העסיקו את מיטל קירשנבאום והוזהרו: "מי שייגע בכסף עוד יגמור בכלא בגלל זה"

פרשת השחיתות בישראל ביתנו: מה קרה בישיבה של מועצת החלב? ומה הקשר למיטל קירשנבאום, בתה של פאינה קירשנבאום?

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

לפני כשנה קיימה מועצת החלב ישיבה שעסקה בשינויים בהעברות הכספים להתאחדות מגדלי הבקר. באותה עת הצטרפה להתאחדות מיטל קירשנבאום, בתה של פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים, הנמצאת במוקד חקירת המשטרה בפרשת השחיתות.

"הם הודיעו שהם מעבירים (להתאחדות מגדלי הבקר) 3.3 מיליון שקל, במקום 3.8 מיליון שקל", סיפר אחד המשתתפים על הישיבה. "אמרו להם שהשינוי מתבצע ללא סמכות, וממועצת החלב השיבו שזה בסדר, שישראל ביתנו הבטיחה השלמה של עוד חצי מיליון שקל להתאחדות מגדלי הבקר".

כששאלו אותם מה זה אומר, השיבו שהמשרד לביטחון פנים ייתן 200 אלף שקל למניעת גניבת עגלים, משרד התיירות ייתן 200 אלף שקל לבניית מרכזי ביקור ברפתות ושמשרד החקלאות יעביר 100 אלף שקל. אלה המשרדים בראשות שרי ישראל ביתנו.

כתבות נוספות ב-TheMarker

רזה, אינטרנטית ובלי שטויות: כל מה שצריך לדעת על הטלוויזיה של סלקום

פאינה קירשנבאום עם בנותיה, מיטל ורניתצילום: מתוך עמוד הפייסבוק רנית קירשנבאום

למה התנצלה פייסבוק על סיכומי השנה שלה?

"לזכותו של אבו וילן (אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים; א"ק) שהיה בישיבה ייאמר שהוא הזהיר אותם שמדובר בגוף וולונטרי, שאסור לו לקבל כספי מדינה, ושמישהו עוד יגמור בכלא בגלל זה", הוסיף. וילן אישר שאמר את הדברים.

בדיקה שנערכה השבוע במשרד האוצר, לבקשת התאחדות החקלאים, העלתה שהכספים לא הועברו בפועל מהמשרדים. "החשבים של המשרדים עצרו את ההעברות", אמר משתתף נוסף באותה ישיבה.

הסיפור התרחש על רקע הצטרפותה של מיטל קירשנבאום לפעילות בהתאחדות. כשנשאל מזכיר ההתאחדות, אביתר דותן, למה צירף את קירשנבאום, השיב כי היא תביא כספים. "הטעות הגדולה של דותן היתה שכששאלו אותו למה הבאת אותה הוא אמר ש'זה לא יעלה לנו ואפילו נרוויח מזה'", אמר אחד הבכירים בענף החקלאות. יודגש כי מיטל קירשנבאום אינה חשודה בדבר בפרשה שנחשפה בשבוע שעבר.

מהתאחדות מגדלי הבקר לחלב נמסר כי "לא התבקשו ולא הועברו תקציבים ממשרדי הממשלה. מיטל קירשנבאום פרנק מונתה בהליך מסודר ומטפלת בחינוך ורגולציה".

מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהןצילום: עופר וקנין

"האווירה היתה שצריך להעסיק את רמי כהן"

מי שעוסק בצורה אינטנסיבית במינויים במועצות הייצור ובגופים נוספים הקשורים לענף החקלאות הוא מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, אחד הבכירים העצורים בפרשה בחשד לכאורה למתן וקבלת שוחד. עם זאת, כהן הציג את המעורבות כניסיון לרענן שורות ולהעביר מתפקידיהם בכירים המכהנים זמן ממושך, יותר משתי קדנציות. בענף אומרים כי באחרונה גם פירסם הוראות רשמיות המגבילות כהונת בכירים במועצות הייצור לשתי קדנציות.

אבשלום וילן צילום: תומר אפלבאום

גם אשתו, בתיה כהן, מעורבת בפרשה ונשלחה בשבוע שעבר למעצר בית בן שבוע. כהן קיבלה מאיגוד הכדורסל כ–95 אלף שקל לאחר שהאיגוד קיבל מישראל ביתנו תרומה של כמיליון שקל. באיגוד הכדורסל טענו כי זו עמלה על גיוס התרומות ופעילות נוספת באיגוד, אבל במשטרה חושדים כי מדובר לכאורה במהלך לא חוקי, של גלגול כספים מהמפלגה לכיסים פרטיים של מקורבים. מקורבים לאיגוד אמרו כי המפלגה תרמה מיליון שקל גם לאיגוד הכדור־יד.

כהן, 64, הוצנח למשרד כמקורבו של יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. הוא נכנס לתפקידו ב–2013, לאחר שיאיר שמיר (מספר 2 בישראל ביתנו) התמנה לשר החקלאות.

כהן נחשב מנכ"ל דומיננטי, שעל פיו יישק דבר במשרד החקלאות. בענף אמרו שכהן אינו מבטל את מועצות הייצור גם מאחר שהוא רואה בהן כר נרחב למינוי מקורבים. לדבריהם, הוא הצליח להעביר מתפקידו את מנכ"ל מועצת החלב הקודם, שייקה דרורי, אבל נכשל בניסיון למנות מנכ"ל מטעמו "מאחר שלא עשה זאת בתיאום עם התאחדות החקלאים". אחד הבכירים בענף סיפר כי "הוסכם על מכרז מסודר לתפקיד. מיכל קראוס הגיעה למקום ראשון ומקורבו של כהן, עופר לאופמן, הגיע למקום חמישי. אבל בישראל ביתנו החליטו שהם רוצים למנות אותו למנכ"ל. רק אחרי חילופי דברים קשים הם נסוגו. הפשרה שגובשה היתה כי קראוס תהיה מנכ"לית ואיציק שניידר, רפתן ומקורב למפלגה, יהיה סגנה".

בעבר פורסם כי כהן היה יועץ ההשקעות של איווט ליברמן והתמודד ב–1999 על מקום ברשימת ישראל ביתנו לכנסת. הוא לא נכנס לכנסת מאחר שהמפלגה קיבלה רק ארבעה מנדטים. על פי תחקיר "הארץ" של הכתבת שרון שפורר, כהן מונה לדירקטור בחברת קרן פלד והשקיע מכספי לקוחותיו בחברה, שקרסה. הקרן היתה במרכז חקירת חשדות לכאורה למעילה בפרשת פלד גבעוני. כהן לא נמנה עם נאשמי הפרשה.

ב–2001 הציע לו ליברמן, אז שר התשתיות, לכהן כמנכ"ל חברת הפחם עד להפרטתה. הדירקטוריון אישר את מינויו, תחילה כזמני ואחר כך כקבוע. מבקר המדינה, שבדק ב–2004 את תהליך המכירה של חברת הפחם לחברת החשמל, ציין כי לא קיבל את פרוטוקול הישיבה שבה נבחר כהן למנכ"ל קבוע. באותו זמן הבהיר כהן, כי הוא ממשיך לנהל תיקי השקעות. הדירקטוריון התנה את מינויו הקבוע בכך שעיסוקיו הפרטיים לא יהיו על חשבון שעות העבודה.

בהמשך ערך מבקר הפנים של החברה בדיקה שבסיומה קבע שעיסוקיו הפרטיים פוגעים בעבודתו בחברה, וכהן עזב את חברת הפחם אף שהבהיר למבקר המדינה ב–2004, כי מסקנות מבקר הפנים אינן מקובלות עליו. אחד העובדים בחברה אמר כי "האווירה בחברה היתה שצריכים להעסיק את רמי כהן. הבנתי שהוא מקושר מאוד".

שמיר: "אין לי מושג ירוק לגבי החשדות"

ממועצת החלב נמסר: "המועצה תומכת בפעילות 'ספר העדר' המנוהל על ידי התאחדות מגדלי הבקר וזאת מכוח החוק. התמיכה ב–2013 היתה 3.8 מיליון שקל. התמיכה ב–2014 הופחתה ל–3.3 מיליון שקל. ב–2015 התקציב הוא 3.3 מיליון שקל. הסיבה להפחתה נבעה מקיצוץ רוחבי לכל מועצות הייצור". (משרד החקלאות הורה על קיצוץ של 25% בשתי פעימות שוות, בתקציבי 2014 ו–2015. למרות זאת, התקציב של ספר העדר לא קוצץ ב–2015; א"ק).

שר החקלאות התייחס אמש לראשונה לפרשה ואמר כי החקירות אינן קשורות בו, או במשרד, אלא בפעולות שנעשו לפי הבנתו לפני כניסתו לתפקיד. לדבריו, הוא עצמו לא נחקר. "אין לי מושג ירוק לגבי החקירות והחשדות. זה בא לי בהפתעה", אמר. בעניין הדיון בהתאחדות מגדלי הבקר, אמר כי "למשרד אין שום עמדה בהתאחדות. את תקציב מועצת החלב אני מאשר על פי חוק. למועצה יש תקציב שעובר למגדלי הבקר". לדבריו, לפני כשנה פירסם המשרד קול קורא לעמותות שיסייעו להגן על נכסי החקלאים מגניבות. לדבריו אינו זוכר את הפרטים, אך התקציב היה כמה מיליוני שקלים, שכ–20%–30% ממנו מומן מתקציב המשרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו