי המפלגה בקלפיות. דובר ישראל ביתנו טען כי בנצרת הותקפה יו"ר קלפי מטעם המפלגה על ידי מקומיים וכי המשטרה נשלחה למקום, וכי באקה אל גרבייה, כפר קרע וסכנין נמנעה כניסתם של נציגי המפלגה שהגיעו עם כתבי מינוי לקלפיות. "'ישראל ביתנו מגנה בתוקף את הניסיונות החוזרים ונשנים לזייף את תוצאות הבחירות במגזר הערבי ולמנוע תוך אלימות מנציגי המפלגות הציוניות להשקיף ולשמור על טוהר הבחירות בכפרים הערבים", מסר דובר המפלגה (ברק רביד).

דאגה ואכזבה בבית היהודי

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הסתובב היום ברחבי הארץ מודאג. הוא התחיל את יום הבחירות שלו בקלפי הסמוכה לביתו ברעננה ומשם נסע לדרום, למעוזי הציונות הדתית בירושלים, לגבעת שמואל ולפתח תקווה, בניסיון לשמור על מפלגתו עם מספר מנדטים דו-ספרתי, לאחר שבסקרים האחרונים היא עמדה על 11־12 מנדטים. הפעילים האופטימיים ביותר דיברו על 12 מנדטים. הפסימיים ביותר, לעומת זאת, על שמונה.

עבור המפלגה שהתחילה את הבחירות במצב כמעט אופטימלי עבורה, יום הבחירות מסתיים באכזבה. מתחילת הדרך הבית היהודי הקפידה על המסר לפיו המפלגה אינה חוששת מבחירות. בזמן ההכרזה על יציאה לבחירות היה נתניהו ראש ממשלה מוביל, הרצוג מנהיגה של מפלגת אופוזציה, ובנט הסתמן אחרי המבצע בעזה כמנהיג החדש של הימין: גאה, בטוח ולא מתנצל. סקרים אופטימיים חזו למפלגה אז 18 מנדטים, והממוצע עמד על 15.

אלא שמאז באה לעולם מפלגת "יחד" בראשות אלי ישי, ולאחר פרשת אלי אוחנה (שסירב היום לומר למי הצביע לבסוף) וקמפיין המצוקה של נתניהו בימים האחרונים, חמשת המנדטים שהגיעו בבחירות הקודמות כדי לחזק את הימין, החלו לנדוד בחזרה אל הליכוד. בבחירות הקודמות עשה בנט כמעט את אותו סיור. אז היתה אווירה של אופוריה ושל תקווה. היום האווירה היתה עגומה. לפני שנתיים חיכו לבנט עשרות נציגים של התקשורת הזרה בקלפי ליד ביתו ברעננה. במקום הוצבו ספסלי עץ, על מנת שיהיה מקום לכולם לצלם את תמונת ההצבעה. הפעם, איש מחו"ל לא הגיע. כולם נדחסו בחדר אחד (חיים לוינסון).

בנט בסיור בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

נתניהו על האיסור לשדר את דבריו: אף אחד לא יסתום לנו את הפה; הרצוג: "הוא בפאניקה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לצו ועדת הבחירות האוסר על שידור מסיבת העיתונאים שקיים. "כל היום הפוליטיקאים מדברים בתקשורת. ציפי, בוז'י ויאיר לפיד, דיברו בכל אולפן אפשרי ועשו תעמולת בחירות בוטה", כתב בדף הפייסבוק שלו. "היחיד שהחליטו לאסור עליו לדבר בתקשורת – זה אני. ראש הממשלה מהליכוד. אף אחד לא יסתום לנו את הפה".

יו"ר רשימת המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהזהיר מוקדם יותר היום מפני שיעור הצבעה גבוה בקרב המגזר הערבי. הרצוג מתח ביקורת חריפה על נתניהו, ואמר: "הפאניקה של נתניהו ודבריו השקריים בשעות האחרונות מוכיחים לנו בפעם המי יודע כמה שמדובר בראש ממשלה היסטרי, מפלג ומסית", כתב הרצוג בדף הפייסבוק שלו.

מוקדם יותר היום אמר נתניהו: "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים".

54.6% הצביעו עד השעה 18:00

שיעור ההצבעה נכון לשעה 18:00 עומד על 54.6%. בבחירות הקודמות הצביעו עד אותה שעה 55.5% מבעלי זכות ההצבעה, ב-2009 50.3% וב-2006 47%.

בוועדת הבחירות מסבירים שהנתונים על שיעורי ההצבעה מהבחירות הקודמות התבססו על מדגם של כ-400 קלפיות ששקלל בתוכו גם את קולות החיילים, בעוד שהנתונים בבחירות האלו מתבססים על כ-9,000 קלפיות אמיתיות, שלא כוללות את קולות החיילים. על כן לא בטוח שמדובר בירידה באחוזי ההצבעה.

בצה"ל הצביעו עד 17:00 59% מן המשרתים - עלייה של ארבעה אחוזים בהשוואה לבחירות הקודמות. בבתי סוהר ובתי המעצר הסתיימה ההצבעה עם 81% הצבעה (עפרה אידלמן וגילי כהן).

מצביעים בכלא מעשיהו, היוםצילום: דודו בכר

חשש לתעמולה: השופט ג'ובראן אסר על שידור הודעתו של נתניהו

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, אסר הערב את השידור ברדיו ובטלוויזיה של דבריו של רה"מ, בנימין נתניהו. החלטתו של ג'ובראן התקבלה בעקבות עתירתן של "המחנה הציוני" ו"יש עתיד" בעקבות הודעת הליכוד כי נתניהו ימסור הודעה לתקשורת במעון רה"מ בשעה 17:45. השופט התבסס בהחלטתו על החוק האוסר שידורי תעמולה ברדיו ובטלוויזיה. השופט ג'ובראן הודיע שהוא מאפשר לליכוד להגיש את תשובתו עד 18:30 (צבי זרחיה).

שיעור ההצבעה עד שעה 16:00: 45.4%

ועדת הבחירות המרכזית פירסמה כי שיעור ההצבעה עד שעה 16:00 עמד על 45.4%. בשנת 2013 עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 46.6%. בשנת 2009 עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 41.9%.

אלמונים קישקשו והשחיתו פתקי הצבעה של המחנה הציוני בקלפיות ברחבי הארץ

בוחרים שהגיעו לקלפיות ברחבי הארץ טוענים כי אלמונים השחיתו פתקי הצבעה של רשימת המחנה הציוני המסומנים באותיות "אמת". על צידו הלא מודפס של הפתקים נכתבו אמירות שונות, או צוירו איורים שונים, הפוסלים את הפתקים. פתקים מקושקשים הופכים את פתקי ההצבעה לפסולים. החשש, לפחות מבחינת המחנה הציוני, נובע מכך שמצביעים נוטים שלא לבדוק את הפתק, ולכן קולותיהם עלולים להיפסל.

עלות הבחירות לכנסת ה-20: כ-2 מיליארד שקל

עלות הבחירות לכנסת ה-20: כ-2 מיליארד שקל. החישוב מבוסס על העלות של יום השבתון למשק - בסך של כ-1.5 מיליארד שקל. לכך יש להוסיף את תקציב ועדת הבחירות המרכזית, כ-241 מיליון שקל, ותקציב מימון הבחירות, כ-200 מיליון שקל.

המדינה מעניקה לכל מפלגה מימון בחירות בסך של 1.375 מיליון שקל עבור כל אחד מחברי הכנסת. החישוב הסופי נעשה לפי ממוצע בין מספר חברי מפלגה בכנסת החדשה לכנסת היוצאת, בתוספת תשלום חד־פעמי של 1.375 מיליון שקל לכל רשימה.

שיעורי ההצבעה בצה"ל: עלייה קלה לעומת בחירות 2013

נכון ל-12:00 מימשו 29% מהחיילים את זכותם החוקית להצביע בבחירות לכנסת. מדובר בעלייה משיעורי ההצבעה במערכת הבחירות של 2013, אז הצביעו 26.2% מהחיילים עד השעה 12:00. (גילי כהן)

חייל מצביע במוצב צה"ל באזור אריאלצילום: רויטרס

נתניהו: "שלטון הימין בסכנה, הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי"

על רקע דיווחים על אחוזי הצבעה גבוהים בקרב מצביעי החברה הערבית, פרסם בצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו קריאה בהולה בפייסבוק למצביעיו לצאת להצביע, מכיוון ש"שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים. לנו אין V-15, יש לנו 'צו 8', יש לנו רק אתכם. צאו אל הקלפי, תביאו את החברים ובני המשפחה, הצביעו מחל כדי לסגור את הפער בינינו לבין מפלגת 'העבודה'. בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

חרפת ההסתה והגזענות של ליברמן | מאמר מערכת

שיעור ההצבעה מתייצב: 26.5% הצביעו עד 12:00

עד השעה 12:00 הצביעו 26.5% מבעלי זכות הבחירה. באותה שעה בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה על 26.7%, בבחירות ב-2009 הצביעו 23.4% נכון ל-12 בצהריים ובאותה השעה ב-2006 הצביעו 21.7% מציבור המצביעים. (עפרה אידלמן)

דוברו של ראש הממשלה, ניר חפץ, גירש צוות של חדשות 10 שהוזמן לראיינו

המאבק של נתניהו נגד ערוץ 10 נמשך: צוות של חדשות 10, עם הכתב עומרי מניב, הגיע למעון ראש הממשלה לאחר שהוזמן לראיינו. עוד לפני כן ראיין את נתניהו רוני דניאל מחדשות 2 ולאחר מכן היה אמור לראיינו היום נציג ערוץ 7.

מניב ושני אנשי צוות חדשות 10 עברו את הבידוק הביטחוני, אך לפתע הגיע חפץ ואמר להם כי עליהם לעזוב את המקום. חפץ אף אמר למאבטחים שידאגו כי חדשות 10 אכן יעזבו את הבית.

לא ברור מדוע החליט חפץ לגרש את אנשי חדשות 10 ואם יש לכך קשר לאירועים הבוקר עם בן כספית הבוקר, שבחר לצאת מאולפן תוכנית הבוקר של הערוץ לאור התנאי שהציב נתניהו לראיון עמו.

חפץ עצמו טען בפני אנשי חדשות 10 כי הם "הפרו את כללי המשחק" בכך שניסו לצלם תמונות רקע מבית ראש הממשלה, אך בחדשות 10 מדגישים כי כלל לא צילמו דבר.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "צוות של חדשות 10 בהובלת הכתב עומרי מניב, שהוזמן למעון הרשמי בירושלים כדי לראיין את ראש הממשלה לבקשת ערוץ 10, התנהג בתוך בית ראש הממשלה בפראות, בזלזול ובחוסר כבוד תוך הפרת האתיקה העיתונאית והכללים המקובלים. הציבור צריך לשאול את עצמו האם היו מעזים לנהוג כך לפני ראיון בתוך הבית הלבן או בדאונינג 10?

(נתי טוקר)

האתר לאיתור קלפי נפל

גולשים נמרצים שהקדימו לנסות להצביע היום לכנסת ה-20 נתקלו בעיה: האתר הממשלתי לאיתור קלפיות אינו עובד כך שמי שאין ברשותו פנקס לבוחר לא יכול לדעת היכן להצביע. בגלישה מהמחשב האתר כלל לא עולה ואילו בגלישה מהנייד מתקבלת הודעת שגיאה. גם אפליקציית "בחירון" מפנה לאותו האתר הסלולרי. התקלה כך לפחות בשעתיים האחרונות.

במשרד הפנים מודעים לתקלה ופועלים לתיקונה במרץ. (אמיתי זיו)

הרצוג הצביע: "הבחירות - בין ייאוש לתקווה"

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג הצביע בקלפי ברחוב עשהאל בצהלה. הרצוג אמר: "אנחנו נמצאים בחגיגה של דמוקרטיה. הבחירות הן בין שינוי ותקווה לייאוש ואכזבה. מי שרוצה יאוש ואכזבה שיצביע לנתניהו. מי שרוצה שינוי ותקווה שיצביע למחנה הצינוי בראשותי".

לאחר מכן הגיעו הרצוג וציפי לבני לרחוב בנימין ברמת גן מול ביתו של שר האנרגיה מהליכוד, סילבן שלום, שם הם פגשו את ג׳ודי שלום ניר מוזס, רעייתו של סילבן. ההפרדה בין סילבן שלום להרצוג ולבני נשמרה היטב, אבל ג׳ודי חיכתה כדי לפגוש אותם והעניקה ללבני נשיקה. (ישראל פישר)

ליברמן: תצביעו לכל מפלגה ציונית, אפילו למרצ

יו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצביע הבוקר בהתנחלות נוקדים בה הוא מתגורר. בכניסה לקלפי אמר ליברמן "אני קורא לכולם להצביע למפלגה ציונית, לא משנה אם למרצ, לישראל ביתנו או לבית היהודי, בעיקר שתהיה מפלגה ציונית כי חשוב לשמור על הצביון היהודי והציוני של ישראל".‎ (ברק רביד)

ליברמן בקלפי בנוקדים, הבוקר צילום: דוברות ישראל ביתנו

נתניהו: לא תהיה ממשלת אחדות עם השמאל

בנימין נתניהו ורעייתו הצביעו בקלפי בבית הספר דוד ופולה בן גוריון בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה. "רבים שואלים אותי למי אתקשר ראשון אחרי הבחירות", אמר, "הטלפון הראשון יהיה למרים פרץ והטלפון השני יהיה לנפתלי בנט כדי להתחיל בהקמת ממשלה של המחנה הלאומי. לא תהיה ממשלת אחדות עם השמאל בראשות 'העבודה'". (יהונתן ליס)

נתניהו מצביע, הבוקר בירושליםצילום: מרק ישראל סלם

החלו הבחירות לכנסת ישראל

יותר מ-10,000 קלפיות נפתחות כעת ב-3,200 ריכוזי קלפי ברחבי הארץ. בקלפיות אלו יוכלו להצביע 5,883,365 בעלי זכות הצבעה. רוב הקלפיות יפעלו בין השעות 7 בבוקר ל-10 בלילה. ביישובים קטנים, של עד 350 תושבים, הקלפיות יפעלו בין 8 בבוקר ל-8 בערב. את תוצאות האמת ניתן יהיה לראות מהשעה 22:00 בלילה ואילך באתרי ועדת הבחירות המרכזית (עפרה אידלמן)

יו"ר ועדת הבחירות אסר על הליכוד להשתמש בהקלטה ישנה של כחלון

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, אסר הערב על הליכוד להשתמש בהקלטה ישנה של יו"ר כולנו, משה כחלון, קורא להצביע לליכוד. ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה בהולה שהגישה מפלגת כולנו בה נטען כי הערב, 12 שעות לפני פתיחת הקלפיות, הפיצה הליכוד הודעה טלפונית מסולפת של כחלון בה הוא נשמע קורא לכאורה להצביע לליכוד. לטענת כולנו, הליכוד עשה שימוש בהקלטה של כחלון מהבחירות הקודמות באופן שיש בו כדי להטעות ולרמות את הציבור.

בהודעה נשמע כחלון אומר: "שלום מדבר משה כחלון, מחל זו המפלגה היחידה שבראשה עומד אדם שיכול לתת לנו מענה באמת לכל הבעיות הגדולות, בעיות קטנות כל אחד יכול לפתור, ואני אומר לך שאם אני רוצה לישון בשקט, ואני רוצה שילדיי ישנו בשקט, ומשפחתי וחבריי ובני... יישנו בשקט, נתניהו צריך להיות שם בשעות האלה באופן מיוחד".

לטענת כולנו, ההקלטה נעשתה ככל הנראה בבחירות 2013, והפצתה כעת, בדרכי הטעיה ורמייה, עלולה לגרום לציבור לחשוב שכחלון תומך בהצבעה לליכוד. כולנו טוענת כי משמיעת ההקלטה עלול להיווצר הרושם שכחלון ונתניהו הגיעו להסכמה על ישיבה משותפת בממשלה.

"המדובר בהפרעה בלתי הוגנת לתעמולת הבחירות של העותרת על ידי המשיבה, אשר נעשית בזדון, מתוך מטרה לגנוב בארשת ליל, שעות בודדות טרם פתיחת הקלפיות, קולות בוחרים אשר עלולים להשתכנע להצביע למשיבה עקב שמיעת הקלטה זדונית וערוכה מעין זו", כתבה כולנו. ג'ובראן קיבל את הבקשה והוציא צו ארעי האוסר על הליכוד להשתמש בהקלטה. הוא הורה לליכוד להגיש את תגובתה לבקשה להוצאת צו מניעה עד מחר ב-9 בבוקר.

יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, בתגובה ראשונה לזיוף הקלטות של הליכוד: "זאת לא דרך. זאת לא דמוקרטיה. עצוב שהם הגיעו למקום הזה, גם בקמפיין יש גבולות אדומים. אני שמח שהם (הליכוד) הודו אבל עצוב שהם היו צריכים להגיע למקום כל כך נמוך. אני חושב שהציבור מספיק נבון להבין שמדובר בזיוף ושאני לא אצביע למפלגה שאיבדה את החמלה שלה ואת הדרך חברתית. בדיוק בגלל זה עזבתי את הליכוד" (עפרה אידלמן, אילן ליאור וצבי זרחיה).

"הוויתור על הרוטציה - הוכחה שבוז'י נכנע לחרדים"

תגובת מפלגת יש עתיד

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד: "הוויתור על הרוטציה הוכחה שבוז'י נכנע לחרדים". לדבריו, לבני ויתרה על הרוטציה בשביל לפנות את הדרך לממשלה של ביבי בוז'י והחרדים. "הוויתור על הרוטציה זו הוכחה שבו'זי ולבני תופרים ממשלה עם החרדים, אחרת למה לוותר על הרוטציה. אני רואה ביומיים האחרונים איך מכינים כולם את הכניעה לחרדים, הם כבר הודיעו שהם יוותרו על השוויון בנטל ויחזירו את כל התקציבים של הישיבות והכל על חשבונכם, זה כסף שלכם.

רק 'יש עתיד' גדולה תדאג לזה שהכסף הזה, שהוא כסף ציבורי, יגיע לכל מה שחשוב באמת, לא להסכמים קואליציוניים, לא לתרגילים פוליטיים ולא לסחטנות. אם 'יש עתיד' לא תהיה חזקה נקבל שנתיים של נתניהו עם המחנה הציוני. אם נהיה חזקים הם לא יוכלו להקים ממשלה עם נתניהו אלא איתנו, מרוב ספינים פוליטיים אנשים שוכחים על מה הבחירות. נתניהו צריך להיפרד מהזירה הפוליטית, הגיע הזמן להקים ממשלה שתעבוד בשביל האזרחים".

לפיד ולבני בדרך למסיבת עיתונאים על חוק שכירות הוגנת בתל אביב. 20.11.14צילום: עופר וקנין

"מפלגת כולנו לא מתעסקת בסידורי העבודה של ציפי ובוז'י"

תגובת מפלגת כולנו

ממפלגת כולנו נמסר כי "מפלגת כולנו לא מתעסקת בסידורי העבודה של ציפי ובוז'י או בכל דיל פוליטי אחר. מפלגת כולנו הוקמה לטפל במשבר הדיור, ביוקר המחייה ובצמצום הפערים החברתיים ולא בתפירת תפקידים או בספינים שנועדו למשוך מצביעים ברגע האחרון. מפלגת כולנו תמשיך לדבוק בסדר היום החברתי כלכלי ובבעיות האמיתיות של אזרחי המדינה. ספינים פוליטיים הם מקום מפלטם של אלו שאין להם תשובות לבעיות הבוערות של האזרחים".

ישי פנה לדרעי: "הגיעה השעה לסיים את המחלוקות"

שלושה חודשים אחרי שנטש את ש"ס והקים מפלגה מתחרה, ששואבת ממנה קולות, ח"כ אלי ישי שיגר היום מכתב פיוס ליריבו ח"כ אריה דרעי. "הגיעה השעה לשלב ידיים ולסיים את המחלוקות", כתב ישי, ונימק את מכתבו בכך ש"נזדקק לכל אצבע בכנסת כדי שבשעה שתעלה גזירה רעה או הצעה העלולה לפגוע בשכבות החלשות נעמוד יחד כחומה בצורה".

ביחד אומרים, כי הקריאות לשלום באו בעקבות איומים על ישי, והחשש מהתנכלויות שישבשו את פעילותה של יחד ופעיליה במהלך יום הבחירות.

ח"כ אריה דרעי התייחס למכתב, שפורסם בשם ישי, ואמר בראיון ברשת ב': "אני לא מתייחס למכתב שקיבלתי היום מהשליח במעטפה שחורה. חבל שאני בכיתי והתחננתי לשיתוף פעולה זה לא נענה, מה יצא לנו מזה? גם אם יעברו את אחוז החסימה, מה ייצא להם מזה? הרי ברוך מרזל ייפרד מהם. אחרי מערכת בחירות כל כך קשה, עם איומים שלו, קלטות, ועכשיו בקו הסיום הוא רוצה להתפייס? עייפתי מספינים" (יאיר אטינגר).

מכתבו של ישי לדרעי

"אני עשיתי מעשה, עכשיו תורכם"

לבני לאחר הודעתה על ביטול הרוטציה: "נתניהו בפאניקה ובצדק. את נתניהו צריך להחליף ורק אנחנו יכולים לעשות את זה. אני עשיתי מעשה, עכשיו תורכם"

בכיר בליכוד: גם הפסד בבחירות הוא הישג – ביבי יילך הביתה

"גם אם נפסיד בבחירות, מבחינתנו מדובר בהישג" – כך אמר היום אחד מחברי הכנסת הבכירים בליכוד נוכח הסקרים האחרונים. לדבריו, "אם אנחנו מנצחים, זה יהיה מצוין. אבל גם אם נפסיד, זה יהיה מהלך בריא וטוב לליכוד: נתניהו יילך הביתה, ודור שלם של מנהיגים פוטנציאליים יוכל סוף סוף להתמודד על ההנהגה ולהפוך את הליכוד ממפלגה שמגרדת את 20 המנדטים, למפלגת שלטון אמיתית".

גם מחר, יום הבחירות, ראש הממשלה לא יודע לומר אם יזכה לכונן את הקואליציה הבאה או שיצחק הרצוג יחלוף על פניו ויצליח לחולל מהפך. מצב זה גורם ללא מעט שרים וח"כים למתוח ביקורת על נתניהו עצמו, כמו גם על הקמפיין שניהל בחודשים האחרונים.

היום התכנסו חברי סיעת הליכוד לישיבה מסכמת לקראת הבחירות מחר בבוקר. ראש הממשלה נראה עייף, עיניו אדומות והח"כים סביבו חשו שהוא מותש וחסר ביטחון. "הוא לא הפסיק לומר שניצחון של ציפי ובוז'י יביא לחלוקת ירושלים", סיפר אחד הנוכחים. לדבריו, "נתניהו מרגיש שהמדינה לא תצליח להתקיים בלעדיו. הוא לא מבין איך המדינה תשרוד אם יפסיד בבחירות".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד באור יהודה, היוםצילום: אי־פי

בצמרת הליכוד זועמים על הקמפיין שדרדר את המפלגה מכ-20 מנדטים פוטנציאליים, אל 18 בלבד בסקרים הפסימיים שפורסמו לאחרונה. בשעות ערב, כחלק מהתדריך שלקראת יום הבחירות, טענו במטה הליכוד שמסע הראיונות האינטנסיבי של נתניהו הצליח לצמצם את הפער בינו לבין הרצוג במידה כזאת שסיכוייו של הרצוג להקים קואליציה פחתו.

גם אם ינצח בבחירות, נתניהו איבד ממעמדו בתוך מפלגתו שלו. הדבר יקשה עליו לכהן בקדנציה הקרובה. "זאת הקדנציה האחרונה שלו, בוודאות", העריך אחד הח"כים. לדבריו, "אף אחד מאיתנו כבר לא יפחד לעמוד מולו. נמאס לכולם". ח"כ אחר מתח ביקורת על הקמפיין שניהלה המפלגה: "התעסקו בנוני מוזס במקום בבעיות הכלכליות-חברתיות שהעסיקו את הציבור". הוא הוסיף" "הכישלון הגדול של הקמפיין הוא שלא הצליחו להעיר את השטח הליכודי, לא נתנו תקווה לצעירים בנושאים הקיומיים הכלכליים, ושלא השתלבו בסדר היום בעניין הקשישים וניצולי השואה. שלא דאגו למתלבטים. השיח היה שיח פנימי בגוש הימין, ולא במבט חוצה קהלים" (יהונתן ליס).

לבני: אין לנו נתונים שהוויתור על הרוטציה יגביר את התמיכה בנו

ח"כ ציפי לבני, שהודיעה הערב כי תהיה מוכנה לוותר על הרוטציה עם יצחק הרצוג בראשות המחנה הציוני, אמרה ל"הארץ" כי "ההודעה על הוויתור על הרוטציה היא לא הכרזה שתוכננה לערב ההצבעה. אלה שאלות שנשאלנו וככל שהתקרב מועד ההצבעה מצאנו לנכון להבהיר את הדברים. לא מדובר בהחלטה חדשה. אמרתי את הדברים בשבת בראיון לרינה מצליח. בוז'י אמר גם הוא, כל אחד בדרכו".

לדברי לבני, אין בידי המחנה הציוני נתונים שלפיהם המהלך יעלה את אחוזי ההצבעה למפלגה מחר. "מה שהעלה את אחוזי ההצבעה הוא השותפות בינינו, והיא נשארת. ההחלטה לוותר על הרוטציה מסמנת שאנחנו עושים את מה שצריך" (יהונתן ליס).

לבני: מוכנה לוותר על הרוטציה עם הרצוג

ח"כ ציפי לבני הודיעה היום כי תסכים לסגת מהסכם הרוטציה עם יצחק הרצוג, אם הדבר יידרש במסגרת המו"מ הקואליציוני.

ההצהרה היא חלק משורת צעדים בה נוקט המחנה הציוני בניסיון להגדיל את מספר המנדטים של המפלגה ולהגדיל את הפער בין המחנה הציוני לליכוד, שהצטמצם ביממה החולפת בעקבות גל הראיונות לתקשורת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונאומו בעצרת הימין בתל אביב אמש. לבני הבהירה להרצוג כי "הרוטציה לא תהווה מכשול במשא ומתן קואליציוני", ולדבריה הדבר החשוב הוא עצם החלפת ממשלת נתניהו.

בסוף השבוע פרסם פרשננו יוסי ורטר כי בישיבה חשאית שקיימו ראשי המחנה הציוני שבוע קודם לכן, הודיעה לבני כי היא מוכנה לוותר על הסיכום בינה להרצוג – אך ראש המחנה הציוני סירב.

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הערב בראיון לערוץ 2 כי "אנחנו רוצים לנצח ולהפיק את המיטב ואנחנו קשובים לרחשי הלב. אנשים שמתמודדים על עניין כל כך גורלי, אם הם לא לחוצים יש להם בעיה. זאת היתה דילמה קבועה החל מלפני חודש בערך, זה לא סוד שלא כולם קיבלו את הסכם הרוטציה באהבה יתרה"

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בתגובה כי "הערב הוקמה ממשלת אחדות ביבי-בוז'י, אמרנו את זה עבר כמה שבועות ולא האמינו לנו. ציפי לבני הסירה את הדרישה לרוטציה כדי להביא לממשלת אחדות עם השמאל. רק אתמול בערב תקף נתניהו את בוז'י הרצוג שמוכן לחלוקת ירושלים, והערב מסתבר שהוא מקים איתו ממשלה" (יהונתן ליס וחיים לוינסון).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה