פריימריס בליכוד |

האם חיים כץ מנצל את מעמדו כיו"ר ארגון העובדים בתעשייה האווירית באופן לא חוקי?

במכתב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית וליועץ המשפטי לממשלה, מתריע מבקר המדינה כי הפעילות של עובדי התעשייה האווירית בפריימריס של הליכוד, למען ח"כ חיים כץ, עשויה לגרור סנקציות פליליות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שיגר הבוקר (א') מכתב התרעה על פעילות צפויה של ח"כ חיים כץ (ליכוד), המשמש כיו"ר ארגון העובדים בתעשיה האווירית, בבחירות המקדימות בליכוד. המבקר נקט בצעד זה בעקבות מכתב תלונה שקיבל הבוקר, המתייחס לפעילות של עובדי התעשייה האווירית בפריימריס למען כץ.

במכתב שמופנה אל יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, ואל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, התריע המבקר כי "שימוש במשאבי תאגיד, כמו מערכות המחשב, לצורך קידום מועמדות של מתמודד או אישור של הנהלת התאגיד להפסקות יזומות במשך יום עבודה לצורך יציאה של עובדים רבים להצבעה עשוי להוות תרומה שאינה חוקית".

חיים כץ

שפירא הוסיף כי "מעבר להפסד שעלול להיווצר לתאגיד עצמו, מצאתי לנכון להזהיר מראש את התעשיה האווירית כי התנהלות כזו עשויה להיות תרומה שאינה חוקית שחלות עליה סנקציות פליליות על התורם".

המבקר ציין כי הוא "מעביר את הפנייה לתשומת ליבם ולטיפולם הדחוף של רובינשטיין וויינשנטיין מאחר ש"ממצאי משרד מבקר המדינה בעבר, כפי שבאו לידי ביטוי בדו"חות המבקר, מחזקים את החשש שמעלה הפונה ומדגישים את הצורך בפעולת מניעה מבעוד מועד". שפירא הדגיש כי "עבודת הביקורת אינה כוללת אכיפה על חוק הבחירות ואינה כוללת התערבות בביצוע או מניעה נוכח טענה בדבר הפרה צפויה".

בספטמבר 2009 מתח מבקר המדינה דאז, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על הסעת עובדים בגופים ממשלתיים מבוקרים להצבעות בפריימריס. המבקר לא נקב בשם הגוף המבוקר אבל לפי הערכות אז, התייחס לינדנשטראוס לאוטובוסים שהסיעו את עובדי התעשיה האוירית לקלפיות הליכוד. כץ שימש גם אז כיו"ר ארגון העובדים בתעשיה האווירית.

המבקר קבע אז כי הוא "רואה בחומרה רבה ניצול בלתי הוגן ומנוגד לחוק של משאבי גופים מבוקרים לטובת קידום עניינים של מועמדים בעלי קשרים, מועמד או השפעה בקרב עובדי גופים הכפופים לביקורת. להבא, בכוונתי לשים דגש בבחינת הציות לכללים בתחום זה, שהפרתם עלולה להגיע אף כדי עבירה פלילית. במקרים המתאימים ייקבע אומדן כספי של השימוש במתקני הגוף המבוקר ובמשאביו, שיתווסף להיקף הכנסות המועמד. כמו כן, יאמד שוויו הכספי של השימוש במתקני הגוף המבוקר ובמשאביו, והסכום האמור יכלל במסגרת הכנסותיו של המועמד".

המבקר ציין כי "ראוי שאף היועץ המשפטי לממשלה יידרש לעניין וישקול בשיתוף גופי הפיקוח הנוגעים בדבר את רענון הנהלים והפצתם בקרב העובדים בשירות הציבור ובקרב הגופים הכפופים לביקורת המדינה". מלשכת היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי "פניית המבקר התקבלה והיא נבחנת על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

"מאסר של 6 חודשים או קנס"

בתוך כך אליקים רובינשטיין שיגר אתמול מכתב אל דב בהרב, יו"ר התעשיה האווירית, ואל יוסף וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית, שבו התריע כי "החוק קובע איסור לעשות שימוש בכספי גוף מבוקר לטובת תעמולת בחירות, גם בפריימריס, וכי יש להקפיד על כך הקפדה יתירה. אי קיום החוק מהווה עבירה פלילית". רובינשטיין שיגר את מכתבו בעקבות פנייתו של אמיר חרמוני, שעבד בעבר בתעשיה האווירית אל מבקר המדינה.

רובינשטיין ציין את תשובת וייס, לפיה "הנהלת התעשיה האווירית ערה להוראות החוק וכדי להבטיח שלא יעשה שימוש ברכוש החברה ובמשאביה לצורכי בחירות, הונחו העובדים בהתאם". עוד צויין כי לא תעשה כל הפסקה יזומה של העבודה הסדירה וככל שעובד יבקש לצאת מהעבודה לצורך השתתפות בפריימריס, עליו להדפיס כרטיס נוכחות בעת ההיעדרות".

רובינשטיין, ששיגר עותק ממכתבו גם אל ח"כ כץ, הזכיר כי "מי שמפר את החוק דינו מאסר של 6 חודשים או קנס".

מדוברו של ח"כ כץ, אילן מרסיאנו, נמסר: "לפני 4 שנים בדיוק הוגשה אותה תלונה על ידי פלוני שהוא איש ממורמר שמכפיש ומעליל על ח"כ כץ. תלונתו נמצאה אז כתלונת שווא ותימצא כתלונת שווא גם הפעם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?