ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה: להקים ועדה לחקירה של כישלון הרגולטורים באי.די.בי

בדיון שנערך הבוקר בוועדה, בהשתתפות הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, ויו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, אמרה יו"ר מרצ, זהבה גלאון: "הגופים המפקחים לא טרחו להצביע על התנהגות הדירקטורים באי.די.בי, שנתנו עדיפות לענייניו האישיים של דנקנר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כים בוועדת הכספים תובעים לחקור את כישלון הרגולטורים בפיקוח על קונצרן אי.די.בי. בדיון שנערך הבוקר בוועדה אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כי "הדיון לכאורה על אי.די.בי, אבל הוא לא רק על אי.די.בי, אלא על אי.די.בי כמשל. הסיבה שבגללה ביקשנו לכנס את הדיון, נעוצה במחדל הגדול שהיה בפרשת אי.די.בי - הרגולטורים התרשלו בשמירה. אנו רוצים לא לדון על העבר, אלא לבדוק איך מונעים פרשות דומות כאלה בעתיד".

לדיון הגיעה גם דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, אף שאתמול הודיעה כי היא לא מתכוונת להשתתף בדיון. עוד השתתפו בדיון: המפקח על הבנקים, דודו זקן, ויו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר. הממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, לא הגיע לדיון.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

"סוגיית העברת השליטה בפירמידת אי.די.בי צריכה להיבדק", אמרה גלאון בדיון. "הפרשה הכל כך חמורה מחייבת אותנו לומר שהרגולטורים נתנו יד לשיטה, שאם אנו בוועדה לא נשים לה סוף, היא עלולה לחזור על עצמה. אני לא מרוצה שאי.די.בי נמכרה לקבוצת בן משה־אלשטיין. מה יצא מחוק הריכוזיות, אם סמוך לחקיקת החוק נמכר הקונצרן לאדם שמחזיק בפירמידה של תשע שכבות?"

"הגופים המפקחים לא העלו על דעתם להתערב בזמן, כשהבנקים והגופים המוסדיים העבירו לנוחי דנקנר כספי ציבור ואשראי גבוה בתנאים מגוחכים וביטחונות לא מספקים", הוסיפה גלאון. "הם לא טרחו להצביע על התנהגות הדירקטורים באי.די.בי, שנתנו עדיפות לענייניו האישיים של דנקנר. הכישלון של הגופים הרגולטורים חייב להיבחן בכל הדרכים, כדי למנוע מצב כזה בעתיד".

גלאון הציעה שוועדת הכספים תמליץ על הקמתה של "ועדה מקצועית שתקים, בין היתר, מאגר לבחירת דח"צים (דירקטורים חיצוניים) לחברות ציבוריות. יש להאריך את תקופת הצינון של פקידי המדינה הבכירים, שרק סיימו את התפקיד ולאחר 20 שניות קפצו לתפקידים בכירים באי.די.בי", אמרה. "יש לפעול להחמרת הפיקוח על מתן אשראי, פרישה ומחיקה של חובות. כמו כן, יש להעביר החלטות בפרוטוקולים שהתקבלו בישיבות למפקחים; לקבוע מדרגיות בתהליך קבלת ההחלטות בבנקים ובגופים על פי גודל ההלוואה ומחיקת החוב; ולהרחיב את ייצוג הציבור בגופים המוסדיים. יש לתת אפשרות לתבוע בתביעה ייצוגית מנהלי קרנות בגופים פיננסיים. השערוריה שהם אישרו את ניהול כספי הפנסיה שלנו, היא מבהילה".

ח"כ גילה גמליאל (הליכוד) אמרה בדיון כי "ההשלכות של מה שקרה עם אי.די.בי הן לא נקודתיות, אלא השלכות מערכתיות שנוגעות לכל חלק בהתנהלות של האזרחים במדינה, כמו יוקר המחייה. העלויות בסלולר ועוד. ההתנהלות הכושלת היא מזעזעת, ויש צורך לא רק בוועדת חקירה פרלמנטרית, אלא מעבר לזה. יש לבדוק יו"רים של בנקים שמאשרים הלוואות מטורפות ואחר כך עוברים למועצות המנהלים. זה אומר הכל. הם אמורים להיות שומרי הסף, ובמקום זאת קיבלנו את ההפך - קיבלנו שומרים לסייע לבעלי ההון על חשבון כספי הציבור. יש לנו הזדמנות היסטורית לבחון את כל המצב שקרה, לפרוט אותו לפרוטות, ולגרום לכך שדברים מעין אלה לא יחזרו על עצמם".

גמליאל הוסיפה כי "בהיבט העקרוני, יש לבדוק איך משתמשים בכספי הציבור במדינת ישראל, אחרת אנחנו גם נהיה שומרי סף שנכשלו. יש לנו חובה לעצור את העניין באמצעות הפקת לקחים ממה שקרה, אחרת זה דבר שלא ייעצר". גמליאל קראה להקמתה של "ועדת חקירה פרלמנטרית" לבחינת כישלון הרגולטורים בפרשת אי.די.בי. "ועדה כזו", אמרה, "יכולה להגיע למסקנות אופרטיביות, והציבור יוכל להיות רגוע שמהלכים כפי שהיו לא יקרו. הוועדה יכולה לבצע בדיקה יסודית ובדיקת עומק, שבה יהיה ניתן לגלות היכן הכשלים והיכן הרגולטורים לא עשו את עבודתם וצפו מהצד בכשלונות שקרו - ולאחר מכן ניתן יהיה להגיע למסקנות הנכונות".

פרופ' שמואל האוזר ודודו זקן

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) אמר בדיון כי "יש להקים ועדת חקירה רחבה יותר מעניין אי.די.בי, שתבדוק איך באופן שיטתי הרגולטורים איפשרו מתן אשראי, הלוואות וכיו"ב לפרויקטים דמיוניים: למשל, הנדל"ן ברומניה, שבהם גייסו חברות פעם אחר פעם כספים לפרויקטים שלא אושרו, או השקיעו כספים בלאס וגאס. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך נוצר מצב שבו לבית השקעות יש גם אינטרס בהשקעה, אבל אינטרס לא פחות גדול בחיתום. הוא מקבל כסף גם מפה וגם מפה. אין פה הפרדה. יש הזדמנות לעשות סדר".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) אמר בוועדה כי "אם הייתי בעל חברה ומפסיד כסף, היו מפטרים אותי. אני לא בא בטענות לרגולטורים ולטייקונים, אבל אני רוצה תשובות לשאלות הבאות: מיהם האנשים שקיבלו את ההחלטות בקרנות הנאמנות, בקופות הגמל, בקופות ההשתלמות ובבנקים".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, אמרה בדיון כי "אף שיש החלטה של הנהלת הקואליציה שלא להקים ועדות חקירה פרלמנטריות, בנושא הספציפי הזה אני מאמינה שסיעות הקואליציה והאופוזיציה יכולות לחשוב שזה דבר נכון. אם נצליח להגיע להסכמה, אז צריך להקים ועדת חקירה פרלמנטרית".

ח"כ רובי ריבלין (הליכוד) הציע שהוועדה לענייני בקורת המדינה תקבל החלטה על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית. ח"כ מיקי רוזנטל (נעבודה) אמר כי "חלק מהמקרים שקרו כמעט גובלים בפלילים, ואני ממליץ על הקמתה של ועדת חקירה".

יו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר אמר כי "תחום ההסדרה הלך מאוד רחוק. צריך לשים דגש יותר על האכיפה. הסבירות שמקרה כמו ישראייר שקרה באי.די.בי יחזור על עצמו (בחברה אחרת) היא נמוכה מאוד לנוכח הפיקוח שקיים. היום דנים בתנאי הלוואות שניתנו בעבר ואל לנו לשפוט בלי לקחת בחשבון את התיקונים אחרים. היינו מאוד אקטיביים ומשקיעים מוסדיים מעורבים יותר מאי פעם בהשקעות, בהסדרי חוב, גם בהחלטות מתי ואיך לקנות ני"ע".

האוזר הוסיף כי "ב-2008 היתה מהפכה מאוד משמעותית והיקף הרגולציה גדל משמעותית. צריך לבחון אם יש עודף רגלוציה - ואם יש מחסור צריך להוסיף". ריבלין תומך בהקמת ועדת חקירה לבדיקת תפקוד הרגולטורים בפרשת אי.די.בי: "יש לבדוק מדוע הוטלו מגבלות על שומרי הסף שאמורים להגן על הסיכון של המשקיע. ברור שהרווח או ההפסד הוא חלק מהסיכון של כל משקיע אך ישנם משקיעים רבים, בעיקר מן הציבור, שאין להם מושג לאיזו מערכת מסוכנת הם מכניסים את כספם. האחריות להגן על משקיעים מסוג זה היא מתפקידם של הרגולטורים, שומרי הסף, ואת התנהלותם והכלים שבידיהם יש לבדוק".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה): "המצב דורש הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית או מקצועית". יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) המסתייג מהקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית אמר כי "חוץ מהפירמידות שהתפרקו יש הרבה מאוד פירמידות שלפי חוק הריכוזיות יש להן 4 שנים לצמצם שכבות ולהגיע לשכבה השלישית ועוד שנתיים לשכבה השנייה. זה המון זמן שאפשר לנצל ולסחוט כסף מהציבור. צריך לבחון מי שומר על המערכת הזו עד לכניסתו של החוק לתוקף.

"את הזמן לפירוק הפירמידות נתנו כדי שניתן יהיה למכור חברות ולא במחיר זבל. השאלה השנייה שיש לבדוק היא איך קרה שהבנקים וגם הגופים המוסדיים נתנו אשראי בלי חשבון ולעיתים בלי בטחונות ובלי ערבויות. איך זה קרה ואיך נבטיח שזה לא יקרה בעתיד". האוזר הוסיף כי "תפקידי לא להיות רגוע אף פעם. גם כשהכל נראה טוב. התפקיד שלי הוא להיות כל הזמן מודאג ולוודא שכל משקיע מקבל את ההגנה ויודע לעשות השקעות מושכלות".

דודו זקן, המפקח על הבנקים, אמר כי "צריכים לעשות אבחנה בין הדברים הלגיטימיים לבין הדברים הפחות לגיטימיים. כשל או ליקויים בעסקים או במימון היה ויהיה. הפיקוח על הבנקים עשה ביקורות במימון רכישת אמצעי שליטה באופן כללי ויש לקחים שהופקו במישור המערכתי ובמישור הספציפי. החמרנו את המגבלות למתן אשראי לקבוצת לווים, ובכוונתו להחמיר עוד את המגבלות בהתאם להנחיות של ועדת באזל. אני לא סבור שיש עודף רגולציה במערכת הפיננסית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי