"אני סולחת לך": כך העמידה יו"ר הקואליציה עידית סילמן את מיקי זוהר במקומו

לרגע, האלימות המילולית וההקטנה שספגה יושבת ראש הקואליציה עידית סילמן מפי מיקי זהר ("תעני לי כמו ילדה טובה") גרמה לה להתקפל , אבל היא התאוששה, גייסה את חז"ל, וענתה לו במסר חד וברור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הקואליציה סילמן וח"כ זוהר בישיבת הוועדה המסדרת. התקשה לבקש סליחהצילום: נועם מושקוביץ / דו

בסיפורי האגדות נשים מחונכות להיות ילדות טובות, יפות ושתוקות. שלגייה, היפהייה הנרדמת, סינדרלה ורפונזל סגורות בבתים ובטירות, עושות את מה שמצופה מהן ולא משמיעות את קולן גם כשהעולם מתאכזר אליהן. הן פסיביות ומחכות לנסיך שיבוא לגאול אותן. המיתוסים המיזוגיניים האלה המוצגים לילדות ולילדים דורות על גבי דורות, גורמים עד היום לגברים לצפות מנשים להתנהג כילדות טובות וממושמעות.

יו"ר הקואליציה עידית סילמן בישיבת הוועדה המסדרת, 28 ביוני. גייסה את חז"לצילום: נועם מושקוביץ / דו

השבוע בוועדה המסדרת, ב-28 ביוני, יו"ר הקואליציה עידית סילמן נזפה בח״כ מיקי זוהר שאיחר ואף הרעיש: ״אתה שואל אותי באיזה סעיף אנחנו אחרי שאתה מאחר? לא! אתה תשאל את מי שיושב לצדך!״

זוהר תקף ואמר: ״מי את בכלל! את תעני לי כמו ילדה טובה!״

דוד ביטן בדיוני הוועדה המסדרת. הגיב בהומור, שהתקבל בחיוב אצל סילמן צילום: נועם מושקוביץ / דו

לרגע, סילבן מעדה בלשונה וחזרה על המשפט המקטין והדוחה של זוהר: ״ממש, לא, אני לא אענה לך כמו ילדה טובה!״ הדבר שהכי כדאי במצבים כאלה הוא להימנע מחזרה על המלים המקטינות והמזלזלות שמשסים בנו, אך קשה מאוד לעשות זאת בזמן אמת.

המשך דבריה היה מצוין – היא דיברה בגוף ראשון שמעיד על יוזמה, וענתה מיד במשפט קצר בעל מסר ברור שהעמיד אותו במקומו: ״ממש לא. אתה מאחר לוועדה?! מיקי קראתי אותך לסדר פעם ראשונה!״, והיכתה בפטיש. ״אתה מאחר לוועדה ומפריע באמצע. תתבייש חבר הכנסת מיקי זוהר״.

בהמשך זוהר, שעד לא מזמן ישב בכיסא היו״ר שלה, התנצל לפניה בטון מרוכך ובשפת הגוף שהעידו כי הוא מתבייש במעשיו ומתקשה לבקש סליחה. ברוח טובה סילבן עזרה לו, ואמרה: ״אה, שדיברת לא יפה״.

״כן,״ הוא אמר והשפיל את מבטו.

״אני סולחת לך״, היא סיכמה, קיבלה את התנצלותו והוסיפה בתבונה ממדרש חז״ל (שבת פח: גיטין לו): ״הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים״.

מהיציע היה אפשר לשמוע את ח״כ דוד אמסלם, שהשתמש בהומור כדי למסגר את הסיטואציה וחתם אותה באומרו  ״בפעם אחרונה שהוא העליב ככה חברת כנסת היא נהיתה שרה!"

סילמן נענתה לדברי אמסלם בחיוך גדול ובחיזוק מעולם הסלנג, ואמרה: ״הופהההה...״ וכל העניין נגמר ברוח טובה.

על זה נאמר, "ילדות טובות", כדוגמתה של סילמן לומדות לאכול ׳לא׳ לארוחת בוקר, ומצליחות עם הזמן להחדיר לארגון תבניות התנהגות ניהול נשיות נעימות ומשפיעות יותר. עלי והצליחי!

ד״ר מישל שטיין טיר, בעלת "האקדמיה לרטוריקה", מנהלת את התוכנית לאמנות הרטוריקה במרכז הבינתחומי בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker