אקשטיין מחכה לתשובה - במי יבחר נתניהו?

ביולי 2006 נכנס אקשטיין לתפקיד המשנה לנגיד, לאחר שפישר הציע אותו לתפקיד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק


ב–4 באוגוסט, יומיים לאחר שפרופ' ליאו ליידרמן הודיע במפתיע כי הוא מוותר על תפקיד נגיד בנק ישראל, התראיין בגלי צה"ל פרופ' צבי אקשטיין, עמיתו לשעבר בפקולטה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב. "הייתי שם ‏(בבנק ישראל. מ"ב‏) חמש שנים", הוא אמר, "ואני לא רואה עצמי כמועמד לנגיד".

עברו יומיים־שלושה, ומלשכת ראש הממשלה פנו לאקשטיין והציעו לו למלא את הטפסים לוועדת טירקל, כדי להתמודד עם עוד שלושה אישים ראויים על תפקיד הנגיד הבא. עכשיו היה אקשטיין בעולם האמיתי, לא בראיון לגלי צה"ל. אקשטיין לא היסס, ענה ב"כן" חזק, דאג לקבל את הטפסים של ועדת טירקל, מילא אותם בקפידה, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שר האוצר יאיר לפיד, וכעת הוא מחכה לתשובה.

אקשטיין לא לבד: חלק מהחברים לשעבר בבנק ישראל, שניסו לעזור לקרנית פלוג לזכות בתפקיד הנגידה, התגייסו לעזרתו. גם פרופ' סטנלי פישר לא נותר אדיש בארה"ב: לפתע הוא מודיע באמצעות שליח כי לא, הוא לא דחף את אקשטיין אל מחוץ לבנק עם תום הקדנציה הראשונה שלו כמשנה לנגיד. שנה לפני סיום הקדנציה כמשנה, טוען פישר, ביקש אקשטיין לפרוש מהבנק עם תום חמש השנים, לטובת המשך הקריירה באקדמיה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האמת הכואבת על הפנסיה שלכם

מכפיל 80 // אנטי-וירוס לבנקים ששווה 800 מיליון דולר

פרופ' צבי אקשטיין

אקשטיין, 64, המועמד מספר שתיים בסדר העדיפויות של נתניהו לתפקיד הנגיד, אחרי פרופ' מריו בלכר, נולד בפולין. ב–1974 הוא סיים תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, וב–1981 קיבל דוקטורט מאוניברסיטת מינסוטה. הוא כיהן כדיקן בית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב והרצה בשורה של אוניברסיטאות בארה"ב, כמו ייל, קרנגי מאלון, בוסטון ומינסוטה. הוא מתמחה בכלכלת עבודה, במדיניות מוניטרית ובמקרו־כלכלה.

ביולי 2006 נכנס אקשטיין לתפקיד המשנה לנגיד, לאחר שפישר הציע אותו לתפקיד. פישר היה בחזית, באור הזרקורים, ואקשטיין עבד מאחורי הקלעים בבנק ישראל וכיהן גם כיו"ר של ועדות בין־משרדיות שונות. כשהסתיימו חמש השנים של אקשטיין כמשנה מינה פישר במקומו את ד"ר קרנית פלוג, גם היא מומחית לכלכלת עבודה.

לפישר ולפלוג היו יחסי עבודה טובים בשמונה השנים שבן כיהן פישר כנגיד. על טיב יחסיו עם אקשטיין, לעומת זאת, הדעות חלוקות. בנק ישראל פועל מאחורי חומות סיניות, וקשה לדעת מה באמת מתחולל שם. אין מחלוקת על כך שכבר באוקטובר 2009, שנתיים לפני סיום כהונתו, חיפש אקשטיין את דרכו מחוץ לבנק, והתמודד על תפקיד נשיא אוניברסיטת תל אביב מול פרופ' אהוד גזית. היו שניחשו כבר אז, ואפילו צדקו, כי הנגיד לא ימנה את אקשטיין לקדנציה שנייה. בסופו של דבר מונה נשיא הקרן הלאומית למדע, פרופ' יוסי קלפטר, לנשיא אוניברסיטת תל אביב, ואקשטיין נשאר בבנק ישראל.

לאחר שעזב את בנק ישראל בסוף יוני 2011, מונה אקשטיין בינואר 2012 לדיקן הראשון של בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה, ונעלם מעט מהתקשורת. המשנה לנשיא המרכז הבינתחומי לעניינים אקדמיים הוא פרופ' רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, שהתבטא נגד מינויו של ליידרמן לנגיד.

כשיאיר לפיד מונה לשר האוצר היה אקשטיין חבר בצוות המורים לכלכלה של לפיד, יחד עם הפרופסורים מנואל טרכטנברג ואבי בן בסט, ענת לוין מבנק הפועלים וקובי הבר מבנק לאומי. לאור זאת ייתכן כי יש לו יתרון אצל שר האוצר, אבל מי שממנה את הנגיד הוא ראש הממשלה, ואקשטיין ימונה לנגיד רק אם נתניהו יחליט לדלג על המועמד מספר אחת שלו לתפקיד - בלכר. מבחינת ראש הממשלה, לבלכר יש מעמד בינלאומי ודלת פתוחה במדינות אמריקה הלטינית ובמדינות המתעוררות - מה שחסר לאקשטיין.

בחוגי הכלכלה המקומיים לא מתלהבים ממועמדותו של אקשטיין, אולם מבהירים כי הוא מועמד ראוי - בדיוק כמו פלוג או ליידרמן. אם אקשטיין ייבחר, אומרים מכריו, הוא ימשיך במדיניות דומה לזו של פישר, יהיה לויאלי לראש הממשלה המכהן, ויעשה הכל כדי לפעול בתיאום עם האוצר. מדיניות הריבית שלו תהיה מדודה, הוא ימשיך להוביל את בנק ישראל למעורבות בשוק המט"ח ויהיה ער למצב המשק, לצמיחה, לתעסוקה ולאבטלה. לא כוכב, אבל יעיל ואחראי. השאלה הגדולה היא אם הוא יידע להתמודד נכונה עם משברים כלכליים, חיצוניים או פנימיים - וברור שיהיו כאלה בקדנציה של חמש שנים. אבל לכך אין לאיש תשובה.

פרופ' מריו בלכרצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה