כאב הראש של נתניהו |

יש לכם 45 יום לקצץ 15 מיליארד שקל

הממשלה הבאה תיאלץ לערוך קיצוץ חסר תקדים בתקציב 2013 ■ איך אפשר לעשות את זה במדינה שבה האזרחים כבר כורעים תחת הנטל? ■ הבעיות הבוערות של כלכלת ישראל: כתבה שלישית בסדרה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

אחד המהלכים הראשונים שתצטרך הממשלה החדשה לעשות הוא אישור תקציב המדינה ל-2013 בכנסת. ראשית, משום שבלי תקציב מדינה אינה יכולה להתקיים. שנית - בלי תקציב מאושר בתוך 45 יום מיום כינון הממשלה, הממשלה נופלת, והולכים לבחירות חדשות.

תקציב הוא מכשיר העבודה של הממשלה. הוא היה כאב הראש הגדול של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ לפני הבחירות (והסיבה להקדמתן בשל חוסר יכולת להעביר את תקציב 2013, כפי שגובש באגף התקציבים בכנסת היוצאת) - ויהיה כאב הראש של ראש הממשלה ושר האוצר בממשלה הבאה.

הפגנה של פעילים חברתיים מול הכנסת

אם יש ממשלה שיכולה לבצע גזירות קשות בתקציב המדינה, זו ממשלה חדשה, שחבריה להוטים לכהן בתפקידם במשך מלוא הקדנציה. תקציב 2013 הוא תקציב של גזירות, והוא יהיה קשה לעיכול לקואליציה הבאה, כמו גם לציבור.

עוד לפני מבצע עמוד ענן, דובר על צמצום חד בשירותים הציבוריים ועל גזירות בצד המסים. עתה, לאחר המבצע, הגזירות יהיו חריפות יותר. החשש הגדול של ראשי משרד האוצר והפקידים - אנשי אגף התקציבים - הוא כי הצמיחה במשק תהיה נמוכה מההערכות, מה שיקשה אף יותר על גיבוש התקציב.

תקציב 2013 שגובש במשרד האוצר במאי-יולי כולל קיצוץ של 13-15 מיליארד שקל בהוצאות. תקציב זה יהיה הבסיס לתקציב שיונח על שולחן הממשלה החדשה. בנוסף, מערכת הביטחון תדרוש את כיסוי הוצאותיה בעמוד ענן, כ-2 מיליארד שקל, ועוד 3-5 מיליארד שקל מעבר לתקציבה ב-2012 (60 מיליארד שקל), כדי להתמודד עם מה שהיא תגדיר "הסיכונים החדשים לביטחון ישראל". המשמעות היא שהקיצוץ יהיה אף חד יותר - 15-20 מיליארד שקל. קיצוץ כה חד לא נעשה בישראל מעולם.

אחד הפתרונות לבור בתקציב הוא העלאה במסים. בקיץ האחרון אישרה הממשלה שורה של גזירות על אזרחי המדינה, שהגדילו את נטל המס ב-14.4 מיליארד שקל. חלק מהגזירות, העלאת המע"מ ב-1% ל-17% והעלאת המס על סיגריות ובירה, נכנסו לתוקף כבר בקיץ 2012. שאר הגזירות ייכנסו לתוקף בתחילת 2013.

הבעיות המרכזיות והפתרונות

עוד בקיץ, זמן קצר לאחר אישור הגזירות הקשות, אמרו בכירים באוצר כי 14.4 מיליארד שקל לא יספיקו, וכי יהיה צורך בגזירות נוספות. עכשיו, בעקבות הירידה בצמיחה, הירידה בגביית מסים, וההוצאות האזרחיות בגין מבצע עמוד ענן (מיליארד שקל), אומרים באוצר כי יהיה צורך בגזירות מס נוספות של כ-3 מיליארד שקל.

אבל זה לא הכל. בחבילת המסים החדשה נחבאים שני סעיפים בעייתיים, שספק את יהיה להם כיסוי. הראשון: הכנסות המדינה מהרווחים הכלואים, בסך 3 מיליארד שקל. השני: הגברת הגבייה מההון השחור, בסך 2 מיליארד שקל.

רוב המומחים מעריכים כי המספרים יתבררו בתוך זמן קצר כהערכות סרק. אם הם צודקים, יהיו חסרים בקופת המדינה 5 מיליארד שקל, או חלק מסכום זה. האוצר לא יישאר אדיש במקרה כזה. הציבור הוא שיידרש להשלים את החסר.

בהצעת האוצר לתקציב 2013, כפי שהוצגה בפני ראש הממשלה ושר האוצר בספטמבר האחרון, הועלו כמה הצעות לקיצוצים בתקציב, בין היתר פגיעה בקצבאות הילדים ובחלק גדול מהקצבאות האחרות של הביטוח הלאומי, קיצוץ בשכר עובדי המגזר הציבורי ב-2.5%, הקפאת תשלום דמי ההבראה לעובדי המגזר הציבורי ב-2013 והקפאת תוכניות בהיקף של מיליארדי שקלים בתחום פיתוח מערך הכבישים והרכבות. ייתכן מאוד כי יוצע גם לקצץ בתקציב הביטחון.

בתחום המיסוי, לא מן הנמנע כי כדי לעמוד ביעד גביית המסים ל-2013 יוחלט להעלות את המע"מ ל-18% - צעד שיגדיל את הכנסות המדינה השנתיות ב-4 מיליארד שקל; להעלות את מס החברות ב-1% ל-26% - צעד שיוסיף למדינה כ-700 מיליון שקל; להעלות את המס על דלק ומשקאות אלכוהוליים; ולבטל חלק מהטבות המס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"