מזכ"ל העבודה למנדלבליט: הגש תביעה אישית נגד נתניהו וכ"ץ בגין אי-העברת תקציב

במכתב ששלח ערן חרמוני לאביחי מנדלבליט הוא כתב: "על נתניהו לדעת כי אם יפעל לאי הגשת הצעת תקציב לכנסת בניגוד לחוק, אזי הוא ייפגע במקום שכואב לו: הכיס הפרטי שלו"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר ישראל כ"ץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.התנהלות תקציבית חמופקרת
שר האוצר ישראל כ"ץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. התנהלות תקציבית מופקרתצילום: Gali Tibbon / AP

האם למדינת ישראל יש את היכולת לתבוע את ראש הממשלה ושר האוצר שלה כאשר הם פוגעים בהתנהלותה המשקית – בניגוד לחוק וממניעים לא ענייניים? האם כפי שדירקטוריון של חברה פרטית או ציבורית שמועל בתפקידו חשוף לתביעות של בעלי המניות שלו - כך גם ראש ממשלה ושר אוצר שמסרבים להעביר תקציב למדינה אותה הם מנהלים משיקולים פוליטיים לא רלוונטיים חשופים לתביעה אישית של אזרחי המדינה? יש מי שחושב שכן.

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הגיש השבוע באמצעות עו"ד חץ-דוד עוזר דרישה להגשת תביעה והתראה לפני הגשת תביעה נגזרת אל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט; מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, ופרקליט המדינה העתידי שעדיין לא נבחר. בתביעה מזהירים חרמוני ועוזר כי "הפרת חוק יסוד: משק המדינה עלולה להוביל לפגיעה כלכלית בתאגיד מדינת ישראל, וזאת משיקולים זרים".

בפנייה נכתב כי "ראש הממשלה ושר האוצר מונעים מזה זמן ארוך, בגופם ממש, כל דיון על תקציב המדינה במסגרת הממשלה... מדובר בקשירת קשר והפרת חוק יסוד, שהינו בבחינת חוקת תאגיד מדינת ישראל. כמו כן, מדובר בהפרת חובה חקוקה כמשמעותה בסעיף 63 לפקודת הנזיקין המובלת על ידי ראש הממשלה, שרוצה לשמור לעצמו אפשרות להוציא את המדינה לבחירות, מטעמיו הפוליטיים והאישיים, בשיתוף פעולה עם שר האוצר, מטעמיו הפוליטיים והאישיים".

חרמוני מזכיר כי חברות דירוג האשראי הבינלאומיות מזהירות כי אם ה"תאגיד" הקרוי מדינת ישראל לא יעביר תקציב ל-2021, קיים סיכוי גבוה להורדת דירוג האשראי של המדינה, וכי הורדת הדירוג תגרום למדינה נזק של עשרות או מאות מיליארדי שקלים. מצב זה, מוסיף חרמוני, עלול להוביל להגדלת מטל המסים הנגבים מאזרחי ישראל ולפגוע בשירותים הציבוריים אותם הם מקבלים.

ערן חרמוני

לפי חרמוני, במצב כזה חברי ממשלה חשופים לתביעות אזרחיות ופליליות בגין מעשיהם, ועל כן אם לא יעבור תקציב הוא ידרוש שפרקליטות המדינה תגיש תביעה אישית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, בדרישה שיישאו בעצמם בתשלום בגין הנזקים שייגרמו לתאגיד מדינת ישראל ויגולגלו על כתפי בעליו האזרחים. "ככל שפרקליטות המדינה לא תגיש תביעה אישית, כמי שנמנה על בעלי המדינה (האזרחים), ואין ספק שרבים נוספים יצטרפו אליו, אני מודיע בזאת כי תוגש תביעה נגזרת בשם המדינה כנגד האחראים על הנזק", נכתב.

"כמו שבעל מניות תובע דירקטורים"

חרמוני הוסיף השבוע בעל פה את הדברים הבאים: "שכל אזרח ישאל את עצמו ביושר, האם נתניהו וכ"ץ היו מעזים לבצע פעולה שגורמת בוודאות לנזק והפסד כלכלי, לו היה מדובר בכסף המגיע מכיסם הפרטי? לו היה מדובר בעסק פרטי שלהם? ברור שלא. אז מדוע הם מרשים לעצמם לגרום בוודאות לנזק כספי לאזרחי ישראל?

"נתניהו לא רואה ממטר את החוק. נראה כי הדין הפלילי לא מרתיע אותו, אבל אני משוכנע כי הכיס הפרטי שלו מעניין אותו מאוד. עליו לדעת כי אם יפעל לאי הגשת הצעת תקציב לכנסת בניגוד לחוק, ובכך יגרום במכוון לנזק כלכלי לאזרחי המדינה, אזי הוא ייפגע במקום שכואב לו: הכיס הפרטי שלו. אם יפנים שהוא יידרש לשלם מכספו על הנזקים הכלכליים שיגרום בכוונת מכוון לאזרחי ישראל, אז הוא יחזור מהר מאד לפעול בהתאם לחוק".

עוזר הוסיף כי "יש פה אמירה ציבורית. כפי שבעל המניות תובע דירקטורים, וברשויות מקומיות יש חיוב אישי – כך גם במקרה הנוכחי של המדינה, אין פה אפילו פעולה שנובעת מרשלנות. יש פה חטא לחובה שקבועה בחוק יסוד. כך, אם חבר ממשלה פעל משיקולים זרים פוליטיים והפר חוק ממשלה, אני דורש מהממשלה לתבוע את הדירקטור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker