בפעם השישית: לפיד מנסה לסדר ג'וב למקורבו אורי שני

לאחר שניסה למנות אותו לשורת תפקידים ובהם מנכ"ל מטה הדיור, יועץ מיוחד לשר האוצר, יועץ לקבינט הדיור ומנהל ויו"ר החברה החדשה לדיור, מנסה שר האוצר שוב לקדם את מקורבו - הפעם ליועץ בחברה החדשה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בעקבות הווטו שהטיל היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על מינויו של אורי שני לתפקידי יושב הראש והמנכ"ל של החברה הממשלתית החדשה לדיור, מנסה שר האוצר לפיד להכניסו לחברה בדרך אחרת: לפיד לוחץ כעת למנות את שני ליועץ בחברה החדשה, תפקיד שיבוצע ללא שכר. הנושא נמצא כעת בבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה.

שני נחשב מקורב לשר לפיד, שניסה באחרונה למצוא לו תפקיד בשורה של תחומים הקשורים לדיור. ויינשטיין מצידו הפקיד את הטיפול בשאלת מינויו של שני לתפקיד באוצר בידי המשנה ליועץ המשפטי, עו"ד דינה זילבר. במשרד האוצר עוסק בסוגייה הזו היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד יואל בריס.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

עוזי דיין מצטרף ללפיד: "היורדים לגרמניה מאוסים עלי; זו בגידה"

מיצאו את ההבדלים: כך מעלה HOT ללקוח את המחיר ב-10% בחודש

יאיר לפיד בכנסת

שני הורשע במחצית השנייה של שנות ה-90 בהפרת אמונים בתאגיד בתקופה שבה כיהן כיו"ר מועצת המנהלים של חברת עמידר. השופטים ציינו כי בעבירות שביצע יש גוון ברור של שחיתות. ההרשעה בדין מונעת ממנו לעמוד כעת בראשות חברה ממשלתית.

שר האוצר לפיד לא העלה היום בישיבת ממשלה, כפי שתכנן תחילה, את נושא הקמת החברה הממשלתית החדשה לדיור. הוא החליט שלא לעשות זאת בשל החלטת מבקר המדינה יוסף שפירא לחקור את נסיבות הקמת החברה החדשה ביסודיות. מבקר המדינה ביקש ביום רביעי האחרון מלפיד נייר מפורט שעוסק בתוכניותיו בנושא החברה החדשה שהוא מתכנן להקים, ואמורה ליזום פרויקטים לדיור להשכרה. שפירא ביקש כי הנייר יגיע אליו לא יאוחר מיום שלישי הקרוב. לפיד מנוע מלהעלות את נושא החברה החדשה בממשלה עד תום הבדיקה של מבקר המדינה.

לפני שבוע אישר קבינט הדיור, בראשות לפיד, את הקמת החברה הממשלתית החדשה, במסגרת רשות החברות הממשלתיות. להחלטה אין כל משמעות מעשית עד לאישורה בממשלה. גורמים בממשלה וברשות החברות הממשלתיות מתנגדים להקמת החברה, גם בשל הכפילות שתהיה בין פעילותה לבין פעילות משרד השיכון. אולם עיקר ההתנגדות קשורה להחלטה להקים חברה ממשלתית נוספת, זאת על אף שב-15 השנים האחרונות המגמה היתה הפרטת החברות הללו ולא הקמת חדשות.

בסוגיית קבינט הדיור עוסקים עתה שלושה גורמים רגולטורים: היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה והיועץ המשפטי של משרד האוצר. גם נציב שירות המדינה משה דיין נמצא בתמונה ועוקב אחר ההתפתחויות בפרשה.

אורי שניצילום: עופר וקנין

בעבר ניסה לפיד חמש פעמים למנות את שני לתפקיד במשרדו. כל הניסיונות, שהחלו לפני כשלושה חודשים, נכשלו. בתחילה ניסה לפיד למנות את שני למנכ"ל מטה הדיור באוצר, תפקיד חדש במעמד של מנכ"ל משרד ממשלתי. התפקיד היה אמור לכלול שכר של מנכ"ל, הטבות נלוות וצוות עוזרים.

מקורב אישית ופוליטית

כאשר המינוי הצפוי החל לעורר התנגדות, ניסה לפיד למנות את שני ליועץ מיוחד לשר האוצר לטיפול ביוקר הדיור ובדרכים להוזלת מחירי הנדל"ן. חוזה ההעסקה המיוחד של שני היה אמור להיות בהיקף של כ-70% משרה. בהמשך ניסה לפיד למנות את שני ליועץ בשכר לקבינט הדיור, ואחר כך למנהל וליו"ר החברה הממשלתית החדשה לדיור. כל התפקידים הללו היו אמורים להיות בשכר.

אורי שני הוא אחד האישים המקורבים ביותר ללפיד, אישית ופוליטית. בעבר היה שני מקורב מאוד לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. הוא היה ראש לשכתו של שרון כשהיה ראש ממשלה, וכיהן כמנכ"ל הליכוד באותה תקופה. בנוסף לזה, היה שני חבר בפורום החווה של מקורבי שרון. שני מנהל כיום את חברת הנדל"ן הכושלת פולאר. במערכת הבחירות סייע ללפיד בהובלת מפלגתו "יש עתיד" ובהמשך ייצג את המפלגה במשא ומתן הקואליציוני.

התוכנית שלפיד ושני יוזמים, במסגרת החברה הממשלתית החדשה לדיור, נחשבת לחלק ממצע הדיור של "יש עתיד" בבחירות האחרונות. על פי התוכנית, ייבנו 150 אלף יחידות דיור להשכרה בעשור הקרוב ב-10 מרכזי ערים גדולות בארץ (ת"א, ירושלים, חיפה, באר שבע ועוד), באמצעות הנפקת איגרות חוב ארוכות טווח בהשקעת גופים מוסדיים וקרנות פנסיה.

השטח הממוצע של כל דירה אמור להגיע עד ל-86 מ"ר. הדירות אמורות להיבנות על קרקע ממשלתית, ושכר הדירה שלהן אמור להיות נמוך ב-35% ממחירי השוק.

בתגובה נמסר מהאוצר כי "בלשכה המשפטית של האוצר וברשות החברות הממשלתיות לא מתקיימת בדיקה של אפשרות למנות את אורי שני לתפקיד בחברה הממשלתית שתוקם לצורך יישום תוכנית הדיור. נבחנת האפשרות למנות את שני כיועץ לקבינט הדיור וכיועץ לצוות 90 הימים. את הבדיקה מבצעים היועץ המשפטי של האוצר בשיתוף עם משרד המשפטים ונציבות שירות המדינה.

"שני הסכים לתת ייעוץ זה ללא שכר ולתרום מזמנו ומהידע שצבר במשך השנים כדי לקדם דיור להשכרה בישראל. מינויו של שני ייצא לפועל עם השלמת הסדר ניגוד העניינים שיערך לשני. הסדר זה ייערך בתיאום בין היועץ המשפטי לאוצר למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, ולנציבות שירות המדינה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?