למה אני כערבי לא אצביע בבחירות?

הערפול במסע הבחירות מזלזל באינטליגנציה של הבוחר הערבי

זיאד אבו חבלה
זיאד אבו חבלה

שלושה שבועות נותרו עד לבחירות לכנסת ה-19. בהעדר פנייה ישירה של המפלגות היהודיות לרחוב הערבי לא נותרו הרבה אלטרנטיבות בפני הבוחר הערבי - והבחירה תתמקד בין להצביע למפלגה ערבית לבין לא להצביע כלל.

ההחלטה לבחור או להימנע אינה נובעת ממניעים אידיאולוגיים, המבוססים על הביצועים של המפלגות הערביות, אלא ממניעים רגשיים-פוליטיים. כך שהבחירות נהפכו במדינה דמוקרטית להליך מתחייב למען הפרוטוקול והמינהל התקין. שיעור ההצבעה של האוכלוסייה הערבית פוחת כבר עשור, ונובע מחוסר אמון במערכת ובנבחריה. הסקרים האחרונים מנבאים ירידה דרמטית בשיעור ההצבעה, לרמה של כ-51% (לעומת 54% בבחירות הקודמות), מה שיביא להתרסקות הייצוג של המפלגות הערביות.

צעירים ערבים בשירות לאומי בבית חולים בחיפה

הייחודיות של הבחירות הנוכחיות היא בעיתוי של האביב הערבי. בעוד שבמרבית מדינות ערב קראו ברחובות לשינוי נבחריהם, האוכלוסייה הערבית בישראל נשארה תקועה עם נבחרים שחלקם מכהנים בכנסת שנים רבות. היות שמטרתם של חברי הכנסת הערבים היא לשרת את ציבור בוחריהם, עליהם להציג את ביצועיהם בכל קדנציה. ואולם, השיח העולה בכל תקופת בחירות הוא שיח של בדלנות, המתרכז בניכור הערבי-יהודי, בטענה שמי שלא מצביע - למעשה מצביע בעקיפין למפלגות הציוניות.

הערפול במסע הבחירות אינו מקרי, לדעתי, והוא מזלזל באינטליגנציה של הבוחר הערבי. הוא נועד לשבש את התמונה האמיתית של הפעילות הפרלמנטרית ההזויה של חברי הכנסת הערבים. הייתי מצפה שהם יציגו את ביצועיהם, כך שהבחירה תהיה לפי מדד ביצוע הנובע יותר מהשכל ופחות מהלב.

לצערי, המציאות היא עגומה עד כדי זלזול בבוחר הערבי. כך, נקיטת תרחישי קיצון, שלא מטיבים עם הערבים, משמשת כמה מהח"כים הערבים לזכייה בהון פוליטי ושמירה על כיסא בפרלמנט. הצטרפותה של ח"כ חנין זועבי למשט לעזה הצליחה להבליט אותה בקרב הציבור הערבי, לאחר שבמשך קדנציה לא הצליחה להעביר מיוזמתה אפילו חוק אחד. גם ח"כ אחמד טיבי, שלאחר נאום השהידים בראמאללה ראה לנכון דווקא עכשיו לשכנע את מצביעי תנועת כ"ך באוניברסיטת בר אילן. מעשיהם מעמיקים את הניקור הערבי-יהודי, כדי שיהיה טריגר להשתתפות בבחירות.

בדיקת הפעילות הפרלמנטרית של חברי הכנסת הערבים בקדנציה היוצאת, כפי שפורסמה באתר כנסת חופשית, מציגה תמונה עגומה של חוסר יעילות, המסבירה את פעולותיהם הקיצוניות של כמה מהם לצורך חיפוי על ביצועיהם הדלים. כך, פעילות כל עשרת חברי הכנסת הערבים במפלגות הערביות (629 הצעות חוק, שרק תשע מהן הגיעו לשלב האישור) בקדנציה ה-18 לא מגיעה לרמת פעילותו של ח"כ דב חנין לבדו, שחבר במפל גה הערבית-יהודית חד"ש (529 הצעות ש-28 מהן הגיעו לשלב האישור).

ההימנעות מלהשתתף בבחירות היא תוצאה של זלזול בוטה של המפלגות הערביות באינטליגנציה של ציבור בוחריהם, ובפנייתן - תוך התמקדות בהעמקת השסע ערבי-יהודי והסתרת האמת על ביצועיהן - יש משום התנהגות בלתי אחראית ובלתי מוסרית. התנהגות המהווה הסבר להימנעותי, לפחות, מהשתתפות בבחירות, ולו מטעמי פרוטוקול.

הכותב הוא רואה חשבון, מוסמך במדעי המדינה ובמינהל עסקים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה