"יש קבוצה קטנה ששולטת בישראל באמצעות הון; צריך ועדי עובדים חזקים שיעמדו מולם"

ח"כ אבישי ברוורמן לא נותן לסקרים להרוס לו את התוכניות ומייעד את עצמו לתפקיד שר האוצר בממשלה הבאה ■ מכיסאו הווירטואלי הוא מתכנן להנהיג מע"מ דיפרנציאלי, להעלות מסי חברות ולקצץ. כן, גם בביטחון

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

אבישי ברוורמן, הכלכלן וחבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, אינו אדם ביישן או צנוע במיוחד: היעד שהוא מציב לעצמו הוא להיות שר האוצר הבא של מדינת ישראל. הוא יודע שהסקרים אינם תומכים באמביציה הזאת, ואפילו מנהיגת מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לא סימנה אותו כשר האוצר של ממשלה כלשהי, אך לדבריו ניצחונו של ברק אובמה במרוץ לנשיאות בארה"ב שווה עוד כמה מנדטים למפלגתו, והכל אפשרי.

בינתיים, במה שנראה כמו שילוב בין שאיפות אישיות לטקטיקת פריימריס, ברוורמן משחק את התפקיד של שר אוצר אלטרנטיבי - כולל ניסוחים "פוליטיקלי קורקט" והתחמקות משדות מוקשים אלקטורליים. בעוד פחות משבועיים ייערכו הפריימריס בעבודה, שבהם יתברר אם יש לו מקום ריאלי ברשימה, או שמבול הצעירים והמפורסמים החדשים ידחקו אותו החוצה.

אובמה נבחר ברוב משכנע. מה הוא יעשה עכשיו כדי לתקן את הכלכלה האמריקאית?

"הוא ימשיך בתלם. ברור שהוא חייב להתחיל להשקיע יותר ולהרחיב את התקציב הממשלתי. יש לו רוח גבית מאירופה - כל המנהיגים באירופה שמחים שרומני לא נבחר, הם חששו שרומני יעמיק את הקיצוצים ולא ייתן גיבוי לכלכלה באירופה. מצד שני, הוא גם יודע שיש לו קונגרס בעייתי מאוד, לעומתי, והוא יצטרך לנווט בין האילוצים האלה. הוא יצטרך להרחיב את התקציב אבל גם לבצע רפורמות. זו לא תהיה דרך קלה. אבל אם בשלוש או בארבע שנים הבאות הוא ילך בקו שהלך בו עד כה, אני חושב שזו תהיה בשורה גם לאמריקה, גם לאירופה וגם לישראל".

שלוש שנים? בעוד כמה שבועות הוא יגיע למצוק פיסקלי, סדרה של פטורים ממס שביטולם שקול להעלאת מסים, ורבים טוענים שאמריקה תידרדר למיתון. איך הוא פותר את זה?

"אני חושב שזו הטרגדיה האמריקאית. כאשר הייתי בוושינגטון בשנות ה-80, הייתי מגיע לסנאט האמריקאי והיו שם סנאטורים כמו טד קנדי, בוב דול, אנשים שיודעים להגיע לפשרות. כיום הימין הרפובליקאי קיצוני ולעומתי כל כך, שהוא עשוי לפגוע באמריקה ובעולם רק כדי להזיק לאובמה. אני מתפלל שהם יגלו בגרות ויגיעו לפשרה, כי אמריקה חשובה יותר מהמאבק על מי יהיה הנשיא בעוד ארבע שנים".

מערכת היחסים של אובמה עם בנימין נתניהו היתה מעורערת, בלשון המעטה. איך היא תיראה מעכשיו?

"נתניהו עשה טעות חמורה: מעולם לא היה ראש ממשלה בישראל שבמשך שלוש שנים הלך בכל הכוח על הראש של מנהיג אמריקאי מכהן. רבין עשה טעויות קטנות, וגם עזר ויצמן חטא בלשונו. אבל שלוש שנים - זה לא בסדר. זו טעות, מכיוון שלראש מדינה קטנה כישראל אסור להתערב בפוליטיקה של מדינה גדולה. אני מקווה שנתניהו, בחודשים הקרובים, יידע לתקן את הטעויות, ועוד יותר מזה אני מקווה שנחליף אותו ואת אביגדור ליברמן באמצעות גוש מרכז-שמאל בראשות העבודה, ונצליח להביא לכאן משטר חדש".

כמה מנדטים ניצחונו של אובמה שווה לעבודה, לדעתך?

"אני חושב שהוא נותן לנו רוח גבית. אם רומני היה נבחר, היו פה צילומים וסיפורי אהבה, ואז ברור לחלוטין שנתניהו, באמצעות ראש הממשלה דה-פקטו ליברמן, היו שולטים פה. עם שיעור הצבעה גבוה מאוד, המרכז-שמאל יכול להגיע ל-61 מנדטים. אני מקווה שמפלגת העבודה תאחד את כל השמאל ותפיל את משטר ליברמן-נתניהו. אני מקווה שנצליח".

בוא נדבר עליך: אתה צריך להתמודד בפריימריס, ומולך עומדת שורה של כוכבים צעירים, נסיכים נוצצים, יוצאי מחאות ועיתונאים. מה צריך לעשות אדם עם ותק כמו שלך כדי להבטיח מקום בכנסת?

"אני הולך בדרכי. אם מפלגת העבודה רוצה להוביל את המדינה, היא זקוקה למבוגרים מנוסים, שיודעים לנהל, שיודעים לעבוד ושיש להם דרך. אני אולי בין הבודדים במרחב הישראלי שהוביל כלכלה צודקת, שניהל, ולכן אני מקווה להיות בצמרת העבודה, עם עוד מבוגרים מנוסים, ועם צעירים אידיאליסטים שייתנו גיבוי. תנועה שרוצה להוביל מדינה צריכה מבוגרים מנוסים שהולכים בדרך שונה משל נתניהו. לכן, אני פונה לציבור הבוחרים לתת לי את הגיבוי, ואני מניח שאקבל אותו".

ומה עם קבלני קולות? מה עם דילים? ספר לנו איך זה עובד באמת. אתה נוסע לכפרים בצפון ובדרום? אתה מבקר מפעלים? יושב עם ועדי עובדים?

"אני לא טוב בדילים ובכל הדברים האלה, אני איש של דרך. באתי לפוליטיקה עם ניסיון, עבדתי בדרך שאני מאמין בה. עשיתי גם טעויות, למדתי, אבל אני חושב שזאת הדרך היחידה שאני יכול להציע לבוחר. אני לא הולך למשחקים הקטנים - את השאלות האלה תשאל מישהו אחר. אני חושב ומקווה שבבחירות האלה מפלגת העבודה תציג נבחרת, ואני מקווה כמובן להיות בצמרת שלה.

"ועוד דבר: הייתי שמח מאוד אם בבחירות הבאות יבטלו את הפריימריס. ראוי שנעבור לשיטות כמו אלה הנהוגות בארה"ב ובדנמרק, ששם מאות אלפי אנשים מתפקדים למפלגה זו או אחרת ביום אחד, בלי כסף, ואז אין לקבוצה קטנה של דילמייקרים כוח להשפיע".

הממשלה הבאה תצטרך לפתור בעיה קשה של גירעון בתקציב. איך אתה, עם תפישת העולם של מפלגת העבודה ושל יחימוביץ', תתמודדו עם זה? אילו מסים תעלה ואילו תוריד?

"אם תהיה לי הזכות להוביל את הכלכלה הישראלית, אומר בצורה ברורה: עלינו להגביל את הגידול בתקציב הביטחון, שלדעתי הוא אחת הרעות החולות בישראל. הגיע הזמן לעשות סדר גם במשרד הביטחון. נכון שצריך להיאבק באיראן, להשקיע בנשק, למנוע מלחמה עתידית - אבל צריך גם לחתוך בבזבוזים, אחרת לא יהיה פה ביטחון אזרחי וחברתי. אני בהחלט מתנגד לגירעון. ניהלתי ארגונים במשך 16 שנה בלי גירעון, עבדתי בבנק העולמי ללא גירעונות, וזו הדרך שנלך בה".

תגדיל את מסגרת התקציב?

"כן. צריכה להיות מגבלה על הגירעון, אבל אני לא מכיר מדינה בעולם שיש לה מגבלה על מסגרת התקציב. הבעיה היא שב-1984, עקב ההפקרות הגדולה וההיפר-אינפלציה, הכוח נלקח מהשרים ועבר לפקידי האוצר. אני חושב שעם ניהול אחראי - וזה חשוב, כי לא היה ניהול אחראי בישראל - אין צורך בהגבלות על מסגרת התקציב. שר האוצר, יובל שטייניץ, והחבורה שסביבו לא מנהלים את העסק, לא מבחינת המיסוי ותחזיות הצמיחה, ולא מבחינת תקציב הביטחון.

"אין ניהול. לכן אני אומר: אין לי שום בעיה עם המגבלות התקציביות, כל עוד אין גירעון. אם הייתי שר האוצר, הייתי מפעיל קודם כל מע"מ דיפרנציאלי: 50-100 מוצרים - מוצרי מזון, תרופות - עם מע"מ של 2%. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ופקידי האוצר טוענים שזה פתח להונאות, אבל זו השיטה באירופה, ולכן אני לא מסכים לטענה הזאת".

ואילו מסים תעלה?

"נעלה חלק ממסי החברות. ונעשה גם קיצוצים".

איפה, חוץ מהביטחון?

"קח את תקציב החינוך: הוא גדל, אבל התוצאות לא מגיעות. הייתי מעלה את השכר למורים ולמנהלים, וחותך בביורוקרטיה. אין מתכון פשוט: בסופו של דבר, זו בעיה של ניהול. אם לא נזעזע את המערכת, לא נגיע לכלום. הייתי שר במשך שנתיים, הייתי יו"ר ועדת הכספים, אני יכול להגיד שהכספים לא מגיעים ליעדם. האמת היא שיש פה הרבה שומנים, ומה שצריך לעשות הוא להביא את הסחורה למעמד הביניים ולקבוצות החלשות".

בישראל יש קבוצות לחץ שמשפיעות מאוד על הממשלה, למשל הוועדים החזקים - וראינו מה קרה עכשיו בחברת החשמל. איך המפלגה שלך הולכת להתמודד עם קבוצות הלחץ האלה?

"מכיוון שפוליטיקאים חושבים בדרך כלל על התפקיד הבא, הם לא ממלאים את התפקיד הנוכחי. אני דווקא הייתי שמח להיות שר אוצר לקדנציה אחת, לעשות את מה שאני חושב ומה שאני מאמין, וללכת הביתה. שר חינוך מפעיל אידיאולוגיה, אבל הוא לא נכנס ומנהל את החינוך".

והוועדים?

"יש קבוצה קטנה של אנשים ששולטת בישראל באמצעות הון. גם לי הציעו להיות יושב ראש של בנק, אבל אני אומר בצורה ברורה: החבורה הזאת מונעת מישראל להיות חברה תחרותית וצודקת. אנחנו צריכים ועדי עובדים חזקים שיעמדו מולם. ברור שיש בעיה עם הוועדים, אבל הכוח של ועדי עובדים חיוני, גם אם אינו מושלם. בעתיד נצטרך לעשות רפורמות גם שם".

זו היתה החלטה נכונה? הנה, יש אדם שהיה יו"ר של בנק, קיבל שכר גבוה, ועכשיו הוא יהיה חבר כנסת במפלגת יש עתיד של יאיר לפיד...

"לצערי, יושבי ראש של בנקים, וגם אנשים אחרים, מקבלים שכר גבוה מאוד וטוענים שהם עושים את זה ביושר. אבל חלקם, חלק גדול מהם, אינם שחקני כדורגל גדולים, ולא שחקני היי-טק גדולים, ולא פרופסורים דגולים, ואין להם 'שוק' של מנהלים בארה"ב. למה הם מקבלים 30 מיליון שקל? כי בעלי הבית שמינפו את החברות שלהם בהלוואות מהציבור בוחרים לקחת פקידי אוצר או איזה גנרל שלא בדיוק מבינים בבנקאות, והופכים אותם לעושי דברם ב-30 מיליון שקל. אנחנו צריכים ליצור קבוצה מקצועית, איכותית, שתבנה את המדינה. הבעיה היא בסופו של דבר בעיה אתית".

ושוב: מה עם הוועדים החזקים? האם אתה חושב שההשפעה שלהם על מרכזי המפלגות אינה בעיה אתית?

"אני אומר את זה בכל מקום: הדרך היחידה לשנות את מבנה הכוח בישראל הוא להשתמש בחוק המספרים הגדולים ולהוציא את הכוח מבודדים. צריך שמאות אלפי אנשים יתפקדו, כמו בדנמרק ובארה"ב, בלי כסף, אצל רשם המפלגות - והם יכריעו. לגבי חברת חשמל: לא ניהלו את הדברים נכון, ולא כל דבר הוא אשמת הפועלים והעובדים בחברת החשמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"