פרופ' מואב בהצגת מצע עלה ירוק: "המלצות יחימוביץ' מטופשות"

בהצגת התוכנית הכלכלית של המפלגה טען מואב כי להמלצות אין כל קשר למדינות סוציאל-דמוקרטיות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"ההמלצות של יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' בתוכנית הכלכלית מטופשות בעיניי, אין ביניהן לבין מדינות סוציאל-דמוקרטיות מצליחות שום קשר, מדובר בקשקוש מוחלט. היא מקדשת את הוועדים שחונקים את הכלכלה", כך טוען פרופ' עומר מואב, לשעבר יועצו של שר האוצר יובל שטייניץ, שהציג את התוכנית הכלכלית של מפלגת עלה ירוק.

פרופ' עומר מואב

"רק לשם הדוגמה, החוב של חברת חשמל על סך 70 מיליארד שקל הוא חוב של מדינה. המשמעות של הסכום הזה היא סדר גודל של 35 אלף שקל למשק בית בישראל. מי ישלם את זה? אנחנו, בנינו ונכדנו", .

"עלה ירוק" דוגלת בלגליזציה של הקנאביס."זה מאוד מסתדר עם תפישתי האישית, שמי שרוצה לעשן קנאביס שיעשה כרצונו, מדובר בסך הכל בסמל לתפישת החופש שאני מאוד מאמין בו בהיבט האישי והכלכלי, ציין מואב.

עלה ירוק חרתה על דגלה את הלגליזציה של הקנאביס. ירון לרמן, יו"ר המפלגה אמר כי "אם נצליח לקדם את מדיניות אי ההפללה בישראל, אזי המדינה תוכל לחסוך כסף רב שהיא מוציאה על רדיפת צרכני הקנאביס. יתרה מזאת, חולים שכעת משתמשים בתרופות יקרות ומדינת ישראל מונעת מהם להשתמש בקנאביס, יוכלו סוף סוף להשתמש בתרופת הקנאביס שהיא כמובן הרבה יותר זולה".

עלה ירוק מציעה בתוכניתה הכלכלית לפעול להסרת המכסים. "שימורם של חסמי יבוא וחסמי כניסה משרתים שכבה צרה מאוד של המשק, במחיר של פגיעה משמעותית בכלל הציבור. המפלגה תומכת בהמלצותיהן המקוריות של ועדת טרכנטברג, קדמי וזליכה בנושא חסמי היבוא והכניסה לענפים שונים במשק, ביניהם: הסרת חסמי יבוא על מוצרי חלב, ביטול מסי קנייה על מוצרים שאין להם עלויות חיצוניות שליליות ועוד".

בנושא הדיור קוראים בעלה ירוק להחזיר את הקרקעות לעם (93% מהקרקעות שילכו למנהל מקרקעי ישראל) ולנקוט מהלכים דחופים שיקטינו משמעותית את הביורוקרטיה בנושא הדיור. בתוכנית מוצגים נתונים המראים כי המיסוי והביורוקרטיה בשוק הדיור הישראלי גבוהים מהמקובל במדינות ה-OECD. על פי ניתוח של הבנק העולמי, ישראל ממוקמת במקום ה-139 בעולם (מתוך 181 מדינות) בכל הקשור לאישורי בנייה ובמקום ה-144 בכל הקשור לרישום נכסים.

גם לנושא התקציב הביטחוני מתייחסים בתוכנית,"זה שנים רבות ניטש מאבק בין משרד האוצר, המעוניין לייעל את מערכת הביטחון ולפקח על ניצול התקציב בתוכה, לבין משרד הביטחון ונציגיו בממשלה, הפועלים כלוביסטים של המערכת ואינם מאפשרים פיקוח חיצוני על מהלכיה. המאבק התבטא בין השאר בדו"ח ועדת ברודט, וכן בתקשורת, בשלל כתבות על סגירת אוגדות טנקים בכל פעם שפוליטיקאי מתבטא בעד קיצוץ תקציב הביטחון. למרות תוכניות התייעלות רבות שנוסו בשנים האחרונות המאבק בין המשרדים רחוק מסיום, ובמערכת הביטחון עדיין קיימים בורות שומן עצומים שאינם נתונים לפיקוח".

בתוכנית הכלכלית יש התנגדות ברורה לכל חקיקה בזבזנית ודרישה לתמיכה בהקצאת מקורות תקציביים ברורים לכל חוק המוצע מעל בימת הכנסת. המפלגה תומכת בשינוי שיטת המשטר כערובה להפחתת יכולת הסחיטה של קבוצות אינטרסים ובעלי הון כפי שקורה כיום.

במטה הכלכלי של מפלגת העבודה הגיבו לטענות מואב: "לא מפתיע שפרופ' מואב, שהיה יועצו הכלכלי של שר האוצר שטייניץ ועזב מכיוון שמדיניותו לא קידשה מספיק הקפיטליזם החזירי שבו הוא מאמין, תוקף את התוכנית לכלכלה הוגנת של יחימוביץ'. התוכנית האחראית של מפלגת העבודה, שגובשה על ידי 50 מומחים בתחומים השונים, היא התוכנית היחידה ששמה על השולחן פתרונות ואמצעים ריאליים לשיקום כלכלת ישראל ומעמד הביניים שנרמס במהלך כהונת נתניהו.

"בעניין ועדי העובדים, הרי שבשבוע שעבר, קיבלה אותה תפישה הרואה בוועדים ובאיגודי עובדים את שורש כל הרע סטירת לחי מצלצלת כשפסיקת תקדימית של בית הדין הארצי לעבודה בדיון בנושא התאגדות עובדי פלאפון קבעה כי זכות ההתאגדות היא זכות יסוד. במדינה שבה נהפך שוק העבודה לדורסני, ועדי העובדים הם הגורם המאזן שיכול להגן על זכויותיהם של העובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים