הלוביסטים עונים: להחיל החוק על כל מי שעוסק ב"שדלנות" בפועל

פורום הלוביסטים שכר את שירותיו של רונן צור ועורכי דין פישר ולבנטל בסוגיית "חוק הלוביסטים" ■ הפורום: "בהצעת החוק של ח"כ קול יש אפליה, שמשמעותה פגיעה ספציפית בשדלנים הלגיטימיים, ופגיעה אנושה אף בחופש העיסוק"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

פורום הלוביסטים פנה אל שרת המשפטים, ציפי ליבני, בבקשה להחיל חובה שווה על כל הגורמים ובעלי המקצוע הרלוונטיים העוסקים בפועל ב"שדלנות".

הפורום שהודיע על תמיכתו בהצעת החוק שהגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד) מבקש להחיל את "חוק הלוביסטים" על כל מי שנותנים ייעוץ ומייצגים לקוחות מול המערכת הפוליטית, כמו: רואי חשבון, יועצים כלכליים, יועצי תקשורת, עורכי דין יועצים אסטרטגיים, אנשי שיווק, חברי מרכזי מפלגות, ארגונים המקבלים תרומות או תקציב ממשלתי לקידום מטרותיהם, וכו'. לפיו, כל מי שפועל להשפיע צריך לדווח - בין אם הוא עוסק בשדלנות כעיסוק עיקרי ושוטף ובין אם מבצע מהלכים בודדים.

הפורום קבע כי "ללא תיקונים אלה, הצעת החוק תביא לאפליה לא חוקית שתפגע בחופש העיסוק של השדלנים הלגיטימיים ותביא לפריחה של 'שדלנות שחורה'". הפורום שכר את שירותיו של המשרד לייעוץ אסטרטגי בבעלות רונן צור את עורכי הדין גדעון פישר ובנג'י לבנטל לסוגיית החוק.

מכתב הלוביסטים, ששוגר על ידי עוה"ד גדעון פישר ובנג'י לבנטל קובע: "בתיקוני החקיקה אשר בהצעת החוק, קיימים אלמנטים שיש בהם משום רכיבים חמורים וקיצוניים של אפליה בלתי חוקית, וכן כדי לפגוע אנושות בחופש העיסוק של מרשינו. הכל באופן שיש בו כדי להשפיע באופן בלתי חוקתי ובלתי הגיוני בעליל על השדלנות הלגיטימית, תוך אפליית השדלנים לרעה ומתן פתח לפריחה של "שדלנות שחורה".

ח"כ עדי קול

הלוביסטים מבהירים, כי הם תומכים בחלק מהתיקונים המוצעים בהצעת החוק, וסבורים שיש לאפשר שדלנות לגיטימית ושקופה, ובה בעת דורשים למגר את השדלנות השחורה הלא מוסדרת.

הפורום תבע להסדיר, שכל פעילות "שדלנית" בפועל, תחיל על מבצעה חובות של "שדלן" גם אם הוא לא נכלל בקרב המקצועות ש"שדלנות" הינו חלק מוכר מעיסוקם, לקבוע כי לא תבוצע שדלנות ללא היתר מוסדר, לאכוף אכיפה שווה ונאותה על כלל הגורמים העוסקים בפועל ב"שדלנות", ולמנות ממונה בכנסת לצורך ספציפי זה.

כמו כן, הפורום דורש לאפשר לציבור הרחב חשיפה מלאה ואפקטיבית של החומרים המוגשים לוועדות הכנסת, ופרסומם באתר הכנסת והוועדות זמן מספק לפני מועד הדיון הרלוונטי.

הלוביסטים מתריעים כי "הצעת החוק שהגישה קול במתכונתה הנוכחית לא עושה כן, וקיימים בה רכיבים שבהם ניכרת אפליה שמשמעותה פגיעה ספציפית בשדלנים הלגיטימיים, ופגיעה אנושה אף בחופש העיסוק. לא יתכן כי הצעת החוק תתייחס רק לדרכי פעולתם של שדלנים בהיתר (שמקצועם הוכר ומוסדר בחוק) ותתעלם באופן בוטה מפעילותם של הפועלים בפועל בשדלנות ללא היתר, כגון, ובין היתר, רואי חשבון, פעילים פוליטיים, יועצים אסטרטגיים וכלכליים, עורכי דין וכו'.

הם טוענים כי "קיימת אפליה חמורה לרעה בין ציבור השדלנים לבין יתר הגורמים הבאים במגע עם חברי הכנסת, לא כל שכן הפגיעה בחופש העיסוק של השדלנים, לא יכולה לעמוד במבחנים החוקתיים אשר על המחוקק לבחון בכל דבר חקיקה".

הצעת החוק שהגישה קול ותועלה ביום א' לוועדת השרים לחקיקה קובעת בין היתר שהלוביסטים יגישו לכנסת דו"ח שנתי על פעילותם, יחוייבו לציין באיזה עניין הם פועלים במשכן, ויוטל צינון של שנה וחצי על ח"כ או מנכ"ל שירצה להפוך ללוביסט לאחר גמר כהונתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה