בחירות 2013 |

למה המפלגות לא מציגות מצע כלכלי?

המערכת הפוליטית גועשת בעקבות פרסום המצע החברתי-כלכלי של העבודה, והביקורות מוטחות מכל הכיוונים - מתחזיות אפוקליפטיות ל"מיליון מובטלים" ועד להסכמה על הגדרת הבעיות, אך לא על הפתרונות ■ רק מופז מציע תוכנית חלופית מפורטת, אבל לא עדכנית

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

חשיפת המצע הכלכלי-חברתי של מפלגת העבודה שלשום העלתה על פני השטח נושא מעניין אחר - איפה התוכניות הכלכליות של מפלגות אחרות? משיחות עם דוברי המפלגות המרכזיות עולה כי כשבעה שבועות לפני הבחירות, לא ברור היכן עומד הפרק החברתי-כלכלי במצע של כל מפלגה. במקרה הטוב - הוא עדיין נכתב.

מרצ: "העבודה עשתה חצי עבודה"

במרצ לא היססו לתקוף את יחימוביץ'. ח"כ אילן גילאון אמר כי "העבודה עשתה חצי עבודה: יחימוביץ' מתעלמת ביודעין מהפיל הענק בחדר ולא מדברת על הכספים העצומים שצריך לקצץ בהתנחלויות, בישיבות ומתקציב הביטחון. התהליך המדיני הוא המחצב העיקרי לצמיחה, וללא נגזרת מדינית מהתפישה החברתית - המציאות הכלכלית לא תשתנה. לא יעזור אם הקופאיות יוכלו לשבת בשעה שסכנת המלחמה מרחפת מעל ישראל, שאינה מחמיצה שום הזדמנות לבודד עצמה משאר העולם".

בנוגע למצע הכלכלי של מרצ עצמה, אמרה דוברת המפלגה כי "למרצ יש מצע כלכלי-חברתי. הוא אינו כולל 56 עמודים כמו זה של העבודה, אך הוא מקיף וכולל. המצע נמצא בימים אלה באישורים אחרונים של צוות מצע מרצ, והוא יפורסם בערך בעוד שבוע".

יש עתיד: "התוכנית לא תביא לכלכלה צודקת"

במפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד אמרו כי "יישומה של התוכנית הכלכלית שהציגה יחימוביץ', שעלותה 138 מיליארד שקל, תביא להגדלת נטל המסים על מעמד הביניים הקורס ממילא. המדיניות הכלכלית הסוציאליסטית של מפלגת העבודה לא תביא אותנו לכלכלה צודקת, אלא לכלכלה קורסת, כפי שקרה ביוון".

דוברת מפלגת יש עתיד לא ידעה לציין מתי בדיוק תפרסם המפלגה את המצע הכלכלי שלה.

הליכוד: "התוכנית נוסתה בספרד וביוון"

מהליכוד נמסר כי "התוכנית הכלכלית של יחימוביץ' נוסתה בספרד וביוון, וראינו את התוצאות. השיטה הזו תביא למיליון מובטלים בישראל. ממשלת נתניהו במשבר החמור בכלכלה העולמית הורידה את האבטלה והוסיפה 300 אלף מקומות עבודה".

במצע הכלכלי של הליכוד ב-2009 הוזכרה כלכלת ספרד בהקשר ההפוך. אז נכתב במצע כי "נתניהו אף הדגיש שהיעדר תחרות חופשית בכלכלה הישראלית הובילה לדשדוש וליצירת פער אל מול מערכות הכלכלה של מדינות אחרות בעולם (דוגמת סינגפור, אירלנד וספרד) מזה שני עשורים. מדינות אלה אימצו את רפורמת השוק החופשי לעומת ישראל, שעדיין סירבה להיפרד מעברה הסוציאליסטי".

ומה מצבו של המצע הכלכלי של הליכוד כיום? "נעדכן בהמשך".

התנועה: "אף מלה על כסף להתנחלויות"

ציפי לבני, יו"ר התנועה, אמרה כי "ראינו את התוכנית הכלכלית של העבודה, ולא היתה שם מלה אחת על כסף להתנחלויות. פעם היה ראש ממשלה מטעם העבודה שניצח בבחירות, והקפיא את ההעברות להתנחלויות הפוליטיות בשביל חינוך ותשתיות. יחימוביץ' השאירה מהעבודה רק דגל אדום. נתניהו מציע קפיטליזם בנוסח מסיבת התה, ואנו מציעים את הדרך המאוזנת: רשת ביטחון חברתית ומעורבות ממשלתית בשוק החופשי לטובת האזרח".

מתי תפרסם התנועה את התוכנית הכלכלית שלה? "אחרי הרכבת הרשימה".

קדימה: "יחימוביץ' גזרה חלקים מתוכנית מופז"

מקדימה נמסר כי "נראה שחלקים גדולים מתוכניתה של יחימוביץ' נגזרו מתוך תוכנית מופז לחברה חזקה, שפורסמה בספטמבר 2011. הורדת נטל המס העקיף, הגדלת ההוצאה הממשלתית במתן שירותי בריאות, הפחתת המע"מ על מוצרי יסוד עד ביטולם בחלק מהמוצרים, הורדת מחירי הדיור על ידי הצפת השוק בקרקעות בתוכנית חירום ארוכת טווח - כל אלה ונקודות נוספות נכללות בתוכנית החברתית כלכלית של קדימה. ההבדל הוא שקדימה מציעה גם את מקורות המימון לתוכניתה. תוכניות הן דבר חשוב, אך בסוף נדרשים המשאבים על מנת להוציאם אל הפועל".

בקדימה מדגישים כי "יחימוביץ', כמו גם נתניהו, מתעלמים מהשלכות המצב המדיני והביטחוני על היכולת להשקיע משאבים בחברה ובכלכלה. במציאות של משאבים מוגבלים, התהליך המדיני ושגשוג כלכלי וחברתי קשורים אחד בשני. התעלמות מהסוגיה המדינית תמנע בהכרח העברת תקציבים משמעותיים לטובת פריצת דרך בתחומים החברתיים.

"קדימה מציעה תוכנית חברתית וכלכלית מקיפה ואחראית, הפרושה לטווח ארוך וכוללת יעדים לביצוע בכל תחומי החיים. את התוכנית הכלכלית המלאה ניתן למצוא בדף הפייסבוק של שאול מופז". בדף הפייסבוק של מופז אכן מופיעה תוכנית סדורה, הנקראת "סדר יום חברתי חדש", ומבוססת על מומחים שכתבו את המסמך במשך חודשים רבים. עם זאת, התוכנית פורסמה בנובמבר 2011 - נצח במונחים ישראלים, ונשאלת השאלה עד כמה היא מעודכנת, כאשר אחד מסעיפיה הוא חוק חינוך חינם מגיל 3.

עלות התוכנית שמציע מופז היא 26 מיליארד שקל. המקורות שמציעה התוכנית הם קיצוץ בתקציב הביטחון והגדלת הגירעון. גם כאן, יש תחושה שהתוכנית הוכנה לפני שנודע כי גודל הגירעון הוא 15 מיליארד שקל, ולא עודכנה.

הבית היהודי: "פתרונות שגויים והרסניים"

יו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר כי "יו"ר מפלגת העבודה מצביעה נכון ויפה על הקשיים שעמם נאלצת מדינת ישראל להתמודד, אך מציעה פתרונות שגויים והרסניים עבור מיליוני עובדים במדינה. זוהי תוכנית שעלותה לא פחות מ-138 מיליארד שקל. המשמעות היא אחת: קריסה כלכלית או נטל מסים עצום ובלתי נסבל על מעמד הביניים. אם חס וחלילה יתממשו הרעיונות הכתובים בתוכנית זו, עלולה מדינת ישראל להידרדר למצב הכלכלי שבו נתונות היום יוון ואלבניה".

דוברת הבית היהודי אמרה כי למפלגה יש תפישת עולם, שלפיה ייכתב המצע הכלכלי. ומתי הוא יפורסם? "עובדים על ניסוח", לדבריה.

חד"ש: "תוכנית חסרת אומץ ומעוף"

בניגוד לתגובות הלקוניות ברובן שהתקבלו מהמפלגות השונות, ח"כ דב חנין מחד"ש שלח תגובה מפורטת, שמתייחסת לסעיפי תוכנית העבודה. לדברי חנין, "התוכנית הכלכלית של יחימוביץ' חסרת אומץ ומעוף. אי אפשר להתייחס בישראל לכלכלה בלי לדבר על מניעת מלחמות. אי אפשר לשנות סדר עדיפויות בלי להפסיק את ההשקעה בהתנחלויות. אי אפשר לקדם צדק חברתי בלי להלאים מחדש שירותים ציבוריים ומשאבי טבע".

חנין מבקר את יחימוביץ' על היעדר ההתנגדות העקרונית להפרטה ותביעה לעצירת תהליכי ההפרטה הנוכחיים. ביקורת נוספת היא הזדנבותה של תוכנית העבודה אחרי תוכנית הליכוד ל"רפורמה בשירות הציבורי", הכוללת הפרטה, פיטורים ושבירת העבודה המאורגנת, לדבריו. גם חנין מבקר את מפלגת העבודה על אי התייחסותה לתקציב הביטחון, תקציב ההתנחלויות והקשר בין כלכלה לשלום. ביקורות נוספות נוגעות למס הירושה הסמלי שמציעה יחימוביץ' (5% על ירושות מעל 15 מיליון שקל) ולהיעדרה של דרישה להעלאת התמלוגים מגז וממשאבי טבע אחרים.

בנוסף, מותח חנין ביקורת על תוכנית העבודה ל"שיקום שירות התעסוקה", וטוען כי זו תוכנית ויסקונסין חדשה, ועל התוכנית לשפר את התחבורה בגוש דן - לטענתו, על חשבון התחבורה בפריפריה.

ומה עם התוכנית הכלכלית של חד"ש עצמה? "מסיימים אותה בימים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?