נתניהו הכריע: הקיצוץ בתקציב הביטחון - 3 מיליארד שקל

(עדכון) ראש הממשלה: "מיתון של מיליארד שקל בקיצוץ תקציב הביטחון לא יבוא על חשבון הציבור" ■ ח"כ שלי יחימוביץ': "תמוה שנמצאו לפתע מיליארד שקל ברזרבות, שעה שאותן רזרבות עצמן לא נמצאו כדי להימנע מהטלת מע"מ על העניים ועל מעמד הביניים או למנוע קיצוצים"

(עדכון) הקבינט המדיני-ביטחוני אישר בצהריים פה אחד את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקצץ 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון של ישראל לשנים 2013/14, במקום הצעת האוצר לקצץ 4 מיליארד שקל.

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה, שדנה בתקציב ובחוק ההסדרים ל-2013-2014, הבהיר נתניהו כי מיתון הקיצוץ בתקציב הביטחון לא יבוא על חשבון סעיפי תקציב אחר. "ישבנו אתמול עד שעה מאוחרת על תקציב הביטחון. החלטתי להביא בפני הקבינט ואחרי כן בפני הממשלה החלטה שעיקרה מיתון בקיצוץ המוצע בתקציב הביטחון. מיתון של מיליארד שקל. מיליארד שלא יבוא על חשבון הציבור.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

עושים קניות לשבועות - ומשלמים חצי מחיר

זהירות, סכנת מוות

"אני מבקש להבהיר שצה"ל, על מפקדיו, על לוחמיו, על כלי הנשק שלו, חיוניים לביטחון ישראל. חיוניים הן בהגנה והן בהתקפה. אלא הן שתי חזיתות מרכזיות. חזית ההתקפה ברורה חזית ההגנה הולכת ומתרחבת, העורף כולו, מדינת ישראל כולה. לכן אנחנו צריכים שצה"ל ימשיך בתהליך ההתייעלות שלו. אנחנו צריכים עוד כיפות ברזל. אני מאמין שהנתיב שאני מציע נותן היום את האיזון הנכון בין צורכי המשק וצורכי הביטחון על מנת לאפשר לנו להשיג את שני היעדים הללו, אף על פי שתמיד יש פשרה בין צרכים כאלה, ואני חושב שזו הפשרה הנכונה".

נתניהו בישיבת הממשלה

בהתייחסו לדיון בממשלה היום על תקציב המדינה החדש, ל-2013/14, הדגיש ראש הממשלה, "אני חושב שהדבר החשוב ביותר היום הוא שהממשלה תעביר היום תקציב. היום, מבחינת הצרכים הלאומיים של מדינת ישראל, במשבר הכלכלי העולמי, חשוב שמדינת ישראל תסמן שהיא העבירה תקציב. ההחלטה הזאת על תקציב הביטחון תאפשר לנו להעביר את התקציב. למדינת ישראל בסוף היום יהיה תקציב.

"במקביל אנחנו צריכים להמשיך לפתח את מנועי הצמיחה. הביקור שלי בסין, אני מאמין, יסייע לאחד ממנועי הצמיחה של פתיחת השוק הישראלי או יותר נכון פתיחת אסיה ליזמים ולחברות מישראל. הדבר הזה יכול לתת לנו תוספת צמיחה חשובה. במקביל, נצטרך להמשיך ברפורמות המבניות בתוך ישראל, ובראשן הרפורמה בנמלים. ויהיו גם רפורמות אחרות. התחלנו בזה, נמשיך במלוא המרץ. הדברים הללו, העברת תקציב אחראי והמשך רפורמות ובניית מנועי צמיחה, הם לדעתי יבטיחו את עתידנו בשנים הקרובות".

הדיון המרתוני בתקציב צפוי להימשך עד שעות הלילה המאוחרות, ובסיומו אמורה הממשלה לאשר את תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנה הבאה. המגמה היא לסיים את הדיון, שאמור להיות ארוך מאוד, עוד היום או לכל המאוחר בשעות הלילה המאוחרת.

בסוף דצמבר 2012 ערב הבחירות, אישרה ועדת הכספים תוספת של 1.6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. כשתקציב המדינה הרגיל – האזרחי - קוצץ ב-740 מיליון שקל באותה ישיבה נכחו שני חברי כנסת בלבד: משה גפני ופאינה קירשנבאום

לפיד ויעלון

בשנת 2012 כולה אושרה למערכת הביטחון תוספת תקציב של 4 מיליארד שקל. בתחילת 2012 הכריז נתניהו שהשנה תהיה שנת החינוך והביטחון. באוגוסט 2011 ביקש שר האוצר דאז יובל שטייניץ לקצץ 3-1 מיליארד שקל בתקציב הביטחון כאשר שר הביטחון דאז אהוד ברק התגאה שכבר סיכם עם ראש הממשלה על תוספת תקציבית של מיליארדי שקלים.

"האוצר שוב נכנע לאיומי מערכת הביטחון"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את ההחלטה למתן את הקיצוץ בתקציב הביטחון ל-3 מיליארד שקל. לדבריה, "האוצר נכנע שוב לאיומי מערכת הבטחון ששואבת עשרות מיליארדים מדי שנה, ללא פיקוח או בקרה. דרוש קיצוץ רחב יותר במשרד הביטחון".

גלאון הוסיפה כי "מדי שנה מועברים עשרות מיליארדי שקלים למערכת הביטחון, מעבר לתקציב השנתי המקורי שניתן לה. חריגות שמסתכמות בכ-10 מיליארד שקל בשנה בממוצע. סכומי עתק אלו מוקצים למערכת הביטחון ללא כל בקרה, ללא דיון אסטרטגי בסדרי עדיפויות וללא פיקוח אמיתי של הכנסת או של משרד האוצר".

גלאון הוסיפה כי "תקציב 2013-14 הוא הזדמנות לחתוך משומניה של מערכת הביטחון ולהביא להתייעלות וצמצום הדרגתי בתקציבה, דבר שיאפשר למתן את הגזירות הכלכליות ולהפנות כספים רבים יותר לחינוך, רווחה ובריאות".

יחימוביץ'

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ׳, אמרה כי "תמוה שנמצאו לפתע מיליארד שקל ברזרבות כדי להימנע מקיצוץ בתקציב הבטחון, שעה שאותן רזרבות עצמן לא נמצאו כדי להימנע מהטלת מע"מ על העניים ועל מעמד הביניים או למנוע קיצוצים במשרדים חיוניים כמו בריאות וחינוך. על שר האוצר להודיע לאלתר על כל הרזרבות העומדות לרשות המדינה ולהבהיר כיצד נעשה התעדוף בשימוש בהן".

באשר לקיצוץ, אמרה יחימוביץ' כי "אין שחר להחלטה היום משום שהניסיון מלמד שוב ושוב שבמבחן המעשה מקבל תקציב הבטחון בחזרה לא רק את מה שקוצץ אלא מעל ומעבר לו בלי כל דיון מעמיק וכך יהיה גם הפעם. באופן בלתי מפתיע גם הדיון על תקציב הביטחון דומה לחלוטין לדיונים בשנים קודמות וגם כאן נמוגה כלא היתה כל היומרה לפוליטיקה חדשה שבה נופף לפיד שעה שהוליך שולל את בוחריו".

מתחפרים בעמדות

הדיון בתקציב הביטחון החל אתמול בבוקר בפגישה של כשעתיים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון ושר האוצר יאיר לפיד. לפיד חזר על דרישת האוצר לקצץ 4 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, ומערכת הביטחון חזרה על תביעתה לתוספת של 2-3 מיליארד שקל.

כעבור שעתיים עבר הדיון לפורום רחב יותר, הקבינט המדיני־ביטחוני - ומערכת הביטחון והאוצר המשיכו להתחפר בעמדותיהם. שני הצדדים סירבו לכל ניסיון של נתניהו להגמיש את עמדותיהם. נתניהו לא התערב בדיון ולא השמיע את דעתו בנושא, למעט כמה הערות ביניים.

אנשי מערכת הביטחון טענו בפני המשתתפים כי על אף שנכון שסכנת מלחמה בין מדינת ישראל לבין מדינה שכנה פחתו מאוד בשנים האחרונות - איומים אחרים, מכל הגבולות וגם ממדינות רחוקות, התעצמו. לדבריהם, קיצוץ בתקציב הביטחון יפגע במוכנות צה"ל. הם אמרו כי אם הממשלה תחליט על קיצוץ בשכר בשירות הציבורי הוא יחול גם על משרתי הקבע.

שר האוצר, ראש אגף תקציבים באוצר גל הרשקוביץ, ובכירים נוספים באוצר הדגישו בישיבה כי במערכת הביטחון יש שומנים, כי מערכת הביטחון קיבלה בשנים האחרונות תוספות כספיות נדיבות ביותר שהגיעו לתקציב שיא ב–2012 של 60.5 מיליארד שקל, כי מערכת הביטחון לא התייעלה בהתאם לנדרש ממנה בדו"ח ברודט, וכי במצב הכלכלי הנוכחי של המשק, כשמקצצים בתקציבי הבריאות, החינוך והרווחה, גם מערכת הביטחון צריכה לשאת בנטל.

לדבריהם, קיצוץ של 4 מיליארד שקל יחזיר את מערכת הביטחון לבסיס תקציבה הגבוה מאוד ב–2012, כפי שאושר בתקציב הדו־שנתי הקודם. ראשי האוצר טענו כי אם לא יבוצע הקיצוץ הנדרש בתקציב הביטחון, יהיה צורך בקיצוצים נוספים בתקציב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית