נפתלי בנט מחפש כותרות - על גבה של יחימוביץ'

מי העובדים החזקים שהתאגדו באחרונה ועליהם בנט מקונן: נערה בת 16 שעובדת בבורגר ראנץ' בשכר של 17.39 שקל בשעה

עמית בן צור
עמית בן צור

נפתלי בנט מזיע. הוא התאמץ למצוא את הכותרת שתביא אותו לידיעת הציבור. ומה השיטה בימים אלה? הוא זיהה שקבוצה גדולה של דתיים לאומיים מתונים מזדהים עם השקפת עולמה הערכית והכלכלית של יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', ומתכוונים להצביע לה ולא לבית היהודי, והחליט לתקוף את יחימוביץ' (נפתלי בנט נגד ההסתדרות ויחימוביץ': "נכנעים לוועדים על חשבון החלשים", 11.10, TheMarker). היא מעניינת, היא מובילה, היא מאתגרת, היא מייצרת רגשות, היא אידיאולוגית, היא מנהיגת העתיד - ולכן כל תקיפה שלה בימים אלה זוכה לכותרת.

בנט פתח את התיק הקטנטן שצייד אותו בו בנימין נתניהו, שבנט שימש כראש המטה שלו. אותו תיק שנתניהו מסתובב אתו כבר יותר מ-15 שנים. התיק מכיל שתי סיסמאות, שהן נשק יום הדין של נתניהו ותלמידיו כשהם נאלצים להתמודד עם ביקורת על התפישה הכלכלית המיושנת שלהם. שתי הסיסמאות הן "ספרד-יוון, יוון-ספרד" (המדינות משתנות בהתאם לתקופה); ו"הוועדים הגדולים". בנט שלף את הסיסמה, ואכן - זכה לכותרת.

מי הם הוועדים החדשים שהתאגדו בהסתדרות בשנתיים האחרונות? תכיר, בנט: 1,500 נערים העובדים בבורגר ראנץ'; ארגון העיתונאים; ועובדי פלאפון שעומדים בפני סכנת פיטורים, לאחר שהחברה העניקה שכר עתק למנכ"ל וחלבה דיווידנדים. סך הכל: 40 אלף עובדים שהחליטו להתאגד ב-50 מקומות עבודה. אלה העובדים החזקים שעליהם בנט מקונן: הנערה בת ה-16 שעובדת בבורגר ראנץ' בשכר של 17.39 שקל בשעה.

בנט חף מהבנה של עולם העבודה. אז הנה שיעור ראשון קצרצר: עובדים חלשים לעולם יצטרכו משענת של עובדים חזקים. אם כל העובדים יהיו חלשים - אף עובד לא יעז להיאבק על תנאי עבודתו. האם החזון של בנט הוא מדינה שבה כולם עובדי קבלן? או שמטרתו היא שבמקום ש-50% מהעניים יהיו אנשים עובדים (הישג אומלל של עשור נתניהו) - 100% מהעובדים יהיו עניים?

בנט שואל "למה יחימוביץ' לא פועלת לטובת אזרחי ישראל, אלא לטובת הוועדים החזקים?". בואו נבדוק עבור מי יחימוביץ' קצרה הישגים: ביטול השלילה האוטומטית של קצבת הבטחת הכנסה מעובד עני שמחזיק ברכב בשווי נמוך (עובדים חזקים אמרנו?); יצירת 1,000 מקומות עבודה חדשים בפריפריה באמצעות חיוב הצבא, המשטרה והשב"ס לרכוש טקסטיל בישראל (ועדים חזקים אמרנו?); מעסיק שפיטר עובד ושכר אותו מחדש בתוך תקופה של חצי שנה יהיה חייב בתשלום פיצויי פיטורים - למניעת פיטורים מחזוריים (חזקים כבר אמרנו?); חיוב הנפקת תלושי שכר במלים מובנות וברורות, לרבות פירוט של כל רכיב אפשרי בשכר, כל זכות, כל הטבה וכל הורדה שנעשית בשכרו של העובד (עובדים חזקים, ועדים חזקים. זוכרים?); ועוד רשימה ארוכה של יותר מ-40 חוקים שיחימוביץ' חוקקה בשש שנות עשייה פרלמנטרית.

בנט טוען כי הוא לא "ביביסט", כלומר לא אולטרה-קפיטליסט. כדאי שבנט ילמד את ההיסטוריה של המפד"ל ויחשוב אם הוא ממשיך דרכם של אנשי הפועל המזרחי או אולי דווקא של מנכ"ל בנק המזרחי.

יחימוביץ' מציעה תקוה לחברה הישראלית. אנחנו לא חייבים להיות ראשונים בעוני, ראשונים בפערים החברתיים ואחרונים בהשקעה באזרחים. מדינת ישראל, שהפועל המזרחי ותנועת העבודה היו שותפות להקמתה, מתוך חזון משותף של כלכלה הוגנת וחברה צודקת, יכולה לחזור להיות מדינה שלכל אזרחיה טוב לחיות בה. גם לחלשים, גם למעמד הביניים וגם לחזקים. נתניהו ובנט מפחדים שזה עלול עוד לקרות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב שימש בעבר ראש המטה של ח"כ שלי יחימוביץ'

נפתלי בנטצילום: קובי קלמנוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן