יראי קיצוץ |

התקציבים שהחרדים מפחדים לאבד

אי כניסתם של החרדים לממשלה או לקואליציה עלולה להביא לביטול של הטבות בסך אלפי שקלים בחודש למשפחה חרדית ■ סמנכ"ל חדו"ש: "נתניהו יכול להמשיך במלאכה - ולהשוות את קצבאות הילדים" ■ ח"כ נסים זאב: "מי שיפגע בזכויות שלנו יקבל מלחמה שערה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

המדינה תחסוך מאות מיליוני שקלים בשנה, והאברכים החרדים עלולים להפסיד כמה אלפי שקלים בחודש - אם המפלגות החרדיות לא יישבו בקואליציה. לפי המסתמן, המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה יישארו בחוץ, ויש עתיד והבית היהודי יכנסו לקואליציה.

ש"ס ויהדות התורה היטיבו ממקום מושבן בקואליציה לדאוג לבוחריהן, באמצעות העברות תקציבים למשרדי החינוך, הדתות והרווחה, ובאי שינוי קצבאות הילדים, כך שלישביתן באופוזיציה השפעה משמעותית על התקציב.

צילום: תומר אפלבאום, מוטי מילרוד ומיכל פתאל

בנוסף לתקציב המתוכנן, בכל שנה מוזרמים מאות מיליוני שקלים קואליציוניים למערכת ההקצבות למגזר החרדי. חלקם מצויינים בפניות התקציביות שמעביר האוצר לוועדת הכספים, כמו "קואליציוני גפני" או "קואליציוני ש"ס".

לדברי סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, שחר אילן, בכל שנה הועברו למטרות אלה מיליארד שקל. אחד הסעיפים שאליו מופנים כספים קוליציוניים הוא סעיף הפנימיות החרדיות במשרד הרווחה, שמתוקצב בספר התקציב ב–20 מיליון שקל בלבד, אך כל שנה גדל ל–60 מיליון שקל בלחצם של חברי הכנסת החרדים.

סעיף רלוונטי נוסף הוא תקציב התרבות החרדית במשרד החינוך. לטענת אילן, "כל מטרתו היא לממן ארגונים מפלגתיים כמו 'אל המעיין' ‏(ש"ס‏) ו'תורה ויהדות לעם' ‏(יהדות התורה‏) או ארגונים להחזרה בתשובה. התקציב גדל מ–20 ל–60 מיליון שקל בשנה. סביר להניח שבממשלה בלי המפלגות החרדיות זה לא יקרה".

זאת ועוד, רשתות החינוך מעיין החינוך התורני, המקורבת לש"ס, ו"החינוך העצמאי" של אגודת ישראל, מקבלות במהלך השנה תוספות קואליציוניות שמגיעות אף ל–100–150 מיליון שקל לרשת.

גם תקציב הישיבות, בסך כמיליארד שקל בשנה, יקוצץ אם המפלגות החרדיות לא יישבו בקואליציה. מהתקציב הזה ניתנת מלגה של כ–800 שקל לחודש לאברכים נשואים‏ או מימון של 500 שקל לתלמידי ישיבות רווקים.

הפתרונות הנדונים במשא ומתן הקואליציוני בנושא חוק טל יוצרים קיצוץ מצטבר משמעותי בתקציב זה. הם עוסקים בפגיעה בהקצבות לישיבות - ולא בחובת שירות. "מתווה קנדל" לגיוס חרדים מתייחס להגברה דרמטית של הפיקוח כדי לגייס חרדים הרשומים בישיבות אך לא לומדים, וגם "מתווה בנט" מתייחס להגבלת המימון הממשלתי. שני המתווים משמעותם חיסכון מצטבר של מאות מילוני שקלים, שיגדל וילך משנה לשנה, סבור אילן.

לא ממצים את כושר ההשתכרות

קריטריון נוסף שעשוי להשפיע על היקף ההטבות לחרדים הוא מיצוי כושר השתכרות. "ועדת טרכטנברג" אמנם המליצה לכלול קריטריון של מיצוי כושר השתכרות של 125% של שני בני הזוג בהטבות לדיור, אך בלחצן של ש"ס ויהדות התורה - הסעיף הזה לא אומץ. כעת, ממשלה בלי חרדים יכולה לאמץ בקלות את הסעיף.

לטענת אילן, אם יש עתיד והבית היהודי יצליחו להכניס את מיצוי כושר ההשתכרות לנושאים כמו מעונות יום, גני ילדים, דיור וארנונה, לא רק שייחסכו למדינה מאות מיליוני שקלים, אלא תיווצר יציאה המונית של אברכים לעבודה, כי ההטבות הן חלק מרכזי מאוד במה שמאפשר להם לא לעבוד.

עוד הוא הוסיף כי "כל מערכת הטבות הרווחה בישראל, חוץ ממקרים בודדים, בנויה על הכנסה לנפש, ואינה מותנית במיצוי כושר השתכרות. מערכת ההטבות בעצם תפורה לממדי המשפחה החרדית, כי יש בה הכנסה נמוכה לנפש במשפחה שבה הרבה ילדים - ובעצם מי שמקבלים את הכסף הם האנשים שבחרו לא לעבוד".

כך, באמצעות הנהגת מחיר למשתכן נהנים הזכאים מדירות זולות ב–100 אלף שקל ויותר, גם אם אחד מבני הזוג או שניהם לא עובדים. משרד השיכון שיווק בשנים האחרונות מגרשים בשיטת מחיר למשתכן ביישובים חרדיים כמו אלעד ובאזור החרדי בבית שמש.

לדברי אילן, ניתן להחיל את מיצוי כושר ההשתכרות גם במתן מענק פריפריה לזוג צעיר שרוכש דירה, בסך 100 אלף שקל. מענק כזה ינתן ל–3,000 רוכשי דירות בשכונה החרדית החדשה הר יונה ג' בנצרת עילית.

קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, בגובה 1,200 שקל בחודש, ניתנת לאברכים שיש להם 3 ילדים ויותר, והאשה אינה עובדת. לדברי אילן, "בג"ץ פסל את הקצבה לפני שנתיים, בקובעו שקיימת הפרה קשה של עיקרון השיוויון. הציבור היחיד שמקבל קצבת הבטחת הכנסה אף שאינו ממצה את כושר ההשתכרות הם האברכים. חרף זאת, נתניהו היה נחוש בדעתו להמשיכה".

למרות כל זאת, כדאי לזכור כי לפי הערכות נתניהו לא ירצה לפגוע בחרדים, מאחר שיתכן שיזדקק לתמיכתם בעתיד - במקרה של משבר קואליציוני עם השותפים החדשים יאיר לפיד ונפתלי בנט.

החרדים יאבדו את הג'ובים החשובים

המפלגות החרדיות ככל הנראה יאבדו בממשלה החדשה את מוקדי הכוח הגדולים והמסורתיים שלהן, כמו ראשות ועדת הכספים, שבמשך עשרות שנים ‏(למעט תקופות קצרות‏) היתה בידי נציגים של יהדות התורה. היו"ר הנוכחי, ח"כ משה גפני, אמנם שיתף פעולה עם האוצר, וסייע לו להעביר חוקים ותקנות רבות בוועדה - אך הושמעה נגדו לא פעם התלונה כי ידע לגבות "דמי מעבר", בדמות תוספות תקציביות לחרדים. גפני התגאה לפני כמה חודשים כי "זרק לפח את הקיצוץ בתקציב הישיבות". ראשות ועדת הכספים צפויה להימסר לנציג יש עתיד.

משרה נוספת שיאבדו החרדים היא סגן שר החינוך, שכיום מחזיק בה ח"כ מנחם מוזס ‏(יהדות התורה‏), ובאמצעותה ניתן להשפיע על העברת כספים למוסדות חינוך חרדיים. המשרד לשירותי דת, שבראשותו כיום של השר יעקב מרגי ‏(ש"ס‏), שימש כר למינויים פוליטיים, ויועבר לידי נציג של הבית היהודי. זה מן הסתם ידאג לאיישו במינויים מהציונות הדתית. למרות השינוי המסתמן, לא נראה שצפויה פגיעה כלכלית בבד"ץ בית יוסף של משפחת הרב עובדיה יוסף, מאחר שרבים מרבני העיר, הנבחרים לכל החיים, הם מטעם ש"ס - וימשיכו לשתף אתו פעולה.

החרדים צפויים לאבד גם את משרד הפנים, שבמשך שנים היה בידי ש"ס, ואת משרד השיכון. הפנים צפוי לעבור ליש עתיד - והשיכון לבית היהודי. נתניהו הכריז ערב הבחירות, כשהעריך שיקבל כמות גדולה של מנדטים, כי תיק השיכון ישאר בידי הליכוד־ביתנו.

"ייבוש הישיבות - תמורת ההתנחלויות"

"מי שיפגע בזכויות שלנו יקבל מלחמה שערה", אמר אתמול ח"כ ניסים זאב ‏(ש"ס‏). זאב אמר את הדברים לאחר סיום ישיבתה השבועית של סיעתו, שבה הוחלט שהוא ויו"ר הסיעה, ח"כ אברהם מיכאלי, ירכזו את עבודת הסיעה באופוזיציה. לדברי זאב, "מוסדות דת מקבלים מה שהם מקבלים בדיוק על פי חוק, כפי שכל אוניברסיטה או בית ספר על־יסודיים מקבלים. אנו לא נופלים כהוא זה".

זאב הודיע כי "ש"ס באופוזיציה תיאבק בכל דבר ודבר", וכי "הממשלה תצטרך להתחשב ב–50 חברי כנסת מהאופוזיציה". מה שמחבר את סיעות האופוזיציה, לדבריו, היא המדיניות החברתית.

ח"כ מנחם מוזס ‏(יהדות התורה‏) אמר כי "אם הם ישחקו במגרש שלנו, וירצו לקצץ בתקציבי הישיבות ובתלמודי התורה - אנחנו יודעים לשחק גם על המגרש שלהם, וגם על הכספים להתנחלויות".

לדבריו, "רק 50 ההתנחלויות המבודדות מחוץ לגושי ההתיישבות עולות הון לאוצר המדינה מכל תקציבי הישיבות. הן מרתקות כל כך הרבה כוחות של צה"ל".

עוד אמר מוזס כי "אנחנו לא חוששים. הם ידעו טוב שבעת פקודה, אם יירצו לייבש את הישיבות, נייבש גם אצלם - ייבוש תמורת ייבוש".

בוקסה

"במצבים מסוימים, על ילדים במשפחות חרדיות מקבלים יותר מפי שניים קצבאות"

>> קיימים בחוק התקציב סעיפים שאמנם אינם ייעודיים לחרדים, אך שרבים מהחרדים נהנים מהם. אם המפלגות החרדיות יישבו באופוזיציה, קצבאות ילדים צפויות להתקצץ ב–2–3 מיליארד שקל, עם יישום הצעה הנבחנת באוצר להנהגתה של קצבת ילדים אחידה לכל הילדים. ללא החרדים בממשלה, יוכל נתניהו ביתר קלות להעביר את הקיצוץ, שיפחית את היקף התשלומים החודשי שמקבלת משפחה ברוכת ילדים.

נתניהו, כשר אוצר בממשלת שרון ‏(2003–2005‏), פתח בתהליך של השוואת הקצבאות. עם זאת, כיום המצב רחוק משווה. הקצבה לילד הראשון היא 175 שקל, בעוד הקצבה לילד החמישי ומעלה יכולה להגיע ל–459 שקל.

לדברי אילן, "הקיצוץ האוטומטי בקצבאות ילדים התקדם מאוד בתקופת כהונתו של נתניהו כשר אוצר, אך לא הושלם. במצבים מסוימים, על ילדים במשפחות חרדיות מקבלים יותר מפי שניים מבמשפחות שאינן חרדיות. כעת אפשר להשלים את מסלול ההשוואה - ולקבוע שקצבאות הילדים הן אחידות".

סעיף נוסף שעשוי להשפיע הוא הנחות בגני ילדים ומעונות יום, שמהן נהנים בעיקר החרדים, ושוות 500–1,500 שקל בחודש, וכן הנחות בארנונה, בסך 1,500–2,000 שקל, בשנה למשתכרים שכר נמוך. גם בסעיף מס הכנסה שלילי, שמגיע ל–6,000 שקל בשנה, האשה זכאית גם אם הבעל אינו עובד.

צבי זרחיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל