בנו של יאיר לפיד יצא אל המפגינים ושוחח עמם

ממובילי קבוצת המפגינים: "ההפגנות החלו בגלל הקיצוצים בקצבאות, אבל יש לזה קשר ישיר בין מחיקת החובות לבעלי ההון, והקפיטליזם החזירי שלפיד מייצג - אנחנו יודעים בדיוק מאיפה לפיד הגיע ומה המדיניות שהוא מוביל"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

שעות ספורות לאחר שהחלה ההפגנה יצא מביתו של שר האוצר יאיר לפיד, בנו ליאור, כדי להקשיב למפגינים. כמה מפגינים ניצלו את ההזדמנות כדי להעביר מסרים לאביו ולספר את סיפורם האישי. אחת המפגינות אמרה לבנו של שר האוצר "אני מצטערת שאני מפריעה לך לישון או לראות טלוויזיה. אתה לא אשם וגם אבא שלך לא אשם. אבל הוא נבחר לתפקיד מאוד חשוב וצריך להבין בשביל מי הוא נבחר. ברגע שהוא יקצץ בקצבאות ילדים, ההפגנות שראינו בעולם יהיו כלום לעומת ההפגונת שיהיו פה".

לפיד הצעיר ביקש לפנות אל מפגינים ואמר "אני מאוד מצטער להודיע לכם שאני הייתי בן המשפחה היחיד בבית. יאיר וליהי כרגע לא נוכחים באזור. אז אני מצטער אבל החלטתי להביא על עצמי את החובה להקשיב לכם". בתגובה זכה לפיד למחיאות כפיים ולקריאות עידוד מהמפגינים. לאחר מכן אמר "רציתי שתדעו שהקריאות שלכם לא נפלו על אוזניים ערלות. אנחנו משתדלים לעשות ככל יכולתנו כדי לעזור למעמד הביניים ולשכבות החלשות".

עשרות אנשים השתתפו בהפגנה מול ביתו של שר האוצר, יאיר לפיד, ברמת אביב ומול סניף בנק לאומי במרכז שוסטר שבשכונת רמת אביב ג'.

המפגינים מחו נגד תוכנית הקיצוצים המתגבשת במשרד האוצר, שתכלול גם קיצוץ חד בקצבאות הילדים ונגד כוונת בנק לאומי למחוק חלק מחובו של בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר, לבנק - שהציתו ביחד את גל המחאה הנוכחי. מובילי המחאה מתכננים לערוך מול ביתו של שר האוצר הפגנות שבועיות. זוהי ההפגנה השנייה המתקיימת מול ביתו של לפיד.

המפגינים התרכזו מול סניף הבנק כשהם קוראים "הון-שלטון-עולם תחתון". הם הכינו בובת קרטון דמוי עגל הזהב, שלטענתם מייצגת את מערכת היחסים שבין בעלי ההון לשלטון בישראל, וביצעו טקס "שחיטה" מול הכניסה לבנק, כשהם מתיזים צבע אדום דמוי דם על רצפת הכניסה לסניף, אל מול תושבי השכונה שישבו בבתי הקפה הסמוכים לסניף בנק. "שחטנו את עגל הזהב, נשחט את ההון-שלטון", קרא אחד המפגינים. הם עזבו את האזור והחלו לצעוד לביתו של לפיד כשהם מותרים במרכז שלטים "יאיר וארבעים השודדים" ו"תם עידן המעמדות".

ההפגנה לוותה בנוכחות כבדה של שוטרים, שוטרי מג"ב ובלשים. מספר כוחות השיטור היה גדול מעט יותר ממספר המפגינים. שוטרים ובלשים רבים צוידו במצלמות וידיאו ותיעדו את ההפגנה והמפגינים מתחילתה ועד סופה. אחת מעוברות האורח העירה: "אני מבינה אותם, נסה אתה להיות חייב 150 מיליון שקל לבנק ותראה אז מה יקרה".

ערן עמר, ממובילי קבוצת ה'לא נחמדים' אמר: "ההפגנות החלו בגלל הקיצוצים בקצבאות, אבל יש לזה קשר ישיר בין מחיקת החובות לבעלי ההון, והקפיטליזם החזירי שלפיד מייצג. אנחנו יודעים בדיוק מאיפה לפיד הגיע ומה המדיניות שהוא מוביל. אנחנו לא קונים את המשפטים שהוא זורק על הקמת ועדות שונות כמו למשל הוועדה לדיור. יש לנו מספיק ניסיון מר עם ועדות כמו ועדת טרכטנברג. גמרנו עם זה. אנחנו רוצים לראות כבר ועכשיו שלא מקצצים בקצבאות, שלא מעלים את המע"מ וששואפים להעלות את הקצבאות לנכים ומוגבלים, ולהרחיב את הדיור הציבורי. אנחנו רוצים פיתרון, אחרת נהיה כאן כל שבוע. טרכטנברג היה בלוף. מאז הריכוזיות במשק רק גדלה והמצב שלנו רק החמיר".

ההפגנה מול ביתו של לפיד

לדברי עמר: "ההפגנה תצא מביתו של לפיד ולא משדרות רוטשילד. השדרה ההיא מייצגת את מעמד הביניים. מה שקרה מהמחאה הקודמת הוא שלפיד קיבל 19 מנדטים. הפעם זו מחאה אמיתית של המוחלשים בעם".

לאחר מכן, המשיכו המפגינים בצעד אל עבר ביתו של לפיד הסמוך למרכז, כשהם נושאים שלטים וקוראים ססמאות שונות. חלקן מוכרות ממחאת האוהלים של קיץ 2011 כמו "צאו מהמרפסת המדינה קורסת", "העם דורש צדק חברתי" ו"גם אני רוצה תספורת".

ההפגנה אורגנה על ידי מספר קבוצות מחאה הכוללות את קבוצת פעילי שכונות המצוקה "הלא נחמדים", קבוצת דמוקרטיה או מרד הקוראת להפיל את המשטר הקיים, קבוצת מגמה ירוקה שמחתה נגד הכוונה לייצא את הגז הטבעי שהתגלה מול חופי ישראל וקבוצת המעברה הנאבקת למען הדיור הציבורי.

ריקי כהן, מפעילות המחאה, ששמה זהה לריקי כהן שעל פי לפיד מתגוררת בחדרה ומייצגת את מעמד הביניים, השתתפה בהפגנה הנוכחית ובהפגנה הקודמת כפעילה בקבוצה זו. לדבריה, "אנו חוזרים לכאן כי הממשלה ממשיכה בתוכנית הקיצוצים ובכלל לא מסתכלים לכיוון שלנו. לא ייתכן שימחקו הון עתק לטייקונים מצד אחד ומצד שני יקצצו בקצבאות. לפיד כשר אוצר לא יכול להסכים לתספורת שמבקשים בעלי ההון. כשאדם פשוט חייב אפילו אלף שקל מגיעים אליו מההוצאה לפועל".

אחת מתושבות השכונה ירדה למקום ההפגנה ואמרה: "אני לא מבינה מה הם רוצים. חייבים לקצץ בקצבאות. הם לא נראים כאלה מסכנים אז שיפסיקו לעשות רעש".

שטרות הכסף עם הדפס פני הטייקונים

כהן ענתה: "עבורי הקיצוץ בקצבאות אומר שאצטרך להצטמצם ב-800 שקל לחודש. זה אומר פחות אוכל לילדים. אבל גם מעמד הביניים שחושב שזה לא ישפיע עליו ייפגע, עבורם זה יבוא לידי ביטוי ב-300 שקל פחות בחודש לחוגים לילדים".

מול ביתו של לפיד חסמו המפגינים את הכביש כשהם מוקפים בכוחות השיטור. חלק מדיירי האזור ירדו כדי לצפות בהפגנה, וחלקם ביקשו להעיר על הרעש. אחד מתושבי האזור צעק לכיוון המפגינים מספר פעמים "תפסיקו להפגין ולכו לעבוד", אך מיהר לעזוב את האזור מיד לאחר מכן.

מול ביתו של לפיד פיזרו המפגינים שטרות כסף מזוייף שעליהם הוטמעו פניהם של בעלי הון ישראלים כמו דנקנר ויצחק תשובה, לצד הכיתוב "הנה הכסף". אחת המפגינות צעקה ליד ביתו של לפיד "אנחנו כבר לא מצליחים יותר לסחוב את המדינה, ואיפה אתה בדיוק מתחבא מר לפיד, בפייסבוק?"

המפגינים שצויידו במגפונים רבים דיברו כל אחד בתורו מול חצר הכניסה לביתו של לפיד. אחת המפגינות אמרה: "אם בעל עסק קטן נקלע לחובות ולא מצליח לשלם יכניסו אותו לכלא, לא יקרה כלום אם טייקון ישב בכלא. לא ייתכן שמי שבאמת צריך להיות חדל פירעון הופך את כולנו לחדלי פירעון".

אחד מהשכנים באזור ירד אל המפגינים: "מאוד קיוויתי שלפיד יקח את תיק החינוך ולא את האוצר. ידעתי שזה מה שיקרה. עכשיו אני מקווה שהוא יעבור דירה", הוא אומר. "אני מבין את המפגינים למרות שהם מפריעים לנו ולא באשמתנו. זה כמו שאבוד ברק גר במגדל, אבל ברק לא התיימר לייצג את מעמד הביניים".

עו"ד ברק כהן, ממובילי קבוצת "דמוקרטיה או מרד", אמר: "בנק לאומי וכל המערכת הבנקאית היא עוד רובד של המשטר הטוטליטרי הזה. על רקע אירועי הימים האחרונים זה התבקש. גם הגז, כמו ים המלח, הוא משאב של העם ולא של אנשים פרטיים. המשטר הזה גנב לעם את הזכויות שלו את ההון שלו, את המשאבים שלו, את הכבוד שלו, ואת חיי הקהילה שלו".

הקבוצה של כהן מבקשת להפיל את המשטר הנוכחי באמצעים לא אלימים ולהקים משטר חדש שיהיה מבוסס על חוקה אזרחית "זאת התשובה קיצונית למשטר קיצוני", הוא אמר. "אנו דורשים לכונן חוקה על ידי העם, שבה כולם שווים במעמד שלהם, בחובות שלהם ובזכויות שלהם, ושהערכים שלה יאפשרו לקיים חיים של כבוד ואחדות. אי הכרה במשטר אפשר להשיג גם באמצעים לא אלימים ושפוטים מאוד. למשל, לא להתייצב בבתי משפט או להוציא כסף מהמערכת הבנקאית".

לדבריו "אנו לא מפלים בין לפיד לבין שאר 119 החברים האחרים, אבל ללפיד צריך להיות ברור שמה שהוא מכר לציבור בסיבוב הקודם של המחאה, שהוא נציג של המחאה, הוא יכול למכור רק למי שהריצו אותו - שזאת התקשורת. הוא לא מייצג את המחאה. הוא בן לרובד בחברה שהם הרודנים. הוא שייך לחונטה שלמה של משפחות ההון והתקשורת שהשתלטו על מוקדי קבלת ההחלטות".

כהן הוסיף "הקריאה היא למרי אזרחי. הציבור צריך להבין שהמשטר בישראל לא עומד בתנאי הסף של דמוקרטיה. מי שנהנה מהמשטר כאן זו קבוצה קטנה שמראשית המדינה התייצבה בצמתים המרכזיים של קבלת ההחלטות - בשוק ההון, במערכת המשפט ובתקשורת. הם לאומנים, מערבים וחילונים. כל השאר מחוץ למשחק. צריך לסלק את המונופול הזה ולייסד משטר חדש. אף אחד לא צריך לריב על הבית שלו. גם חרדים, גם ערבים, גם נשים וגם מזרחים צריכים להרגיש שזה הבית שלהם וצריכים להיות הבעלים של המשטר ולא רק מי שגר מסביב למרכז שוסטר".

לדברי כהן "את המילה מעמד ביניים הם יכולים לקחת ולדחוף. אין מעמדות. יש בני אדם. מעמדות זו מילה מהמאה ה-19".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"