טרכטנברג נגד כחלון: משרת את העשירונים הגבוהים

"כחלון לא מציע פתרון לבעיית ההיצע - אלא דרך לעודד עוד יותר כניסה של בעלי אמצעים לשוק הדיור" ■ מפלגת כולנו: "טרכטנברג נכשל כבר פעם אחת בניסיון לשנות את המציאות הכלכלית בישראל"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הצעת משה כחלון למימון דירה דרך קרן השתלמות תשרת את העשירונים הגבוהים, שממילא יכולים לרכוש דירה ואת הקבלנים - כך אומר פרופ' מנואל טרכטנברג, מועמד "המחנה הציוני" למשרת שר האוצר.

טרכטנברג אמר כי "כחלון לא מציע פתרון לבעיית ההיצע - אלא דרך לעודד עוד יותר כניסה של בעלי אמצעים לשוק הדיור, דרך ניצול של הטבת מס. כלומר, על חשבון כל יתר משלמי המסים". הוא הזהיר כי ההצעה עשויה לגרום ל"הגדלת ביקושים ותגרום לעליית מחירים נוספת - ותרחיק את השכבות החלשות עוד יותר מחלום הדירה. כמו מע"מ אפס, גם במקרה הזה אין פתרונות קסם. הפתרון היחיד הוא הגדלה מאסיבית של ההיצע, דיור בר-השגה והנהגה מנוסה ומקצועית", טען טרכטנברג.

בתגובה לדברי טרכטנברג מסרו במפלגת כולנו: "טרכטנברג נכשל כבר פעם אחת בניסיון לשנות את המציאות הכלכלית במדינת ישראל בעקבות המחאה החברתית. דו"ח טרכטנברג היה פיקציה כשם שמועמדותו לתפקיד האוצר מהמקום ה-11 ברשימת המחנה הציוני היא פיקציה שאף אחד לא מאמין שתקרה.

"טרכטנברג מעולם לא קרא את תכנית כחלון לפתרון משבר הדיור אבל רץ מהר לתקוף אותה. מדובר בשטחיות המאפיינת גם את התכניות הכלכליות שהציג המחנה הציוני. לא רק שתוכנית קרנות ההשתלמות של מפלגת כולנו תטיב את המצב של הזוגות הצעירים שמעוניינים לרכוש דירה ראשונה, היא לא תגביר את הביקושים משום שהיא מהווה נדבך אחד בתוכנית כוללת של הצפת שוק הדיור ושבירת מונופול מנהל מקרקעי ישראל".

לפי הצעת כחלון, שכירים ועצמאיים יוכלו להשתמש בהפרשות החודשיות שלהם ושל המעביד לקרן ההשתלמות, הפטורה ממס, ולנצלן עבור תשלום חלק מהחזר המשכנתא החודשי עבור רכישת דירה ראשונה. ב"כולנו" אומרים כי מטרת התוכנית היא לייצר מסלול החזר חדש לזוגות צעירים, הרוכשים דירה ראשונה, שיאפשר להם להבטיח שכספי החיסכון לטווח בינוני יופנו להקטנת העול והחוב בהווה. כך יוכלו לעמוד בתשלום החודשי של החזר המשכנתא, במקום להעמיק את המינוס, ליפול קורבן לדמי הניהול ולריביות החובה של הטייקונים, חברות הביטוח, בתי ההשקעות והבנקים.

התוכנית תאפשר לזוגות צעירים המבקשים לרכוש דירה ראשונה להקטין באופן ניכר את ההוצאות הבנקאיות, לחסוך את מרווח הריבית בין ההלוואה לתשואת החיסכון ואת דמי הניהול שגובים הגופים המוסדיים. בכך ייקטן מרכיב ההחזר החודשי מההכנסה הפנויה, אומרים ב"כולנו" ומדגישים כי מדובר בגישה מהפכנית שתשחרר כסף שבוי מידי הטייקונים, חברות הביטוח ובעלי הקרקעות לטובת משלמי החזרי המשכנתא.

כחלון הסביר כי "אנחנו מאפשרים לראשונה מסלול החזר חודשי מתוך הפרשת קרן ההשתלמות, בו הזוגות הצעירים יוכלו לבחור להשתמש בהפקדות החודשיות לקרן ההשתלמות, הן של העובד והן של המעביד, בחלקם או במלואם, ולהמירם לתשלום החודשי של החזר המשכנתא. על ידי כך, נשחרר אותם מהשעבוד כל ההכנסה הפנויה לתשלום המשכנתא שחונק אותם מדי חודש ל-20 שנה".

כחלון הוסיף כי "אנחנו מחוייבים לנצח את משבר הדיור ולהקל ככל הניתן על מעמד הביניים העובד ומשלם המסים. אנחנו מחויבים לשרת את המשפחה הישראלית ולא את הטייקונים, את הזוגות הצעירים ולא את הבנקים, את רוכשי הדירות ולא את חברות הביטוח ובתי ההשקעות". עוד אמר כי "כולנו תפתור בראש ובראשונה את פקק התנועה בהתחלות הבנייה ותגדיל דרמטית את היצע הדירות ובמקביל, תקל על הזוגות הצעירים לנצח במירוץ לדירה הראשונה".

כחלון, המתנה את הצטרפותו לכל קואליציה בקבלת תיק האוצר, שיכלול גם את כל הסמכויות לפתרון משבר הדיור ולפירוק רשות מקרקעי ישראל, הצהיר כי יפעל להגדיל דרמטית את היצע הדירות וישחרר לשוק בנייה מיידית של 250,000 דירות מאושרות שתקועות בפקק הביורוקרטי, זאת במקביל לפירוק מונופול מנהל מקרקעי ישראל וריכוז כל הסמכויות לפתרון משבר הדיור במשרד האוצר.

משה כחלון ומנואל טרכטנברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"