נתניהו החזיק חשבון במקלט מס בחו"ל בשנים 2003-1999

החל ממינויו כשר חוץ בנובמבר 2002, חלו על נתניהו כללי האתיקה שחלים על לשרים ■ לשכתו: "החשבון אינו פעיל מ-2003. ב-1999, אחרי סיום כהונתו של נתניהו כרה"מ, נעשתה השקעה שלא היה בה יתרון מס מול ישראל"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החזיק חשבון בנק באי ג'רזי המשמש מקלט מס בחו"ל בשנים 1999-2003. מדובר בשנים שלאחר סיום כהונתו של נתניהו כראש הממשלה, ובתקופות שבהן שימש כשר חוץ בממשלת שרון הראשונה ואח"כ כשר אוצר בממשלת שרון השנייה. בשנים 1999-2002, בעת ששהה מחוץ לפוליטיקה, היה נתניהו אזרח ואז לא חלו עליו חובות ומגבלות החלות על שרים וחברי כנסת.

ואולם, החל ממינויו כשר חוץ בממשלת שרון בנובמבר 2002 חלו על נתניהו כללי האתיקה ומניעת ניגוד עניינים של שרים, וכמו כל יתר השרים - הוא חוייב להעביר את כל השקעותיו לנאמנות עיוורת, למעט סכום שהוערך באותה תקופה בכ-180 אלף שקל. הידיעה על החשבון של נתניהו באי ג'רזי התפרסמה לראשונה ב"גלובס".

מאז שובו של נתניהו לממשלה, ואח"כ לכנסת, הוא חוייב בהגשתה של הצהרת הון למבקר המדינה בעת תקופת כהונתו בממשלה (2002-2005 וכן מ-2009 ואילך) וליו"ר הכנסת בשנים 2006-2009. הצהרות ההון הן חסויות לא מפורסמות ונשמרות בכספת של מבקר המדינה ויו"ר הכנסת. בשנת 2003 מונה כשר אוצר בממשלת שרון השנייה ובתוקף כך היה מופקד על רשות המסים.

מלשכת נתניהו נמסר כי "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999 אחרי סיום כהונתו הראשונה של נתניהו כרה"מ, נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל. החשבונות והפיקדונות בו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל. הוא נכלל בהצהרות ההון שהגיש נתניהו לרשויות בישראל".

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

עוד הוסיפו כי "ההשקעה בחשבון בג'רזי לא בוצעה משיקולי מס, כי עד שנת 2003 כל הריביות בחו"ל היו פטורות ממס, אלא משיקולי תשואה".

בספטמבר 2012 פירסם העיתון "פורבס" כי נכסיו של רה"מ נתניהו מוערכים בכ-41 מיליון שקל. בבעלותו של נתניהו וילה בקיסריה שאותה רכש בשנת 2002 במחיר "מציאה" ושוויה הוערך ב-2012 בכ-10-15 מיליון שקל, ודירת גג ברחוב עזה בירושלים שמחירה הוערך בכ-7-8 מיליון שקל. נתניהו הרוויח את הונו מהרצאות ומעסקאות שקידם בתקופה שבה לא היה בפוליטיקה. נתניהו היה מרצה מבוקש בחו"ל לאחר שפרש מראשות הממשלה בשנת 1999 וגבה אלפי דולרים על הרצאותיו. כמו כן, בתקופה מסויימת היה יועץ לחברת BATM.

באוגוסט 2012 חשף TheMarker כי נתניהו ביקש אז מהוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה לתת הנחיות לשינוי בהרכב תיק ההשקעות שלו בישראל ובחו"ל - בנוסף להנחיות שנתן עם תחילת כהונתו באפריל 2009 - אך חזר בו.

הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים, החלים גם על ראש הממשלה, מחייבים שר להעביר בתוך 60 יום למינויו את הכספים וניירות הערך שבבעלותו ובבעלות בני משפחתו לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, שתנהל אותם ב"נאמנות עיוורת".

הוועדה בראשות השופט בדימוס עזרא קמא, שדנה בבקשת נתניהו ב-15 באוגוסט 2012 הביעה תמיכה עקרונית בבקשה, אך ביקשה שהממשלה תקבל החלטה בעניין שינוי ההוראות שיכול שר לתת לנאמן בנאמנות עיוורת, בנוסף להנחיה שניתנת לנאמן בתחילת הקדנציה. הוועדה למתן היתרים הודיעה שתתכנס שוב לדון בבקשת נתניהו ב-10 באוקטובר 2012. בוועדה היו חברים גם עו"ד אביגדור רביד ועו"ד ראנטו יארק, שהיה בעבר ראש מחלקת הבג"צים במשרד המשפטים. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו ביקש להתחיל את הטיפול בשינוי הרכב ההשקעות לפני כשנה. נתניהו הגיש את הבקשה לוועדה באמצעות עו"ד דוד שמרון.

בעקבות החלטת הוועדה פנה נתניהו באחרונה שוב אל הוועדה וביקש לבטל את בקשתו. ההערכות הן שנתניהו החליט לבטל את הבקשה בעקבות חשש מביקורת ציבורית בעקבות דיון בנושא זה בממשלה, בדומה לזו שהוטחה ברמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, שביקש למכור ניירות ערך כמה שעות לפני פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

סעיף 16 ב' לכללים למניעת ניגוד עניינים של ראש הממשלה, שרים וסגני שרים (שאותו מבקשת הוועדה למניעת היתרים שהממשלה תשנה - צ"ז), קובע כי "השר ובני משפחתו לא ייתנו לחברת הנאמנות כל הוראות באילו ניירות ערך להחזיק ואילו ניירות ערך למכור או לרכוש, למעט הנחיה חד-פעמית, קודם לתחילת מתן השירות, בדבר סוגי ההשקעה שייכללו בתיק ובדבר השיעור המירבי של כל סוג ביחס לשווי התיק, או הנחיה כי אלה ייקבעו לפי שיקול דעתה של חברת הנאמנות".

עוד קובעים הכללים כי "חברת הנאמנות לא תמסור לשר ולבני משפחתו, כל עוד מכהן השר בתפקידו, כל מידע על העסקות שנעשו בניירות הערך. המידע היחיד שיימסר יהיה שווי כלל ניירות הערך, הרווחים שמומשו, והמס ששולם בשל רווחים אלה".

הוועדה למתן היתרים קבעה כי "לאחר ששמענו את הסבריו של עו"ד דוד שמרון, בא כוחו של ראש הממשלה, לעניין זה ואת עמדתו של מבקר המדינה, נראה לנו כי לנוכח השינויים הדרסטיים בכלכלה העולמית וגם השינויים הכלכליים התכופים והמשמעותיים להשקעות בישראל, הרי שיש צורך במתן אפשרות של הנחיות נוספות לנאמן בנאמנות העיוורת באופן שהממשלה תחליט על מתן אפשרות כזו, תוך שינוי הוראות סעיף 16 ב' לכללים בתוך תקופה או תקופות שתחליט עליהן הממשלה, לאחר מתן ההנחיות הראשונות".

הוועדה הוסיפה כי "נראה לנו ששינוי זה הוא מחויב המציאות ועל דעת מבקר המדינה אנו פונים לממשלה באמצעות מזכיר הממשלה, לשקול שינוי הוראת סעיף 16 ב' בהקדם האפשרי". עוד קבעה הוועדה כי "באשר לבקשה הספציפית של ראש הממשלה לקבלת היתר של הוועדה, הוועדה תמתין לקבלת החלטה של הממשלה בפנייה זו עד ליום 10 באוקטובר 2012. או אז תתכנס הוועדה לדון בשנית בבקשת ראש הממשלה".

נתניהו לא חשף בפני הציבור את הרכב תיק ההשקעות שלו, כמו גם את היקפו, והוא לא מחויב לעשות כן.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אז כי "ראש הממשלה לא ביצע שום שינוי בנאמנות העיוורת שלו. זאת על אף שהוועדה המייעצת למבקר המדינה המליצה שראש הממשלה ושרי הממשלה יוכלו לבצע שינויים אלה בכפוף להחלטת הממשלה. נתניהו הודיע למבקר המדינה במכתב בשבוע שעבר כי החליט שלא לקדם את הנושא כדי למנוע אפשרות של פרשנות בלתי נכונה. במכתבו למבקר קובע נתניהו שאין לערוך שום שינוי בנוהל הקיים במהלך כהונת הממשלה הנוכחית".

בלשכת ראש הממשלה אמרו אז כי נתניהו הודיע למבקר במכתב ששלח אליו ב-22 באוגוסט כי עם הקמת הממשלה החדשה יוצע לקבוע מועד מוסכם מראש שבו יוכלו השרים לשנות באופן חד-פעמי את הרכב השקעותיהם, למשל במחצית הקדנציה.

"הפקדת כספי נתניהו במקלט מס היא ההפך מציונות"

בתגובה לחשיפה אודות החשבון הזר של נתניהו, ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "אני מציעה שנתניהו יתמודד בבחירות הבאות על ראשות האי ג'רזי, שבו הוא גם הפקיד את כספו כדי לא לשלם מסים למדינה. הפקדת כספי נתניהו במקלט מס היא ההפך מציונות, מאהבת המדינה ומדאגה לאזרחיה. זו פשוט חוצפה. אין שקיפות, אין צניעות, אין דוגמא אישית.

"נתניהו עשה זאת בעת כהונתו כשר אוצר, שעה שקיצץ בקצבאות הזיקנה, ביצע שישה עשר קיצוצים בתקציב החינוך, פיתח את בעלי ההון, הפך אותם לגיבורי ישראל וגרם להעמקה חסרת תקדים של העוני בישראל. תהום ענקית פעורה בין הנורמות של נתניהו ואורח חייו ובין הציבור שהוא מתיימר לייצג".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר