"יש בארץ עשירים וכשהמצב קשה הם יכולים לשלם קצת יותר"

פרופ' יוסי יסעור פנה ללפיד וביקש ממנו להעלות את מס ההכנסה על משכורתו ועל יתר מקבלי המשכורות הגבוהות, כתחליף לפגיעה בשכבות החלשות; אנשיו של לפיד השיבו כי הם לא חושבים שצריך לפגוע באלה שהצליחו

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

בשבוע שעבר, יום לפני שתקציב 2013-2014 אושר בממשלה, פנה פרופ' יוסי יסעור, מרצה במרכז האקדמי רופין, לשר האוצר יאיר לפיד וביקש ממנו להעלות את מס ההכנסה על משכורתו, ועל יתר מקבלי המשכורות הגבוהות בישראל כתחליף להעלאת המע"מ וגזירות הפוגעות באוכלוסיה החלשה. הפוסט נהפך לפופלרי במהירות ועד כה צבר יותר מ-1,700 תגובות ויותר מ-6,000 איש שיתפו אותו. הוא זכה ל-16,800 לייקים.

"אני מרוויח כ-20 אלף שקל ברוטו בחודש, מלמד גם שעות נוספות ומרצה בארגונים ומרוויח עוד כ-20 אלף שקל בחודש. בקיצור, אני מרוויח מצוין אין לי כל בעיה לשלם קצת יותר מס הכנסה, נניח עוד 1,000 או 2,000 שקל בחודש, עד יעבור זעם, כדי שאוכל להביט בעיניה של מי שמנקה את משרדי, יוצאת אתיופיה בת 60, עובדת קבלן, השוברת את גבה כדי לממן את לימודיהם של ילדיה. איני מבין מדוע לא מועלה המס על מי שמרוויח כמוני, שלא לדבר על מנהלים בכירים המרוויחים פי כמה וכמה? אשמח להיות שותף למהלך שכזה אם יהיה חלק ממדיניות האוצר. אני לא רוצה להיות פראייר, אך אשמח להיות לארג'", כתב יסעור ללפיד.

"הפוסט התפשט כמו אש בשדה קוצים נראה לי מוזר שקיבלתי כל כך הרבה לייקים כי בסך הכל מה כבר אמרתי? שאני מוכן לשלם קצת יותר? ביג דיל. נראה לי רק טבעי שתהיה בחברה רעות וסולידריות בחברה", אומר יסעור.

פרופ' יוסי יסעור

לדבריו, אנשיו של לפיד הגיבו לדברים וכתבו כי "הם לא חושבים שצריך לפגוע באלו שהצליחו". "אני לא חושב שזו פגיעה", אומר יסעור "נותנים להם אפשרות לעזור. אומרים שהעשירים הם הקטר של הכלכלה הישראלית ושאי אפשר לקחת לו את הדלק. אבל נראה לי לפעמים שהקטר הזה נוסע על שמפניה ולא על דלק. מנכ"ל של בנק צריך לקבל משכורת של חצי מיליון שקל? זה קטר או משאית של ברינקס? אנשים כאלה יכולים לקבל קצת פחות כסף ולהסתדר".

"יש בארץ אנשים עשירים וכשהמצב קשה הם יכולים לשלם קצת יותר מס הכנסה. אני לא מגדיר את עצמי כעשיר אבל מצבי מצוין. אין לי בעיה לשלם עוד במשך שנה או שנתיים. כך אני גם תורם לחברה וגם מונע פגיעה באנשים קשיי יום עד שהתקופה הקשה תעבור והבור בתקציב יקטן".

יסעור, המשמש כמרצה לתורת ההחלטות ברופין, טוען כי "אני לא מגיע מגישה סוציאליסטית אלא מגישה הומנית. מדובר בקפיטליזם הומני. צריך לעודד כלכלה חופשית אבל לסייע למי שקשה לו. המערכת החברתית בישראל רקובה וצריך לרענן אותה. לפיד היה מועמד טוב למשימה אבל הוא נסחף מהר מדי לפתרונות הקלים".

"אני יכול לשלם קצת יותר מס וגם אדם שמשתכר 100 אלף שקל בחודש יכול לשלם על ה-10 אלף שקל האחרונים מס שולי יותר גבוה למשך שנתיים. אני חושב שרוב האנשים בישראל אם הם היו יודעים שזה מיועד למטרות חברתיות, ולא להגדלת תקציבי התנחלויות או חרדים, היו שמחים לעשות את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"