סקר Onlife: הנשים מצביעות ללפיד - כ-40% מתנדנדות

סקר שערך אתר Onlife בשיתוף מכון המחקר "MarketWatch" מציג נתונים מפתיעים אודות התפלגות קולות הנשים לקראת בחירות 2013 ■ 40% מהנשים עדיין לא החליטו סופית למי יצביעו, כל אישה חמישית מתכוונת להצביע למפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד

onlife
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
onlife

סקר שערך מכון "MarketWatch'" בניהול אבינועם ברוג לרגל עליית מדור "בחירות 2013" באתר Onlife, בדק את הצבעת הנשים בישראל לקראת הבחירות. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 310 נשים מגילאי 18 ומעלה.

אחת מכל חמש נשים מצביעה ללפיד

על פי נתוני הסקר, כ-20% מהנשאלות הצהירו כי בכוונתן להצביע למפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד. 14.5% מהנשאלות ציינו את הליכוד-ישראל ביתנו ו-12.9% מתעתדות להצביע עבור מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ'. מרצ בראשות זהבה גלאון מדורגת במקום הרביעי עם 3.9% מצביעות.

אם הבחירות לכנסת היו נערכות היום, לאיזו מפלגה היית מצביעה?

באופן מפתיע, בניגוד לסקרים השונים המתפרסמים בשבועות האחרונים בקרב כלל האוכלוסייה, לפיד זוכה לתמיכה רחבה יותר אצל הנשים, ולא מפלגת הליכוד-ישראל ביתנו, הנמצאת, על פי סקר Onlife במקום השני בלבד.

40% מהנשים מתנדנדות

עוד מצא הסקר שכשליש מהנשים בישראל עדיין מתלבטות למי להצביע בבחירות לכנסת בינואר 2013. גם הנשים שציינו בסקר את המפלגה שלה הן מתכוונות להצביע, עדיין מתלבטות לגבי ההחלטה ורובן לא בטוחות שאכן זו תהיה הצבעתן ביום הבחירות. בסיכום קולות הנשים המתנדנדות - כ-40% מהנשים עדיין לא החליטו סופית למי הן מצביעות בבחירות הקרובות.

מצביעות מפלגת יש עתיד בעלות הכנסה מעל הממוצע, מצביעות מפלגת העבודה אקדמאיות

בקרב מצביעות מפלגת יש עתיד אחוז נשים גבוה בעלות הכנסה מעל הממוצע (27.7%), ובעלות השכלה תיכונית (25.8%). בקרב מפלגת הליכוד- ישראל ביתנו אחוז גבוה של מסורתיות (19.6%), ושל בעלות השכלה תיכונית ומטה (38.1%). בקרב מצביעות מפלגת העבודה אחוז גבוה של גילאי 25-34 (17.3%) ושל אקדמאיות (22.2%). גם בקרב מפלגת מרצ אחוז גבוה של אקדמאיות (6.4%).

כפי שהדברים נראים לך היום, מה לדעתך הסיכוי, באחוזים, שאכן תצביעי למפלגת *** שכשתבואי להצביע בבחירות לכנסת?

ליאור חורב, אסטרטג שעבד במערכות הבחירות של אריאל שרון, אהוד אולמרט וציפי לבני סבור שעל פי נתוני הסקר הנשים הופכות להיות הקהל המעניין ואולי המשפיע ביותר בבחירות: "40% מתנדנדות זה הרבה מאוד, זה אומר שהבחירות רחוקות מאוד מלהיות מוכרעות. הנשים הן קבוצה מובילית גדולה וחזקה, מדובר, על פי הנתונים בקבוצה נומינלית גדולה שהיא כמעט 24% מכלל קולות הבוחרים.

פרופ' חנה הרצוג, סוציולוגית המתמחה בפוליטיקה, מגדר ומערכות בחירות, רואה ב-40% המתנדנדים פלח רציני שהמפלגות צריכות להשכיל לפנות אליהן. " צריך להפסיק להתייחס לנשים כאל קול אלקטורלי מובן מאליו, וגם גברים צריכים להבין את זה - הדגשים הערכיים של נשים בסופו של דבר זהים ומהווים יתרון גם לגברים: נושאי חברה, חינוך, רווחה ובריאות".

בוחרות לפי המצע, לא מתרשמות מהמועמד

מצע המפלגה, על פי סקר Onlife ו-MarketWatch הוא הגורם המכריע בהחלטה למי להצביע - יותר מזהותו של יו"ר המפלגה וחברי הכנסת המרכיבים את הרשימה לכנסת. 47% מהנשים מתכוונות להצביע למפלגה על פי תוכן המצע והתאמתו לתפישת עולמה, ורק 25% מהנשים מושפעות מהאדם העומד בראש המפלגה. 18% בלבד מושפעות בעיקר מהרכב הרשימה לכנסת.

פרופ' הרצוג סבורה שמדובר בנתון מדהים המצביע על שינוי בתפישת ההצבעה אצל נשים. "עד בחירות 2009 לא ראינו פער מגדרי בהצבעה בין גברים ונשים. המצב היום השתנה". חורב, מצידו, טוען שהנתון נגוע בהטעיה סטטיסטית כתוצאה מרצייה חברתית. "נשים נוטות להגיד שהן מושפעות מהמצע למרות שברוב בדיקות העומק מגלים שלרוב האנשים אין באמת מושג מה המצע של המפלגה לה הם מצביעים".

חורב גורס שהנושאים המגדריים עדיין לא נמצאים בין ששת הנושאים העיקריים עליהם נסבה מערכת בחירות בישראל. "אלה נתפסים עדיין כפריבילגיה בישראל".

אילו מבין הנושאים הבאים הוא המכריע ביותר מבחינתך כשאת בוחרת לאיזו מפלגה להצביע?

קולות הנשים – המפתח להכרעת הבחירות

ליאור חורב טוען, בעקבות סקר Onlife שהמפלגות צריכות לזקק היום את המסר המדויק כלפי הנשים וללכת על סוגיה מגדרית רחבה - "איתנות המשפחה": "הנושאים של הכנסה, פנאי, בריאות, תעסוקה, חינוך צריכים להיות מובלים על ידי נשים למען כל החברה. את המחיר על המצב הכלכלי משלמת בעיקר האישה - היא עובדת ומרוויחה פחות, לא יכולה להרשות לעצמה להיות חולה, זמנה הפנוי ממולא בפיצוי על שעות העבודה, היא המנהלת את הבית לרוב - ומאבק כזה היה גורר אליו קבוצות אוכלוסייה רחבות יותר".

פרופ' הרצוג מסכימה ומוסיפה: "נשים, מתוקף חלוקת האחריות החברתית והמשפחתית קשורות יותר לנושאי חינוך ופרנסה, ועל המפלגות להעלות את הנושאים האלה לדיון ציבורי כדי למשוך את המתלבטות לכיוונן", היא אומרת. בבחירות האלה, טוענת הרצוג, החלוקה הדיכוטומית בין "ימין שמאל, שטחים או שלום" תשתנה, ואנו עשויים לראות הצבעה גדולה יותר, בעיקר של נשים, המושפעת מתכנים חברתיים וכלכלים.

יוזמת onlife: הנשים קובעות את התוצאה

אתר Onlife עולה היום עם מדור מיוחד "בחירות 2013" שמטרתו להפוך את קולות הנשים בישראל למשפיעים ומכריעים בבחירות הקרובות. נתוני סקר onlife ומרקט ווטץ' מראים שחלק גדול מאוד מהנשים בישראל עדיין מתלבטות לגבי הצבעתן, והן מצפות לשמוע מהמפלגות את המצע והתכנים המוצעים להן ולטובתן בטרם יחליטו למי להצביע.

קולות הנשים יכולים להיות הדיל ברייקר של הבחירות הקרבות, מדגישה הדס גולדשטיין, מנכ"ל ומייסדת אתר "onlife"." בבחירות לנשיאות ארה"ב שהסתיימו בשבוע שעבר 55% מהנשים הצביעו לאובמה ואפשר היה לראות עד כמה הנשים היוו את הגורם המכריע בבחירותו לכהונה שנייה בבית הלבן. הנשים בישראל יכולות לעשות את השינוי גם בישראל".

נתוני רקע

אפרת אדמון, העורכת הראשית של אתר onlife מספרת שבמסגרת המדור החדש באתר Onlife - יפורסמו סקרים, עדכונים, מידע ותחקירים אודות עמדות המפלגות, הקמפיינים, התבטאויות המועמדים ועשיית המפלגות למען נשים ולמען שוויון כלכלי-תעסוקתי לנשים, וזאת על מנת לאפשר לנשים לקבל החלטה מושכלת, מדויקת ונכונה יותר - עבורן.

בנוסף, מציינת אדמון, יפורסם סקר שבועי הבודק את עמדות הנשים לגבי סוגיות כלכליות, חברתיות ומגדריות שונות - וילווה ב"מדד המפלגות של Onlife", שיבדוק מדי שבוע את עשייתן, הצהרותיהן ומצען של כל מפלגה ומפלגה בנושא הרלוונטי - כולל הענקת ציון למפלגות המצטיינות והכושלות בנושאים השונים.

לקראת בחירות 2013, חברו שבעה ארגוני נשים מובילים בניהם שדולת הנשים, אחותי, העמותה להעצמה כלכלית ורוח נשית לפעול יחד כגוף עם דגש על צדק מגדרי ושוויון כלכלי. שותפות ארגוני נשים לצדק מגדרי ולשוויון כלכלי-תעסוקתי גיבשה מסמך עקרונות מגדרי המתמקד בתחום הכלכלי-תעסוקתי, אליו יתבקשו נציגי הרשימות והמפלגות להתייחס. מסמך העקרונות ייחשף בקרוב באתר onlife.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות