רוב הציבור: הבחירות הללו הן על יוקר המחיה - ונתניהו לא מתאים לטפל בבעיה

סקר חדש מגלה כי רוב הציבור מאמין שהרצוג ולבני, בנט וגם כחלון גוברים על נתניהו בשאלה מי יפעל טוב יותר לפתרון יוקר המחיה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

סקר שנערך עבור המכון לאחריות אזרחית במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה קובע כי מרבית הציבור מאמין כי הנושא המרכזי של מערכת הבחירות הוא יוקר המחיה וצמצום פערים חברתיים. הסקר בוצע על ידי חברת אליקסיר בפיקוח ד"ר דורית בן ברוך בקרב 501 נשאלים מהציבור היהודי באמצעות האינטנרט.

מבין 20 נושאים שהוצגו, התאפשר לנשאלים לבחור את שלושת הנושאים שלפי דעתם עומדים במרכז מערכת הבחירות: 61.48% מהנשאלים ציינו את יוקר המחיה כאחד משלושת הנושאים החשובים ומחציתם דירגו אותו במקום הראשון. 34.53% מהנשאלים ציינו את צמצום הפערים החברתיים כאחד משלושת הנושאים החשובים, 27.94% ציינו את חיזוק כוח ההרתעה, 25.15% את חיזוק מערכת החינוך ו-21.76% את חשיבות השגת הסכם מדיני עם הפלסטינים.

איור: ערן וולקובסקי

בהמשך, התבקשו הנשאלים להשיב מי לדעתם יפעל בצורה הטובה ביותר על מנת לפתור את הבעיות שעל סדר היום. יצחק הרצוג וציפי לבני זכו לאמונם של 20.6% מהנשאלים, נפתלי בנט ל-13.4%, משה כחלון ל-12.2% ובנימין נתניהו רק במקום הרביעי עם 11.2%. אחריהם בסדר יורד: יאיר לפיד (6.4%), אביגדור ליברמן (4.8%), זהבה גלאון (2%), יעקב ליצמן (1.6%), אלי ישי (1.4%), דב חנין (0.8%), אריה דרעי (0.6%) וג'מאל זחאלקה (0.4%).

ד"ר עירית קינן, ראש המכון לאחריות אזרחית במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה וממובילות תנועת "נשים עושות שלום"' אמרה בהתייחסה לממצאים כי "יש סתירה משמעותית בתפיסות העולם של הציבור. מצד אחד מעמידים באופן מובהק את הנושא החברתי-כלכלי בראש סדר העדיפויות וקובעים שגוש השמאל-מרכז, ובאופן ספציפי הרצוג ולבני, הם אלה שיפתרו את הבעיות בצורה הטובה ביותר. מצד שני, רוב הציבור משייך את עצמו לגוש הימין והימין-מרכז ומצהיר כי ימשיך להצביע עבורו. כחוקרת, משמעות הנתונים העולים מן הסקר היא שחלק ניכר בציבור עדיין נשען על אמונות ומיתוסים, חלקם תוצר של ספינים תקשורתיים. למרות שיש יחס ישיר בין אי יציבות כלכלית לאי יציבות ביטחונית, לא כל הציבור רואה את הקשר בין הזירה המדינית לזירה הכלכלית-חברתית והדבר מעורר דאגה".

חלוקת הגושים כפי שעולה מהסקר: 25.7% אמרו כי יצביעו לגוש הימין, 22% לגוש המרכז-שמאל, 17.6% לגוש המרכז-ימין ו-5.4% לגוש השמאל. 11.8% טוענים כי יתמכו במרכז, 15.2% טרם גיבשו דעה ו-2.4% לא מתכוונים להצביע כלל. עוד התבקשו הנשאלים לציין איזה מהגושים הפוליטיים יוביל לפתרונות אמתיים ואיכותיים לנושאים שצוינו. 26.7% חושבים כי גוש המרכז-שמאל יספק פתרונות טובים יותר, לעומת 22% שמאמינים בגוש הימין ו-19.6% שמאמינים כי גוש המרכז-ימין. גוש השמאל זכה לתמיכה מזערית של 3.4% בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"