האוצר פירסם נוהל לעבודת הלוביסטים מול הפקידים - יתר משרדי הממשלה נותרו מופקרים

בשנתיים האחרונות הכנסת הושבתה לצורך ארבע פגרות בחירות - ומרכז הכובד של השדלנים עבר למשרדי הממשלה, שהמשיכו לפעול כסדרם ■ משרד האוצר הוא הראשון להסדיר זאת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוביסטים במהלך הדיון בחוק שטרום
חגי עמית
חגי עמית

בשנתיים האחרונות, שבהן הכנסת הושבתה לצורך לא פחות מארבע פגרות בחירות, מרכז הכובד של השדלנים עבר למשרדי הממשלה, שהמשיכו לפעול כסדרם. כעת במשרד האוצר מבקשים להסדיר זאת, בעוד יתר משרדי הממשלה עדיין לא פועלים בעניין. 

לפני כשבוע פירסם היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, נוהל במטרה להסדיר את עבודת פקידי המשרד מול לוביסטים. ולפיו פגישה של עובד המשרד עם שדלן - בין אם היא נעשית בנוכחות לקוחו של השדלן ובין אם לא - תיערך רק בתיאום מראש של נושא הפגישה ותעסוק רק בו. העובד יוודא טרם הפגישה מיהו הלקוח אותו מייצג השדלן ומיד לאחריה יעביר לממונה עליו רישום של מועד הפגישה, פרטי השדלן שהשתתף בה ופירוט קצר בדבר נושא הפגישה ותוכנה.

אם הפגישה כללה התחייבות של העובד כלפי השדלן, גורם חוץ או צד שלישי כלשהו, על העובד לציין בדיווח את תוכן ההתחייבויות - ולהעביר את הדיווח לממונה עליו ואל היועץ המשפטי של המשרד.

לפי הנוהל, גם פגישה של עובד עם עורך דין המייצג את ענייניו המשפטיים של הלקוח תיערך בנוכחות הגורם הרלוונטי מהלשכה המשפטית. בנוסף, כל ראש אגף באוצר ימנה אחראי לתיעוד פגישות עם שדלנים.

בשנתיים האחרונות מרכז הכובד של השדלנים עבר למשרדי הממשלה שהמשיכו לפעול כסדרםצילום: אמיל סלמן

עוד קובע הנוהל כי כשעובד המשרד מתחיל בעבודת מטה לצורך קבלת החלטה, המתבססת על בקשה של שדלן, הוא ידווח על כך ללשכה המשפטית וייוודא כי לכלל הגורמים הנוגעים לסוגיה ניתנה הזדמנות להציג את עמדתם בפניו – ובהם נציגי הגופים המסחריים, ארגונים ציבוריים ומכוני מחקר.

"דרוש חוק לוביסטים מלא"

בימים כתיקונם מרכז הכובד של פעילות הלוביסטים הוא בכנסת. שם פעילותם מוסדרת על ידי "חוק הלוביסטים", שנחקק ב-2008, ומחייב את הלוביסטים להירשם במשכן לצורך קבלת היתר, לחשוף את שמות לקוחותיהם, לענוד תג כתום ולהירשם בוועדות הכנסת. פעילותם במשרדי הממשלה ומול גופים ממשלתיים אחרים אינה מוסדרת באופן זה. 

כבר בתחילת 2018 דיווחה הלשכה המשפטית במשרד האוצר ליו"ר ועדת השקיפות דאז, ח"כית סתיו שפיר מהמחנה הציוני - שהפעילה לחץ משמעותי כדי שהנושא יוסדר - כי היא מגבשת את הנוהל המדובר. עם זאת, רק עתה הוא הופץ. כעת הוא תקף רק למשרד האוצר, כך שיתר משרדי הממשלה נותרו מופקרים לפעילות לוביסטים ללא פיקוח. 

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, מסר בתגובה לפרסום הנוהל כי "העמותה מברכת את משרד האוצר על היענותו לבקשתנו ולבקשת ועדת השקיפות של הכנסת, ועל עמידתו בהבטחה לפרסם נוהל מפגשים עם לוביסטים. אנו קוראים למשרד האוצר לפרסם לציבור את כלל הנתונים הנאספים על מפגשים עם לוביסטים, ולכל שאר משרדי הממשלה ללכת בדרך זו. כמובן שהפתרון הנכון והמלא הוא שהמחוקק יעביר חוק לוביסטים מלא המעגן גם את הסוגיה הזו בחקיקה ראשית".

מלובי 99 נמסר: "אנו מברכים את משרד האוצר על פרסום הנוהל שסייענו בגיבושו, שיסייע להיאבק בתופעת ההון-שלטון ובפעילותם של הלוביסטים באין מפריע מול משרדי הממשלה. אחרי שראינו כי הסיכוי להעביר הצעת חוק שתסדיר את הנושא בחקיקה קטן מאוד, החלטנו להתמקד בכיוונים נוספים. הנוהל הזה הוא פרי דיון שיזמנו בוועדה לביקורת המדינה ב-2018 ומגעים שהיו לנו עם משרד האוצר לחריו, ומאמץ עקרונות רבים שהמלצנו עליהם. אנו קוראים למשרדי ממשלה נוספים לאמץ את הנוהל, שמסייע להשקיף ולצמצם השפעה של אינטרסים זרים על החלטות שמשפיעות על הציבור הרחב".

מלובי 99 נמסר: "אנו מברכים את משרד האוצר על פרסום הנוהל שסייענו בגיבושו, שיסייע להיאבק בתופעת ההון-שלטון ובפעילותם של הלוביסטים באין מפריע מול משרדי הממשלה. אחרי שראינו שהסיכוי להעביר הצעת חוק שתסדיר את הנושא בחקיקה קטן מאוד, החלטנו להתמקד בכיוונים נוספים. הנוהל הזה הוא פרי דיון שיזמנו בוועדה לביקורת המדינה ב-2018 ומגעים שהיו לנו עם האוצר לאחריו, ומאמץ עקרונות רבים שהמלצנו עליהם. אנו קוראים למשרדי ממשלה נוספים לאמץ את הנוהל, שמסייע להשקיף ולצמצם השפעה של אינטרסים זרים על החלטות שמשפיעות על הציבור הרחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker