חוק הריכוזיות אושר בוועדת הכספים: "הוועדה עשתה צחוק מהחוק - מאפשרת להקים פירמידות חדשות"

(עדכון) הכדור עובר לכנסת כדי שזו תחוקק את חוק הריכוזיות לפני ההחלטה בעניין הסדר באי.די.בי ■ הוועדה דחתה הסתייגות לפיה האיסור על פירמידות חדשות יחול מהיום ■ לחצים הופעלו על חברי הוועדה לאפשר הקמת פירמידות מעל אי.די.בי ■ הלוביסטית של גרנובסקי נראתה שולחת פתק לאחחד הח"כים בוועדה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בכנסת מתחולל מירוץ נגד הזמן לחקיקתו של חוק הריכוזיות בקריאה השנייה והשלישית לפני החלטת בית המשפט בעניין הסדר אי.די.בי שצפויה להתקבל ב-15 בדצמבר 2013. ועדת הכספים אישרה בצהריים את "חוק הריכוזיות" לקראת העלתו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. ואולם, בשל חג החנוכה שיחול בימים הקרובים, העלאת החוק להצבעה בקריאה השנייה ושלישית לא תעשה לפני ה-9 בדצמבר 2013. גם אם החוק יאושר במועד זה, יארכו כמה ימים עד שהחוק יכנס לתוקף עם פרסומו ברשומות ולכן לא ברור אם החוק יחול על הסדר "אי.די.בי" או לא.

ח"כ זהבה גלאון טענה בתגובה כי "היום הוועדה עשתה צחוק מהחוק הריכוזיות כי ברגע שהיא דחתה את ההסתייגות שלנו היא מאפשרת להקים פירמידות חדשות כבר ממחר בבוקר, בעוד שהמחוקק קבע שיש לפרק פירמידות קיימות". גלאון גם הביעה חשש שהח"כים יפילו את ההסתייגות הזו במליאה וכך יתאפשר הסדר חוב עם איי.די.בי מרובה קומות.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ליהנות משני העולמות: גם להוריד את הילד בגן 
וגם לקרוע את הכביש

מתלבשים על הקניונים: בני הנוער קונים בגדי חורף באלפי שקלים

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי

קודם להצבעות הסופיות דחתה הוועדה הסתייגות לחוק הריכוזיות שהוגשה על ידי הח"כים זהבה גלאון (מרצ), גילה גמליאל (ליכוד ביתנו) ואראל מרגלית (עבודה) לפיה האיסור על הקמת פירמידות חדשות יחול מהיום (25.11.13) - כלומר עוד בטרם יחוקק החוק בקריאה השנייה והשלישית. קודם לכן, הוסבר כי דחיית ההסתייגות בוועדה תאפשר את העלאתה בעת הצבעה בקריאה השנייה והשלישית במליאה.

לפי הסיכום, בוועדה לנוכח החשש מחקיקה רטרואקטיבית אם "חוק הריכוזיות" יחוקק בקריאה השנייה והשלישית עד ה-15 בדצמבר 2013 שבו אמור בית המשפט לאשר את ההסדר באי.די.בי אזי ההסתייגות הזו תוסר ולא תוגש במליאה. אם "חוק הריכוזיות" יתקבל בקריאה השנייה והשלישית עד 15 בדצמבר, אז מי שירכוש את אי.די.בי לא יוכל לעשות זאת באמצעות פירמידות.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי אי.די.בי לא רלבנטית לכל הנושא של הדיון. מועד הדיון נקע עוד לפני שנושא אי.די.בי עלה לכותרות. ההחלטות הללו נקבעו על ידי הוועדה לפני חצי שנה, כלומר במאי 2013. ביקשנו אז להכניס בנוסח הסופי שלא יהיה ניתן להקים פירמידות חדשות מיידית ממועד חקיקת החוק". עוד אמר כי "החוק הזה מהווה שינוי רדיקלי מהותי בחיי הכלכלה של מדינת ישראל. אם עד היום רוב הכספים נוצלו על ידי משפחות ההון לטובתם, מהרגע שהחוק יתקבל הכסף והרווחים ממנו יחזרו לציבור הרחב".

ח"כ אראל מרגלית בוועדת הכספים

מוקדם יותר מתח שרר בוועדת הכספים בההצבעות על חוק הריכוזיות כאשר לחצים הופעלו על ח"כים בוועדה לאפשר את הקמתן של פירמידות מעל אי.די.בי לפי ההסדר המסתמן בחברה. בתוך כך, נציגי מחזיקי אג"ח של החברה פנו אל ח"כים בבקשה שימנעו חקיקה שתפגע בהסדר. כמו כן, הלוביסטית של גרנובסקי נצפתה כשהיא מעבירה פתק לאחד הח"כים בוועדה.

לפי הסיכום בוועדה, לנוכח החשש מחקיקה רטרואקטיבית אם "חוק הריכוזיות" יחוקק בקריאה השנייה והשלישית עד ה-15 בדצמבר 2013 (שבו אמור בית המשפט לאשר את ההסדר באי.די.בי), אזי ההסתייגות הזו תוסר ולא תוגש במליאה והמשמעות היא שלא יהיה ניתן להקים פירמידות חדשות. כלומר, אם חוק הריכוזיות יתקבל בקריאה השנייה והשלישית עד 15 בדצמבר, אז מי שירכוש את אי.די.בי לא יוכל לעשות זאת באמצעות פירמידות, כפי שמוצע בהצעות גרנובסקי-דנקנר ואלשטיין-בן משה.

ואולם, אם חוק הריכוזיות לא יתקבל בקריאה השנייה והשלישית עד ה-15 בדצמבר, ההסתייגות הזו תועלה להצבעה במליאה על מנת להבהיר את עמדת הוועדה שלא ניתן להקים פירמידות חדשות. ח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר כי "אנו רוצים שהחוק יעבור מהר. אין בכלל ויכוח בתוך הוועדה. הכוונה איננה שהזמן עד לחקיקת החוק ינוצל כדי להקים פרמידה חדשה". הוועדה דחתה הסתייגות שהגיש ח"כ ליצמן לפיה החוק יכנס לתוקפו בעוד שנה.

לישיבת הוועדה הגיעו 6 לוביסטים המייצגים עסקים ואנשי עסקים שיושפעו מהחוק: ארז גילהר ותמר אברמוביץ' מפוליסי המייצגים את שיכון ובינוי; עמוס טל ממשרד הלובינג כהן רימון כהן המייצג את yes; יעל שילוני מחברת גלעד המייצג את בי.ג'י.איי ועדי אביטן ממשרד הלובינג גורן עמיר המייצג את מקורות.

לוביסטים בועדת הכספים

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) תהה מדוע דנים כיום בחוק, בעוד שהסדר אי.די.בי נדון בבית המשפט. ליצמן קבל כי "הדיון נראה לא טוב ויש לי הרגשה שמשהו מונח מאחורי הדבר. מותר לוועדת הכספים לדון בדבר שנתון בבית המשפט (הסדר החוב של איי.די.בי, צ"ז)?". סלומינסקי בתגובה, "הוועדה דנה בחוק לפי סדר היום".

ליצמן הציע להחיל את תחולת החוק רק בעוד 3-2 שנים (כלומר לאחר שהסדר אי.די.בי יאושר ויוקמו פירמידות חדשות).

ח"כ רובי ריבלין (ליכוד) אמר כי "הכנסת היא הריבונית ואנו יכולים לדון בכל דבר. יתכן שעסקה נרקמת ובית המשפט יקבע האם החוק שנחקק הוא רטרואקטיבי".

סלומינסקי הוסיף כי "אין פה משהו רטרואקטיבי אבל הוא משליך על כל מיני דברים. הזמנו את כל מי שיכול להיות מושפע".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון תבעה לאסור על פירמידות חדשות לאלתר. "יש פה סוג של מירוץ סמכויות, בין הרשות המחוקקת לבין השגת ההסדר באי.די.בי. אם ההסתייגות שלי לא תכנס לחוק אנו מאפשרים לאי.די.בי להקים פירמידה חדשה בת למעלה מ-7 קומות".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי "חשוב שבית המשפט יבין את הלך הרוח בוועדה". ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) שאל האם המטרה של הדיון היא לסכל החלטה של בית המשפט. גלאון השיבה "המטרה של הדיון לחוקק חוק ריכוזיות שלוקח דינמיקה של חיים. אנו צריכים לאסור על הקמת פירמידות ממחר בבוקר".

גלאון הוסיפה כי "אם לא נעשה זאת כעת תחשבו על מגדל שהוא רעוע והתשתית של רעועה ויש בו 40 אלף איש ועכשיו מוסיפים עוד קומה למגדל רעוע".

מחוץ לאולם הישיבות של ועדת הכספים מסתובב זלמן וולף, איש חסידות חב"ד המסייר בכנסת מזה עשרות שנים. אחיו של וולף, אברהם וולף, הוא רב הקהילה היהודית באודסה שאחד מהספונסרים שלה הוא גרנובסקי. בתשובה לשאלה על מעשיו כעת במשכן טען וולף כי הגיע "בענייני חב"ד לכנסת ולא בענייני אי.די.בי".

ח"כ רובי ריבלין הוסיף: "אנו רוצים להזהיר את בית המשפט מפני העסקה המסתמנת של איי.די.בי". ליצמן השיב כי כל זה ידוע לשופט.

גלאון התפרצה בעקבות דבריו של ליצמן. "ליצמן מייצר תחושה שיש מישהו שמבקש להתנגד להסדר של אי.די.בי וזה לא נכון. שהוא יזרים את הכסף שלו במימון ישיר ולא באמצעות פירמידה". ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) הגיב גם כן וטען כי "אי אפשר להתעלם כי הדיון הוא על אירוע פרטי ואפשר להסתיר כמה שרוצים". סלומניסקי בתגובה - "ממש לא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה