ראיון |

יחימוביץ': מס הכנסה מרבי - 50%, למעט בעלי שכר גבוה מ-1.5 מיליון שקל לחודש

יו"ר מפלגת העבודה: "האג'נדה שלי היא העצמה של עסקים קטנים ובינוניים; יש אצלנו שלושה אנשי היי־טק מאוד מצליחים" ■ "מדינה צריכה להתגונן מתחרות פרועה" ■ "הפרטה לא תפחית עלויות השכר בחברת החשמל; יהיו מנהלים ב-1.5 מ' ש' לחודש ומשפחה אחת שתרוויח"

>> נישאת על גלי אהדה יוצאי דופן, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' היא ללא ספק הדמות המרתקת ביותר במערכת הבחירות הנוכחית. ללא ניסיון בתחום הביטחון, וללא ניסיון ניהולי, יחימוביץ' נהפכה לדמות האחת שמצליחה לאיים על בנימין נתניהו: אם לא במרוץ לראשות הממשלה, בוודאי במספר המנדטים שהיא צפויה לגרוף בשם מפלגת העבודה.


להישג הזה הגיעה יחימוביץ' בזכות העובדה שזיהתה כי הנושא הכלכלי־חברתי מטריד כיום את הציבור לא פחות מהנושא הביטחוני־מדיני, ובזכות קו מדיניות כלכלי ברור ושונה מזה של נתניהו. יחימוביץ' היא נציגת הקול הסוציאל־דמוקרטי בישראל, וככזו היא מובילה במידה רבה את הוויכוח הכלכלי כיום. את הוויכוח הזה ניהלנו עם יחימוביץ' בראיון טלוויזיוני ל–TheMarker.


לצפייה בטאבלטים וסמארטפונים לחצו כאן

שלי יחימוביץ', את נציגת הסוציאל־דמוקרטיה בישראל. הסוציאל-דמוקרט הבכיר כיום באירופה, פרנסואה הולנד, הכריז על מס עשירים של 75%. את בעד?


יחימוביץ': "75% זה מס מוגזם. אין לי כוונה להטיל מס כזה. עם זאת, יש אצלנו עיוות גדול מאוד בחלוקה בין מס צודק, חכם, פרוגרסיבי, לבין מס טיפש, לא צודק ורגרסיבי. מס צודק זה מס שמטילים אותו באופן מאוד עמוק על עשירים מאוד, באופן בינוני על מעמד הביניים וכלום על אנשים עובדים עניים".


את מתכוונת למס הכנסה?


"לא רק מס הכנסה. למשל, המאיון העליון של החברות אצלנו - המאוד עשירות, המאוד רווחיות - משלם הכי פחות מס, פחות מס מחברות בינוניות".


את מדברת על ביטול חוק עידוד השקעות הון?


"חס וחלילה. אני מאוד בעד חוק עידוד השקעות הון. אבל יש אצלנו באופן ברור מאוד שיטת מיסוי מעוותת. מה זה מס לא צודק? מע"מ זה מס לא צודק. מאחר שגם אדם מאוד עשיר, גם בן מעמד הביניים וגם אני משלמים אותו דבר על אותו מוצר, ויתרה מזאת, ככל שהכנסתך קטנה יותר אתה משלם יותר מס".


בואי נלך רגע לדברים העיקריים. מס הכנסה מרבי של 50% ומס רווח הון של 25% מקובלים עליך, או שאת חושבת שצריך להעלות את אחד מהם או את שניהם?


"אני מאמינה במס חברות מדורג, כפי שאני מאמינה במע"מ מדורג. מס חברות דיפרנציאלי כמו מע"מ דיפרנציאלי. ככל שהחברה רווחית יותר, ככל שהיא משתמשת יותר במשאבי המדינה, היא צריכה לשלם יותר. המס אצלנו מאוד נמוך, מס החברות אצלנו הוא מהנמוכים ב–OECD.


זה לא מדויק. הוא כמו הממוצע של OECD.


"זה גם לא מדויק. מכיוון שרוב החברות העשירות במאיון העליון משלמות מס אפקטיבי שהוא פחות מ–25%".


מס הכנסה מרבי של 50% - כן או לא?


"50% זה נשמע לי סביר, למעט אולי בעלי שכר גבוה במיוחד של 1.5 מיליון שקל לחודש".


לכמה היית מעלה להם?


"תראי, להגיד עכשיו מספרים זה חסר אחריות".


את נתפשת כאויבת של המגזר העסקי.


"ראשית, לא רק שאני לא אויבת המגזר העסקי, אלא ידידת המגזר העסקי. גם התאחדות התעשיינים, גם העסקים הקטנים והבינוניים ידעו שאני חברתם הטובה ביותר במשך שש שנים בוועדת הכספים. האג'נדה שלי היא העצמה מאוד משמעותית של עסקים וחברות קטנים ובינוניים. בין המתמודדים המובילים למפלגת העבודה יש שלושה אנשי היי־טק מאוד מצליחים - עופר קורנפלד, אראל מרגלית ועומר בר לב - והם נושאים בגאון את הזיהוי הזה".


אני מסתכלת על הקרב שהיה לך עם רמי לוי. לוי הוא איש שמחולל תחרות וצמיחה, והנה, גם בו התנגחת. יש תחושה שאת "נכנסת" ביזמות פרטית.


"חס וחלילה. אני בעד יזמות פרטית. אני בעד שוק חופשי נאור, מתקדם, עם תגמול על רווח ועל הצלחה, ועם איזון ראוי של חלוקת משאבים הוגנת שבו גם למדינה יש מה להגיד.


"בנוגע לרמי לוי, זה בלתי מתקבל על הדעת שהקופאיות אצלו יהיו מנוצלות וזוכות להתעמרות יותר מכל הסקטור הזה בכל החברות האחרות. הן גם לא מגיעות לשכר המינימום לעתים קרובות, ואילו הוא ואשתו ימשכו לעצמם מיליונים רבים של דיווידנד.


"הסידור הזה לא מקובל עלי. הם יכולים להתעשר, ההון הוא מבורך, הכל בסדר. התעשרות של יחידים אינה אומרת עוני מרוד של עובדים"


בתגובה לדברים אמר רמי לוי: "את תגובתי לטענותיה של יחימוביץ' נתתי בהרחבה במאמר שפורסם ב–TheMarker ואני ממליץ לקרוא אותו. חבל לי שיחימוביץ' ממשיכה לפזר הצהרות נטולות כיסוי לצורך קמפיין פוליטי. חבל לי שהיא בוחרת להעליב ציבור של מאות קופאיות שעובדו אצלנו. כמו כן, מהדיווידנד שמחלקת רשת רמי לוי נהנית גם יחימוביץ', שסביר להניח שקרנות הפנסיה שלה וקופות הגמל משקיעות בחברה. לפי טענותיה נראה שאיננה יודעת מהו דיווידנד. אילו היתה יודעת, לא היתה מדברת בצורה כזאת". 


"מחירי המזון האמירו בצורה דרמטית"


יחימוביץ': "אני מזכירה לכן נתון מאוד מאוד חשוב - חצי מהעובדים במדינת ישראל הם אנשים עניים. הדבר הזה מאט צמיחה, מאט שגשוג, מאט צריכה. מכיוון שעובדים עניים צורכים מעט".


חצי מהעובדים?


"חצי מהעובדים הם עובדים עניים".


חצי מהעניים עובדים. הפוך.


"גם זה וגם זה. חצי מהעובדים הם עניים וחצי מהעניים הם עובדים. וכל אחד יודע שמשכר מינימום אי אפשר להתקיים, נקודה".


את מביעה לאורך זמן עמדות עקביות שהן נגד תחרות. בכל מקום שבו יש רפורמה שמגבירה את התחרות ועלולה חס וחלילה לפגוע ב–X עובדים, את מיד מתייצבת נגדה. ראינו את העמדה שלך בנוגע למונופול המלט.


"חס וחלילה. נהפוך הוא. אני חושבת שמה שקרה במדינת ישראל הוא שנגמרה התחרות במידה רבה. הרי אין באמת תחרות. אין באמת שוק חופשי אמיתי. בסופו של דבר, עוצמת הריכוזיות אצלנו יצרה סיטואציה שבה נתח אדיר גם מהעסקים - מהתעשייה פחות - אבל בוודאי מהפיננסים, מופקד בידי מעט מאוד משפחות, ולא קיימת יותר תחרות.


"אני שוב רוצה להדגיש, אני בעד תחרות, אני בעד שוק חופשי, אבל יש למדינה 'סיי'. מדינה צריכה לעתים מאוד קרובות להגן על תוצרתה מפני תחרות פרועה שמחוללת אבטלה בהיקף כל כך גדול, עד שהיא עולה למדינה הרבה יותר מאשר לו היא היתה מייצרת איזשהו בסיס תמיכה בתעשייה כחול־לבן".


ולכן את נגד הורדת מכסים, למשל.


"לא, אני לא נגד הורדת מכסים. ישראל כפופה לאמנות בינלאומיות ולהסכמי סחר והיא צריכה לעמוד בהם. אנחנו מייצאים ומייבאים. אבל אם הורדת מכסים מיידית מחסלת ענף תעסוקה שלם, ומביאה לפיטורי 2,000 עובדים, אנחנו צריכים לחשוב כאן על המחיר שמדינת ישראל משלמת עבור אבטלה מיידית של 2,000 בני אדם שמושלכים לשוק האבטלה, נעשים זקוקים לתמיכה של המדינה, הן בדמי אבטלה, הן בתשלומי העברה.


"איש לא בדק מעולם אם הסרת הפיקוח על המוצרים אכן מייצרת את אותה תחרות נפלאה וגורמת להוזלה. מחירי המזון האמירו בצורה דרמטית, ואומר מבקר המדינה - זה נכון להסיר את הפיקוח כשיש תחרות, אבל לא היתה תחרות - והסרתם פיקוח. כך שאני בעד בדיקה תמידית, רצינית ועמוקה של מה ההשלכות של כל צעד. יש כאן הרגשה לעתים קרובות שמדובר באיזו דת שאומרת שבכל מקרה נסיר את הפיקוח - לא משנה מה התוצאה, לא משנה שהמחירים מאמירים ויוקר המחיה עולה - זאת הדת שלנו, אומרים אלה שמסירים את הפיקוח, וזה מה שיהיה.


"כל מה שהופרט נצבר בידי משפחה אחת"


מבקר המדינה כותב על 5 מיליארד שקל שזרמו ללא הצדקה לפנסיה של עובדי חברת החשמל.


"קודם כל אני בעד ייעול תמיד".


ייעול זה פיטורי עובדים, את יודעת.


"לא בהכרח".


חברה שיש בה 2,000 עובדים מיותרים, לפי כל ההערכות.


"לא בהכרח. לחברת החשמל יש משימות לאומיות כבירות שהיא יכולה לעשות בזיל הזול, אבל בגלל אותו מאבק שמרגילים אותנו להיות בו היא לא מקבלת אותן, כמו למשל הקמת תחנות הכוח הפרטיות שעלתה למדינת ישראל הון תועפות. היא יכלה להשאיר אותן בידי חברת החשמל וזה היה עולה פחות.


ואז בכלל אין תחרות לעולם.


"במדינת קצה מוקפת אויבים שתלויה במקורות האנרגיה של עצמה, אני בוודאי לא רוצה שמונופול יעבור מהמדינה לידי משפחה אחת. התהליכים שעברנו עד עכשיו מעידים באופן די ברור שההעברה של כל מה שהופרט וכל מה שהועבר לידיים פרטיות בסופו של דבר נצבר בידי משפחה אחת. יש מתווה הפרטה של חלק מההולכה ושל תחנות הכוח, והדבר הזה הוא לגיטימי, ובלבד שהוא יהיה מבוזר בין כל מיני אנשים. אלא שזה זורם למקום אחד בלבד, תמיד לחברה בת של החברה לישראל, ואני ישבתי בדיונים".


אבל עקב אכילס של חברת החשמל כיום זה עלויות העובדים שלה ו־ועד מאוד מאוד חזק, שלא מאפשר לחברה להתנהל בצורה הגיונית.


"זה נכון, ויש מקום להתייעלות בחברת החשמל, ועכשיו תארו לעצמכן את חזונם של המפריטנים הגדולים שחברת החשמל תופרט לידי החברה לישראל".


אבל שלי, את מתחמקת. אנחנו מדברים כרגע על עובדי חברת החשמל. ועד העובדים הכוחני, שמעבר לכל ספק מקבל הטבות שכר שאינן מגיעות לו. מה אנחנו עושים בנדון?


"קודם כל, עלויות החשמל, כמה שעולה החשמל במדינת ישראל, אחוז עלות השכר ממנו הוא 10% בלבד. בואו נקרא לדברים בשמם. והיה וחברת החשמל, לחזונם של המפריטנים, תופרט, עלויות השכר לא יפחתו, פשוט חלוקת השכר תהיה שונה. במקום מנהלים ב–50 אלף שקל לחודש יהיו מנהלים ב–1.5 מיליון שקל בחודש, תהיה משפחה אחת שתגרוף את הונה של חברת החשמל, שכיום היא חברה לאומית. 10,000 עובדים מרוויחים כיום להערכתי פחות מאשר הרבה מאוד אנשים אמידים במדינת ישראל, מרוויחים שכר ממוצע במשק".


ממוצע השכר בחברת החשמל הוא יותר מ–20 אלף שקל.


"ממוצע השכר הוא 17 אלף שקל, ואז במקום 10,000 עובדים עם ממוצע של 17 אלף שקל יהיו 10,000 עובדים שהם עובדי קבלן, עם דרג מנהל של 1.5 מיליון שקל בחודש, ועם בעלים שאין להם גם אינסנטיב ‏(תמריץ‏) לאומי להשביח את החברה ואת התשתיות שלה, כי האינסנטיב יהיה רווח.


"עכשיו, אני אומרת לכן שגם מי שמבקש להפריט את חברת החשמל אומר שבסופו של יום, אחרי תהליך הפרטה, מחירו של החשמל יהיה גבוה יותר. בזה אף אחד לא כופר, כך שבסופו של יום גם הצרכן לא ייצא נשכר.


"ואני רוצה לומר כאן משהו עקרוני. עבודה מאורגנת, שאני מאוד תומכת בה, היא אחד הכלים המשמעותיים לביזור של הון ומשאבים, והיא חסם במעבר של ההון מהרבים אל המעטים. אם יש לי 40 אלף עובדים שמשתכרים שכר טוב, נאמר של 12 אלף שקל בחודש ממוצע, במקום בעל הון אחד שיש לו מיליארדים רבים ו–10,000 עובדים שמרוויחים שכר מינימום, אני מעדיפה חלוקה כזאת של ההון שהיא טובה יותר למשק, היא מגינה יותר על מעמד הביניים, כי אנחנו מדברים על מעמד ביניים קלאסי.


"ולכן בעיני לא רק שעבודה מאורגנת היא לא כמו הטייקונים, אלא היא בדיוק אותו חסם בריא של שוק חופשי במעבר לא מבוקר של ההון אל המעטים".


"אף אחד לא 
פטור מלעבוד"


מה עמדתך בנוגע לחוק טל?


"אני חושבת שהמתווה שאני מציעה אותו, והוא מתווה של גיוס כל מי שאינו לומד לצבא, יביא לגיוס מאסיבי הרבה יותר של צעירים חרדים מכל מתווה אחר. זה הדבר הראשון. והדבר השני - אתגר החדרתם של החרדים לשוק העבודה. זה אתגר משמעותי ביותר, שאני מתכוונת לקחת אותו על עצמי. זה אחד האתגרים הגדולים ביותר לפתחה של החברה הישראלית, להפוך את החרדים לאוכלוסייה עובדת, משלמת מס, לייצר עבורם מסלולי תעסוקה, לעודד תעסוקה".


מי שלומד, לשיטתך, פטור משירות צבאי ופטור מעבודה?


"פטור מעבודה לא. אף אחד לא פטור מעבודה".


אבל הוא לומד.


"אף אחד לא פטור מעבודה. גם לומדים יכולים לעבוד, ואני בעד הקטנה מאסיבית של כמות הלומדים. אני בטוחה במתווה שאני מציעה, והוא גיוס תחילה של אלה שאינם לומדים".


אבל זה קיים כיום.


"זה לא קיים כיום. כיום פשוט לא מגייסים חרדים, נקודה".


לא נכון, זה קיים גם כיום.


"גיוס כאלה שאינם לומדים יביא לגיוס הרבה יותר מאסיבי מכל המתווים שהוצגו באחרונה, בין אם מתווה פלסנר ובין אם מתווה בוגי יעלון. אני בטוחה שבכוחי, בדרכי שלום והידברות, להביא לגיוס מאסיבי של חרדים, יותר מאשר בכל דרך של התכתשות וזריעת רטוריקה של שנאה. בסופו של דבר אנחנו צריכים לחיות יחד תחת כיפת השמים הזאת".


אחת הטענות כלפייך היא שמעולם לא ניהלת. איך אפשר לעבור מלא לנהל אף פעם ללנהל גוף מורכב כמו מדינה?


"הנהגה היא לא ניהול. הנהגה היא הנהגה. היא יכולת להוביל ציבור בדרך מסוימת. מעולם גם לא חוקקתי לפני שנכנסתי לכנסת, ואני חושבת שאני אחת המחוקקות האפקטיביות ביותר אי פעם בתולדות הכנסת. אפילו כחברת כנסת הובלתי תהליכים משמעותיים יותר מרוב השרים. יכולת הביצוע שלי היא מאוד גבוהה. בסופו של דבר, מי שבוחר מנהיג בוחר דרך, בוחר חזון, בוחר אדם שהוא מאמין בערכיו".


כלומר לניסיון אין משמעות?


"בוודאי שיש משמעות לניסיון, אבל אני לא חושבת שהציבור יעדיף ללמוד ממי שיש לו ניסיון רע מאוד בקבלת החלטות. תראו עכשיו את אופן קבלת ההחלטות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את החריגה מיעד הגירעון, את העובדה שהרפורמה במס זכתה לגינויים מכל עבר, מסטנלי פישר עד OECD, ועלתה למשק הישראלי 10 מיליארד שקל. ניסיון רע הוא לא בהכרח ניסיון עודף, וכיום אנחנו בעידן שבו, מה לעשות, יש גוף אחד שקובע מי ינהיג אותו, והגוף הזה הוא הציבור. והציבור נותן בי אמון. זאת עובדה.


"מפלגת העבודה בראשותי כיום נמצאת במקום שהיא לא היתה בו כבר הרבה מאוד זמן, היא המפלגה השנייה בגודלה, יש לה פוטנציאל וקריאת תגר על נתניהו מאוד משמעותיים. כנראה שהציבור מאמין בדרך שאני מובילה, ואני מבטיחה לא לאכזב אותו".


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"