הטעויות של שלי יחימוביץ'

הנתונים הקיימים סותרים כמה מטענותיה של יו"ר מפלגת העבודה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

במהלך הראיון עמה טענה שלי יחימוביץ' כי 50% מהעובדים בישראל עניים. כשנשאלה אם היא מתכוונת לנתון ההופכי - 50% מהעניים גם עובדים - השיבה יחימוביץ': "גם וגם. 50% מהעובדים עניים ו-50% מהעניים עובדים".


לפי נתוני דו"ח העוני של הביטוח הלאומי רק 13% מהעובדים בישראל הם עניים. הנתון ההופכי הוא הנתון המדויק - 50% מהעניים גם עובדים. בראיון טענה יחימוביץ' כי מס החברות בישראל הוא הנמוך ביותר בעולם, ודחתה את הצעת התיקון של TheMarker בנושא, לפיה מס החברות בישראל דומה לממוצע OECD. הנתונים הם שמס החברות בישראל הוא 25%, כמעט זהה למס החברות הממוצע ב–OECD - 26%.


בנוסף טענה יחימוביץ' כי הבעיה היא במס החברות האפקטיבי, שהוא מהנמוכים בעולם. ההבדל בין מס החברות האפקטיבי ובין מס החברות המלא בישראל נובע כמעט כולו מחוק עידוד השקעות הון, שנותן הטבות מס לחברות יצוא גדולות. לפי תחשיבי מינהל הכנסות המדינה, מס החברות האפקטיבי בישראל - בשל ההשפעות של חוק עידוד השקעות הון - הוא כ-20%.


בניגוד לטענתה של יחימוביץ', אין נתוני השוואה בינלאומיים למס החברות האפקטיבי, משום שרק מדינות מעטות מחשבות ומפרסמות את הנתון הזה. השוואה שעשה TheMarker למס החברות האפקטיבי בארה"ב ובקנדה, שתי מדינות שמפרסמות את הנתון באופן קבוע, העלתה כי מס החברות האפקטיבי שם נמוך משמעותית מזה שבישראל.


הערה אחרונה נוגעת לשכר עובדי חברת החשמל: שכרם הממוצע אינו 17 אלף שקל בחודש, אלא 21 אלף שקל בחודש ‏(לפי נתוני הממונה על השכר באוצר ל–2010‏). השכר הזה מציב את עובדי חברת החשמל בעשירון העליון של בעלי השכר בישראל - הרבה מעבר למעמד הבינוני. אגב, מעניין לציין כי השכר החציוני בחברת החשמל הוא כ-20 אלף שקל, משמע שכמעט כל עובדי החברה נמצאים ברמות השכר האלה.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים