לפיד: אין ודאות בכלכלה - לכן ביטלנו את התקציב הדו שנתי

שר האוצר אמר את הדברים בוועדת הכספים שדנה בתקציב דו שנתי החל מ-1 באוגוסט 2013 ועד 31 בדצמבר 2014

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"יש פער גדול בין התכנון לביצוע ואין שליטה על ההוצאות ולחזות את ההכנסות שנתיים קדימה. הכלכלה היא עולם של אי ודאות - לכן אנו מבטלים את התקציב הדו שנתי", כך אמר הבוקר (ד') שר האוצר, יאיר לפיד, בוועדת הכספים. הוועדה דנה בהצעת חוק ממשלתית שלפיה יונהג תקציב דו שנתי החל מ-1 באוגוסט 2013 ועד 31 בדצמבר 2014.

עוד אמר לפיד כי "צריך ליצור אווירה של ודאות בעולם הפיננסי. לא ניתן להנהיג תקציב ל-5 חודשים ב-2013 ולכן אנו מבקשים תקציב למשך 17 חודשים. יש לשמור את האמון במדיניות הפיסקליות שלנו לטווח הארוך". לדבריו, "קיימנו לא מעט דיונים והוחלט לא לקבוע את התקציב הדו שנתי כהסדר קבע, בין השאר כי לכנסת ולאופוזיציה ניתנה אפשרות להתנגד לתקציב. אני מניח שבנושא הזה יש גם הסכמה עם האופוזיציה".

יאיר לפיד וניסן סלומיאנסקי

לדברי שר האוצר, "החסרונות של תקציב דו שנתי עולים על היתרונות. עיקר הבעיה היא שהמדינה לא יכולה לחזות על פני שנתיים את ההכנסות ממסים ואז ההוצאות הופכות בעייתיות. בשל התקציב הדו שנתי אנו ניצבים מול חור של 16 מיליארד שקל בהכנסות. גילינו שרק בבחריין יש תקציב דו שנתי".

לפיד הוסיף כי "אני מצפה לשיתוף פעולה מתמשך עם ועדת הכספים. כל השכל לא נמצא במקום אחד. אשמח להיזון חוזר, לשמוע וללבן דברים עם הועדה. יושבים פה אנשים עם הרבה יותר ניסיון ממני. אני יודע ששיתוף הפעולה יהיה פורה".

שר האוצר גם התייחס לביקורת של ח"כים על חוק ההסדרים: "שווה לדון בחוק ההסדרים. במסגרת 43 הימים שאנו מכהן משתמשים בכלים הקיימים בתוך הסיטואציה".

בעקבות התפרצויות של ח"כים לדבריו של לפיד, אמר יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) כי "אם יקטעו אותו כל פעם אזי בפעם הבאה נקבל תשובה בפייסבוק".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ביקשה את התייחסותו של לפיד לאיומו של שר השיכון, אורי אריאל, לפיו מפלגתו לא תתמוך בתקציב בטרם יתוקצבו הכספים לעיבוי התנחלויות.

מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), טענה כי "ממשלות מתחלפות חדשות לבקרים וקשה להן לבנות תוכניות ארוכות טווח. התקציב הדו שנתי נתן יכולת הסתכלות מבחינת ראייה תקציבית. היתה תנופה תשתיות, רכבות ותחבורה ציבורית".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "הממשלה הקודמת התחייבה שלא להגיש את הצעת חוק התקציב לשנתיים, אלא אם כן הנושא יהיה בחוק מסודר ולא בהוראת שעה. אני רואה את בקשתו של השר לא רק כלגיטמית וחוקית, אלא מחוייבת המציאות בשל קוצר הזמן".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי "התקציב הדו שנתי פגע בדמוקרטיה הישראלית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"