הרשימה המלאה |

הגזירות נחשפות: מס הכנסה יועלה ב-1.5%, ההורים לתלמידים ישלמו יותר וכולם ישלמו עוד על בריאות

(עדכון) התקציב בו תדון הממשלה ביום שני הבא כולל גם הפחתה בקצבאות ילדים ל-140 שקל ■ לפיד הכריז על העלאת מס החברות כך שבפריפריה יוטל מס של 10% ובמרכז - 15% ■ נמשכים דיונים על קיצוץ בתקציב הביטחון ■ לספר התקציב המלא - לחצו כאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד האוצר פירסם את ספר התוכנית הכלכלית ל-2013-2014. הספר נשלח לכל משרדי הממשלה. ההצבעה על התקציב תתקיים בישיבת הממשלה ביום שני הבא.

תקציב 2013-2014

התוכנית הכלכלית - המסמך המלא

האוצר ימסה את משפרי הדיור ויעלה את עלויות הרכישה בעשרות אלפי שקלים

לפיד מסביר בפייסבוק: "לפעמים קשה זה גם צודק"

מה נשאר מטרכטנברג? ההורים ישלמו יותר לבתי הספר, הצהרונים יבוטלו ותקציבי הישיבות יקוצצו

תקציבי החינוך של יישובי מעמד הביניים יקוצוצו בעשרות אחוזים

מס השכלה // נקודת הזיכוי ממס לאקדמאים תבוטל

גם המס על דיווידנדים בחוק עידוד השקעות הון יעלה מ-15% ל-20%

ההשתתפות העצמית בבריאות תעלה: הקופות יגבו תשלום על רופאי ילדים, נשים ומשפחה

אין תקציב למלחמה בגזי חממה; מקררים מסובסדים יהיו רק ב-2016

כפל מס על מכוניות יוקרה והעלאת מיסוי על אופנועים כבדים וטרקטורונים

שכר הנשיא, ראש הממשלה והשרים יופחת ב-10%

ארדן יוכל לחייב את HOT ו-yes להציע חבילה ב-120 שקל

משרדי הממשלה יקצצו 10% מההוצאה על פרסום

קיצוץ בתכנית גמילת התחבורה מתוצרי נפט

"לפיד ממשיך באותה טעות - באופן ברוטלי וחסר בושה"

טוב למובטלים? תוכנית ויסקונסין חוזרת - 3 שנים לאחר שבוטלה

מהפך היסטורי בחקלאות: מפיקוח מחירים לתמיכה ישירה בחקלאי

50 מ' ש' יוקצו לאיסוף פסולת במגזר הערבי - אך לא מתקציב האוצר

מס הכנסה יעלה ב-1.5% בכל מדרגות המס

האוצר מתכנן להעלות את מס ההכנסה ב-1.5% בכל מדרגות המס, ולא ב-1.0% כפי שתוכנן. המהלך, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2014, יגדיל את הכנסות המדינה ב-3 מיליארד שקל במקום ב-2 מיליארד שקל.

הגזירות העיקריות בתקציב

בתקציב 2013, חודשים אוגוסט-דצמבר, יבוצע קיצוץ של 7 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה, בעוד בתקציב 2014 הקיצוץ יהיה גבוה ביותר מפי 2, קיצוץ של 18 מיליארד. בצד ההכנסות בתקציב צפויות גזירות מס או/ו ביטול פטורים ממס בתקציב 2013 של 4 מיליארד שקל וב-2014 בהיקף שיא של 14 מיליארד שקל.

כדי לעמוד ביעדיו, מתכנן האוצר, מלבד העלאת מס ההכנסה, צמצום של טיפולי השיניים שניתנים בחינם לילדים עד גיל 12, שהנהיג סגן שר הבריאות בממשלה הקודמת, יעקב ליצמן; הורדת קצבאותה ילדים ל-140 שקל ושינוי נקודות הזיכוי של הביטוח הלאומי לילדים, כך שיהיו אחידות; ביטול הסבסוד לצהרונים לגילאי 9-3, כפי שנחשף שלשום ב-TheMarker, מהלך שיחסוך לקופת המדינה 800 מיליון שקל בשנה; הגדלת תשלומי ההורים לבתי הספר במסגרת חוק חינוך חובה חינם; הטלת מס בריאות, לראשונה בישראל, על עקרות בית שאינן עובדות; וכן מיסוי של ההפרשות לקרנות הפנסיה, מעל ל-15 אלף שקל.

נושא תקציב הביטחון טרם סוכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון. הקיצוץ בתקציב הביטחון, 3 מיליארד שקל ב-2013 ו-4.5 מיליארד שקל ב-2014, הוא אחד מחמשת היסודות עליהם מתבסס קיצוץ הענק בשנה וחצי הקרובות.

הישיבה בממשלה בה ידונו בחוק התקציב ל-2013 ול-2014 וחוק ההסדרים תיערך ביום שני הבא. בסיום הישיבה, שנדחתה מיום ראשון ומתוכננת להיות ארוכה מהרגיל, יצביעו השרים על אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים.

לפיד מתכנן שההצבעה על שני החוקים תתקיים לפני כניסת חג השבועות, ביום שני בלילה או לכל המאוחר ביום שלישי עד שעות הצהריים המוקדמות.

אחרי שהתקציב יאושר בממשלה הוא יועבר לאישור הכנסת בשלוש קריאות. הליך זה אמור להסתיים עד ה-30 ביולי 2013.

מס החברות יעלה ל-15% במרכז הארץ ול-10% בפריפריה

לפיד הודיע אתמול כי הוא מתכוון לבחון מחדש את הטבות המס לחברות הגדולות. שר האוצר ביקש מהייעוץ המשפטי במשרדו לבחון את החוק לעידוד השקעות הון בעניין, וכן הודיע שיקיים הידברות בעניין עם החברות הגדולות.

בישיבת סיעת "יש עתיד" אמר שר האוצר כי הוא מתכוון להעלות את מס החברות במסגרת חוק עידוד השקעות הון, כך שעל חברות בפריפריה יוטל מס של 10%, לעומת 6% שנהוג כיום. על חברות במרכז יוטל מס של 15%, לעומת 12% כיום. לפיד הסביר כי השינויים נובעים מהצורך להתאים את תקבולי המס במצב הנוכחי, כשעל הפרק עומדת גם הצעה להעלות באחוז אחד את מס החברות הכללי העומד כיום על 25%.

חוק עידוד השקעות הון שחוקק ב-2011 מעניק הטבות מפליגות לחברות מייצאות. אף שלא נדרש תמריץ להשקעות במרכז הארץ, החוק מעניק הנחה משמעותית במס לחברות במרכז וגם הצעתו של לפיד היא בבחינת הטבה של 10%.

עוד אמר לפיד בישיבה כי ביקש ייעוץ משפטי כדי לבחון באילו צעדים ניתן לנקוט במסגרת החוק. "אפתח בדיאלוג עם החברות שחיות בינינו. אנשים עובדים ומקבלים משכורות ויש אינטרס משותף שיעבדו טוב יותר. ננסה לבדוק אם אפשר לשנות בהסכמה את חוקי המשחק במקביל לייעוץ המשפטי. כבר עכשיו הולכים למקומות שאף אחד לא העז לגעת בהם", אמר.

"לפי הפרקים הראשונים של דו"ח מנהל הכנסות המדינה שפורסמו, 4 חברות קיבלו 70% מ-5.6 מיליארד שקל של הטבות מס, שילמו מס אפקטיבי של 3.3% בזמן שכל חנות נעליים משלמת מס במקומם. זה לא נכון ואני זועם. אני רוצה להזהיר - זו לא תקנה שחוקקה במחשכים ואף אחד לא הכיר, אלא חוק לא טוב שעבר ונותן הטבות עשר שנים קדימה. חוק זה חוק וצריך לקיים לפחות. מסוכן מאוד לשנות חוקים קיימים".

לפיד הוסיף: "זו חובתנו וצריך לעשות את זה. אני לא אנטי ביזנס. אני חושב שמגזר עסקי טוב וחזק הוא טוב לאדם העובד בתחום המיסוי, אך המשחק צריך להיות הוגן. זו תפקידה של מדינה ואסור לתת לקבוצות קטנות או לאנשים בעלי השפעה לנצל את כללי המשחק, אבל זה לא דבר שקורה ביום-יומיים".

שר האוצר הדגיש כי יילחם נגד תכנוני המס האגרסיביים, יבדוק את שיעור המס על ניצול משאבי הטבע, וכן הזכיר את הקמת הוועדה לבחינת הסדרי החוב עם הטייקונים.

בעניין התקציב, אמר לפיד כי "הלילה נגיש לשרי הממשלה את חוברת התקציב. יתחיל סוג של פסטיבל לחצים ושמועות וכל שר יכריז על עצמו ועל משרדו כאזור אסון. אני רק מבקש להזכיר: בסוף לכולנו יש מטרה אחת - תקציב מאוזן שלוקח החלטות קשות ודואג לאדם במדינת ישראל". הנוסחים של חוק התקציב וחוק ההסדרים יועבר לשרים לאחר שאושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה. לפי ההבנות בין הממשלה והיועץ, השרים צריכים לקבל את נוסח החוקים שבוע לפני הדיון בממשלה, כדי שיוכלו ללמוד אותם בצורה יסודית.

גלאון: "לפיד סוגר בורות תקציביים על גב ההורים הצעירים וילדיהם"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "המקור התקציבי של לפיד נחשף - הורים צעירים וילדיהם. העלאת המסים גם על מדרגות המס הנמוכות, הרחבת תשלומי ההורים וביטול הסבסוד בצהרונים מבטיחים שאי השוויון יגדל, שפחות משפחות יצליחו לסגור את החודש, ושיותר ילדים יהיו עניים".

זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל

גלאון הוסיפה כי "שר האוצר בחר בצעדים קלים שאפשר להעביר בלי להסתבך עם טייקונים ומקורבים, ומי שישלם עליהם הם אותם אזרחים שמשלמים תמיד. לפיד ממשיך בנאמנות את דרכו של נתניהו - רמיסת החלשים למען החזקים, הגדלת הפערים החברתיים ושחיקת מעמד הביניים".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר בתגובה לגזירות כי "הנה מתגלה האמת הפשוטה: שר האוצר לפיד, שהבטיח לדאוג לאדם העובד, פשוט דופק אותו. ההבדל בין הפוליטיקה הישנה לחדשה הוא רק בחיוך. לפיד מוריד גרזן של גזירות על ראשם של הישראלים אבל עושה זאת עם חיוך. כלל הגזירות, וביניהן העלאת מס ההכנסה בכ-1.5%, העלאת תעריף החשמל, העלאת המע"מ, מס בריאות על עקרות בית ועוד, יביאו לקריסתו של מעמד הביניים".

סגן השר ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) אמר כי "משרד האוצר מוכיח שוב שהוא נדיב בהטלת גזירות על הציבור, אך לא כל מה שפורסם יאושר והדרך לתקציב אחראי עוד ארוכה".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), תקף בחריפות את כוונת האוצר להעלות ב-50% את האגרה שמשלמים קשישים סיעודיים לחברות כוח האדם הסיעודי.
על-פי טיוטת התקציב שנחשפה, ישלמו קשישים סיעודיים 105 שקל לחודש (במקום 70) עבור העסקת עובד.

על-פי הצעת הממשלה יידרשו החברות לסייע לקשישים "במילוי טפסים" ולהגדיל את מספר הביקורים בבית הקשיש, אך בתמורה יידרשו הקשישים לממן את השירות החדש.
"זו גזירה חסרת טעם. התנהלות של שליפות שפוגעת בציבור הכי חלש בחברה - קשישים סיעודיים", אמר ברוורמן . "תוסיפו לזה את הגדלת ההשתתפות העצמית בתרופות בשיעור של 100 מיליון שקל בשנה, את הקיצוץ בסל התרופות ואת העלאת המסים. שר האוצר פוגע לא רק במעמד הביניים אלא גם במעמד הביניים של דור המייסדים ודן אותם לעוני ומצוקה".

ברוורמן הבטיח להפגש עם לפיד וינסה בכל דרך לעצור את הגזירות הפוגעות בהם. "צריך לדעת גם לאבחן במי פוגעים ולא לחפש איך לסגור את הגירעון בתקציב מן הגורן ומן היקב", אמר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"