בנק ישראל מעכב פרסום סקירה על הממשלה עד אחרי הבחירות

הסקירה כוללת כנראה ביקורת על התנהלותה התקציבית של הממשלה ומעלה חשש לעלייה ביחס החוב-תוצר ■ בנק ישראל: הדחייה אינה קשורה לשיקולים פוליטיים ■ משרד האוצר: יחס החוב-תוצר יירד או יישאר ברמה של 2011

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

בנק ישראל החליט לעכב בכמה שבועות פרסום נתונים על ביצועי הממשלה ויפרסמם רק לאחר הבחירות - כך נודע ל TheMarker. על פי הערכות, הנתונים כוללים ביקורת על התנהלותה התקציבית של הממשלה ומעלים חשש משינוי מגמה ביחס החוב-תוצר.

על פי חוק, יחס החוב-תוצר חייב לרדת מדי שנה. לפי מקורבים לממשלה, החשש בבנק ישראל הוא שהיחס לא השתנה ונשאר סביב אותו ערך ב-2011, כלומר 74%, וייתכן אף שעלה עד 75%. החשש הוא שללא ריסון תקציבי, המגמה ב-2013 תתהפך. הנתונים אינם סופיים, מאחר שעדיין לא פורסמו נתוני צמיחה סופיים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

סטנלי פישר

בבנק ישראל סירבו להתייחס לנתונים המופיעים בדו"ח, אך אישרו כי החליטו לדחות את פרסומו בכמה שבועות. עוד נמסר מבנק ישראל כי הדחייה אינה קשורה לשיקולים פוליטיים, אלא נועדה להצמיד את הפרסום לדיוני התקציב, כפי שנעשה מדי שנה.

על פי חלק מהמקורות, יחס החוב-תוצר של ישראל עלה ב-2012 מ-74.1% ל-75.5%. על פי מקורות אחרים, היחס ירד ב-0.1% וימשיך לרדת ב-2013. מקורות נוספים ציינו כי נתוני 2012 צפויים לשקף חריגה של 1.5% מיעד המתווה היורד על פי החוק בעניין יחסי חוב-תוצר. לדבריהם, גם אם בפועל ישנה "דריכה במקום", היא מהווה הרעה ביחס לתוואי היורד שהממשלה מחויבת לו.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "יחס החוב-תוצר של מדינת ישראל ממשיך לרדת. בהתאם לאומדנים עדכניים של החשב הכללי ניתן לקבוע כי יחס החוב-תוצר הציבורי ל-2012 יהיה 73.5%-74.1%. לפיכך, יחס החוב-תוצר ירד או לכל היותר יישאר ברמה שבה היה ב-2011 - 74.1%. יחס החוב-תוצר הגיע ב-2009 ל-80%, ומאז הוא יורד בהתמדה. בהתאם לכך, דירוג האשראי של מדינת ישראל הועלה לפני כשנה על ידי סוכנות הדירוג S&P מעלות. הנתונים הסופיים יתפרסמו לאחר חתימת הדו"חות הכספיים של מדינת ישראל ל 2012".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט