150 אלף מצביעי ליכוד עברו צד. למי הם הצביעו - ומי הזוכות של הרגע האחרון

לפי סקר של מכון סמית, 19% מהמצביעים החליטו רק ביום הבחירות למי להצביע - השיעור הגבוה ביותר מכל הסקרים שביצע המכון בשלוש מערכות הבחירות האחרונות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזת בחירות של הליכוד בירושלים
כרזת בחירות של הליכוד בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

קרוב ל-150 אלף ממצביעי הליכוד בבחירות הקודמות בחרו להצביע הפעם בעד מפלגות המכריזות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו יכול להמשיך בתפקידו. זהו אחד הנתונים המעניינים שעולים מסקר שביצע מכון סמית ביום הבחירות. לפי הסקר, הליכוד איבד כ-50 אלף קולות לטובת כחול לבן ויש עתיד; ועוד כ-100 אלף קולות למפלגת תקווה חדשה - משמע הליכוד איבד 2.7 מנדטים לטובת מפלגתו של גדעון סער.

עוד עולה מהסקר כי הליכוד איבד כ-2 מנדטים נוספים לטובת מפלגת ימינה ועוד 1.7 מנדטים עברו לציונות הדתית. כנגד אובדן הקולות הזה, כ-42 אלף קולות עברו מכחול לבן לליכוד - והעניקו לבנימין נתניהו קצת יותר ממנדט.

מכון סמית ביצע לאורך מערכת הבחירות סקרים עבור מפלגת הליכוד, אך הסקר הנוכחי לא בוצע בהזמנת מפלגה כלשהי. הוא התבסס על ראיונות שנערכו בקרב מדגם של כ-1,740 איש שהצביעו ביום הבחירות (ראיונות טלפוניים ופאנל אינטרנטי), במטרה לבדוק כיצד השתנתה ההצבעה בהשוואה לבחירות הקודמות במארס 2020. לפי הסקר, רק כ-74.5% ממצביעי הליכוד בבחירות במארס 2020 הצביעו שוב למפלגה - שווה ערך ל-28 מנדטים.

במהלך הקמפיין העריכו בתוך הליכוד כי המפלגה עשויה לקבל קרוב ל-2 מנדטים בקרב הציבור הערבי. התחזיות האלו כשלו ברגע האמת. מנתוני הסקר עולה כי הליכוד ויתר הגוש התומך בהישארותו של נתניהו בשלטון קיבלו כמנדט מהציבור הערבי. מה שבזמנים אחרים היה נראה כהישג מרשים, מהווה אכזבה מסוימת בבחירות הנוכחיות.  

מצביעי כחול לבן 2020 - איפה הם היום?

בבחינת הנתח הגדול שעליו התמודדו המפלגות במערכת הבחירות - זה של כ-1.3 מיליון ישראלים שהצביעו לפני שנה עבור כחול לבן - עולה כי פחות ממחצית ממצביעי כחול לבן בבחירות הקודמות, 44.6%, הצביעו הפעם ליש עתיד. מדובר על כ-543 אלף קולות, השווים בערכם לכמעט 15 מנדטים - ומהווים כיום כ-83% ממצביעי יש עתיד.

רק כחמישית ממצביעי כחול לבן לפני שנה, 19.4%, הצביעו הפעם לבני גנץ. מדובר על 6.4 מנדטים שקיבל גנץ מקרב תומכיו לשעבר. כעשירית, 11.1%, ממצביעי כחול לבן במארס 2020 הצביעו הפעם לגדעון סער והעניקו לו 3.7 מנדטים.

גנץ בכפר סבא ביום הבחירות, השבועצילום: הדס פרוש

בנוסף, כפי שמעיד מנכ"ל מכון סמית, רפי סמית, חלק מהצלחת מפלגת העבודה נובע מכך שכ-112 אלף מצביעי כחול לבן בבחירות האחרונות הצביעו הפעם למפלגת העבודה - שווה ערך לכ-3 מנדטים או כ-42% מהמצביעים למפלגת העבודה בבחירות הנוכחיות.

עוד מנדט מהשאריות של כחול לבן הגיע לאביגדור ליברמן: כ-36 אלף קולות עברו מכחול לבן לישראל ביתנו. שני שליש מנדט משאריות מפלגתו של גנץ נפלו בחיקו של נפתלי בנט: כ-24 אלף קולות עברו מכחול לבן לימינה.

אני מרכז? בחיים לא

בכל הנוגע לגורל קולות מפלגת העבודה-מרצ-גשר, עולה כי 43% מאלו שהצביעו למפלגה בהובלת עמיר פרץ לפני שנה, הצביעו למפלגה בראשות מרב מיכאלי - 115 אלף קולות, שווה ערך ל-3.1 מנדטים. עוד 19 אלף קולות עברו לכחול לבן - שווה ערך לכחצי מנדט. מרצ, שהתמודדה הפעם בנפרד, קיבלה 38% ממצביעי המפלגה המשותפת מלפני שנה, משמע 101 אלף קולות או 2.8 מנדטים.

יו"ר ימינה נפתלי בנט החליט במערכת הבחירות הנוכחית לרוץ בנפרד מבצלאל סמוטריץ' והציונות הדתית, בניסיון להביא אליו קולות חילוניים ממחנה הימין הרך. מהצד השני, הוא ניסה להתנער ממחנה המרכז כשהכריז כי לא יישב בממשלה שינהיג יאיר לפיד. לפי הסקר של סמית, 51% מאלו שהצביעו למפלגה של בנט לפני שנה הצביעו לה שוב היום: משמע 123 קולות, שווה ערך ל-3.3 מנדטים. סמוטריץ' משך אליו כשליש ממצביעי ימינה לפני שנה אל הציונות הדתית - שווה ערך ל-2.2 מנדטים.

הציונות הדתית קיבלה עוד 60 אלף קולות, 1.5 מנדטים, ממצביעי עוצמה יהודית בבחירות האחרונות ומהמגזר החרדי. המפלגות החרדיות שמרו על כוחן כאשר 86% ממצביעי ש"ס הצביעו לה שוב וכ-82% ממצביעי יהדות התורה הצביעו שוב למפלגתם.

בישראל ביתנו קצת פחות מ-60% ממצביעיה לפני שנה הצביעו עבורה שוב - משמע כ-145 אלף קולות, כמעט 4 מנדטים. כחמישית מתומכיו של ליברמן,  כ-18%, עברו להצביעו לגדעון סער - כ-47,500 קולות, שווה ערך ל-1.3 מנדטים. כעשירית מתומכי ליברמן, 11.7%, עברו להצביע לימינה של בנט, משמע קצת פחות ממנדט.

מרב מיכאלי במטה מפלגת העבודה צילום: מוטי מילרוד

מחליטים בדרך לקלפי

לבסוף, על רמת המתח בבחירות האלו וכיצד הוכרעו רק ברגע האחרון, מעידה העובדה שכאחד מכל חמישה נשאלים, 19%, אמר שהחליט רק ביום הבחירות - בקלפי או בדרך לקלפי - למי להצביע. לפי סמית, מדובר בשיעור הגבוה ביותר של משיבים בדרך זו בכל הסקרים שביצע המכון בשלוש מערכות הבחירות האחרונות.

כחול לבן היא אחת הזוכות של הרגע האחרון. מחצית ממצביעי המפלגה החליטו להצביע עבורה רק בשלושת הימים שלפני הבחירות. רבע ממצביעי המפלגה, 26%, ציינו שהחליטו סופית לתמוך במפלגה רק ביום הבחירות.

גם העבודה זכתה בחלק ניכר ממצביעיה ברגע האחרון. שליש ממצביעיה, 31%, החליטו לתמוך בה סופית ביום הבחירות. גם חמישית ממצביעי מרצ, 21%, החליטו לתמוך בה סופית רק ביום הבחירות.

זאת, בזמן שבקרב מצביעי הליכוד רק 7% החליטו סופית להצביע עבורה ביום הבחירות ועוד 4.5% ביומיים-שלושה האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker