"כולנו" של כחלון נחשפת: התוכניות, הקשרים והמועמדים

ההפתעה הצפויה בגיוס התרומות ■ הקשר ההדוק עם שר החוץ אביגדור ליברמן ■ החיפוש אחר ערבים עם כסף פנוי ■ היועצים והפעילים הקרובים - והחבר רמי לוי ■ כך מתכונן משה כחלון לבחירות הקרובות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בסוף השבוע, כשניגש משה כחלון לרשום את מפלגתו אצל רשם המפלגות, התברר לו שעליו להציג תעודה המוכיחה כי יש לו אזרחות ישראלית - אחרת לא יוכל לרשום את המפלגה. כחלון הלך למשרד הפנים, שילם אגרה בסך 90 שקל, הוציא את התעודה המבוקשת וכך הצטרפה מפלגת "כולנו" לרשימות המתמודדות בבחירות לכנסת. במידה וייבחר, מתכנן כחלון לפעול לביטול אגרות מיותרות - ובהן האגרה הזו. הקמפיין המתוכנן לכך צפוי לשאת את המוטו "להגדיל את הכסף הפנוי של האזרח".

כתבות נוספות ב-TheMarker

תני לי להסביר לך על האסלאם, אמר ביידן לאשה שעברה מילה ונישואי כפייה

העובדת שגילתה למה פוטרה במייל של הבוס

תקציב קמפיין הבחירות של מפלגת כולנו עדיין לא נקבע. בקרוב ייצא כחלון במבצע התרמה באינטרנט, לאיסוף תרומות של עשרות עד מאות שקלים עבור מפלגתו. בסוף פברואר תקבל המפלגה מהמדינה מקדמת מימון בחירות, בסך של 11.6 מיליון שקל, בתמורה להצגת ערבות בנקאית. בקרוב יחתים כחלון ערבים לאשראי שייקח מהמדינה, ואשר שמותיהם יפורסמו על ידי המדינה. החוק מאפשר לו גם לקחת אשראי מהבנקים.

כצילום: עופר וקנין

אחד בעד רפורמה, השני קובר אותה

אם בבחירות הקודמות נתקל נתניהו בשיתוף הפעולה בין "האחים" יאיר לפיד (יש עתיד) ונפתלי בנט (הבית היהודי), נראה כי לאחר הבחירות הקרובות צפוי להיתקל מרכיב הקואליציה בשיתוף פעולה דומה - בין כחלון ליו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. לפי הסקרים האחרונים, שתי המפלגות צפויות לקבל 8 עד 10 מנדטים כל אחת, כך ששיתוף פעולה ביניהן עשוי ליצור כוח משמעותי.

עם זאת, בכנסת תוהים האם לאור שיתוף הפעולה של ליברמן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקבורת הרפורמות המעטות שהיו אמורות להיכלל בחוק ההסדרים - הרפואה הציבורית, קק"ל והמגזר הציבורי - יוכל ליברמן להיות שותף של כחלון גם ביישומן של רפורמות דרמטיות במשק.

רמי לויצילום: עופר וקנין

ליברמן היה זה שסירב להצעת נתניהו למנוע את הקדמת הבחירות על ידי צירוף החרדים לממשלה, במקום יש עתיד והתנועה. ליברמן גם טען כי ישראל ביתנו, כולנו ויש עתיד יהוו את לשון המאזניים שתכריע מי ירכיב את הממשלה הבאה. לכחלון ולליברמן יש דבר אחד גדול במשותף - שניהם ממש לא אוהבים, בלשון המעטה, את נתניהו. ליברמן עצמו אמר אתמול שהוא לא פוסל ישיבה בממשלה בראשות הרצוג.

כך או כך, במפלגת כולנו דחו בסוף השבוע את הטענות שלפיהן מתקיימים מגעים בדבר איחוד אפשרי עם ישראל ביתנו ויש עתיד. בהקשר זה יתייעץ כחלון מן הסתם עם חברו, שר הפנים לשעבר גדעון סער, שאף הוא בדומה לכחלון התפטר מהכנסת ומהממשלה.

אחד מחבריו הוותיקים של כחלון, עוד בטרם המצטרף לפוליטיקה, הוא קובי מימון. מימון מתגורר בחו"ל ושולט באמצעות מבנה אחזקות מורכב בקבוצת אנרגיה ונדל"ן הכוללת את ישראמקו, חברה הפועלת בתחום חיפושי נפט וגז והפקתם בישראל. בעבר נמנע כחלון מהשתתפות בהצבעות בנושא הגז הטבעי בכנסת.

במטה הפוליטי שמקים כחלון שותף גם אחיו, קובי, המשמש כמנהל הקמפיין והאיש הכי קרוב לראש המפלגה. קובי כחלון יצא באחרונה לחופשה ללא תשלום ממשרתו כסגן ראש עיריית ירושלים. הוא נחשב לדמות חזקה בעירייה ומשמש כיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בעיר. חבר נוסף במטה הוא אבי גבאי, ששימש בעבר כמנכ"ל בזק, בעת שכחלון היה שר התקשורת. גבאי פועל במטה בהתנדבות ולא צפוי להשתבץ ברשימה לכנסת.

אבי גבאיצילום: דודו בכר

בדרך לאוצר? 
נתניהו ינסה לבלום

במערכת הפוליטית מעריכים כי אם יצטרף כחלון לקואליציה אחרי הבחירות, הוא יבקש את תיק האוצר. ערב הבחירות האחרונות, לאחר שכבר הודיע כי לא יתמודד ברשימת הליכוד לכנסת ה–19, הציע לו רה"מ בנימין נתניהו לשמש כשר אוצר, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. עם זאת, גורמים המקורבים לנתניהו אומרים שהוא יבקש להשאיר את תיק האוצר בידי הליכוד, לאור הניסיון מהקדנציה האחרונה שבה הוחזק התיק על ידי יאיר לפיד.

בשבוע שעבר הכריז כחלון כי יחבור "לכל מי שיישם את הרפורמות שלי". את המו"מ הקואליציוני ינהל כחלון בתיאום עם ליברמן, שעמו חתם על הסכם עודפים. כחלון שואף לכל תחום שבו ניתן להוריד מחירים. הוא מניף את דגל שבירת המונופולים במשק, הגברת התחרות, הפחתת התשלומים המיותרים לאזרח (כגון אגרות) והוזלת תעריפי המים והחשמל. כחלון וצוותו כבר מגבשים רפורמות להוזלת מחירי הדיור, שירותי הבנקאות ועוד. את הרפורמה בענף הסלולר שהעביר כחלון כשר התקשורת הוא מתכוון להרחיב לענפים אחרים במשק, כשיציג שלוש רפורמות בתחומי הדיור, יוקר המחייה והפיננסים.

אגב, בהופעותיו מרבה כחלון לתקוף את לפיד - אך לא את נתניהו, שבממשלתו הוא עשוי לשבת.

הפעילים של כחלון

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

אנשים נוספים שפועלים לצד כחלון הם דיאנה מגנאג'י, שהייתה ראש המטה של כחלון כשר התקשורת, עובדת עמו זה 15 שנה ונחשבת למקורבת אליו; נדב שיינברגר, עיתונאי לשעבר מערוץ 10, ששימש כדוברו של כחלון בפריימריס 2008 בליכוד וכן בתקופת כהונתו כשר תקשורת ורווחה; אודי פרידן, מבעלי משרד הפרסום ראובני־פרידן, שמנהל את קמפיין הפרסום של המפלגה ועבד עם אהוד ברק בבחירות 1999, ורונן משה, יועץ אסטרטגי שעבד בעבר עם אהוד ברק ועם נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

אורנה אנג'ל, אחת ממייסדות המפלגה ואדריכלית במקצועה, עבדה גם היא בעבר כיועצת לאהוד ברק בכהונתו כראש ממשלה; כמוה גם רפי ברזילי, יועץ אסטרטגי שייעץ לברק ולליברמן. דמות דומיננטית 
אחרת היא רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, חבר טוב של כחלון וחבר במועצת עיריית ירושלים.

בין התומכים נמנים גם יונה יהב, ראש עיריית חיפה, המשמש כראש מטה המפלגה בעירו, וישראל בכר, יועץ אסטרטגי שעבד בעבר עם בנימין נתניהו ואריה דרעי. בכר שימש כיועץ אסטרטגי בקמפיין שהובילו ליברמן ודרעי לבחירת משה ליאון לראשות עיריית ירושלים. אחד ממייסדי המפלגה הוא צחי גבריאלי, אשר ייעץ בעבר לראשי הממשלה אהוד אולמרט ואריאל שרון. אחיו, חיים גבריאלי, הוא לשעבר מנכ"ל אי.די.בי והיה גם יד ימינו של נוחי דנקנר. פעיל נוסף בסביבת כחלון הוא רון מוסקוביץ' אשר שימש עד לאחרונה כמנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

בין הפעילים של כחלון גם יריב מוזס, בנם של תמי מוזס - אחותו של ארנון (נוני) מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות - ודדי בורוביץ', מבעלי אל על; אור סוסן, בנו של ראש המועצה האזורית חבל מודיעין, שמעון סוסן; שמשון ליבמן, שהיה ראש המטה לשחרור גלעד שליט ונמנה עם מייסדי המפלגה וזוהר סוסנקו, מנהל המדיה החברתית של עיריית 
תל אביב.

שמות נזרקים לאוויר

גדעון סערצילום: תומר אפלבאום

בקרוב יציג כחלון את רשימתו לכנסת, והוא שואף שיהיו בה מומחים ואנשי מקצוע בתחומים שונים. בין השמות שהוזכרו נמצאים פרופ' מנואל טרכטנברג, שכבר התפטר מראשות הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, אך מנהל מגעים לשיריון גם עם מפלגת העבודה; מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו; אלוף (מיל') יואב גלנט וראש המוסד לשעבר מאיר דגן.

בנוסף הוזכרו גם ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, גיורא איילנד; עו"ד ציון אמיר, סנגורו של הנשיא משה קצב שהורשע באונס; אלונה ברקת, יו"ר קבוצת הפועל באר שבע, ונשואה לאלי ברקת, אחיו של ראש עיריית ירושלים אשר אחיו של כחלון, קובי, הוא סגנו. במפלגתו של כחלון אומרים שחלק מהשמות הללו לא יופיעו ברשימה הסופית וכי כחלון - אשר לפי תקנון המפלגה מחליט מי ייכנס לרשימה - צפוי להפתיע עם שמות חדשים.

בין אנשי המקצוע נמצאים גם פרופ' אריה מלניק מאוניברסיטת חיפה, פרופ' דוד לב־הרי ונגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' משה מנדלבאום. השלושה סייעו לכחלון בהכנת מסמך שפורסם ב–2013 ואשר אמור לשמש בסיס להצעת חוק להנהגת תחרות במערכת הבנקאות - באמצעות הקמת בנקים חדשים, ובהם בנק אינטרנטי, ושימוש בסניפי דואר כפלטפורמה למתחרים חדשים ולשחקנים קיימים. כחלון מגבש את הצעת החוק כיו"ר המרכז לרפורמה ומנהיגות במכללה האקדמית נתניה.

בהכנת ההצעה סייעו גל הרשקוביץ, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, אשר גיבש עם כחלון תוכנית להוזלת מחירי הדיור בשיתוף בנקאים ואנשי נדל"ן. הרשקוביץ גם מסייע לכחלון בגיבוש רפורמות ותוכניות בתחומים שונים. הרשקוביץ מכיר את כחלון עוד מתקופת כהונתו כשר תקשורת. יועצים מקצועיים נוספים הם מנהל רשות המסים לשעבר, דורון ארבלי, בארי טאף שהיה בכיר בבנק ישראל ויזם ההיי־טק ישראל דנציגר.

תמי מוזסצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?