גמליאל נגד שטייניץ: דורשת לעכב את הצטרפות ישראל לפורום הגז האזורי

שר האנרגיה חתם בספטמבר על חוקת הפורום, שנועד לקדם שיתופי פעולה בתחום הגז ■ כעת טוענת גמליאל כי החוקה לא כוללת התייחסות לנושאים סביבתיים, ודורשת לנהל על כך דיון בממשלה ■ שטייניץ בתגובה חריפה: "טענות מגוחכות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלצילום: אלכס קולומויסקי

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, דורשת לעכב את אישור חוקת פורום הגז המזרח תיכוני - יוזמה שהוביל שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ובה חברות איטליה, יוון, ירדן, ישראל, מצרים, קפריסין והרשות הפלסטינית. ההתנגדות של גמליאל למהלך עשויה למנוע את אישור חוקת הפורום באופן אוטומטי, ותדרוש דיון בממשלה בנושא.

ב-13 בדצמבר הונחה על שולחן הממשלה בקשה לאישור הצעת מחליטים שלפיה הממשלה תאשר את תקנון הפורום (EMGF). המועד האחרון להגשת הסתייגויות למהלך הוא היום (א'), ולכן שלחה גמליאל מכתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, שבו הביעה את הסתייגותה מהמהלך ותדרוש דיון בנושא.

במכתב, שהגיע לידי TheMarker, כתבה גמליאל לברוורמן: "אני מגישה את הסתייגותי להצעת המחליטים בנושא אשרור חוקת פורום הגז המזרח תיכוני שהוגשה על ידי שר האנרגיה, ומבקשת שלא לתת לה תוקף עד לדיון סדור במליאת הממשלה".

גמליאל טענה כי בתקנון של מסמך יסוד הפורום לא צוין כיצד הפורום מתכוון לתרום ולסייע להתמודדות עם משבר האקלים. "לשימוש בגז טבעי תרומה קריטית לפליטות גזי החממה ומשבר האקלים, וללא פעולה משמעותית בתחום הזה לא ניתן יהיה להתמודד עם המשבר", כתבה.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, במפגש להקמת פורום הגז האזורי בקהירצילום: Amr Nabil/אי־פי

גמליאל דורשת לכלול בחוקת הפורום "מחויבות ברורה להפחתת פליטות ולפיתוח טכנולוגיות להפחתת הנזקים הסביבתיים, בין השאר מפליטות גזי החממה ומתהליכי ההפקה הייצור, השינוע והשימוש בגז הטבעי. חוקת הפורום כוללת אך ורק סעיפים הנוגעים לקידום הקמת תשתיות ופיתוח משק הגז, בעוד המחויבות של ישראל שונה לחלוטין".

נגד הרשות הפלסטינית

גמליאל התייחסה גם להכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על המחויבת של ישראל להפסיק להשתמש לחלוטין במוצרי דלק פוסילי עד 2050 ולעבור להשתמש באנרגיה ממקורות מתחדשים – צעד שהכריזו עליו מדינות רבות, אך לדעת גורמים בתחום יהיה קשה להשיגו. לפי התוכנית הממשלתית, ישראל צפויה להגיע לרף של 30% ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2030, לעומת פחות מ-10% כיום. בנוסף, ישראל צפויה לאסור על יבוא מכוניות בעלות מנוע בעירה פנימית עד 2035.

"הרצון להקים פורום שיתאם את הפעילות בתחום הגז באזור הוא מובן. ואולם יש לתת ביטוי ברור בחוקת הארגון, למחויבות הבינלאומית של ישראל לעמידה ביעדי הפחתת הפליטות בהסכמי האקלים, ולהצהרות ראש הממשלה בנושא", כתבה גמליאל.

בתחום המדיני, תקפה גמליאל את העובדה שמעמדה של הרשות הפלסטינית בארגון זהה לזה של יתר המדינות הכלולות בפרום. "לא יעלה על הדעת שהרשות הפלסטינית, אשר מממנת טרור ומהווה גוף עוין למדינת ישראל, תקבל מעמד שווה ערך למדינות החברות בפורום ואף יתאפשר לה לעמוד בראשו", כתבה גמליאל בהתייחסות לתקנון הפורום, שבו נכתב כי "כל החברות המייסדות ישמשו נשיאות לפי תור".

"יצוא בהיקף של 30 מיליארד דולר"

ב-22 בספטמבר חתם שטייניץ על חוקת הפורום, שנוסד ביוזמתו וביוזמת שר האנרגיה המצרי, טארק אל מולה, בטקס שנערך בזום. בעת החתימה על התקנון אמר שטייניץ כי "ברכת הגז מביאה לנו גם שיתוף פעולה אזורי עם מדינות ערב ומדינות אירופה ראשון מסוגו בהיסטוריה, עם חוזים ליצוא גז כחול לבן לירדן ומצרים בהיקף של 30 מיליארד דולר, וזו רק ההתחלה".

אסדת קידוח במאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

לפי משרד האנרגיה, "מטרות הארגון המרכזיות הן הקמת פלטפורמה לדו-שיח בין חברותיו בנושאים הקשורים לניצול משאבי הגז הטבעי באזור, תוך גיבוש חזון משותף למימוש הפוטנציאל של משאבי הגז הטבעי ובחינת הדרכים ליישומו הלכה למעשה".

עוד טען המשרד אחרי החתימה על הצטרפות ישראל לפורום כי "החברות בארגון תעניק למדינת ישראל יתרונות ניכרים - בפן המקצועי של קידום פעילויות משותפות ויעדים בתחום הגז הטבעי; בפן המדיני, האזורי והבינלאומי; וכן בקידום נורמליזציה ביחסים האזוריים. זו תסייע בפיתוח משק הגז הטבעי בישראל, ובעיקר ביצוא הגז הטבעי מישראל אל שכנותיה, לאירופה ולאזורים נוספים".

עיון בעיקרי חוקת הפורום, שמטהו יוקם בקהיר, מעלה כי "המטרות העיקריות של הפורום הן כיבוד הדדי של זכויות במשאבי הגז, שיתוף פעולה בפיתוח משאבי הגז באופן בר קיימא, תוך דאגה לסביבה ולעמי האזור". ואולם זוהי ההתייחסות היחידה שכתובה בתקנון הפורום לנושאים סביבתיים.

עוד נכתב בתקנון כי "הפורום גם יתמוך, בין היתר, בשיתוף פעולה בין שותפים עסקיים שהם בעלי עניין כמו יצרנים, ספקים, בעלי מערכות הולכה, חלוקה ואחסנה, ומפעילי גז טבעי נוזלי".

הדרישה של גמליאל עשויה להוביל לעיכוב באישור חוקת הפורום, על רקע האי ודאות הפוליטית וההיתכנות למערכת בחירות נוספת. לפי תקנון הפורום, ברגע שחמש מדינות ישלימו את אשרור החוקה, היא תיכנס לתוקף - מה שיקשה על משרד האנרגיה לממש את הצעדים המעשיים שכרוכים בחברותה של ישראל בפורום. צרפת ואיחוד האמירויות הגישו גם הן בקשה להצטרף לפורום, והן צפויות להיות חברות בו החל מ-2021.

שטייניץ: "נבוך מכך שאני נאלץ להתייחס לטענה המגוחכת"

שטייניץ הגיב בתקיפות ובאריכות למכתב של גמליאל, ואמר: "הפורום מתמקד בניצול משאבי הגז הטבעי על ידי מדינות הים התיכון. הטענה של השרה גמליאל שלפיה פורום הגז האזורי צריך להתמקד באנרגיות מתחדשות כל כך מגוחכת, שאני מרגיש נבוך מכך שאני נאלץ בכלל להתייחס אליה. שרים להגנת הסביבה קיימים בכל אחת ממדינות הפורום, ובוודאי שגם באיחוד האירופי שמעמיד את המאבק בשינויי אקלים בראש מעייניו, ובכל זאת, אף אחת מהמדינות הללו לא העלתה בדעתה להתנות את חברותה בפורום בדרישה כל כך מוזרה.

"לפני שהשרה גמליאל מגישה הסתייגות מחברותה של ישראל בארגון בינלאומי חשוב כל כך, כדאי שתהיה מודעת לקיומו של פורום בינלאומי נוסף, רחב בהרבה, שמרכזו באבו דאבי, שנקרא IRENA, שגם בו חברה ישראל לצד מרבית חברות פורום הגז בקהיר, והוא אכן פורום שמיועד לדיון ושיתוף פעולה בפיתוחן של אנרגיות מתחדשות. פורום הגז הטבעי בקהיר אינו בא להחליף את ארגון IRENA, אלא להתמקד בסוגיה הספציפית של משאבי הגז הטבעי.

"מיותר לציין, שקיומו של פורום הגז הטבעי מהווה מטריה מסייעת גם להסכמי יצוא הגז מישראל למצרים וירדן, שצפויים להכניס לכלכלת ישראל סכום עתק של כ-30 מיליארד דולר, מתוכם כ-60% הכנסות מסים. המשמעות האמיתית של התנאים המופרכים שמנסה לכפות השרה גמליאל על הפורום כשנתיים לאחר היווסדו היא יציאת ישראל מהפורום, הראשון מסוגו שמדינת ישראל חברה בו לצד מדינות ערביות ואירופיות, ושישראל יזמה ביחד עם מצרים. לצערי, למרות שבוודאי זו לא הכוונה, עוד עלול להיווצר הרושם שהשרה גמליאל מוכנה לסכן את מעמדה הבינלאומי של ישראל ואת שיתוף הפעולה המבורך בנושא יצוא הגז למצרים, רק כדי לקבל כמה כותרות חיוביות בתקשורת, או לזכות באהדת הארגונים הירוקים הקיצוניים מסוגם של שומרי הבית או מגמה ירוקה.

"לגבי טענתה השנייה של השרה גמליאל, ביחס לחברות הפסולה של הרשות הפלסטינית בפורום. אציין כי הניסוח של אמנת הפורום לפני כשנתיים, שהועתק מילה במילה גם בניסוח התקנון של הגוף עם הפיכתו לארגון, תואם בזמנו באופן מלא עם משרד החוץ, משרד המשפטים ובמשרד ראש הממשלה (המל"ל), כדי לוודא שהחברות של הרשות הפלסטינית בפורום - כמו שקורה בעשרות ארגונים בינלאומיים נוספים - אינה מהווה אישור או הכרה ברשות כמדינה מבחינת ישראל. לצערי, השרה גמליאל לא טרחה לבדוק את הנושא איתי או עם המשרדים הרלוונטיים טרם הגישה את ההסתייגות חסרת הבסיס על הנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker