העיתון "משפחה": ההטבות למשפחה חרדית - יותר מ-6,000 שקל לחודש

העיתון מפרט רבים מהסעיפים שצפויים לפגוע בהכנסת המשפחות החרדיות, בהם מיצוי כושר ההשתכרות שיחול על כל התמיכות, ההנחות והפטורים שמעניקה המדינה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

העיתון החרדי הנפוץ "משפחה" טוען שהנזק שייגרם לציבור החרדי מיישום ההסכמים הקואליציוניים בממשלה החדשה יעמוד על 2.3 מיליארד שקל. חישוב שערכו בעיתון מעלה כי בעקבות ההסכמים הקואליציוניים הקודמים משפחה חרדית ממוצעת מקבלת מהמדינה הטבות בשווי של יותר מ-6,000 שקל לחודש וכי שווי ההטבות לאברכים מגיע ליותר מגיע לכמה מיליארדים. הדברים מפורטים בהרחבה בשתי כתבות שפירסם העיתון החרדי הנפוץ ביותר "משפחה".

בגיליון אמצע השבוע של משפחה נטען שמשפחה חרדית ממוצעת תפסיד 71,954 שקלים לשנה, כלומר 6,000 שקל בממוצע לחודש, אם ייושמו כעל סעיפי ההסכמים הקואליציוניים. נראה שזו הערכה מופרדת לגבי ההפסדים (כלומר חלק מההטבות לא יבוטלו) אבל זו הודאה ראשונה של התקשורת החרדית בהיקף העצום של ההטבות למשפחות חרדיות בכלל ולמשפחות אברכים בפרט.

העיתון "משפחה" מפרט רבים מהסעיפים שצפויים לפגוע בהכנסת המשפחות החרדיות וביחוד משפחות האברכים. סעיף בהסכם הקואליציוני קובע שבהתאם למסקנות ועדת טרכטנברג ישולב מבחן של מיצוי כושר השתכרות בקריטריונים לקניית דירה במסגרת דיור למשתכן. רוב הדירות שבנה משרד השיכון במסגרת זו היו באיזורים חרדיים. לפי "משפחה", שווי ההטבה לדירה היה בין 200-150 אלף שקלים, שהם 20%-25% ממחיר הדירה. העיתון מעריך שמשפחות אברכים שיאבדו הטבה זו, יצטרכו להגדיל את תשלומי המשכנתא ב-1,500 שקל לחודש.

הסעיף המשמעותי ביותר בהסכם הקואליציוני הוא זה שקובע ששר האוצר יכין תוכנית לשילוב קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות שתחול, ככל שהדבר אפשרי, על כל התמיכות, ההנחות והפטורים שמעניקה המדינה. העיתון "משפחה" מעריך את הנזק שתגרום התוכנית הזו למשפחת אברך בכ-3,000 שקלים לחודש. בין היתר מדובר בביטול ההנחה בארנונה, בביטול הזכות לקבלת מס הכנסה שלילי ועוד.

בכנסת מציינים שהנתון של פגיעה של 72,000 שקלים בשנה למשפחה חרדית הוא מוגזם ומכיל בתוכו הטבות שלא יבוטלו ככל הנראה כמו קצבת בת 1,100 שקל לחודש לאברך. קצבת האברך לא תבוטל, לפי הערכות, מאחר שהליכוד לא ירצה להסתכסך עוד יותר עם המפלגות החרדיות.

זאת ועוד, נתון זה כולל הטבות שמהם נהנות בעיקר משפחות צעירות ולא כל המשפחות כמו: סיוע למעונות יום (ניתנות בעיקר למשפחות אברכים צעירות ולא לכל המשפחות החרדיות שילדיהן כבר עברו את גיל מעונות היום) .

הנתון בדבר הפגיעה בחרדים גם כולל סיוע בדיור (שניתן בדרך כלל למשפחה צעירה שקונה דירה ולא ניתן לחשבו לגבי כל המשפחות החרדיות ). רוב המשפחות החרדיות הן בעלות דירה ועל כן לא ניתן לכלול את הנתון הזה בחישוב הפגיעה הצפויה לחרדים. הפגיעה בתחום הדיור תכלול רק את הצעירים שירכשו דירה.

בעמותת חדו"ש טוענים כי "נראה שבנושא זה העיתון מגזים וכולל גם הטבות שהאברכים מקבלים אך אינן רלבנטיות, כמו מלגת האברך או קצבאות ילדים".

זאת ועוד, על פי ההסכם הקואליציוני תוגבל קבלת ההנחות במעונות יום לסטודנטים ולאברכים לחמש שנים. משפחה מעריך את הנזק שיגרם למשפחת אברך ב-1,500-500 שקל. לטענת העיתון, הנזק שייגרם מביטול ההנחות במעונות היום יגיע לקרוב למיליארד שקל.

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן אמר בתגובה כי "הציבור הישראלי הבהיר בבחירות האחרונות שאינו מוכן לשאת עוד בעול המימון של עשרות אלפי משפחות אברכים שבחרו לא לעבוד. יש לקוות ששר האוצר לפיד יזדרז לממש את התחייבותו ולהתנות את הטבות הדיור והרווחה במיצוי כושר ההשתכרות כמקובל בעולם. רק כך ניתן יהיה להוציא את רוב הגברים החרדים לשוק העבודה".

לדברי אילן, "במשך 15 השנים האחרונות הכחישו הפוליטיקאים והתקשורת החרדים את התחקירים על הטבות הענק שמקבלים האברכים. עכשיו כשהכסף בסכנה, יש פתאם נכונות להודות שהכל נכון. מומלץ לתקשורת החרדית לא להסחף אחרי ההיסטריה של הפוליטיקאים החרדים, אלא להתחיל בחשבון נפש, איך קרה שהם המאיסו את עצמם כל כך על הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה