ועדת הכספים אישרה העברת עודפים בתקציב של 15.7 מיליארד שקל

הח"כים מחו על כך ששתי חוברות בנות 157 עמודים ואלפי סעיפים תקציביים הונחו על שולחן הוועדה רק בפתח הדיון שנמשך 4 שעות ■ ח"כ שפיר: "צריך לקבוע נוהל ברור לאישור העברות תקציביות. אנו לא מבינים 99% ממה שכתוב"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום העברת עודפי תקציב מחוייבים בסך של 15.7 מיליארד שקל מתקציב המדינה לשנת 2012 לתקציב 2013. מדובר בעודפים שכבר ניתנה לגביהם בעבר התחייבות תקציבית שאושרה בתקציבים קודמים, וכן בהעברת כספים בגין פרויקטים ממושכים, פרויקטים רב שנתיים ועוד.

במשך כ-4 שעות מתחו הח"כים ביקורת על כך ששתי החוברות המפרטות את העברת העודפים, סה"כ 157 עמודים, לא הועברו לח"כים לפני תחילת הישיבה על מנת שיוכלו לעבור עליהן. הח"כים תבעו לגבש נוהל להגברת השקיפות וקבלה מראש של השינויים התקציביים.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) תבעה שהח"כים יקבלו מסמך מפרט על השינויים התקציביים לפני הישיבה לאחר שלא קיבלה תשובות על חלק משאלותיה. "זה לא מקצועי שאנו נצביע על דברים שראינו כעת בפעם הראשונה. אנו לא מבינים 99% ויותר ממה כתוב. השאלה אם אנו יכולים להחליט שלא מאשרים עד שלא נתווה נוהל תקין להעברות תקציביות, אחרת אנו מבזים את התפקיד", אמרה שפיר. גם ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) קבלה כי הח"כים לא קיבלו את החומר למרות שהפנייה הועברה לוועדת הכספים לפני כמה ימים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, יעל מבורך, ציינה שעודפי התקציב מורכבים מהוצאות שאושרו בממשלה ובחוק ב-2012 - להתקשרויות מול צד שלישי, ספקים וכו', שלא הועברו אליהם התשלומים מסיבות שונות. לדבריה, "סדר גודל של 9% מהתקציב עובר בין השנים כעודפים מחויבים".

נציגי אגף התקציבים באוצר לא יכלו לספק תשובות לכל שאלות הח"כים. לבסוף, אושרה העברת העודפים התקציביים לאחר שנציגי האוצר הסבירו כי אם לא תאושר ההעברה, אז הכספים שמיועדים לביצוע ב-2013 יועברו למימוש התחייבויות שניתנו ב-2012 וכתוצאה מכך לא יהיה ניתן לבצע פרויקטים השנה.

השרים כבר לא בתפקידם - העודף קיים

במהלך הדיון ביקשה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לגבי העברת עודפים בלשכת השר לשעבר משולם נהרי (ש"ס) בתקציב כולל של 2.354 מיליון שקל. "מדוע יש לו כסף ללשכה, מאז כינון הממשלה הנוכחית הוא כבר חבר כנסת ולא שר?", קבלה. סלומינסקי ניסה להסביר כי "זו התחייבות של המשרד, למשל שכירת משרד".

גם לגבי התקציבים ללשכת השר לשעבר בני בגין ביקשה לביא הסברים, וגם בנושא זה נענתה כי מדובר בהתחייבויות קודמות. עיון בחוברות התקציב מגלה כי לשכת בגין צברה עודף של 63 אלף שקל; לשכת השר לשעבר מיקי איתן צברה עודף של 725 אלף שקל והתקציב הוגדל מ-1.987 מיליון שקל ב-2012 ל-2.712 מיליון שקל ב-2013; לשכת השר יוסי פלד צברה עודף של 253 אלף שקל, כאשר פלד הפסיק לפני כשנה לכהן כשר; לשכת סגנית השר לשעבר גילה גמליאל צברה עודף של 151 אלף שקל שהועבר לתקציב 2013 בסך של 1.166 מיליון שקל; בלשכת נשיא המדינה לשעבר יצחק נבון נוצר עודף של 171 אלף שקל, כך שהתקציב ל-2013 יגיע ל-2.641 מיליון שקל.

עודפים נוספים שאושרו במהלך הדיון: רשת "החינוך העצמאי" המקורבת ליהדות התורה צברה עודף של 77 מיליון שקל לחינוך עצמאי שהתווסף לתקציב 2013 של הרשת בסך של 1.121 מיליארד שקל. ואילו "מעיין החינוך התורני" המקורב לש"ס צבר עודף של 22.6 מיליון שקל שהתווסף לתקציב הרשת בשנת 2013 בסך של 549.8 מיליון שקל.

תקציב אבטחת מבנים של יהודים במזרח ירושלים צבר עודף של 4.1 מיליון שקל שהועבר לתקציב 2013 שעומד על 60.6 מיליון שקל.

הח"כים ביקשו בין היתר הסברים לגבי העסקת 3 עובדים בסין על ידי משרד הכלכלה, כאשר בטופס הבקשה צויין שמו הקודם של המשרד - התעשייה והמסחר, וכן הובעה תמיהה על כך שבתקציב המועצה לביטחון לאומי נצבר עודף של 18 מליון שקל מתוך תקציב כולל של 60 מיליון שקל. נציג האוצר הסביר שחלק מהסכום מיועד לתקציב החשמל, דברים שעוררו תמיהה בקרב הח"כים. "מדוע נוצר עודף של שליש מהתקציב", תהה מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ עופר שלח (יש עתיד).

שלח קרא: "משרד האוצר צריך להבין ממה שקרה את הצורך בנוהל אחר לקראת ההעברות התקציביות שיוגשו לוועדה כי שם זה יהיה אחרת. הנוהל צריך להיות שהח"כים יקבלו את הפניות התקציביות מספיק זמן מראש ויעלו שאלות. כך, בעת הדיון הח"כים יוכלו לקבל תשובות לשאלות שהגישו מראש לנציגי האוצר".

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) דרש לזמן את נציג משרד החינוך ואמר "אתמול היה נחש בגן ילדים בכפר קאסם ואני רוצה לשאול את משרד החינוך למה אין מספיק תקציבים" - קרא לקול צחוקם של הח"כים. ח"כ אראל מרגלית (עבודה) העיר לו: "תתרגל לכך שהגעת לכנסת ופה יש מספיק נחשים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן