יאיר לפיד: "נתניהו הפך את מעמד הביניים לכספומט"

"מי שמרוויחים 15 אלף שקל בחודש, ישלמו עוד 1,800 שקלי בשנה. אין להם 1,800 שקל, אבל למדינה זה לא אכפת: היא יכולה לקחת - אז היא לוקחת", אמר יו"ר מפלגת יש עתיד, שכינה את מעמד הביניים "סוס העבודה של ישראל" והתחייב לפעול למענו

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

"מעמד הביניים הישראלי נהפך להיות הכספומט של נתניהו. כל פעם שהוא צריך עוד כסף, הוא הולך לכספומט. אני אומר לכם, עד כאן", כך אמר היום (ה') יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד בכנס איגוד לשכות המסחר בתל אביב.

לפיד התחייב כי יש עתיד היא חומת המגן של מעמד הביניים הישראלי. "אנחנו לא נהיה קישוט בממשלה של חרדים וימין משיחי, שתפגע במעמד הביניים בשביל להמשיך לחלק כספים לישיבות, למתנחלים ולפוליטיקאים שחושבים רק על עצמם.

יאיר לפיד. פרווה

"לפני שלושה ימים מעמד הביניים הישראלי התעורר בבוקר וגילה שהעלו לו את מס ההכנסה. מי שמרוויחים 15 אלף שקל בחודש, ישלמו עוד 1,800 שקלי בשנה. אין להם 1,800 שקל, אבל למדינה זה לא אכפת: היא יכולה לקחת - אז היא לוקחת.

"מסים הם חוזה בין האזרח למדינה שלו. אנחנו משלמים מסים, ובתמורה המדינה נותנת לנו שירותים. חלק מהשירותים האלה לא יגיעו ישירות אלינו, וזה בסדר, כי המדינה צריכה לטפל בעניים, בזקנים, בחולים, בכל מי שאינו יכול לטפל בעצמו. זה החלק המוסרי של החוזה - גם אם קשה לנו, אנחנו צריכים לזכור שיש כאלה שקשה להם יותר. אבל יש דבר אחד שלא מופיע בחוזה. יש דבר אחד שעומד בסתירה מוחלטת לחוזה. וזה הרגע שבו מתברר שהמדינה לא לוקחת כי היא צריכה, אלא כי היא יכולה. ואחרי שהיא לוקחת המדינה לא נותנת למי שצריך, אלא למי שקרוב לצלחת. זו הפרת חוזה".

לפיד ציין כי כל ממשלה שתקום בישראל תצטרך לערוך קיצוצים. "בתקציב משרד החינוך יש 909 מיליון שקל תשלומי העברה לאברכים שבכלל לא לומדים במסגרת משרד החינוך, בואו נקצץ את זה; מיליארד שקל הועברו לחריש, לבנייה לחרדים בלבד, בואו נקצץ גם את זה; בואו נקצץ בתקציב הכבישים והסובסידיות המופקעות של התנחלויות שנמצאות מחוץ לגושי הישובים; בואו נקצץ בהסכמי השכר השערוריתיים של עובדי נמל אשדוד; בואו נקצץ בחשמל חינם של עובדי חברת החשמל".

יו"ר מפלגת יש עתיד לא חסך ביקורת גם מהממשלה. "איך הם מעיזים? איך הם מעיזים לשבת בממשלה של 34 שרים וסגני שרים על תקן של שרים, ולהעלות מסים שוב ושוב למעמד הביניים הישראלי שלא מצליח לגמור את החודש? איך אתם מעיזים להחזיק לשכות מיותרות, נהגים מיותרים, למשוך תקציבים מיותרים ולחלק ג'ובים מיותרים ואז לבוא למעמד הביניים הישראלי ולהגיד לו שאתם לוקחים ממנו עוד 1,800שקל?"

לפיד כינה את מעמד הביניים "סוס עבודה". "הממשלה לא רואה שכל המבנה העצום הזה, כל פירמידת המגזרים והאינטרסים הזו, יושב על הגב של סוס עבודה אחד. סוס עבודה שהולך ומרזה, סוס עבודה שהצעדים שלו אטיים יותר ויותר, סוס עבודה שהצלעות שלו בולטות יותר ויותר".

בכל פעם שאחד המגזרים משיג לעצמו משהו, אמר לפיד, שמים עוד לבנה על הגב של הסוס. "החרדים משיגים לעצמם במחטף של הרגע האחרון מאות דירות בחצי חינם בבית שמש ג' - מחיר הדירה לבן של סוס עולה ל-128משכורות; מאחז מחוץ לגושי היישובים ביהודה שומרון מקבל כביש עוקף משלו - חשבון המים של הסוס עולה ב-115%; הוועדים הגדולים מתפקדים בהמוניהם לליכוד ולעבודה - הסוס מגלה שמאז אוגוסט 2011 הקפיצו לו את מחירי החשמל ב-22.5% והחשבון שלו מגרד את ה-1,000 שקל בחודש.

"אלא שסוס העבודה הזה, שעומד פה בפניכם, לא ייתן לזה להמשך. מה אנחנו צריכים כדי שזה ייפסק? עשרים מנדטים. זו כל התורה כולה. איך אני יודע שזה אפשרי? כי תראו איך ש"ס, עם 11 מנדטים, מסובבת את כל המדינה על האצבע הקטנה שלה בשביל מגזר אחד. אז זה מה שאנחנו רוצים להיות: ש"ס של מעמד הביניים הישראלי, במקום 11 מנדטים בשביל מגזר אחד, 20 מנדטים בשביל רוב הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?