לפיד: "אם הייתי אז שר אוצר - היו מתקבלות לגבי טבע החלטות אחרות"

שר האוצר נאם בפתיחת מושב החורף של הכנסת והבהיר כי ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בחברת התרופות, שהחליטה לפטר מאות עובדים בישראל ■ "דעתי אינה נוחה מההטבות שניתנו לטבע", אמר, "המנכ"ל ג'רמי לוין הבטיח לי שאין עדיין שום החלטה על היקף הפיטורים בישראל"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"סיכום הביניים הוא שטבע לא תעשה צעדים חד-צדדיים, אלא תחזיק בתמונה גם אותנו וגם את ההסתדרות" - כך אמר הערב (ב') שר האוצר יאיר לפיד. לפיד, שאמר את הדברים בפתיחת מושב החורף של הכנסת, הוסיף: "אנחנו נעקוב אחרי ההתפתחויות מקרוב ונעבוד ביחד עם כל הגורמים כדי להפחית את הפגיעה ולשמור על העובדים שהם אנשי מעמד הביניים הישראלי".

לפיד סיפר כי שוחח עם הנהלת טבע והביע בפניה את "חוסר הנחת העמוק מהפיטורים הצפויים". שר האוצר קרא לטבע לשקול את ההחלטה לפטר עובדים ולעשות כל מאמץ לפחות כדי להפחית את מספר המפוטרים.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

- סקר: כמחצית מהישראלים מעדיפים לחיות במדינה אחרת

- בן זקן רכש מניות שמן ב-3 מ' ש'; "החברה לא סיימה דרכה"

יאיר לפיד

"הזכרתי להנהלת טבע שהיחסים שלהם עם מדינת ישראל הם דו-צדדיים", אמר. "ממשלות העבר נתנו לטבע ולחברות אחרות הטבות מס גדולות. דעתי אינה נוחה מההטבות האלה, ואילו הייתי אז שר האוצר כנראה שהיו נעשות החלטות אחרות. לפיד הוסיף: "צריך לציין שאנחנו מנהלים היום - בהוראתי - משא ומתן קשה עם טבע על נושא הרווחים הכלואים והטבות המס, אבל בכל מקרה ציינתי בפני ההנהלה שההטבות שניתנו מחייבות אותה להקשיב גם למה שיש לנו להגיד בנושא".

לפיד הוסיף: "המנכ"ל ג'רמי לוין הבטיח לי שאין עדיין שום החלטה על היקף הפיטורים בישראל. בטבע העולמית עובדים כ-47,000 עובדים, שכעשרה אחוז מהם יפוטרו, אבל הפיטורים לא יהיו שווים בכל מדינה כך שאין שחר למספר שצויין פה. איש בהנהלת טבע לא יודע מאיפה הובאו הנתונים האלה".

לפיד מתח גם ביקורת על התנגדות האופוזיציה ליצוא הגז, שהובילה לעתירה של בג"ץ של חברי כנסת מהאופוזיציה וחבר הכנסת ראובן ריבלין (הליכוד-ביתנו). "זו אופוזיציה חסרת אחריות שמוכנה לפגוע במדינה ובמצבו הכלכלי של כל אזרח, העיקר שיוכלו לתפוס איזו כותרת בעיתון", אמר לפיד. "תפקידה של אופוזיציה הוא לא רק לבקר ולצעוק. אופוזיציה אחראית יודעת גם להביע תמיכה במהלכים שקולים, נכונים, שטובי אנשי המקצוע בחנו ובדקו. בוועדה בין משרדית בראשות שאול צמח, ולאחריה בבחינה שניה ומעמיקה שביצעתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האנרגיה סילבן שלום ונגיד בנק ישראל היוצא סטנלי פישר".

לפיד פירט את היתרונות שגלומים ביצוא הגז לחו"ל. "ההחלטה זו שאושרה במליאת הממשלה, הגדילה ב-20% את היקף הגז לשימוש מקומי, שמרה עתודות גז למשק המקומי לטווח ארוך וניצלה באופן המיטבי את הגז הטבעי לטובת האינטרס הציבורי,, אמר. "כך מתקבלת החלטה ביצועית במשטר דמוקרטי, על ידי הרשות המבצעת. החוק בישראל מסמיך את הממשלה לקבל את ההחלטה הזו".

ואני שואל את חברי הכנסת יחימוביץ', ברוורמן וגפני – חשבתם בכלל על מפעל 'רעפי קוניאל' לפני שהגשתם את העתירה? חשבתם על העובדים שלו? ידעתם על קיומו? אתם חושבים לפעמים על משמעות הדברים שאתם עושים, או שכל מה שמעניין אתכם זה לרוץ למזנון לתדרך את העיתונאים על זה שתקעתם לנו?"

לפיד סיפר כי גם התעשיינים תומכים בחלטת הממשלה. "התאחדות התעשיינים הצטרפה למדינה כמשיבה בעתירה לבג"ץ וקראה לפיתוח מהיר של משק הגז בישראל", אמר. "מבחינתם קבלת העתירות תגרום עיכוב משמעותי בפיתוח משק הגז הטבעי בישראל, שיחזיר את המשק למצב של אי-ודאות שתעצור השקעות ופיתוח במשק הגז".

"שמישהו יסביר לך, לא נעים לי"

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' התייחסה לדבריו של לפיד מעל דוכן הכנסת. "שברת שיאים חדשים בכך שהאשמת את האופוזיציה בסגירת מפעלים", אמרה. "יש גבול לבורות. הרי אין שום קשר בין הבג"ץ על ההליכים שהביאו להחלטה על יצוא הגז לבין מפעל קניאל והזרמת הגז אליו או לכל מפעל אחר - מדובר בשני דברים שונים שלא קשורים זה לזה".

יחימוביץ' הוסיפה: "אתה יכול למשוך את צינור הגז הזה אבל הוא לא קשור לבג"ץ. שמישהו יסביר לך, לא נעים לי. אתה עולה על הדוכן ואתה לא יודע על מה אתה מדבר. זה לא קשור לבג"ץ אלו שני דברים שונים לחלוטין. הרי כל עניין הצנרת נמצא בכלל בהליכי תכנון".

לדברי יחימוביץ', "300 מיליארד שקל הם שווי ההטבה שנתת לנובל ולתשובה. אתה יודע כמה מפעלים היה אפשר להציל בזה?". גם יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה ללפיד, ואמרה: "נראה שלפיד שוב התבלבל בין עברו העיתונאי להיותו שר אוצר, ומאשים את האופוזיציה במדיניות הכלכלית הכושלת וההרסנית שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"