כך נקבר שוב הקוד האתי - שמגדיל קנסות על ח"כים ומקשה עליהם לקחת הלוואות

הקוד האתי החדש של חברי הכנסת נגרר זו השנה השמינית ■ ח"כ רוזנטל: "חברי הכנסת לא רוצים לקבל על עצמם כללי התנהגות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

פיזור הכנסת והקדמת הבחירות שוב הותירו מאחור את הקוד האתי החדש של חברי הכנסת. הקוד נועד "לטפח התנהגות ראויה של ח"כים, כדי לשמור על כבודה של הכנסת ולהבטיח טוהר מידות", כפי שנכתב בהצעה, אבל כבר שמונה שנים שהח"כים מתנערים מכל ניסיון להחמיר את הכללים - ומוצאים סיבות ברגע האחרון לדחות את קבלתו. הדיון הבא בנושא יתקיים כנראה בכנסת ה–20, כלומר, הקוד יחכה לקדנציה הרביעית מאז שהוגש.

הקוד החדש עוסק בין היתר בהשתתפות בעבודת הכנסת, בכללי ההתנהגות של הח"כים, בשמירת הקשר עם הציבור, בהימנעות מניגוד עניינים, באופי הקשר עם שתדלנים, באיסורים על עיסוק נוסף ועל קבלת מתנות ובכללי נסיעות לשליחויות בחו"ל. הוא מבוסס על המלצותיה של ועדה בראשות השופט בדימוס, יצחק זמיר, שמונתה ב–2003 והגישה את מסקנותיה ב–2006. מאז ההמלצות קבורות בכנסת והאישור נדחה מקדנציה לקדנציה. במארס 2011 ועדת הכנסת כמעט שאישרה את הקוד, אבל ברגע האחרון הגישה קדימה עשרות הסתייגויות שמנעו את אישורו.

לפני כשנה הובילו הח"כים מיקי רוזנטל (עבודה) צחי הנגבי (ליכוד) (לפני שמונה לסגן שר החוץ - צ"ז) סדרת דיונים בוועדת הכנסת שנועדו לאישור הקוד האתי. לדיונים לא הופיעו חברי כנסת רבים. בסוף אוקטובר 2014 ביקשו רוזנטל והנגבי לכנס את ועדת הכנסת כדי לאשר סופית את ההצעה. ואולם, ראשי סיעות בכנסת הגישו עררים והסתייגויות, המו"מ בין הצדדים התארך ולבסוף הבחירות הוקדמו.

"חברי הכנסת לא רוצים לקבל על עצמם כללי התנהגות והציבור צריך לבוא חשבון עם חברי הכנסת שגורמים לזילות המוסד החשוב הזה", אמר רוזנטל. לטענתו, "יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ניסה ברגל גסה לדרוס את הקוד האתי וכל נורמה ציבורית ראויה. הוא ביקש גושפקנא ואישור להתנהגות שיש בה ניגוד עניינים מובנה של טובות הנאה לבני משפחה ולמקורבים". בכנסת אומרים כי ההתנגדות לקוד האתי הובעה לא רק על ידי אלקין אלא גם על ידי ראשי סיעות, וח"כים שביקשו להכניס בו שינויים.

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

אלקין דחה בתוקף את הטענות של רוזנטל. "צר לי שרוזנטל כנראה נמצא במצוקת פריימריס קשה כל כך עד שהדרך היחידה שלו לנסות ולהציל את עצמו פוליטית היא לשקר באופן גס ולנסות ולהשתמש בי כדי לחזק את עצמו במפלגת העבודה", אמר אלקין. "הרוב המוחץ של הטענות שהעלה רוזנטל אינן נכונות ולא משקפות את הדיונים שהיו מול ראשי הסיעות. ללא מעט ראשי סיעות היו התנגדויות לסעיפים כאלה או אחרים בהצעת הקוד האתי".

אלקין הדגיש כי "בנוגע לחלק ניכר מסעיפים שהיו שנויים במחלוקת כבר הגענו לסיכומים. לכן, אני בטוח שאם הכנסת לא היתה מתפזרת היינו משלימים את המלאכה, ולאחר ישיבה אחת או שתיים בין הצדדים מאשרים קוד אתי חדש. רוזנטל קיבל את רוב הטענות והיה מוכן לפשרות ברובם המוחלט של הסעיפים. כנראה חוסר ניסיונו בתפקידו כחבר כנסת וגם ביכולתו לקחת יוזמה ולסיים אותה, הביאו לכך שהוא לא סיים תהליך כל כך חשוב ולא גילה מספיק נחישות כדי להביא את אישור הקוד האתי לכלל סיום".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, אומר כי "לא ניתן לאשר קוד אתי בחופזה לפני הבחירות. חברי כסנת וסיעות העלו כמה הסתייגויות, וניתן לדון ביסודיות בקוד מיד לאחר הבחירות". יו"ר סיעת התנועה, ח"כ מאיר שטרית, שהוא חבר הכנסת הוותיק בכנסת, מאז 1981, אומר כי "יש מקום לחוקק את הקוד אבל לא בחפיפיות כפי שניסו לעשות בדקה ה–90 לפני פיזור הכנסת. נכחתי בחלק מהישיבות של ועדת הכנסת, והיתה הסכמה לגבי חלקם הגדול של הסעיפים".

מהם הסעיפים העיקריים שלגביהם התעוררה מחלוקת?

הלוואה בלי החזר

הדרישה לאסור על חברי כנסת לקחת הלוואה שלא מגורם בנקאי הוכנסה בעקבות חקירתו של ח"כ בנימין בן אליעזר (עבודה), שפרש בסוף השבוע מהכנסת. מחקירת המשטרה עולה חשד לכאורה כי בן אליעזר קיבל הלוואה בסך מאות אלפי שקלים שלא מאחד הבנקים וככל הנראה לא דיווח עליה בהצהרת ההון שלו לכנסת. הועלה חשש כי ח"כים יקחו הלוואות שלא מהבנקים אך לא יחזירו אותן.

זאב אלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות התנגדות חברי כנסת הציע היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, כי ח"כים יוכלו לקחת הלוואה שלא באמצעות הבנקים. במקרה כזה חבר הכנסת יידרש להציג בפני היועץ המשפטי לכנסת את פרטי הלוואה, תנאי ההחזר ושמו של נותן ההלוואה, ובנוסף ההלוואה תירשם בהצהרת ההון שהוא מגיש לכנסת. כל זאת כדי למנוע מצב שבו חבר כנסת ייקח הלוואה, למשל מאיש עסקים, לא ידווח עליה וגם לא יחזיר אותה.

היועץ המשפטי ייעץ לחבר הכנסת אם ניתן לקחת את ההלוואה. אם חבר הכנסת לא יקבל את עמדתו של היועץ המשפטי הוא יוכל לפנות בעניין אל ועדת האתיקה. על כך אומר רוזנטל כי הובעה התנגדות של חברי כנסת להעברת הסוגיה לוועדת האתיקה, מחשש להדלפות.

שטרית, שהתנגד לסעיף הזה אמר כי "הסעיף נראה לי מוגזם וכניסה לצנעת הפרט. צריך לפקח על חברי הכנסת אבל לא למנוע מהם לקחת הלוואות". יצוין שאלקין תמך בעניין זה בעמדת שטרית. חברי כנסת אחרים הסבירו כי אין לאסור על חברי כנסת לקחת הלוואות ממי שאינו בנק, אלא שיש לחייב אותם לקבל לשם כך את אישורו של היועץ המשפטי של הכנסת או של ועדת האתיקה.

למנוע פתרונות עקומים

סעיף נוסף נוגע לנסיעות לחו"ל עם בני הזוג על חשבון הגוף המזמין. רוזנטל טוען כי אלקין דרש לאפשר לח"כים לקחת עמם לחו"ל בן או בת זוג על חשבון הגוף המממן — תוך מתן אישור לכך על ידי ועדת האתיקה. לדעת רוזנטל צירוף בן זוג או בת זוג צריך להיות על חשבון חבר הכנסת.

רוזנטל הוסיף כי בדיונים הועלתה דרישה שלפיה ח"כים יוכלו לקחת לכינוסים שנעשים בסופי שבוע, שבהם הם מופיעים, גם את ילדיהם שמתחת לגיל 18 על חשבון הגוף המזמין. "לצרף את הילדים זה פתח לשחיתות", אמר. ח"כים אחרים סבורים כי "אם הגוף מזמין את חברי הכנסת להרצאות והנסיעה כוללת גם את שבת, לא צריכה להיות בעיה שהגוף יממן גם את עלות הנסיעה של בן או בת הזוג כדי שחבר הכנסת לא יעזוב את משפחתו בסופי שבוע".

בנוגע לילדים הסבירו כי אין הכוונה שילדים ייסעו לחו"ל, אלא, שאם למשל חבר כנסת דתי נוסע להרצאות בסופי שבוע בישראל, ונאלץ להיעדר מביתו בשבת, אזי יוכל לקחת עמו את אשתו וילדיו עד גיל 18 למשל לבית הארחה. "הכוונה היא למנוע פתרונות עקומים", הסבירו. "כיום, כשחברי כנסת דתיים נוסעים להרצאות בשבת הם נאלצים ללון בבתי משפחות באותם יישובים".

לא באים בימי שלישי

מחלוקת התעוררה גם בנוגע לניסיון לטפל בהיעדרות שרים ממשכן הכנסת. רוזנטל טוען כי אלקין ביקש להגדיל את מכסת ההעדרויות המותרת של השרים כך שאם שר נעדר לפעמים מהמליאה בימים שני או רביעי - מעבר להיעדרות המקובלת בימי שלישי - אזי לא יינקטו נגדו סנקציות על ידי ועדת האתיקה כמו אזהרה, נזיפה וקנס כספי. לדברי רוזנטל, נעשתה בדיקה על ידי המחלקה המשפטית של הכנסת, ולא היו מקרים שבהם שרים עברו את המכסה המותרת מכיוון שנעדרו בימי שני או רביעי מעבר להיעדרותם בימי שלישי.

מקורות אחרים הסבירו כי "כיום השרים לא מגיעים בימי שלישי לכנסת. השרים צריכים לנהל את משרדם ולא יכולים להיות כל הזמן בכנסת. שר שנמצא בכנסת שלושה ימים בשבוע מועל בתפקידו. אם נותנים לחבר כנסת להיעדר משליש מימי המליאה שהם שלושה בשבוע, אזי יש לאפשר לשרים ולסגני שרים להיעדר, למשל, ממחצית מהימים שני ורביעי - בלי להביא בחשבון את ימי שלישי שבהם ממילא השרים לא מגיעים. לטענתם, לפי סטטיסטיקות שנעשו, שרים כמו שרי החוץ והביטחון נעדרו לעתים מעל המותר בשל נסיעות לחו"ל או טיפול בענייני משרדיהם ולכן יש להתחשב בהם".

לממן שני עוזרים

שאלה אחרת היתה כמה עוזרים יקחו הח"כים לאירועים בארץ. כיום נאסר על חברי כנסת לקבל מימון לעוזריהם בלינה או בטיסה לכנסים שאליהם הם מוזמנים, בעוד חברי הכנסת יכולים לקבל מימון לכך ממארגני האירועים. במהלך הדיונים הועלתה דרישה של אלקין וחברי כנסת נוספים כי מארגני האירועים יממנו לינה וטיסות לשני עוזרים לחברי כנסת - כפי שנהוג לגבי השרים, שבאים עם כל עוזריהם לכנסים.

בעניין השתתפות חברי כנסת באירועים קיימת מחלוקת נוספת: לפי המצב הקיים וגם לפי הקוד האתי המוצע חבר כנסת לא ישתתף בכנס או באירוע המאורגנים על ידי גוף עסקי, לא ירצה בהם ולא יתן להם חסות לרבות בדרך של פרסום, אלא אם כן אישרה ועדת האתיקה את השתתפותו מטעמים מיוחדים הקשורים לאופי ולמטרת הכנס או האירוע. ואולם, חבר כנסת רשאי להשתתף בכנס או באירוע שמארגן מוסד אקדמי או גוף תקשורת אף אם הוא פועל למטרות רווח.

בדיוני הוועדה טען אלקין כי אין להחריג את כנסי התקשורת שמאורגנים על ידי גופי התקשורת ואם אוסרים על חברי כנסת להופיע בהתנדבות במיזמים של גופים מסחריים, למשל באירועי תרבות ורווחה שעורכים הבנקים, אזי יש לאסור עליהם להופיע גם בכנסים שעורכים גופי תקשורת.

כך או כך, הכנסת יצאה לפגרת הבחירות, והדיונים על הקוד האתי יחלו מההתחלה - אם בכלל - בכנסת הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?