המינהל: עד שמחנות צה"ל במרכז לא ישווקו - משרד הביטחון לא יקבל מקדמה

מינהל מקרקעי ישראל מאיים שלא להעביר למשרד הביטחון מקדמה של 3 מיליארד שקל - כך אמר היום מנכ"ל המינהל ■ נציגת צה"ל בדיון: גם אם מחנות צה"ל ממוקמים היום באזורים היקרים של מרכז הארץ, ההוצאות על ארנונה צפויות לגדול משמעותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מינהל מקרקעי ישראל מאיים שלא להעביר למשרד הביטחון מקדמה של 3 מיליארד שקל, זאת עד שמחנות צה"ל במרכז הארץ לא ישווקו. כך אמר היום (א') מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן בדיון שנערך בוועדת המשנה לבחינת מערכת הביטחון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת בראשות ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד).

ליברמן הסביר כי "בכדי שניתן יהיה להתחיל להעביר למשרד הביטחון מקדמה בסך 3 מיליארד שקל, לטובת מימון הפרויקטים השונים הקשורים במעבר צה"ל לנגב, משרד הביטחון חייב להתחיל לקדם באופן מיידי את פינוי מחנות צה"ל הפרוסים במרכז, כך שניתן יהיה לשווק אותן לצורך מימון המקדמה. מהלך זה, בשלב הנוכחי, טרם התחיל ועל כן מינהל מקרקעי ישראל לא העביר את המקדמה".

נציגת צה"ל בדיון, אל"מ אורלי שטרן, השיבה בעניין זה כי על פי תוכנית משרד הביטחון, אין בכוונת המשרד לפנות בשלב הנוכחי את מחנות צה"ל במרכז הארץ הפרוסים על אותם שטחים יקרים מבחינה נדל"נית, כמו מחנה צריפין או תל השומר. לטענת אל"מ שטרן, מבחינת צה"ל, המתווה המימוני - על פי החלטת הממשלה לפרויקט זה - הוא בינוי פיצוי ולא כפי שמקובל, פינוי פיצוי. עוד הוסיפה אל"מ שטרן כי גם אם מחנות צה"ל ממוקמים היום באזורים היקרים של מרכז הארץ, ההוצאות על ארנונה צפויות לגדול משמעותית לאחר המעבר לדרום. הוצאה זו תבוא לידי ביטוי בתקציב הביטחון.

ראש המינהלת במשרד הביטחון, חזי משיטה, ציין כי אם המדינה לא תיערך נכון לקראת הגעתם של המשפחות הצעירות, בעיקר בתחום המגורים אך גם בהיבט התעסוקתי, התחבורתי והבריאותי, הדבר עלול לפגוע במהלך כולו, כולל בתושבי הדרום עצמם ששכר הדירה שלהם עלול לעלות. משיטה הוסיף כי קידום הפרויקט מותנה בשת"פ שבין הציר הצבאי והאזרחי גם יחד.

הטרקטורים בשטח שבו תוקם עיר הבה"דיםצילום: אליהו הרשקוביץ

ריבלין התייחס למחלוקת ואמר כי "יש כאן מספר לא מבוטל של 'באגים' בתוכנית, בהיבט התקצובי, מאחר ומשרד הביטחון מתכנן את היציאה למהלך על בסיס המקדמה ממינהל מקרקעי ישראל, בעוד שהמינהל לא מתכוון להעביר את הכסף כל זמן שצה"ל לא מפנה את הבסיסים מרכז הארץ. עוד הוסיף ח"כ ריבלין כי "במצב הנוכחי, כשיש משפחות צעירות שכבר בזמן הקרוב אמורות לקבל החלטה אם לעבור לדרום, אם אלו היו הילדים שלי אני הייתי מודאג". ריבלין הבהיר למשתתפים כי בעוד שלושה חודשים יקיים ישיבת מעקב וכן סיור בשטח.

לדברי סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף אמו"ן (מבצעים לוגיסטיים ונכסים) בצלאל טרייבר, על אף דברי ליברמן היום בכנסת, אין בהסכם המימון שנחתם בין משרדי הממשלה כל התניה של קבלת המקדמה בתחילת שיווק קרקעות בפועל. "בהסכם נאמר שתועמד לרשותנו מקדמה של שלושה מיליארד שקלים, והוא מחויב להעמיד סכום זה במידת הצורך".

גורם באוצר עמו שוחחנו חיזק עמדה זו והסביר כי "מתוך שישה מיליארד שקלים שמחוייב המינהל להעביר כקדם מימון לפינוי מחנות צה"ל נקבע בהסכם כי העברת שלושה מיליארד שקלים אינה תלויה בהתחלת שיווקים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"