לבני תציג בתוך שבועות הצעה לכללי אתיקה חדשים לשרי הממשלה

כיום, הסמכויות בעניין מצויות בידיו של מבקר המדינה המתנגד לפגיעה בסמכויותיו בעניין.

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שרת המשפטים ציפי לבני מתכוונת להציג בשבועות הקרובים לממשלה הצעה לכללי אתיקה חדשים לשרי הממשלה, כך הודיע היום ראש המטה של לבני הושע גוטליב לוועדה לענייני ביקורת המדינה שדנה בכוונת הממשלה למנות ועדה מקרבה שתהיה מופקדת על מתן היתרים להשקעות השרים ולבדיקת הצהרות ההון של השרים.

כיום, הסמכויות בעניין מצויות בידיו של מבקר המדינה המתנגד לפגיעה בסמכויותיו בעניין.

לפני כחודש וחצי הפיץ מזכיר הממשלה את הכללים שגובשו בתקופת הממשלה הקודמת על ידי ועדת אתיקה לשרים בראשות שר המשפטים דאז יעקב נאמן. מדובר בנוסח מרוכך לעומת המלצות ועדה ציבורית בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר.

נציג משרד המשפטים, דני חורין, אמר אתמול בדיון כי למרות שמזכיר הממשלה הפיץ לשרים את הכללים להערותיהם, הרי שאף שר לא הסתייג מהם ולא מסר את הערותיו לנוסח המתגבש. הוא הבטיח כי "כל גוף יכול להעיר על הכללים המתגבשים, ונבדוק אפשרות לבקש גם את הערות הציבור".

שרת המשפטים, ציפי לבני

המבקר יוסף שפירא אמר בדיון, כי "לא יכול להיות מינהל תקין בלי כללי אתיקה, ויש חשיבות ציבורית לשמירה על סמכויות המבקר, הקיימות כבר 30 שנה, ולאמון הציבור בו בנושא זה. חזקה על שרת המשפטים שלא תיתן לחתול לשמור על החלב".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) שיזם את הדיון בוועדה דרש לקצוב זמן לקביעת הנהלים בעניין, והזהיר מפני תוצאות חמורות לכללים שאינם ברורים. רוזנטל הסביר כי הוא נועד "לחסום מהלך שביקש להוציא ממבקר המדינה את הפיקוח על הצהרות ההון של שרי הממשלה ועל ענייניהם הכספיים".

"היה מוזר בעיני שהנוסח שמציעה הממשלה מוסתר מעיני הציבור", המשיך רוזנטל, "לטעמי חשוב מאוד שבשיח מסוג זה יהיה שותף הציבור באופן פעיל וזה יכול לקרות רק אם יפורסם הנוסח המוצע של הכללים, בטרם תחליט עליו הממשלה. לשמחתי נציגי השרה הודיעו בדיון ששתי הבקשות יענו בחיוב".

מיקי רוזנטל

רוזנטל הוסיף כי "הממשלה, על אף שאימצה את מסקנות ועדת שמגר, שהתוותה מערך כללי אתיקה נרחב ומקיף, מנסה לעשות לעצמה הנחות ובאמצעות השר לשעבר נאמן ריככה באופן מוגזם את יישום הכללים כך לדוגמא הושמטו נושאים חשובים ביותר כמו אחריות מיניסטריאלית של שרים, חובת פרסום דיווח לציבור ועוד".

"הציבור זכאי להיות מעורב בגיבוש כללים"

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) קרא בדיון לראש הממשלה בנימין נתניהו להשאיר את סמכויות המבקר בעינן, וציין כי "אסור לכרסם במעמדו של המבקר בעניין. הנחת-יסוד לטוהר המידות, היא כי 'אין נותנים לחתול לשמור על השמנת', גם אם חתול זה צדיק וישר מאין כמותו. הביקורת, הבדיקה והמבחן חייבים להיות חיצוניים, שקופים ועומדים לבחינה ציבורית".

כהן הוסיף, כי "כשם שחקירת השוטרים הוצאה בעבר מידי המשטרה והועברה למשרד המשפטים, וכשם שבימים אלו ממש הוצאה חקירת השוטרים-הצבאיים מידי המשטרה הצבאית והועברה לאגף כוח-אדם, וכשם שהוועדה שבראשותי פעלה להקמת גוף מפקח על הפרקליטות - לא יעלה על הדעת לסגת לאחור מבחינת הנורמות הציבוריות - ולאפשר לממשלה להעניק לעצמה ולחבריה, היתרי פעילות בנושאים כה רגישים ציבורית וערכית".

כהן קרא למשרד המשפטים, המגבש בימים אלו את כללי האתיקה לשרים "להקשיב לרחשי לב הציבור ולהערות הארגונים האזרחיים. הציבור זכאי להיות מעורב בגיבוש כללים אלו".

שר המשפטים לשעבר, יעקב נאמן הזהיר בדיון כי "לא רצוי לקבוע כלים שאי אפשר לבצעם, או שיכסו על הבעיה העיקרית".

מייק בלאס, לשעבר מבכירי משרד המשפטים, הוסיף כי גם לפי הכללים החדשים ימשיך מבקר המדינה לטפל בהצהרות הון של השרים. עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה" הדגיש את החשיבות בקביעת לוח זמנים מוגדר לקביעת קוד אתי לשרי הממשלה נוכח העיכובים עד כה. הוא הביע חשש מהשמטת הסמכות מהשעיית השרים ועיגון הכללים המתגבשים על ידי הממשלה בחוק יסוד הממשלה.

היועצת המשפטית של תנועת אומ"ץ, אליס גולדמן, הזהירה כי "ההצעה הממשלתית מעליבה את הציבור, וכל הכפפה של המפקח על האתיקה של השרים לממשלה עצמה - פוגעת באינטרס הציבורי".

ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) אמרה כי "הבעיה המרכזית היא שהממשלה חזקה והכנסת חלשה. כשהיא תתחזק - בית המשפט יאלץ פחות להיכנס לתחומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה