ראיון |

ליצמן: "אבסורד ששני ההורים עובדים - מספיק שהאשה עובדת"

יעקב ליצמן, שר הבריאות בפועל, משוכנע שהמדינה לא תצליח במאמציה להוציא את החרדים לעבודה ■ לקיצוץ בקצבאות הילדים הוא מתנגד, אבל רעיונות לרפורמות אחרות דווקא יש לו - למשל להורדת המע"מ על דירות ולשיפור הבריאות בפריפריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

למרות השבחים שנשמעו על הקדנציה רבת ההישגים של ח"כ יעקב ליצמן כסגן שר הבריאות - ובפועל כשר הבריאות, בהיעדר שר במשרה מלאה במשרד הבריאות - ספק אם החילונים יאהבו את מה שיש לו לומר על קיצוץ קצבאות הילדים (מתנגד), על יציאת החרדים לעבודה (לא צריך), על לימודי ליבה (לא צריך) או על השסע המעמיק בין חרדים לחילונים.

על תפקודם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל משרד האוצר במשך כהונת הממשלה האחרונה דווקא יש לו דברים חיוביים לומר. "טוב, מאחר שאני חלק מהממשלה, לא בטוח שאני באמת יכול להיות אובייקטיבי", אומר ליצמן, איש סיעת יהדות התורה, "אבל אני חייב לומר שמספר הדברים שקרו בקדנציה הזאת מדהים. היו הרבה מהפכות, הרבה רפורמות. אני חושב שבסך הכל המצב טוב".

בציבור יש תחושה שהמצב הכלכלי דווקא הידרדר. העמדה שלך נראית מנותקת מהמציאות.

"אם הייתי שר האוצר, הייתי מטפל אחרת במצוקת השכבות החלשות, במצב הדיור, בשכר הבכירים".

"למשל, בזמן ההפגנות בתל אביב, הצעתי לראש הממשלה להוריד את המע"מ על דירות לכמה שנים. אולי לא על כל הדירות, לא חייבים לעזור למי שקונה דירה ב-5 מיליון שקל, אבל כן לאנשים שרוכשים דירות 3-3.5 חדרים. זוגות צעירים, למשל.

האם בממשלה הבאה תעדיפו לחבור שוב לבנימין נתניהו?

"לפני הכל, אעדיף מה שטוב לי".

מה טוב לך?

"לא יודע. צריך להבין שזאת היתה קדנציה טובה, ואני לא רואה כרגע מישהו אחד שיכול להרכיב ממשלה. בכל מקרה, ההחלטה לא בידינו, אלא בידי מועצת גדולי התורה".

אתה בוודאי יודע שאחרי הבחירות הממשלה תידרש לקצץ 15 מיליארד שקל מהתקציב, ואתה גם יודע שקצבאות הילדים הן בין המועמדים לקיצוץ.

"זה אחד הדברים שרצו לעשות לפני כמה חודשים, כשנתניהו אמר שאין לו רוב לתקציב. ואחת הסיבות שלא היה לזה רוב היתה שלא נתתי לכך יד".

כלומר, לא תסכימו.

"אני בהחלט נגד זה, ללא ספק".

אבל בסופו של דבר צריך לקצץ. אם לא בקצבאות ילדים, איפה תקצץ?

"קצבאות הילדים הן בסך הכל 2 מיליארד שקל, וכאן מדובר ב-15 מיליארד שקל שחסרים".

אז תביא 2 מיליארד שקל ממערכת הבריאות?

"אני לא רוצה להגיד, כי לפני בחירות אף אחד לא מפרט תוכניות. כשנגיע לגשר, נחצה אותו".

למה לא שמענו את החרדים מתבטאים בזמן המחאה בעניין יוקר המחיה?

"יש לנו בעיות שמקשות עלינו להפגין. את לא רואה אותנו ברחובות".

אולי הסיבה לכך היא שחלק מהביקורת הופנתה כלפיכם, כלפי העובדה שאתם לא עובדים?

"אני לא חושב שזאת הסיבה. גם אם כולם היו רוצים לצאת לעבוד, אין עבודה בשבילם. הכל סיפורים. ומצד שני, בני ברק לא מוכת אבטלה. למה? כי אחד ההורים עובד".

די, נו, די. שיעור ההשתתפות של גברים חרדים בשוק העבודה הוא 45%.

"לא כתוב בשום מקום שהגבר צריך לעבוד. מספיק טוב אם האישה עובדת".

אצל החילונים גם הגבר וגם האשה עובדים.

"אבל זה הרי אבסורד שכולם יעבדו. כי מי יחנך את הילדים? מי ישגיח?"

כלומר, לעבודה אין ערך?

"בדרך כלל, אחד מההורים צריך לעבוד והשני צריך להיות עם הילדים".

אבל אם כך, מי יממן את הקצבאות שאתם מקבלים? צריך אנשים עובדים כדי לממן את זה.

"אם תצאי לרחוב ותגידי ששני בני הזוג צריכים לעבוד, כולם יתנגדו. לא ייתכן מצב כזה. מישהו מוכרח להתמסר לילדים, שלא ייזרקו ברחוב".

"בלי שר"פ, לא תמצאו רופאים ביום שישי"

הנתונים שמתייחסים למדינות המפותחות מראים שמצבה של מערכת הבריאות בישראל מצוין. אבל אם שואלים אנשים מה דעתם על מערכת הבריאות, מקבלים ביקורת איומה, הציבור מרגיש שהמצב לא טוב. אתה מרוצה מהתפקוד של מערכת הבריאות בישראל?

"חד-משמעית, כן. ראשית, צריך להבין שאנחנו טובים. איך יודעים? כי כל העולם רוצה לחתום אתנו על הסכמים. אין זה סוד שהמון דברים הוזנחו כאן במשך השנים, ורק בתקופתי התחלנו לקדם אותם. למשל הפריפריה, שלצערי תוחלת החיים בה נמוכה בשלוש-ארבע שנים מבמרכז הארץ. זה לא מתקבל על הדעת. אז הכנסתי לכל בית חולים MRI וחדרי מיון קדמיים".

אז איך אתה מסביר את הפער בין הדברים הנפלאים שאתה מספר לנו עליהם לתחושה הקשה כל כך בציבור?

"אחת הבעיות שעדיין צריך לטפל בהן היא התורים הארוכים, שגורמים לכך שאנשים מחכים הרבה זמן לטיפול. אבל אני הוספתי מיטות, וזה דבר שלא נעשה עשר שנים קודם לכן".

ועדיין, אתה יודע, יש תור למומחים, יש מחסור במיטות. תפוסת המיטות בישראל היא הגבוהה בעולם, לא?

"כן ולא. התפוסה הממוצעת אצלנו היא 90%. זה ממוצע שנתי. יש בהחלט ימים שבהם התפוסה עולה. ימים של שפעת, למשל. אבל אי אפשר לבנות מחלקות שיעמדו ריקות במשך השנה".

אני רוצה לשאול אותך על הרפואה הפרטית. יש כיום תחושה שאתה חייב שיהיה לך ביטוח פרטי אם אתה רוצה לקבל שירות, ושבבתי החולים יש יותר ויותר שר"פ (שירות רפואי פרטי).

"אני דווקא תומך בשר"פ. אם יש שר"פ, הרופא נמצא בבית החולים גם ביום שישי, הוא שם אחר הצהריים. אם צריך אותו במחלקה, קוראים לו והוא בא. בלי שר"פ, לא תמצאו רופאים ביום שישי בבתי החולים. השר"פ נותן מענה - במקום שהרופאים ילכו לאסותא או למקום אחר, הם יישארו בבית החולים הממשלתיים. לצערי, לפני שנקבעה חובת החתמת השעון, רופאים רבים הלכו למקומות אחרים".

ועכשיו אתה מכניס גם את התיירות מרפא, שמכבידה עוד יותר על המערכת העמוסה ממילא. זאת לא הפרטה של מערכת הבריאות הציבורית?

"בהחלט לא, ואני אעשה כל שביכולתי כדי לעזור לבתי החולים הממשלתיים. עזרה בבנייה, עזרה בציוד, כל מה שאפשר".

וזה יפתור את משבר האמון עם הרופאים?

"אני חושב שכן. למשל, היה רופא אחד בקופת חולים כללית שהרוויח הרבה מאוד, הוא היה גבוה ברשימת שיאני השכר. נמתחה עליו ביקורת נוקבת בתקשורת, ואני דווקא הגנתי עליו. ראשית, כי הוא עבד בפריפריה. אם הוא היה עובד במרכז, הוא היה מרוויח פי ארבעה, ולכן לא נורא שהוא מרוויח הרבה. שנית, אני חושב שרופא צריך להרוויח, צריך להיות שבע רצון".

"גפני למד ליבה? רביץ למד ליבה?"

שיעור לא מבוטל מתלמידי ישראל לא לומדים כיום את מקצועות הליבה, אף שהם מקבלים מימון מהמדינה. רבים רואים בכך איום על עתידה הכלכלי-חברתי של ישראל.

"כן? אז קחי אותי לדוגמה. אני לא למדתי ליבה. אז מה? זה רע? גפני למד ליבה? רביץ למד ליבה?"

אבל אתם מיעוט בטל. ככלל, החרדים לא עובדים. הם לא לומדים ולא עובדים.

"יש כלל ברזל שאומר שמי שרוצה ללמוד, חייב ללמוד. על זה אנחנו חיים ודבר לא יעזור, אי אפשר לשנות השקפת עולם. מי שרוצה לעבוד שילך לצבא או לאן שהוא רוצה, אין לי בעיה עם זה. אבל דעו לכן, המון חרדים עובדים".

אבל הגישה הזאת לא מקובלת על החילונים, והיא מובילה לפילוג נוראי בעם.

"אין שום פילוג. עובדה, אני סגן שר, ואני חושב שאני די פופולרי, תשאלי את האנשים אם הם מרוצים. לומר לך שהם מרוצים מאורח החיים שלי? יש להם השקפות עולם אחרות. אבל אני עושה את העבודה לשביעות הרצון של כולם. למשל, התחלתי לעשות ביקורי פתע. אף אחד לא עשה את זה לפני. אף אחד לא חשב לבוא ב-1:00 או ב-2:00 בלילה לראות איך עובדת המערכת שלו. זה מראה על אכפתיות".

מה לגבי המרקם החברתי של ישראל? הוא לא מדיר שינה מעיניך?

"אני רגוע ולא רגוע. האשימו אותי כבר בכל כך הרבה דברים, כי אני חרדי. לי יש את אורח החיים שלי, לכם יש את אורח החיים שלכם. אני לא מתערב לכם, שאף אחד שלא יתערב לי".

אבל אתה חי על חשבוננו.

"אני יכול לספר על כל מיני דברים שאתם עושים לציבור שלי. כל מיני דברים. במאזן הסופי לא בטוח שאת תזכי, אני בטוח שאני אזכה".

סגן השר, בממשלה הבאה תרצה להיות שוב סגן שר הבריאות, או שתבחר בתיק אחר?

"בריאות, חד משמעית".

יפה, שר שמרוצה מתפקידו. אנחנו מודות לך מאוד.

בחירות בישראל - לכל הכתבות לחצו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר