שילמת ארנונה? תקבל הטבות במס

ועדת הכספים שוקלת לפצל מחוק ההסדרים את הסעיף המתנה הטבות במס רק למי שיציג אישור תושבות מהרשות המקומית על עמידה בתשלומי ארנונה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים שוקלת לפצל מחוק ההסדרים את הצעת האוצר שלפיה החל מ- 2014, יוענקו הטבות במס לאזרחים רק לאחר שיגישו לרשות המיסים 'אישור תושבות' מהרשות המקומית בה הם מתגוררים. אישור התושבות יינתן בגין עמידה במלוא תשלומי הארנונה לרשות המקומית.

בדיון שנערך היום הביעו ח"כים רבים התנגדות. מדובר בסעיפים שהוכנסו גם לחוק ההסדרים הקודם לשנים 2012-2011, שפוצלו אז על ידי הוועדה בשל התנגדות הח"כים. ההחלטה בעניין תתקבל בקרוב.

היועץ המשפטי למשרד האוצר, עו"ד יואל בריס, הסביר אתמול כי "חלק מהטבות המס נובעות ממיקום גיאוגרפי ומי שמקבל פטור או הנחה במס הדבר נובע מכוח מקום תושבותו. יש תושבים שאמנם רשומים ביישוב אך זו רק דירה שנייה והם אינם מתגוררים שם. לפי ההצעה לא תינתן הטבה או הקלה במס, כל עוד לא מוכיח תשלום ארנונה ולא תספיק רק הצהרה על מקום מגורים. למשל, מי שמצהיר שגר במצפה רמון אך בפועל רק משכיר שם דירה אינו זכאי להטבה מכוח הקריטריון הגיאוגרפי".

עו"ד ספי זינגר ממשרד המשפטים אמר בתגובה לדברי חברי כנסת ונציגי לשכת רואי החשבון ולשכת עורכי הדין, כי "אין בעיה חוקתית ויש כאן עניין מידתי. המטרה למנוע ניצול לרעה והוצאת כספים או קבלת הטבות בדרך של מרמה".

התניית מס במס

יו"ר ועדת המיסים בלשכת רואי החשבון, רו"ח עפר מנירב אמר: "מי שגר אצל הוריו, שאינם משלמים ארנונה מסיבות כאלו ואחרות, לא יהיה זכאי לקבל הטבות מס? זה ממש "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהנה". לפי העיקרון הזה נגיע למצב שמי שאינו משלם מסים אינו תושב ישראל".

נציג לשכת עורכי הדין, עו"ד איתן צחור טען כי ב"פעם ראשונה בהיסטוריה שיש התניית מס במס. פקיד עירייה הוא זה שמוסמך להעניק פטור ממס הכנסה לפי הצעת החוק המוצעת ויש פה חשיפה של סודיות. איך יחליט פקיד העירייה ועל סמך מה? זהו פתח מסוכן שאסור לאפשר אותו. אין לזה אח ורע בעולם, זהו סעיף שסותר חוקתית את פקודת המסים".

נציג רשות המיסים בדיון, ברוך משולם, ניסה להצדיק את סעיפי החוק ואמר, ש"מדובר בזיכוי במס ולא פטור. לא פקיד העירייה ייתן את ההטבה וייקבע אלא פקיד השומה שיש לו כמה אינדיקציות שחלקן כבר יש לו כיום. בסה"כ אינדיקציה נוספת".

טענות נוספות שהועלו נגד הצעת האוצר ורשות המיסים קשורות בעובדה שמדובר בהוראה תקדימית שיוצרת קשר בין הטבות שאזרח זכאי להן לבין תשלומים לרשות המקומית בה הוא מתגורר. החשש שמא, מי שאין ביכולתו לעמוד בתשלומי הארנונה, מעתה גם לא יזכה בהקלות מס, אזרחים שאינם מחזיקים בנכס אך הם תושבים של רשות מקומית כגון סטודנטים הגרים במעונות או אצל הוריהם, מי ששוכר דירה תקופה קצרה (פחות משנה) והמשכיר בחר שלא להודיע על-כך לרשות המקומית והוא שאמור לשלם את הארנונה וכדומה.

ועדת הכספים בחודש שעבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב