לקראת הפריימריז: מי באמת הח"כ החברתי ביותר בליכוד?

הפורום לצדק חברתי יצא בקמפיין "בוחרים נבחרת חברתית" ודירג את המועמדים בפריימריז ■ כל מועמד קיבל ניקוד בהתאם לעקרונות "האמנה החברתית-כלכלית", שעליה חתומים גופים ואנשים רבים: צמצום הפערים הכלכליים, ביעור העוני, הגדלת אחריות המדינה לאזרחיה ועוד

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הח"כ החברתי ביותר בליכוד הוא יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ, כך קובע הפורום לצדק חברתי. אחריו המשנה לראש הממשלה השר לקידום הנגב והגליל ולפיתוח אזורי סילבן שלום. שר האוצר יובל שטייניץ מדורג במקום נמוך כ"אנטי חברתי".

הפורום לצדק חברתי, המאגד ארגונים וקבוצות שפעלו במחאה החברתית, החליט לצאת בקמפיין "בוחרים נבחרת חברתית". כל מועמד קיבל ניקוד בהתאם למעשיו בתחום הצדק החברתי על בסיס עקרונות "האמנה החברתית-כלכלית", שעליה חתומים גופים ואנשים רבים: צמצום הפערים הכלכליים, ביעור העוני, הגדלת אחריות המדינה לאזרחיה ועוד.

ח"כ חיים כץ

במדד החברתי שוכללו רכיבים רבים וניתן דגש גם על יעילות (אם ההצעה עברה), חשיבות והיקף הנושא (לדוגמה, קיים שוני בין הפרטת כלל הקרקעות לבין הפרטה נקודתית), תוכן הנושא (לדוגמה, יש הבדל בין היוזמה להורדת מחירי הפופקורן בקולנוע, שיש לה היבטים בעיקר צרכניים, לבין החזרת מוצרי היסוד לפיקוח).

שרים מכהנים קיבלו התייחסות גם להצבעותיהם בממשלה וגם לפעולתם כשרים. באמצעות דירוג זה, על כלל השיקולים, נוצרה תמונה מדויקת יותר של מעשי הח"כים והשרים. מועמדים חדשים קיבלו הערכה באופן שונה. גם ח"כים מקדימה שעברו לליכוד דורגו במדד, על אף שהיו באופוזיציה בקדנציה האחרונה.

כץ מדורג במקום הראשון ומוליך את הנבחרת החברתית בליכוד. עם ניקוד של 34 בדירוג החברתי הוא נחשב לאחד הח"כים החברתיים ביותר בכנסת כולה. בתפקידיו השונים ביטל כץ את תוכנית ויסקונסין ותמך להחזיר לשירות התעסוקה את הפונקציות שהועברו לתכנית ויסקונסין.

כמו כן, הוא פעל לקידום ההוסטלים לניצולי שואה, קידם את תיקון לחוק "הסכמים קיבוציים" ובכך הקל על עובדים להתאגד. כץ סייע לשיפור תנאי העסקתם של עובדים, בתוך כך פעל גם להכנסת רגולציה לתחום הפנסיה. בין היתר התנגד להסרת אחריותה של המדינה מתחומים רבים, כך לדוגמה פעל לביטול הפרטת שרותי הבריאות לתלמיד.

שלום מדורג במקום השני, עם ניקוד של 13.9 בדירוג החברתי. הוא פעל בין היתר להעברת 30 מליון שקל לטובת פרויקטים "מחוללי שינוי" בנגב ובגליל, להעברת מיליון שקל למרכז הרפואי ברזילי באשקלון, ליצירת תמריצים וקרקעות לצעירים למעבר לנגב ולגליל, להקמת בית הספר לרפואה בצפת, ומשרדו משתתף בחצי מתקציב פרויקט "כיתות חכמות" לבתי ספר בפריפריה.

לעומתם, שטייניץ, דורג במקום האחרון עם ניקוד של 33.5- במדד החברתי. שטייניץ זכה לדירוג הנמוך לאור פעולות כמו הובלת קיצוץ רוחבי הנאמד ב-700 מיליון שקל, התנגדות להעלאת שכר המינימום, עליית המע"מ בתקופתו מ-15.5% ל-16.5%, ולאחר מכן ל17.5%, התנגדות לקליטת עובדי קבלן בשירות הציבורי ועיכוב יישומו של ההסכם שנחתם, העברת תקציב דו שנתי שמצמצם את מעורבות המדינה באחריות לאזרחיה.

שטייניץ במרכז האוניברסיטאי באריאל לפני כחודש

כמו כן, שטייניץ קידם הסרת מכסים ליבוא מוצרי צריכה שונים, בהם מוצרי החלב, מהלך שפוגע אנושות במשק החלב בישראל; תקף את בית המשפט העליון לאחר שביטל את החוק המאפשר הפעלת בתי כלא פרטיים וכינה אותה "הפקרות כלכלית"; ולא עמד בהסכם עם התאחדות האחיות והר"י על העלאת מספרי תקנים ומיטות אשפוז.

חברי הליכוד החברתיים ביותר:
1. ח"כ חיים כץ - 34 נקודות
2. השר סילבן שלום - 13.9 נקודות
3. חה"כ מירי רגב-7.85 נקודות

חברי הליכוד הכי אנטי חברתיים:
1. שר האוצר יובל שטייניץ - 33.5- נקודות.
2. שר התחבורה ישראל כץ - 29- נקודות.
3. השר לענייני מודיעין, דן מרידור - 25.95- נקודות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי