בנט יקדם הרפורמה בתקני יבוא; מחירי אבקות כביסה, נעליים, משקפיים ואופניים - יירדו

בנט: "אנו מצפים מהיבואנים לגלגל הוזלה זו על הצרכנים" ■ משרד הכלכלה דוחה טענות לפגיעה בבטיחות כתוצאה מכך

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

שר הכלכלה נפתלי בנט יאשר במסגרת חוק ההסדרים את המלצות ועדת טרכטנברג בנושא מכון התקנים, שחלק מהן טורפד על ידי שר התמ"ת, שלום שמחון ומנכ"ל משרדו, שרון קדמי.

המהלך ייקרא "רפורמת לתקן את המחירים" - במסגרתה יושוו במוצרים נרחבים התקנים הישראליים במלואם לתקנים הבינלאומיים - לצורך הגברת התחרות והוזלת מחירים. שמחון וקדמי טירפדו חלק נוסף מהמלצות טרכטנברג, העוסק בהכרה בבדיקת מעבדות בחו"ל, במטרה לשבור את המונופול של מכון התקנים, שמהווה, בין השאר, חסם יבוא המגן על תעשיה מקומית מפני תחרות ממוצרים מיובאים.

בין המוצרים שמחירם עתיד לרדת נכללים אבקות כביסה, נעליים, שטיחים, משקפי שמש, ברזי מים, כיורים, מכלי הדחה, מקלחונים, אריחי קרמיקה, מנורות, מנעולים לדלתות, אופניים ומשחקי שולחן לילדים.

נפתלי בנט

ממשרד הכלכלה נמסר, כי במצב הקיים כיום מוצרים רבים המיובאים מחו"ל חייבים על מנת לקבל 'תקינה' ישראלית, לפתוח קו ייצור מיוחד למוצרים הישראליים בניגוד למוצרים המיוצרים לשאר העולם.

הדבר מקשה על היצרנים, וכתוצאה מכך - ישנן חברות המקימות קו מיוחד לישראל ומשיתות את עלויות הייצור המיוחדות על הצרכן הישראלי - וישנן חברות שמוותרות על השוק הישראלי ובכך מקטינות את התחרות למוצר, מצב ששוב מתגלגל לבסוף על הכיס של הצרכן הישראלי.

הרפורמה תיכלל בתיקון לחוק התקנים שיכנס לתוקפו במסגרת חוק ההסדרים. התיקון יביא להקלה ניכרת בכניסת מוצרים מהשוק הבינלאומי לישראל ויוזל את הליך היבוא - ובכך יוזלו מוצרים רבים בשיעור של עד 10% בהם משקפי שמש, נעלים, אופנים, מוצרי טואלטיקה ועוד.

בנוסף, החוק יקטין את התשלום הכפול המוטל על היבואן ומושת על הצרכן, הכלול בתשלום עבור שני מכוני תקנים שונים באותה הרמה, בחו"ל ובארץ. החוק יאפשר הקטנת מגוון מוצרים שלגביהם יש צורך באישור של מכון התקנים והאישור יועבר למשרד הכלכלה והממונה על התקינה, הליך שיוזיל את עלות היבוא ויכניס יבואנים נוספים שיגבירו את התחרות ויתרום להוזלת יוקר המחייה.

בנוסף, הדבר יגרום לכך שהיבואן לא יצטרך לשלם פעמיים למכון תקנים (הן לישראלי והן למכוני התקנים בעולם) ויקל משמעותית על יבואנים קטנים לעמוד בעומס העלויות המשולמות למכון התקנים הישראלי.

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי "זהו צעד חשוב במטרה שהצבנו לעצמנו להוריד את יוקר המחייה לצרכן הישראלי ולהסיר חסמים בדרך לתחרותיות במשק. אנו מקווים שבסוף התהליך הרפורמה תורגש בכל כיס.

"אין שום סיבה שמוצר כמו משקפי שמש, שעבר תקן בינלאומי ממדינה כמו אוסטרליה, לא יכול להגיע לארץ ולאפשר תחרות הוגנת לצרכן הישראלי. גם אבקת כביסה היא מוצר יומיומי והוזלה שלה, יחד עם מוצרים נוספים תוריד את יוקר המחיה. אימצנו ונמשיך לאמץ תקנים מהמתקדמים בעולם ובכך נפתח את השוק הישראלי לתחרות הוגנת שתאפשר לגם לצרכן הישראלי להנות ממנה.

"עם הוזלת הליך היבוא עבור היבואנים, אנו מצפים מהיבואנים לגלגל הוזלה זו על הצרכנים, וכך מצד אחד הצרכן ירגיש את התחרות והשפעתה הן במגוון המוצרים והן במחירם ומצד שני בטיחותו לא תפחת".

במשרד הכלכלה מעריכים כי גורמים בעלי אינטרסים כלכלים ינסו לעצור את הרפורמה שתוזיל את המחירים בטענות על בטיחות ועל פגיעה ביצרנים הישראליים, ומדגישים מראש כי מדובר בתקנים בינלאומיים מחמירים ביותר, וכי הפיקוח על המוצרים בשווקים יגדל פי ארבעה ממה שהיה בעבר ובנוסף יחויבו העסקים, יבואנים וספקים, לדווח לממונה על התקינה, על מוצרים שיש לגביהם ספק ולו הקל ביותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?