כישלון לקואליציה: אין רוב להחלפת בדיקת מכון התקנים בתצהיר

עיקר הרפורמה שלא השיגה רוב בוועדת הכלכלה עסקה בשינוי ברירת המחדל של בדיקת מוצרים ע"י מכון התקנים והחלפתה בהגשת תצהיר; שינוי זה היה מאפשר למוצרים רבים להגיע ללא פיקוח נאות, כאשר הבדיקות היו מבוצעות לאחר הגעת המוצרים לחנויות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בניגוד לעמדת הקואליציה החליטה אחר הצהריים ועדת הכלכלה לפצל את הפרק העוסק בתקינה מחוק ההסדרים לשנים 2013-2014. משמעות ההחלטה היא כי הממשלה תצטרך להגיש את הפרק כהצעת חוק נפרדת, על מנת שהוועדה תוכל לדון בנושא בכובד ראש. במהלך הערב צפויה להיערך הצבעה חוזרת על ההחלטה והקואליציה תפעל להכלילה בחוק ההסדרים.

הפרק נועד להביא ליישום את המלצות ועדת טרכטנברג לטיפול ביוקר המחייה, ומטרתו להקל על היבוא באמצעות הפחתת הבירוקרטיה על ידי אימוץ תקנים בינלאומיים. עיקר הרפורמה בשינוי ברירת המחדל של בדיקת מוצרים על ידי מכון התקנים מבדיקה על ידי מכון התקנים להגשת תצהיר. שינוי זה יאפשר למוצרים רבים להגיע לשוק הישראלי ללא פיקוח נאות, כאשר הבדיקות יבוצעו לאחר הגעת המוצרים לחנויות.

במסגרת ההצעה ביקש משרד הכלכלה להקל על העוסקים באמצעות שחרור מוצרים בהסתמך על הצהרה שהם עומדים בתקן, כאשר מצד שני ביקש להגביר את האכיפה בשווקים ואת הענישה על בעלי העסקים. עם זאת, חברי הוועדה הזהירו ממצב שבו בעל עסק קטן לא יהיה מודע לחובות שיוטלו ולמרות זאת יהיה צפוי לעיצומים כספיים של אלפי שקלים.

נפתלי בנט בכנסת

אולם, במהלך הדיונים שקיימה הוועדה בשבוע האחרון עלו בעיות רבות בהצעה, וחברי הכנסת ביקשו לתת עליהן את הדעת לאחר דיון רציני ומעמיק, ולא במסגרת חוק ההסדרים.

ח"כ מיכל בירן (עבודה), שהשתתפה בדיונים על הרפורמה מסרה כי "הנושא האפור לכאורה הזה, הוא בעל השפעות הרות גורל על חיי אדם. באוצר מבטיחים לנו שמחירי המוצרים יוזלו, אך הניסיון למסמס את הבדיקות של מכון התקנים עלול להביא לבתים של מאות אלפי ישראלים מוצרים מסוכנים. כמה שקלים שווה סיכון חייו של ילד שהצעצוע שלו לא נבדק? כמה שווה תנור לא בטיחותי ששרף בית של משפחה? בזכות מאמץ משותף הצלחנו לעצור את המחטף המסוכן הזה, לפצל את הסעיף מחוק ההסדרים ולאפשר דיון רציני וראוי בנושא כה מהותי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו